2020/01/25 00:01

Prognoza miesięczna ECMWF (2019-12-16)

Poniżej cotygodniowa miesięczna odsłona prognozy anomalii temperatury wg modelu IFS (ECMWF).

Źródło: https://effis.jrc.ec.europa.eu/applications/monthly-forecast/

Warto tu zwrócić uwagę na ochłodzenie prognozowane już w okolicy świąt, które docelowo ma zbić anomalie temperatury w Polsce do okolicy normy między 30 grudnia a 5 stycznia.

 

Obrazek wyróżniający: @VeeTerzy.

Print Friendly, PDF & Email

7
Dodaj komentarz

Please Login to comment
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Z MazurLucas wawasolarisanonim Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
anonim
Użytkownik
Active Member
anonim

A później znowu powyżej normy… Chłód ma być zaś na południu Europy co oczywiście poza obszarami górskimi nie da ani mrozu całodobowego ani raczej śniegu który utworzy pokrywę śnieżną. Poprzednie prognozy ECMWF sprawdziły się całkiem nieźle. Wniosek nasuwa się więc taki że poza krótkim okresem na przełomie roku kiedy ma być w normie ( niesamowite ochłodzenie;)) cały czas ma być ciepło przynajmniej do 12.01.2020, choć może nie tak bardzo jak teraz. Przed nami cały styczeń, luty ( na grudzień nie ma już co liczyc specjalnie) i mam nadzieje że jednak największe anomalie ujemne nadejdą jeszcze zimą a nie między marcem… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

@anonim

Prognozy modeli w ponad 90% będą kończyły się dodatnimi anomaliami – przynajmniej dla naszej części Europy. Zobaczymy jakie będą prognozy jak faktycznie zaczniemy zbliżać się do okresu z nieco ujemnymi anomaliami (?). Choć obecne prognozy na przełom grudnia i stycznia na razie faktycznie rokują co najwyżej do ochłodzenia do okolic normy…

solaris
Użytkownik
solaris

Może ktoś pokrótce napisać co sprawia, że mamy tak mało wody? U mnie w lubelskim na wyżynie Giełczewskiej jak skończyło padać 26 maja to potem pokropiło w połowie lipca. Potem z raz, czy dwa w sierpniu i dalej we wrześniu. Całe szczęście zioła, które uprawiamy okazały się wytrzymałe na suszę

solaris
Użytkownik
solaris

znaczy jaki mechanizm atmosferyczny? dlaczego niże znad Atlantyku nie przedostają się do nas tylko zamierają gdzies w Niemczech?

Z Mazur
Użytkownik
Member
Z Mazur

Nie jest tak wcale u was źle. Sierpień pod względem opadowym mieliście niemal najlepszy w kraju: http://klimat.pogodynka.pl/pl/climate-maps/#Precipitation/Monthly/2019/8/Winter. Październik też nie był słaby: 80-70% normy. W półroczu ciepłym niże atlantyckie wcale nie są najwydajniejsze opadowo. Dobre są niże wędrujące z SW i wywołujące silną konwekcję. Najlepsze są niże zaciągające wilgoć znad Morza Czarnego, gdyż często zatrzymują się nad Polską i często dają dni z opadami intensywnymi i burzami przez wiele dni. To właśnie latem 2018 roku mieliśmy do czynienia głównie na Wschodzie z tak zwanym małym monsunem. Ta sama burza przechodziła w danym miejscu, robiła kółko wokół centrum niżu i mogła… Czytaj więcej »

solaris
Użytkownik
solaris

No średnia z całego regionu to jedno a w konkretnym miejscu może być bardziej ekstremalnie. Ogólnie to czy te sytuacje ze zmniejszonymi opadami to jakiś trend zw z globalnym ociepleniem czy normalna anomalia, która po prostu od czasu do czasu się wydarza?

Z Mazur
Użytkownik
Member
Z Mazur

Można sobie zajrzeć do map pogodowych na pogodynce i do Biuletynu Monitoringu Klimatu Polski. Są tam diagramy opadowe dla różnych stacji w Polsce. Dane są prezentowane od lat 50-tych. O o ile diagramy średnich temperatur pokazują wyraźne ocieplanie się dla wszystkich miesięcy, o tyle dla sum opadów nie można zauważyć żadnego trendu. Mokre miesiące jak były, tak pojawiają się obecnie, suche też-zdarzają się dzisiaj, zdarzały się dawniej. Jedyne co, to to, że mocno ocieplające się miesiące letnie w związku ze zwiększonym parowaniem wydają się być suchsze.