2019/12/13 14:12

Prognoza miesięczna ECMWF (2019-11-18)

Anomalie temperatury w kolejnych tygodniach wg. prognozy ECMWF z 18 listopada

 

 

Porównanie prognozy z 11 listopada z prognozą obecną

 

Po lewej: prognoza na tydzień 2 z 11 listopada, po prawej: prognoza na tydzień 1 z 18 listopada:

W porównaniu z prognozą z 11 listopada, obecna prognoza wskazuje na bardzo podobny rozkład, jednak z nieco mniejszymi wartościami anomalii, zarówno tych dodatnich w Europie Środkowej i na Bałkanach, jak i tych ujemnych w zachodniej części Europy.

 

Po lewej: prognoza na tydzień 3 z 11 listopada, po prawej: prognoza na tydzień 2 z 18 listopada:

Prognoza z 18 listopada na drugi tydzień (czyli trzeci tydzień prognozy z 11 listopada) jest zasadniczo różna od tej sprzed tygodnia. Wskazuje ona na znacznie wyższe wartości anomalii.

 

Po lewej: prognoza na tydzień 4 z 11 listopada, po prawej: prognoza na tydzień 3 z 18 listopada:

Tu również prognoza wskazuje na wyższe anomalie, niż ta sprzed tygodnia.

 

Źródło.

Print Friendly, PDF & Email

24
Dodaj komentarz

Please Login to comment
8 Comment threads
16 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
wojtek7878LulsonpodlasianinObserwator Meteoalewis Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Rośnie prawdopodobieństwo tego, że w skali kraju jedynym dniem z anomalią obszarową ujemną (uściślijmy: względem obowiązującego nadal jeszcze refa 1981-2010) w listopadzie będzie dzień 01.11 – bowiem: 1) Okolice weekendu 23-24.11 mogą takową przynieść (a może i termiczną zimę lub miejscami nawet całodobowy mróz), ale tylko na NE/E kraju. Jeżeli chłód związany z wyżem rosyjskim nie rozszerzy się wystarczająco na W/SW, to anomalia obszarowa pozostanie dodatnia. Ta kwestia może być jednak niewiadomą aż do ukazania się danych w następnym dniu (następnych dniach). 2) Niemalże już wszystkie prognozy utrwalają trend kolejnego ocieplenia w ostatnim tygodniu listopada. Oczywiście nie będzie ono tak… Czytaj więcej »

testovironn
Użytkownik
Member
testovironn

Ciekawe czy anomalia roczna przekroczy lub chociaż zrówna się z +2K. Zakładając, że listopad zakończy się anomalią ok. ~+3,3K (najpewniej listopad zakończy się lekko wyższą anomalią, ale to jest dosyć bezpieczna, uśredniona wartość). Wtedy grudzień potrzebowałby anomalii równej +3,0K, by anomalia roczna dorównała +2K. Według powyższych prognoz ECMWF, pierwszy tydzień grudnia osiągnąłby anomalię obszarową zamykającą się w widełkach +2,5K/+3K. Jeśli te prognozy się sprawdzą, to wszystko będzie zależeć od pozostałych tygodni grudnia. A co by się musiało stać, żeby ubiegłoroczny rekord nie został pobity? Zakładając również listopad o anomalii +3,3K oraz pierwszy tydzień grudnia o anomalii ok. +2,5K, anomalia obszarowa… Czytaj więcej »

gripen
Użytkownik
Active Member
gripen

Czyli, przed nami, krótkie i bardzo ograniczone, do krańce północno – wschodnich, ochlodzenie a potem, znowu temperatury sporo, ponad normę i do tego brak wyrsznniejszych stref opadowych. Zima może, przyjdzie na chwilę, w styczniu i ograniczy się do wschodniej Polski, tak to widzę

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Najbliższe 9 dni w Gdańsku (Tmax) wg. yr.no czyli modelu ECMWF:
8° 6° 5° 5° 6° 7° 7° 7° 7°

Dagmara
Użytkownik
Dagmara

W Krakowie cieplej. Tmax z ECMWF:
10° 11° 10° 9° 6° 9° 10° 11° 10°

Inne modele bywają jeszcze cieplejsze. Tmax z WeatherOnline:
13° 12° 11° 10° 9° 9° 10° 10° 11° 10°

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Dla odmiany w NE/E w weekend miejscami możliwy całodobowy mróz, albo przynajmniej termiczna zima (generalnie na N/NE/E/SE od Warszawy).

wojtek7878
Użytkownik
wojtek7878

Zauważyłem, że ostatnio yr.no aktualizuje się dodatkowo o 14:00 i 2:00 na najbliższe godziny. Wiesz skąd ta krótkoterminowa prognoza? Jakiś model bazujący na ECMFW?

bially
Użytkownik
Member
bially

poczekajmy chociaż do rozpoczęcia zimy z tą pewnością…

podlasianin
Użytkownik
Active Member
podlasianin

Krańce północno-wschodnich? Na prawie całym wschodzie będzie duże ochłodzenie, m in w Zamościu 2-3 w dzień…

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Czyli coraz bardziej wygląda na to, że jak nie nadejdzie fala umiarkowanego/silnego mrozu (co najmniej 7-14 dniowa) kiedyś w grudniu, to mamy pewny nowy roczny rekord ciepła…

anonim
Użytkownik
Active Member
anonim

Tymczasem gfs widzi na samym początku miesiąca narazie trend spadkowy temperatur z prognoz dnia dzisiejszego i lekką zimę na krańcu prognozy. Termin jednak bardzo odległy dlatego prognozy obu modeli trzeba traktować z dużym dystansem. Poza skillem są już prognozy po 25.11, choć faktem jest że ostatnie dni listopada to ponowne ocieplenie w obu modelach w prognozach z dzisiejszego dnia to nie jest ono pewne i o tym trzeba pamiętać

Obserwator Meteo
Użytkownik
Active Member
Obserwator Meteo

@Anonim oby tak było zima to piękna pora roku jak każda ma swój urok. Bo jeśli grudzień ma być w tym roku listopadem to słabo. Prawda jest taka, że anomalia będzie w listopadzie blisko rekordu 2 najcieplejszy najprawdopodobniej i będzie lekko chłodny październik przypominać niż normalny listopad.

alewis
Użytkownik
Active Member
alewis

W Katowicach dziś nad ranem pierwszy od dawna (2.11) przymrozek na 2m. Listopad jak na razie jest ciepły i dość słoneczny (jak na listopad oczywiście, 50h za 20 dni, kiedy średnia wieloletnia wynosi tyle samo ale na cały miesiąc). Prognoza zarówno GFS jak i ECMWF jest ciepła, dominować będzie tmax 10-15 stopni oraz względnie ciepłe noce. Opadów mało, jakieś znaczące sumy pojawiają się dopiero ok. 28.11. Z tymi opadami to też jest różnie bo w poniedziałek 18.11 stacja na Muchowcu odnotowała tylko 0,1mm a jak jechałem na Bocheńskiego to lało mocno, jakby było lato. I lało tak z 30 minut.… Czytaj więcej »

Dagmara
Użytkownik
Dagmara

W Krakowie przymrozek pojawił się tylko na stacji peryferyjnej (Kraków-Balice tmin: -1), natomiast w centrum temperatura nie spadła nawet poniżej 1 stopnia (Kraków-Obserwatorium tmin: 1.5).

podlasianin
Użytkownik
Active Member
podlasianin

U mnie w centrum miasta to w lecie nocami bywa nie mniej niż 22-23 stopnie, ale co to ma do rzeczy?

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Można rzec, że W Polski doświadczył +/- tydzień temu tchnienia większego ochłodzenia jakie nawiedziło już tego listopada W Europę.
Niebawem E Polski doświadczy tchnienia wyraźniejszego mrozu jaki rozszerza się nad E Europą – gdzie Tmin spadła już miejscami do ok. i nieco poniżej -30°C. Wcześniej podobnie silniejszego mrozu doświadczyła już też Skandynawia.

A to rozkład jaki mamy na razie:
http://www.meteo.pl/um/php/pict_show.php?cat=1&time=3&date=2019112012
Ciepło „for ever”? Hmm…

Obserwator Meteo
Użytkownik
Active Member
Obserwator Meteo

@Lucas wawa zastanawia mnie nadchodząca zima ciekawe jak to się ułoży tak naprawdę i czy będzie niespodzianka jednak i będzie to bardzo zimna zima? Prognozy na to nie wskazują ale kto wie co natura nam szykuje. Obecnie w Radomiu cały czas anomalia ciepła obecnie 10,7 moja stacja pokazuje. Od jutra stopniowy spadek temperatury. Lucas wawa a jaka zima będzie Twoim zdaniem?

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Szczerze? Nie wiem. Dostrzegam jednak jak różne zakątki nawet samej Europy potrafią być ostatnio „atakowane” przez większe chłody. Wyjątkiem są tereny od Polski po Bałkany – z próbami wejścia chłodu najpierw od W, niebawem od E – nieskutecznymi na dłuższą metę. Pamiętam jak w porze ciepłej najpierw duże ciepło panowało na E Europy, a chłody na W kontynentu – a potem zupełnie się to obróciło. My też mieliśmy spore przeskoki zwłaszcza między majem a lipcem. Cały czas podtrzymuję, że jak nie odbuduje się TRWALSZA strefówka (W z częstszą składową S), to na ponad 95% doświadczać będziemy nie tylko tak dużej… Czytaj więcej »

Obserwator Meteo
Użytkownik
Active Member
Obserwator Meteo

No ciekawe jak to się rozwinie cykl klimatyczny ale i pogoda została zaburzona i może nawet krótkie ale bardzo zimne lub rekordowo zimne okresy mogą nas czekać ale nie muszą. Każde ekstrema na plus ale i minus nie są dobre dla nas ani zwierząt i całej przyrody. Tak naprawdę nikt chyba nie jest wstanie powiedzieć co z nadchodzącą zimą. Pamiętam w tym roku w maju dużo osób pisało nie było jeszcze upału, a maj jest zimny itd., a co się okazało? Rekordowo ciepły czerwiec i całe lato.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Oczywiście miałem na myśli falę silniejszego mrozu pod koniec sezonu 2017/8 (a nie 2018/9).

Lulson
Użytkownik
Active Member
Lulson

Od kilku dni widać jęzor chłodu z północy, który miałby zejść na Polskę na początku grudnia, może to będzie jakaś przełomowa chwila i zobaczymy od 2012 grudzień z ujemną anomalią, chciałbym, aby tak się stało i żeby jednak rekord roczny nie padł. Ogólnie ciekawi mnie jaki będzie tegoroczny grudzień pod względem temperatury i opadów.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Skoro chłód potrafi spływać nad Europę W, teraz E – dlaczego i u nas nie byłoby to możliwe? [jakkolwiek nie cieszyłoby(?) nas dotychczasowe ciepło średnio 2-5 st. powyżej normy]. Kwestia czasu. Może w końcówce tego roku będzie taka różnica względem roku ubiegłego, że inne będą w tym względzie proporcje w listopadzie i grudniu? Czas pokaże…

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Dzisiaj w Warszawie aura typowo późnojesienna – co prawda jeszcze z dość wysoką temperaturą (jak na 21.11), ale i zarazem już z tendencją do jej spadku w ciągu dnia. Pełne zachmurzenie, siąpienie i coraz bardziej odczuwalny wiatr z SE/E – wiatr, który choć jak dla mnie już zbyt silny, to przynajmniej redukuje poziom zanieczyszczeń (smog).

Weekend chłodniejszy, ale i pogodniejszy i już ze słabnącym wiatrem. Po wielu bardzo ciepłych listopadowych dniach mimo wszystko nie widzę powodów do narzekania na obecną zmianę – wszak meteorologiczna zima już za 10 dni…

Obserwator Meteo
Użytkownik
Active Member
Obserwator Meteo

Pierwsza większa fala mrozu idzie na Europejska cześć Rosji u nas obecnie ciepło ale od jutra szczególnie będzie odczuwalne ochlodzdnie ale jeszcze nie będzie to zima, a w Skandynawii już po większej fali mrozu maja za sobą i z czasem u nas się pojawi tylko kiedy? Zobaczymy jak narazie w Radomiu 7,7 stopni temperatura odrobinę spadła i w następnych godzinach będzie spadać.