2020/02/18 13:02

Prognoza sezonowa na jesień 2018

AccuWeather wysunęło kolejną prognozę sezonową, tym razem na jesień 2018. Wg niej w Polsce temperatury nadal miałyby być przeważnie powyżej normy, w Europie Zachodniej ciepło ma być do października.

Źródło: AccuWeather.

Wietrznie zrobi się w Portugalii i zachodniej Francji, w Skandynawii prognoza wskazuje na zagrożenie pożarowe, co wskazuje na dalszy ciąg suszy. Wygląda na to, że wg tej prognozy wyższymi anomaliami dodatnimi ma być objęta wschodnia i północna część Europy, licząc od zachodniej granicy Polski. W Europie zachodniej również powyżej normy, jednak od października anomalie miałyby być wyraźnie niższe. Czyżby prognozowano dość wysoką aktywność Atlantyku?

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Prognoza ta jest dość zgodna z prognozami MetOffice, które również wskazują na podwyższone prawdopodobieństwo ciepłej jesieni (prawdopodobieństwo, że średnia temperatura miesięcy wrzesień-listopad będzie w Polsce wyższa od normy wynosi ponad 60%).

Prognozy na lato tego roku można uznać za udane, szczególnie w zachodniej, środkowej i północnej części Europy. Zobaczymy jak się to uda tym razem.

Print Friendly, PDF & Email

350
Dodaj komentarz

Please Login to comment
48 Comment threads
302 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
52 Comment authors
FinrodmirekKonradXYZMat Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Zbigniew
Gość
Zbigniew

A ile prawdy w tym powiedzeniu -„Gdy w sierpniu upały to październik bywa biały”? 😀

czatgg59696355
Gość
czatgg59696355

w 2015 roku po upalnym sierpniu 12 października spadł śnieg

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Ostatnio poważniejsze incydenty zimowe w październiku zdarzają się co 3 lata. Tak było w 2009 2012 i 2015. I znowu mijają 3 lata ale to nie jest pewne i tak być nie musi…

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Podobną wyliczankę można zrobić z ekstremalnie ciepłymi kwietniami. Od 2009 do 2011 minęły 2 lata, potem do 2014 3 lata, do 2018 4 lata, więc zgodnie z tym kolejny taki kwiecień zdarzy się w 2023 :D Nie myślcie że wierzę w takie rzeczy, ale układanka przedstawia się całkiem ciekawie.

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

To chyba gdzieś w górach albo w Małopolsce, bo u mnie na północy to ja tylko jeden raz pamiętam śnieg w październiku.

zaciekawiony
Gość

W sierpniu praktycznie co roku zdarza się jakiś dzień upalny (wedle starej definicji), natomiast epizody śnieżne w październiku są rzadsze. Mi to przysłowie wygląda na kolejną odsłonę twierdzenia, że pogoda musi odreagować.

Lulek123
Gość
Lulek123

Super, mnie akurat zawsze ciepła jesień cieszyła i będzie cieszyła, marzy mi się tak po cichu powtórka z września 2016 wtedy naprawdę było super, tylko oby październik taki nie był, a dalej to już może być zima, bo ciepła jakoś w listopadzie nie odczuwam bo i tak chodzę raczej już w kurtce, teraz ciekaw jestem jaka zima będzie, fajnie jakby była mroźna, bo takiej od kilku lat nie mamy :D, Pozdrawiam.

Michał
Gość
Michał

W Łodzi już ok 70 dni „gorących” w tym roku. A jeszcze na pewno wiele dojdzie. Ciekawe czy idzie na rekord.

Michał
Gość
Michał

Pomyłka. Chodziło mi o ok. 60

kmroz
Gość
kmroz

„Jeszcze na pewno wiele dojdzie”
Skąd ta pewność?

Michał
Gość
Michał

Od jutra widać w prognozach kilka dni z temperaturą powyżej 25 stopni, w najcieplejszych dniach nawet blisko 30. Niech dojdzie 10 do końca roku, co jest bardzo prawdopodobne, a to już będzie wiele

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Oby najwyższa plusowa anomalia wystąpiła w październiku. Jest to w końcu najpiękniejszy miesiąc jeśli chodzi o jesień. Bo wrzesień to jeszcze polecie, a listopad – przedzimie. We wrześniu i listopadzie anomalia może być dla mnie niższa niż w październiku. Niestety, model CFS prognozuje najchłodniejszy październik jeśli chodzi o anomalię.

oliver57
Gość
oliver57

Znowu preferowanie swoich upodobań pogodowych! Ja od kilku dni się nie odzywam bo boje się , ze jak napisze np. że lubię lekko mroźną i śnieżną zimę wylecę stąd. O moich chorobach już od dawna nie wspominam. Niech wszystko w pogodzie będzie zgodnie z średnimi (ref. 1981-2010) ,również w lecie ,gdzie w sierpniu 18 jest dużo powyżej normy temperaturowej, a opady w Katowicach to zaledwie 10mm. To od jutra żeby było chłodno i bardzo mokro ,a średnia temperatura sierpnia 2018 wyniosła 17,9 C a opady 79mm. Prognozy sezonowe to fusy do potęgi i nigdy się nie sprawdzają. Pozdrawiam Wszystkich ,szczególnie… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Ekstremalnie ciepły luty 2018
Przeciętny kwiecień 2018
Taka jest wartość prognoz sezonowych.
Nic nie przebije kochanej TP dającej co rok to samo w sezonówkach ;)

chochlik
Gość
chochlik

Na lato prognozy MetOffice sprawdziły się ładnie. Ale np. o prognozach sezonowych accuweather nie mam dobrego zdania – prognoza na wiosnę wyszła im b. słabo – prognozowali zagrożenie pożarowe na Bałkanach, gdzie jak się okazało było b. sucho. U nas prognozowali niebezpieczną pogodę – a ta była zupełnie odwrotna – burz było mało i były słabe, nie było wichur ani niebezpiecznych opadów, a zdecydowanie przeważała spokojna, słoneczna aura. Niemniej w prognozach sezonowych zawsze istnieje ryzyko pojawienia się jakiegoś zjawiska które może poważnie namieszać w cyrkulacji. Tak było u nas późną zimą i wczesną wiosną tego roku, kiedy to SSW z… Czytaj więcej »

realista
Gość
realista

SSW nie działa natychmiastowo. Co ledwo się pojawiło, to wpłynęło na troposferę??? Tłukli wam do głowy , że trwa dłużej..

chochlik
Gość
chochlik

No bo nie działa. SSW pojawiło się 12 lutego, a indeks AO zaczął spadać poniżej zera dopiero 12 dni później, a swoje minimum (poniżej wartości -4) osiągnął dopiero w początkowych dniach marca oraz pozostawał na ujemnych wartościach niemal do końca II dekady tego miesiąca.
Niemniej jak tylko samo zjawisko zaczęło być z dużą regularnością prognozowane przez modele, a było to to od ostatnich dni stycznia) to od tego zaczął się pik w prognozach sezonowych, w szczególności na marzec.

kslawin
Editor
Active Member

Odwrócenie cyrkulacji strefowej „zeszło” ledwie do 50 hPa.
Wiązanie chłodnego początku wiosny z tym, bardzo dziwnym zresztą, paraSSW, jest bardzo dyskusyjne.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Dokładnie tak. Śledziłem to SSW czy będzie miało jakieś widoczne skutki na dole i w czasie kiedy powinny przyjść (4-6 tygodni) ochłodzenie się raczej kończyło niż zaczynało.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Jak ktoś jest zainteresowany SSW to polecam dobry popularny tekst, streszczający co wiemy o tych zjawiskach i i wpływie na atmosferę, od powierzchni Ziemi po granice kosmosu:

https://eos.org/features/how-sudden-stratospheric-warming-affects-the-whole-atmosphere

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zaburzenia W cyrkulacji strefowej nie muszą wiązać się od razu z pełną blokadą, a poza tym może wyglądać różnie na różnych poziomach troposfery i nie zawsze być skutkiem tego co działo się w stratosferze. Innymi słowy: nie każdy przypadek z wyraźniejszymi i/lub trwalszymi ochłodzeniami (mowa o porze chłodnej) musi mieć związek z SSW.

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

@chochlik: „“Niech wszystko w pogodzie będzie zgodnie z średnimi (ref. 1981-2010)” – na dobrą sprawę to również można by podciagnąć pod indywidualną preferencję.”

Preferencje preferencjami, ale chyba byłoby najlepiej jak najbliżej normy niż od skrajności w skrajność, nie?

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Coś z innej beczki. 10 lat temu, 15 sierpnia 2008 roku nad Polską wystąpiła najbardziej tragiczna seria tornad przynajmniej w powojennej historii. Olbrzymia superkomórka z chmur szelfową wręcz dotykającą ziemi nasunęła się nad Opolszczyznę po godzinie 16. Wkrótce na terenie powiatu strzeleckiego ziemi dotknął olbrzymi lej, równający z ziemią zabudowania w miejscowościach: Balcarzowice, Sieroniowice i Błotnica Strzelecka, zabijając tam 2 osoby. To jednak nie był koniec, bo groźna superkomórka utworzyła drugą trąba powietrzną w okolicy Częstochowy i Blachowni. Czytałem o tym, że lej był dobrze widoczny z obrzeży miasta w którym przebywały wtedy tłumy pielgrzymów. Tornado znad Opolszczyzny zostało zakwalifikowane… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Przede wszystkim pamietam ze na Mazowszu miało byc strasznie wg prognoz, a ostatecznie wyszło całkiem spokojnie- chociaż w nocy z 15 na 16 sierpnia konkretnie popadało.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Racja, pamiętam że Estofex wydał tego dnia ostrzeżenie 3-go stopnia właśnie dla zachodniego Mazowsza i części Łódzkiego.
U mnie była wtedy słaba burza wczesnym rankiem, a przez resztę dnia było upalnie (31,7 stopnia) i bardzo parno. Pod wieczór przyszło trochę chmur, ale nic z nich nie popadało.

kmroz
Gość
kmroz

Ja sie wtedy pogodą nie interesowałem, wiec tego akurat nie pamietam tak szczegółowo- ale jak mowię- typowe „z igły widły”.
Generalnie okolice Warszawy zazwyczaj unikają najgroźniejszych zjawisk.

zaciekawiony
Gość

Miejscami jednak było gwałtownie – koło Kozienic wiało do 90 km/h, były też szkody od wiatru w okolicy puszczy Kampinoskiej. W zasadzie Warszawa fuksem trafiła między strefy konwekcyjne i dostała tylko mocnym deszczem.

chochlik
Gość
chochlik

To było w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Polacy b. długo nie mogli zdobyć medali, aż do .. 15 sierpnia. Po południu trwał finał w pchnięciu kulą w którym o medal walczył Tomek Majewski. Udało się obejrzeć jedynie połowę zawodów, gdyż wtedy zaczęła się burza i szybko padł prąd w całej okolicy. Nie włączono go aż do poranka następnego dnia. Dlatego byłem zupełnie nieświadomy tego co działo się kilkadziesiąt kilometrów na południe ode mnie, gdzie tornado przeszło m.in. przez południowe rejony łódzkiego. Nie miałem również pojęcia jak rozległa była wówczas ta burza i jak długo będzie trwać. Pamiętam, że obudziłem… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Z tego co widze w najbliższych 7-10 dniach wyglada na to, ze najzimniejsza bedzie zdecydowanie północ Polski. Czyli region, który w tym roku najbardziej oberwał upałami (w sensie skali percentylowej, czyli upał na Pomorzu od 26-27 stopni a nie 30) Osoby marzące o 25+ nad morzem mogą się zawieść. Najcieplejszy SW Polski (z niewielkimi wyjątkami) ma byc- tam w weekend możliwe >30 stopni. W środkowej Polsce dzisiaj juz z tego co widze drugi (po niedzieli) dzień z bardzo przyjemną pogodą (poza niestety za ciepłą nocą…). Tam gdzie obecnie przebywam na SE Polski niestety bardzo deszczowo, padało niemal nieustannie przez 15-18… Czytaj więcej »

Marian
Gość
Marian

Mnie cały czas niepokoi brak opadów w prognozach dla ziemi lubuskiej.
Susza się pogłębia. Mam nadzieję, że chociaż jesień będzie mokra, ale na razie prognozy są nieprzekonywujące :(

zaciekawiony
Gość

Tamto wydarzenie było na prawdę wyjątkowe. Idealnie zgrały się różne warunki sprzyjające burzom, na przykład wysoka Twb, która na wschodzie kraju dochodziła do 25 stopni. Punkt rosy bliski temperaturze. Dobry kontrast termiczny w troposferze. Brak warstw hamujących. Spore CAPE

anonim
Gość
anonim

Szczególnie ciekawy jestem października w tym roku. Ostatnio ten miesiąc zapisywał się jako chłodny, albo pochmurny, lub jedno i drugie -2016. Ostatni ekstremalnie ciepły październik 2006. Wrzesień i listopad też mnie oczywiście interesuje ale nieco mniej. Aż 4 ostatnie wrześnie pod rząd były ciepłe z tymże ten ostatni niezbyt dużo przekroczył normę, był pochmurny i temperatury maksymalne były raczej stosunkowo niskie (dość niska amplituda wtedy chyba zrobiła swoje bo ciepłe były noce). Ostatni chłodny wrzesień był zaś w 2013 roku. Ostatni listopad choć był ciepły to podobnie jak wrzesień nie wykazał się specjalnie dużą anomalią dodatnią. Tradycyjnie analogicznie do marca… Czytaj więcej »

Marian
Gość
Marian

Przydałby się bardzo mokry na zachodzie i suchszy na wschodzie i południu, ale na razie wszystko idzie ku odwrotnemu scenariuszowi :(

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Jak byłem na studiach (lata 2004-2009), to pamiętam, że na początku któregoś listopada pojawiła się u mnie pokrywa śnieżna na kilka dni, ale nie pamiętam, który to był dokładnie rok.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Pamiętam co najmniej kilka 1 listopadów ze śniegiem. I to nad morzem, gdzie zimy są łagodniejsze.

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Też pamiętam kilka, tyle że ten, o którym napisałem, był chyba ostatni. W ostatnich latach listopady przynoszą dość ciepłą pogodę, a coraz częściej nawet w grudniu coraz trudniej o śnieg.

alewis27
Gość
alewis27

W zeszłym roku prognoza na jesień była „sucho i ciepło” z tego serwisu. Ile z tego wyszło, każdy chyba wie. Od początku września tonięcie w chmurach i opadach. 31 sierpnia był u mnie prawie upał, a 2.09 temperatura nie dobiła nawet do 15*C w dzień. Tak jakby „na zawołanie” się popsuła ta pogoda wraz z nadejściem września.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Ale październik 2017 był akurat ciepły i dość słoneczny. Mieliśmy też epizod z babim latem w dniach 14.10 – 19.10

anonim
Gość
anonim

Październik 2017 był pochmurny-najbardziej na wschodzie kraju:http://old.imgw.pl/images/stories/biuletyn_monitoringu/2017/pazdziernik_2017.pdf, choć nie tak bardzo jak w 2016.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

No właśnie październik 2017 mimo że był bardzo ciepły to był pochmurny. I nie pomógł tu epizod z babim latem 14-19 października i te słoneczne pierwsze 2 dni października.
Dodatkowo październik 2017 był skrajnie wilgotny (w niektórych miejscach spadło więcej deszczu niż w rekordowym wrześniu 2017).
Po za 1-2 i 14-19 dniu tego miesiąca październik 2017 przypominał bardzo październik 2016 pod względem dużej ilości chmur i dużej ilości opadów

alewis27
Gość
alewis27

Niby tego słońca w X 2017 była normalna ilość (na południu kraju), ale to słońce było wyrobione w kilku bezchmurnych dniach. Trzecia dekada miesiąca to były praktycznie ciągłe chmury, w okresie 21-31 października było poniżej 5 godz słońca. Rzadko się zdarza kilkunastodniowy ciąg bez (prawie) żadnego słońca w październiku. Takie rzeczy to pamiętam z miesięcy typu styczeń 2013. Nawet wtedy nie jest to takie częste. Z drugiej strony barykady jest np. październik 2014 który takiej jesiennej słoty nie miał prawie wcale. Tylko 5 brzydszych dni w połowie miesiąca a tak to pełno słońca prawie przez cały miesiąc. Październiki w Polsce… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@alewis27
Większość I dekady października 2017 również była z przewagą pochmurnego z wyjątkiem może 2-3 dni.
Tylko większość II dekady października 2017 podciągnęła mu usłonecznienie, ale tylko do normy.

alewis27
Gość
alewis27

Z tego co widzę to przed nami następny gorący tydzień, temperatura u mnie ma być cały czas w granicach 26-30 stopni w dzień i 14-17 w nocy. Mamy połowę sierpnia, czas kiedy definitywnie kończy się ten szczytowy okres roku z średnio najwyższą temperaturą. Od teraz będzie się (średnio) dość szybko ochładzać. W rzeczywistości zmiany pogody bywają dużo bardziej raptowne, jak na przykład ocieplenie ok. 3 kwietnia 2018, które było na tyle trwałe, że nie dopuściło już żadnych dni poniżej 10*C w dzień po tej dacie. Podobnie jak ochłodzenie 5 października 2016, z ciepłego (momentami nawet gorącego) polecia zrobiła się paskudna… Czytaj więcej »

RadomirW
Gość
RadomirW

Z prognoz o charakterze już dość powtarzalnym, choć jeszcze nie przesądzonym widać wizję konkretniejszego ochłodzenia w okolicach 23-25 sierpnia. Wtedy już byśmy pożegnali dni gorące. Pytanie czy przejdzie to w przyjemne temperatury maksymalne z przedziału 20-25 stopni, charakterystyczne dla końcówki sierpnia czy też od razu w maksy poniżej 20 stopni. Preferowałbym pierwszą opcję ale biorąc pod uwagę skrajny charakter pogody w tym roku może się okazać, że z dni gorących wejdziemy od razu w chłodne bez fazy przejściowej. Na razie cieszy fakt że upały się już chyba definitywnie skończyły w tym roku, bo żadne prognozy ich nie pokazują poza dziwną… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

W Warszawie nam upały raczej juz nie groza, ale inaczej jest na Śląsku, czy Ziemi Lubuskiej- tam w najbliższych dniach zamiast przyjemnych 24-27 stopni widać chwilowe wzrosty powyżej 30.
A na południowym wschodzie dalej pochmurno i chłodno- tym bardziej, ze na noc sie troche wypogodzilo i temperatura ładnie spadła… z tymże padać dziś juz przynajmniej nie bedzie, a wiec całkiem przyjemnie.

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Na północy Polski też coraz lepiej – wg odsłony GFS z 6Z Tmax u mnie 27*C, Tavg 19*C (a jeszcze nie tak dawno uparcie nie chciało spaść poniżej 20), no i widać fajne ochłodzenie od ok. 24.08 :-)

Paweł
Gość
Paweł

Alewis u Ciebie może nie, ale w Krakowie było duże ocieplenie powyżej 15 stopni w dniach 24.10-25.10.2016 i 21.11-22.11.2016. 24 października (16,5), 25 października (16,0), 21 listopada (19,0!!!!!), 22 listopada (15,3).

Wojciech
Gość
Wojciech

W skali całego kraju wiosna ciepła, lato zanosi się na jedne z najcieplejszych, jesień jawi się ciepła – może zaczynamy iść trendem z 2006 roku ?

jorguś
Gość
jorguś

Porównanie z 2006 akurat nie najbardziej fortunne, bardzo duże ciepło przyszło wtedy w lipcu, potem mieliśmy zimny sierpień i od września do czerwca 2007 trzymały ciągle dodatnie anomalie, w przewadze bardzo/ekstremalnie wysokie. Lipiec i sierpień 2007 też nie były zresztą chłodne. Podsumowując, w 2006 mieliśmy zimną wiosnę i ciepłe lato, ale tylko za sprawą upalnego lipca, teraz mamy ekstremalnie ciepłą wiosnę mimo marca z anomalią rzędu -2,5K i również najprawdopodobniej ekstremalnie ciepłe lato, z tym że wszystkie miesiące na to solidnie „zapracowały”

chochlik
Gość
chochlik

Lato idzie wyraźnie na rekord. Bazując na aktualnej anomalii oraz prognozach na kolejne 10 dni, rzekłbym, że szanse rekord mamy już w granicach 70-80%.

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Lato na pewno zanosi się na rekordowo długie.

Paweł
Gość
Paweł

Anomalia wczorajszego dnia wyszła +1,04K (Krzysiek obstawiał, że wyjdzie koło zera, a jak osiągnie +1K to będzie cud). A jednak. Natomiast anomalia pierwszej połowy sierpnia do wczorajszego dnia włącznie wyniosła +3,54K. Gdybym miał dzisiaj przewidywać anomalię całego miesiąca, postawiłbym na +1/+2,5. Gdy nie będzie wyraźnego ochłodzenia lub nawet wielu dni z Tmax 15-20, moim zdaniem anomalia wyniesie +1,5/+2,5. Przez chwilą patrzyłem aktualną prognozę 14-dniową na wetteronline. U mnie na południu Mazowsza dopiero od 25 sierpnia widzi ciąg Tmaxów 21-22.

kmroz
Gość
kmroz

Ciekawa sprawa. Aż spojrze na mapkę, który region tak zawyżył. Pewnie ciepła noc zrobiła swoje.
Tak, tez mysle, ze czeka nas powolny spadek anomalii- jest na bardzo wysokim pułapie na razie. Sadze, ze spadnie ponizej +2.5K, ale aby spadło do +1K to chyba musiałby sie sprawdzic poranny GFS ;) a te fusiki na razie są samotne i niczym niepoparte.

kmroz
Gość
kmroz

comment image
Tak jak sie spodziewałem, wschód mocno zawyżył. Tam było miejscami wczoraj gorąco. Ciekawe jaka anomalia dziś bedzie- obstawiam cos miedzy +0.5 a +2 ze względu na gorący juz zachód. Tak czy inaczej, jakakolwiek nie bedzie, zapewni dalszy powolny spadek tej miesięcznej.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„jakakolwiek nie bedzie, zapewni dalszy powolny spadek tej miesięcznej”

->>> Przed nami jednak raczej lekkie ocieplenie, niż ochłodzenie – co w kontekście już ogólnego spadku statystycznej Tavg – raczej istotnego spadku średniej miesięcznej anomalii nam nie przyniesie. A kto wie, czy w niektórych dniach nie będziemy mieli ponownie jakiegoś lekkiego jej wzrostu. Moim zdaniem za około tydzień nadal będzie w widełkach +3/+4K (ref. 1981-2010).

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tu jeszcze wrzucę aktualkę UM dla Warszawy, która potwierdza, że ma być jednak coraz pogodniej i ponownie nieco cieplej (goręcej)
http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2018081600&row=406&col=250&lang=pl&cname=Warszawa
A skoro UM już na sobotę przewiduje Tmax ok. 27/28°C dla Warszawy (a nie tylko np. na SW kraju), to czy z taką śmiałością można wieścić, że dni upalne np. na Mazowszu mamy już w tym roku definitywnie za sobą (bo modele „pokazują” maks. 29°C)…?

chochlik
Gość
chochlik

Patrząc na słany wiatr i niewielkie zachmurzenie można spokojnie dokładać po 1-1,5 stopnia do prognoz UM. A może być jeszcze więcej.

RadomirW
Gość
RadomirW

Ja akurat widzę maksy na poziomie 27-28 w najcieplejsze dni. 29 pokazuje jedynie GFS z tej strony, który chyba celowo jest ustawiony by dodawać 2-3 stopnie do prognoz zwłaszcza w Wwie i okolicach. Biorąc to pod uwagę nie dziwię się panikom niektórych osób tak jak Dorka, która widzi ciągłe upały. Natomiast ja bazuję choćby na tych prognozach: http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html. Upałów w nich nie widać.

kmroz
Gość
kmroz

Nawet te 2-3 stopnie wiecej to nie upały ;)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jak na razie w terminie choć z grubsza wiarygodnych prognoz (do ok. 23.08) żaden model nie zapowiada większego ochłodzenia. A i nawet umiarkowane (jak ok. 11.08) jest wątpliwe. Przed nami przewaga dni gorących (Tmax przeważnie 25/30°C, Tmin przeważnie 15/20°C) i to w większej części kraju, przez zdecydowaną część kolejnych dni – choć w niektórych dniach/regionach może być zarówno nieco chłodniej, jak i nieco cieplej (w praktyce lekki upał). Mocno rozciągnięty wał wyżowy – z tworzącymi się kolejnymi ośrodkami między Azorami a W Rosją – zapewniać nam będzie przy tym zdecydowaną przewagę aury suchej i pogodnej. I jak się wydaje co… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Z tymi nocami z przedziału 15/20 to ostra przesada- coraz bardizej wątpliwe sa noce w okolicy 20 stopni.

RadomirW
Gość
RadomirW

Dokładnie. Ostatnio noce częściej osiągają 15 stopni i mniej niż okolice 20. I bardzo dobrze, bo dzięki temu można utrzymać temperaturę w mieszkaniu w ryzach. Ja ostatnimi czasy już zupełnie zrezygnowałem z wietrzenia wieczorem czy rano a jedynie mam cały czas uchylone okna a jednej, najchłodniejszej nocy nawet musiałem okna już zamykać, bo robiło się zimno. I temperatura w mieszkaniu stale mi oscyluje w przyjemnym przedziale 22-24 stopnie.

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

A ja miałem przez całą noc okno otwarte na oścież i rano w pokoju było 20*C. Miła odmiana po tych tropikalnych nocach z zeszłego tygodnia :-)

PsychoPio
Użytkownik
PsychoPio

Warto rozważyć opcje mianowicie taką iż gdy obudzi się Atlantyk i rozhula to czeka go w naszych rejonach niezła Porcja Paliwa z wyjątkowo rekordowych rozgrzanych wód Bałtyku oraz dalej na północ.. więc teoretycznie wiązało by się to z niebezpiecznymi ”fajerwerami” atmosferycznymi.

Marcin
Gość
Marcin

A później z kolejną ciepłą zimą… Bo cyrkulacja strefowa w końcu musi się odbudować, a jak zrobi to w połowie października (u styku pory ciepłej i chłodnej), to będzie to najlepszy moment na kontynuowanie miesięcy z dodatnią anomalią temperatury.

RadomirW
Gość
RadomirW

Nie nastawiałbym się na cyrkulację strefową tej zimy zważywszy, że od kwietnia w zasadzie non stop NAO jest dodatnie. Przełom w tej kwestii jest kwestią czasu a wiadomo co on zimą oznacza.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@RadomirW

Zimowe NAO można z wielu rzeczy prognozować, ale akurat nie z letniego NAO.

RadomirW
Gość
RadomirW

Ja nie prognozuję z letniego NAO tylko z faktu bardzo długiego jego nieschodzenia na wartości ujemne. Kiedy to nastąpiło ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@RadomirW

W jaki sposób długie utrzymywanie się dodatniej wartości NAO nie jest tym samym co letnia średnia dodatnia wartość NAO?

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Policzyłem korelację z 68 lat NAO z każdego miesiąca z zimowym NAO (grudzień do marca) zaczynającym się w grudniu roku korelacji (czyli po tym roku): I 0.21538576 II 0.31459808 III 0.31218612 IV 0.25572691 V -0.08883993 VI -0.09736536 VII 0.13751111 VIII -0.02252484 IX -0.05224867 X -0.20365980 XI 0.32043327 XII 0.71449480 Jak widać lipcowe NAO (które w tym roku było cały czas dodatnie) koreluje się dodatnio z zimowym ale nie jest to istotne statystycznie. Mocno istotna statystycznie korelacja to XII i zima ale… grudzień jest częścią tej zimy, czyli korelacja jest w tym wypadku trywialna. Podobnie istotne statystycznie są korelacje z lutym… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Na tej samej zasadzie mogę napisać, że skoro NAO tak długo utrzymuje się na wartościach dodatnich to tak samo będzie zimą.

Morze
Gość
Morze

Przecież już się odbudowała i jak na razie nie widać przesłanek aby miała osłabnąć.

kslawin
Gość
kslawin

Ciepły Bałtyk praktycznie nic nie znaczy.
To bardzo mała ilość wody nawet w skali Europy.

Editor
Gość
Editor

Jestem trochę zdezorientowany, że raz admini wrzucają jakieś selfiki, otwierają wątki otwarte w których 1/2 postów jest zupełnie o niczym a tutaj cenzuruje się wątki.

Czy napiszę nie na temat jeśli stwierdzę że znowu kmroz totalnie się pomylił ze swoją prognozą temp. 22-28 (raczej 26-30 a to różnica) i że jego teoria, że musi się ochłodzić bo to ochłodzenie ma skąd do nas przyjść się nie sprawdziła?

kmroz
Gość
kmroz

Przecież wczoraj w Rzeszowie były 23 stopnie xDDD
Do reszty: Odpisuje mu tylko dlatego, ze nie moge patrzeć na jego kłamstwa.

Paweł
Gość
Paweł

Muszę to napisać. Editor, jesteś fanatykiem i przede wszystkim histerykiem. Taka Dorka w spodniach.

Editor
Gość
Editor

Możliwe że histeryzuję, ale nie ukrywam że po 5 miesiącach mam już tak dość słońca i ciepła/gorąca że po prostu psychicznie wysiadam. Wczoraj jak się trafił pochmurny dzień to od rana byłem w jakiejś euforii, czułem się jak na jakichś prochach, dzisiaj rano już obudziłem się z bólem głowy, osłabiony, nie mogę już po prostu patrzeć na słońce. Myślę że jak przyjdzie chociaż jeden pochmurny i chłodny tydzień to ja oszaleję ze szczęścia. Może faktycznie jestem fanatykiem chłodu, od razu nabieram jakiejś energii do życia.

pogodo-pata
Gość
pogodo-pata

Nie wiem czy ktoś zauważył ale mamy bardzo teraz bardzo podobną sytuację baryczną nad Europą jak w 2013, praktycznie dzień w dzień:
2013 – http://www1.wetter3.de/Archiv/DWD/13081600_DWD_Analyse.gif
2018 – http://www1.wetter3.de/Archiv/DWD/18081600_DWD_Analyse.gif
Jako laik pytam – czy to może być jakąś wskazówką jak będzie wyglądała nadchodząca jesień i zima?

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Odpowiedź: nie i nie.

Całkiem poważnie.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Media już sie ekscytują że tegoroczne lato będzie rekordowo ciepłe oraz tym że wrzesień jest w prognozach z temperaturami powyżej normy.
Wasilewski z TVN Meteo się pomylił bo gdyby tegoroczny wrzesień okazał się ciepły to byłby to 6 a nie 5 miesiąc z rzędu z temperaturami powyżej normy.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Zmieniając nieco temat… model UM prognozuje dziś, jutro i pojutrze burze na Górnym Śląsku. Natomiast model GFS prognozuje brak opadów w mojej okolicy przez następne dni. Któremu modelowi mam teraz wierzyć?

Nowy
Gość
Nowy

Witam . Mam pytanie gdzie mogę znaleźć tabele z anomaliami termicznymi miesięcy?

Paweł
Gość
Paweł
Nowy
Gość
Nowy

Wielkie dzięki o to mi właśnie chodzilo . Czytam ten blog juz od jesieni i jest tu dosyć ciekawie po za nidużo którymi co tu tak ciągle płaczą typu dorka. W tym roku mamy fajne lato przy najmniej w Ostrołęce bo jest gorąco ale i nieraz tak sucho tym bardziej po sobotnich opadach gdzie w Ostrołęce w ciągu 24 h spadła ponad norma miesięczna 70l a normalnie wynosi 68 !!

oliver57
Gość
oliver57

,,Fajne” lato ,które trwa od początku maja nie powinno w Polsce tak być nazywane. Jest to anomalnie ciepłe lato z wieloma dniami gorącymi , których nie wszyscy dobrze tolerują i mają prawo narzekać, chociaż @ dorka z tym mocno przesadziła.Jesteś niegrzeczny w Twojej wypowiedzi.Okazuje się ,że Admin takie wypowiedzi toleruje.

Nowy
Gość
Nowy

Gdybyś był z polski północnej to tez byś się cieszył ze w końcu przyszło gorące lato bo ostatnie 2016 i 2017 lata nie skomentuje jakie były w Polsce północnej . A poza tym jestem fanem klimatu kontynentalnego i mam nadzieje ze w końcu przyjdzie porządna zima

Nowy1995
Gość
Nowy1995

W ogóle w tym roku wykorzystaliśmy ze znajomymi w 100% ta pogodę praktycznie co weekend na mazury bo mamy z ostroleki do Mazur 60 km i noce były ciepłe pod namiotami a w poprzednich dwóch latach to prawie wcale nie jeździliśmy bo pogody nie było

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

@oliver57: Ja w jednej wypowiedzi zapytałem tylko, jak długo potrafi się utrzymać w Polsce taka okropna pogoda jak tego lata. Zostało to odebrane jako narzekanie i mój post został skasowany.

@Nowy: Ja jestem z północnej Polski, z okolic Iławy i nie cieszę się z gorącego lata. Natomiast co do zimy, to się z Tobą zgadzam. Chciałbym przede wszystkim, żeby była śnieżna, temperatura zimą ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@oliver57
A co @nowy napisał takiego niegrzecznego, że Cię tak wkurzyło?

kmroz
Gość
kmroz

Ehhh, mnie wkurzyło tylko, ze gada bzdury o „roku 2017 bez lata”. W sprawie Dorki i jej podobnych oczywiście go popieram.

AdamP
Gość
AdamP

Tutaj masz lata 1781-2018(styczeń i luty)

https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/1.0H3/poltemp-all.txt

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Jakoś mnie to nie dziwi, że jest prognozowana dodatnia anomalia na jesień. Osobiście wolałbym w normie, jednak trzeba zaznaczyć, że teraz te anomalie będą bardziej znośne. Po prostu nie będzie zimno tylko ciepło, a nie jak do tej pory gorąco/upalnie. W miesiącach jesiennych dużo łatwiej zaakceptować dodatnie anomalie niż latem, kiedy to robi się nieznośnie.

Fajnie by było, jakby zima okazała się śnieżna, bo ostatnie były byle jakie, ale to jeszcze dość odległa przyszłość. Na razie wyczekuję jesieni, do której już mi tęskno po tak długim lecie.

Marian
Gość
Marian

Ciepła/zimna- to już co kto woli (większość przypuszczam zwłaszcza październik i listopad woli cieplejsze), byleby była tylko mokra.

Marian
Gość
Marian

Oczywiście mam na myśli zachód kraju ,zwłaszcza moje okolice, czy też wybrzeże gdańskie

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Właśnie obejrzałem prognozę na TP i pokazują, że ma być u mnie trwałe ochłodzenie od 23.08 aż do końca prognozy, a ostatni dzień z przekroczeniem 25*C ma być 20.08 (prognoza dla Iławy). Coraz bardziej mi się zaczynają podobać te prognozy ;-)

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@FKS
Jak to mówią punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. :)

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Otóż to :-) Jedni się cieszą z gorącego lata, a ja się cieszę, że się kończy :-)

kmroz
Gość
kmroz

W ogóle ostatnio sprawdziłem ze 3 dekada sierpnia w ostatnich kilkunastu latach nie należy zwykle do zbyt ciepłych (jeśli chodzi o anomalie, bo temperaury bezwzględne wiadomo ze ciepłe) A np w wawie w 2006,2013 i 2014 w ostatniej dekadzie nie było przekroczeń 25 stopni. W 2003,2004,2008 i 2017 pojawiły sie tylko na 1-2 dni. wyraznie ciepłe trzecie dekady mieliśmy na pewno w 2002, 2005, 2011,2015 i 2016 – ale tez bez jakichś ekstremów. Zbigniew, nie obraz sie, tym razem faktycznie mówiłem o Warszawie, bo danych ogólnokrajowych w pamięci nie posiadam aż tak dobrze. No, z jednym wyjątkiem- anomalia 3 dekady… Czytaj więcej »

grzeg8
Gość
grzeg8

A pro po prognoz sezonowych „Lata 2018-2022 mają być wyjątkowo gorące” „Na łamach magazynu „Nature Communications” badacze dowodzą, że lata 2018-2022 w skali globalnej będą nawet cieplejsze, niż wynikałoby to z wyliczeń bazujących na obecnym poziomie ocieplenia klimatu. Globalne ocieplenie powodowane emisjami gazów cieplarnianych nie jest zjawiskiem linearnym. Na początku XXI w. zdawało się spowolnić, co określono jako „przerwę” w globalnym ociepleniu (ang. global warming hiatus). Nowa metoda przewidywania średnich temperatur sugeruje, że kilka następnych lat może być jednak gorętszych, niż oczekiwano”[1] Mam wrażenie że ktoś udowodnił że El Nino występuje co kilka lat i emisje gazów cieplarnianych nie rosną… Czytaj więcej »

Editor
Gość
Editor

Ja naprawdę doskonale to zapamiętałem, ale nie mogę w żaden sposób odnaleźć linka, jak na wiosnę 2015 przeczytałem po angielsku artykuł że lato 2015 będzie w Europie Środkowej niesamowicie gorące, a potem przyjdzie dużo normalniejsze 2016, nieco cieplejsze 2017 i rekordowo gorące 2018. Wszystko się sprawdziło. Pamiętam też doskonale, że w tym artykule wykres kończył się na roku 2022 i właśnie lata 2019-2022 miały być dużo normalniejsze, nawet chłodniejsze niż to w 2016. Mam ogromną nadzieję że to się sprawdzi. W ogóle może ktoś kojarzy ten artykuł i może podrzucić linka.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

No właśnie też o tym słyszałem. Może czytaliśmy nawet ten sam artykuł, ale też nie mogę go znaleźć.

grzeg8
Gość
grzeg8

Nie wierzę w takie statystyczne prognozy w zależności co z czym powiążemy wyjdzie inny wynik i akurat przypomni się nam ta która akurat trafiła. – Nawet jak się prześledzi komentarze to cześć osób próbuje na podstawie zimy w tym roku określić lato i czasem się to udaje tylko ile było też prognoz nietrafionych

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

@grzeg8, nie strasz

oliver57
Gość
oliver57

,,Fajna ” przyszłość czeka wszystkich młodych zwolenników jak najszybszego ocieplenia klimatu i co roku gorącego lata w Polsce. Ja już tych ,,super zmian” nie dożyję. Posłuchajcie Profesora : http://audycje.tokfm.pl/podcast/Bedzie-coraz-gorecej-Jak-szybko-zmieni-sie-u-nas-klimat/65729

grzeg8
Gość
grzeg8

Nie straszę – przedstawiłem jedynie streszczenie artykułu w którym podobnie jak niektóre osoby na blogu próbuje się statystycznie wyznaczyć prognozę pogody na najbliższe 4 lata (Prognozę pogody bo ciężko nazwać klimatem tak krótki okres nawet jak jedyną prognozą będzie globalna temperatura )
Po za tym w dobie globalnego ocieplenia szansa na kolejny rok najcieplejszy rok z każdym rokiem rośnie tym bardziej że mieliśmy ostatnio LA Ninę która troszkę ochłodziła temperatury globalne wiec kiedyś kolejne El Nino musi nadejść i podnieść temperaturę globalną na nowy wyższy poziom

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@admin
Z jak dużą anomalią musi skończyć się sierpień żeby był cieplejszy od lipca i żeby tegoroczne lato było najcieplejsze w historii pomiarów?

Marcin
Gość
Marcin

Czerwiec miał ostatecznie +2,17, lipiec na razie ma zapisane +1,66, a najcieplejsze lato +2,11, więc wg moich wyliczeń +2,52 za sierpień da nam +2,12 za całe lato i nowy rekord.
Lipiec 2018 miał średnią obszarową +19,71, norma dla sierpnia za okres 1981-2010 to bodajże 17,70, czyli rachunek jest prosty.

Marcin
Gość
Marcin

Jest już prawie pewne, że najcieplejszy dzień w tym roku w Polsce mamy za sobą i był nim 9 sierpnia z imponującą średnią obszarową +25,38 stopnia Celsjusza. To było owo apogeum tegorocznego lata. Właściwie można dać sobie rękę uciąć, że cieplej już nie będzie. Nie widzę żadnych szans, aby średnia dobowa obszarowa przebiła jeszcze w skali kraju owe 25,38 stopnia. Dlaczego tak kategorycznie? Widzę prognozy na najbliższe dni, a po drugie nie znam w historii przypadku, by to wrześniowy dzień okazał się tym najcieplejszym w roku (w sensie najwyższej Tavg). Byłoby to zresztą bardzo dziwne i niezwykłe zjawisko. Ciekawe jednak,… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Szczytowanie letnie za nami. Z drugiej strony średnia anomalia nadal najczęściej ma być rzędu +2/+5K – czyli czeka nas nadal aura zdecydowanie częściej/bardziej letnia, niż wczesno-jesienna (na razie co najmniej do 23-24.08).

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Marcin
25 czerwca 2016 i 1 sierpnia 2017 miały wyższe średnie obszarowego (tvg) niż 9 sierpnia 2018. Odpowiednio było 25,59*C dla 25 VI i 25,41*C dla 1 VIII. Oczywiście, że już w tym roku gorętszego dnia niż 9 sierpnia ze tavg obszarową 25,38*C nie będzie.

chochlik
Gość
chochlik

Warto pamiętać, że po dziś dzień jedną z najwyższych średnich dobowych na terenie naszego kraju dzierży 29 sierpnia 1992:
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=1992-08-29&rodzaj=pl&ord=asc
W Otmuchowie średnia dobowa wyniosła wówczas 30,8C (30C osiągnęły również stacje w Inwałdzie i Ptaszkowej). Jedyny dzień z wyższą średnią dla pojedynczej stacji jaki udało mi się znaleźć to 1-08-1994 kiedy to w Bogatyni średnia dobowa wyniosła 31,5C (!) Dla porównania żaden z dni w 2013 ani 2015 roku na jakiejkolwiek ze stacji średniej 30C nie był w stanie osiągnąć. Także do końca wakacji mogą się u nas zdarzać dni wybitnie gorące.

adek
Gość
adek

Pomimo, że jest 16. dzień miesiąca dopiero, ja u siebie już zauważam zbliżające się polecie i jesień… drzewa zółte (lipy i brzozy), bocianów już niewiele, zachodzące słońce przed 20tą… i mimo że jest pogoda idealna, bo nie ma upałów, to jakoś człowiek odczuwa to wszystko inaczej…jakby to już był kres lata… co roku mam podobnie w tym samym terminie (okolice 15 sierpnia).

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Do faktycznej wczesnej jesieni (nieformalnie polecia) jeszcze trochę brakuje. Wrażenie jest takie a nie inne głównie z powodu coraz szybciej skracającego się dnia + końca najbardziej upalno-dusznego okresu tego lata + mimo wszystko rzadkich opadów w porze ciepłej (nawet tam, gdzie w krótszych okresach mocniej padało), co przyspiesza źółknięcie i opadanie liści niektórych drzew już teraz w sierpniu.
Jednak przy przewadze dni z Tavg ok. i nieco ponad 20°C trudno już teraz mówić o poleciu/jesieni.

adek
Gość
adek

Masz rację, w tamtym roku z resztą największa fala upałów zakończyła się 11 sierpnia, potem była pogoda podobna do tej co jest obecnie, na dobre polecie było czuć od 20 sierpnia na moich terenach… jak po 20 parę minut słońce zachodzi to tego nie czuć, ale jak 19.50 to już tak ;)

Marcin
Gość
Marcin

Niestety nawet najcieplejsze lato musi się kiedyś skończyć… Praw fizyki i geografii nie da się oszukać. Szkoda, że słońce nie może świecić każdego dnia roku przez 16 godzin (albo chociaż 12 godzin) dostarczając nam życiodajnej witaminy D, a żeby zmieniała się jedynie jego wysokość na niebie, bo te noce po 16 godzin w zimie to chyba nikomu nie są do niczego potrzebne. Chyba tylko złodzieje mogą się z nich cieszyć. Na razie jest jeszcze przyzwoicie jeśli chodzi o długość dnia, zupełnie jak na przełomie kwietnia i maja, tyle że perspektywa znacznie gorsza… Smuteczek.

oliver57
Gość
oliver57

Nie jestem złodziejem a cieszę się z nadchodzącej jesieni i zimy. Podobnie maja inni komentujący Tutaj to proszę nas nie obrażać. Witaminę d3 plus k2 suplementuje od 20 lat i wystarczy mi 3-7 godzin słonecznych średnio na dobę. Mam ponad 60 lat i zapraszam młodych na narty zimą do Szczyrku w słoneczny lekko mroźny dzień. Trasy są tam ponad zalegającym smogiem to bez obaw. Smog to wiadomo zanieczyszczenia (dymy-smoke) plus mgła (fog). Trzeba zlikwidować zanieczyszczenia i zostanie mgła (fog) i jego występowanie nie jest winą pogody tylko sposobu ogrzewania. Dobra, jeszcze lato to korzystajmy z jego uroków ,które dla mnie… Czytaj więcej »

Krakus
Gość
Krakus

@oliver 57 najwieksza przestepczosc jest w cieple letnie wieczory po upalny have dniach. Iles ju bylo takich badan. Upal wzmaga agresje. A duzych mrozow zlodzieje nie lubia :p

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Marcin Sam piszesz, że to prawa fizyki i geografii (ja bym powiedział, że matematyki i astronomii) ale narzekasz na długość nocy zimą. To nie jest poważne. Po pierwsze dlatego, ze dzięki temu, ze żyjesz na takiej szerokości jakiej żyjesz masz równie długie dni latem. W tropikach zima czy lato słońce zachodzi kolo 6 wieczorem (mniej więcej bo czas oficjalny nie musi zgadzać się ze słonecznym bo strefy czasu są szerokie). I nie mają tam miłych jasnych wieczorów prawie do północy, jak na północy Polski w czerwcu, także dzięki czasowi letniemu. A po drugie, równie dobrze można narzekać na stałą grawitacji.… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

dlatego ja nigdy nie narzekam na same długości dnia, a na usłonecznienie. Które w Polsce jest najniższe w czasie występowania najkrótszych dni w roku. Średnia dla grudnia u mnie wynosi ok. 40h, a dla lipca – 250. Różnica jest 6-krotna, przy zaledwie 2-krotnej różnicy w długości dnia. To nałożenie się bardzo wysokiego zachmurzenia z bardzo krótkimi dniami daje klimat, w którym ma się ochotę iść po sznur i szukać mocnej gałęzi przez co najmniej 3 miesiące w roku. Fakt, za kołem polarnym mają jeszcze gorzej bo tam zimą dnia nie ma w ogóle, jest ciemno non stop i mało istotne… Czytaj więcej »

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

@Marcin
Chłopie, ciekawe co Ty byś począł, gdyby przyszło Ci żyć za kołem polarnym. Jak Ty byś zniósł noc polarną?

Marcin D
Gość
Marcin D

16 -17 godzin dnia to przegięcie w drugą stronę. 12-14 godzin spokojnie wystarcza.

kmroz
Gość
kmroz

Tez mam podobne odczucia. Człowiek sie przyzwyczaja do temperatur. Czuje sie jakbym po 3 tygodniach pobytu w Grecji wrócił do Polski.
To mi przypomina paradoks z 2013 roku kiedy na 2 nieznośne tygodnie uciekłem do Grecji, gdzie było… chłodniej.

Editor
Gość
Editor

Nie wiem czy post jest w temacie, ale zastanawiam się nad jednym potencjalnym plusem ocieplenia klimatu. Może w Polsce w końcu klimatyzacja stanie się standardem? Na razie jest pod tym względem słabo. Mnie jako zimnolubowi w wielu miejscach jest za gorąco. Ostatnio słyszałem że w Rzeszowie zamontowano klimatyzację w nowej szkole podstawowej. Może doczekamy w końcu klimatyzowanych szkół, uniwersytetów, urzędów, szpitali albo nawet restauracji i pubów? W wielu miejscach jest gorąco i duszno. Moi zagraniczni goście często na to narzekają. Np. idziemy do restauracji i jest po prostu za gorąco w środku. W pubie też. Jednak inaczej znosi się ten… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Dla mnie jest to wątpliwy plus. W Polsce prawdopodobnie jeszcze długo będziemy pozyskiwać prąd z węgla (przy obecnej władzy byłoby to najpewniej do ostatniego możliwego złoża), a klima mocno zawyża zapotrzebowanie na energię. Także im więcej klimy tym więcej emisji CO2 i tym samym jeszcze cieplej. Typowe sprzężenie zwrotne. Nie należy też zapominać, że w Polsce mało gdzie klimę ustawia się adekwatnie do warunków na zewnątrz. Zazwyczaj ustawiona jest na jedną i tę samą temperaturę, niezależnie czy na zewnątrz jest 25, 28 czy 38 stopni, co oczywiście odbija się na zdrowiu, szczególnie u osób wrażliwych na infekcje dróg oddechowych. Różnica… Czytaj więcej »

oliver57
Gość
oliver57

Bardzo rozsądna wypowiedz. Po wypowiedzi prof. Szymona Majewskiego z 11.08 dla Radia TOKFW jestem w nastroju pesymistycznym co do losów LUDZKOŚCI z powodu rozkręcającego się AGW i cieszy mnie tylko to ,ze już niedługo jesień i grzyby ,a potem zima i narty. Tak samo mają moi znajomi grzybiarze i narciarze (kilkaset osób licząc tych forumowych grzybiarzy i narciarzy). Dobrze ,że nie wszyscy cieszą się z postępu AGW ,ale moich młodych w rodzinie ocieplenie klimatu też cieszy , a na temat G.O. wiedzą swoje i żaden profesor ich nie przekona.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Współczuć można głównie następnym pokoleniom, które nas będą przeklinać za to co na nich spuściliśmy.

Marcin
Gość
Marcin

My po prostu tylko chcemy żyć, a żeby żyć trzeba konsumować, poruszać się, korzystać z energii. Nawet wydychając ten nieszczęsny dwutlenek węgla przyczyniamy się do jego wzrostu w atmosferze. Mamy więc przestać oddychać i przepraszać za to, że chcemy żyć? Ja tam się nie czuję niczemu winny. Człowiek nie wydobywa paliw kopalnych, bo chce, czy taki ma kaprys, ale po prostu musi. Robi to z konieczności, bo ich potrzebuje do życia.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@Marcin

Przynajmniej nie dopłacać do paliw kopalnych. Dać szansę energii bez-emisyjnej. Przy okazji i zdrowie publiczne się poprawi (smog!).

Mnóstwo państw dopłaca na różne sposoby, a Polska niestety w tym obłędzie przoduje. Mamy mieć niedługo najdroższą energie elektryczną w Europie, jeśli już nie mamy [1] bo musimy dopłacać [2] do wydobycia i palenia brudnego kamienia, w którym węgla jest coraz mniej, za to siarki i metali ciężkich coraz więcej (taki tylko nam został). Dlatego też ministerstwo planuje poluźnić normy jakości węgla dopuszczając dowolne ilości siarki i do 30% popiołu [3]. Po prostu obłęd.

[1] http://nettg.pl/news/80378/bcc-energia-elektryczna-w-polsce-jest-najdrozsza-w-europie

[2] http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/556767,55-zl-rocznie-od-podatnika-na-gornika.html

[3] https://smoglab.pl/jest-ustawa-o-kontroli-jakosci-wegla-ale-planowane-rozporzadzenie-pozostawi-w-sprzedazy-odpady-weglowe/

grzeg8
Gość
grzeg8

@ Arctic Haze Tu się nie zgodzę że chodzi tylko zmianę węgla na energetykę odnawialną – Energetyka odnawialna nie ma szans na szybkie zastąpienie paliw kopalnych przy takim poziomie marnotrawstwa energii i surowców (Bo po cześć jest to spójne ) I w tym aspekcie każdy może coś zrobić bo działań jest naprawdę mnóstwo choćby : – ograniczenie podróżowania autem ( A niektórzy wyjeżdżają nawet do sklepu 2 ulice dalej ) – oszczędność wody ( na to idzie też energia i w dodatku mamy bardzo małe zasoby wodne -A niektórym zdarza się zużyć ponad 100l-szaleństwo jeśli to codziennie ) -kupowanie jedzenia… Czytaj więcej »

grzeg8
Gość
grzeg8

A nie chodzi o profesora Malinowskiego ?

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Kojarzę jednego Szymona Majewskiego, ale profesorem to on z pewnością nie jest :-D

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Szymon Malinowski, profesor fizyki atmosfery z UG, jeden z naszych najlepszych specjalistów od klimatu.

kslawin
Gość
kslawin

Z UG? Chyba z UW 👍

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@kslawin

Napisałem z UG? A to przepraszam. Ale mam to „w palcach”.

Kiedy moja żona jeszcze jako studentka UG była w przychodni akademickiej w Krakowie, pielęgniarka wypełniająca jej dane, w rubryce Uczelnia wpisała „UJ w Gdańsku”. Może zatem kompromisowo napiszemy, ze Szymon pracuje na „UG w Warszawie”? 😀

oliver57
Gość
oliver57

Oczywiście o prof. Malinowskiego. Pomyliłem nazwiska , nazwe stacji chyba tez …. Starość nie radość .http://audycje.tokfm.pl/podcast/Bedzie-coraz-gorecej-Jak-szybko-zmieni-sie-u-nas-klimat/65729

grzeg8
Gość
grzeg8

W Polsce chyba nie ma różnicy kto przy władzy święty węgiel jest zawsze. – Jedyna różnica że trudniej polityków prawicy znaleźć fotografujących się przy topniejących lodowcach ale to chyba marne posiedzenie . -Ale po co skupić się na polityce .Po za nią są lepsze wiadomości o których raczej nikt z tamtego kręgu publicznie zbyt szybko nie przyzna.:) https://wysokienapiecie.pl/910-w-polsce-konczy-sie-wegiel-analiza/ Ta prognoza wydaje mi się też być optymistyczną szczególnie jeśli chodzi o węgiel brunatny po 2030 Nawet w Niemczech przy ambitnych planach zmniejszenia emisji gaz z Nord streamu ma zastąpić węgiel- Trochę łatwiej odejść od paliw kopalnych mając turbiny gazowe które jak… Czytaj więcej »

adek
Gość
adek

Żadnego ochłodzenia w przyszłym tygodniu nie będzie? Prognozy dalej gorące na weekend :)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Mowa o weekendzie 25-26.08? To jeszcze zbyt daleki termin na rokowania.
Jednak co najmniej do 23-24.08 prognozy są już dość stabilnie ciepłe (gorące) i suche.

Paweł
Gość
Paweł

Zaskoczyła mnie wczorajsza dzienna anomalia. Wyniosła +0,65K.comment image Mieszkam na południu Mazowsza, 15 km na zachód od Radomia w kierunku Łodzi i Tmax wyniosła u mnie 24,8 a Tmin 16,0. A na mapie biały kolor, czyli norma… Nie ogarniam tego… Przecież Tavg wyszła 20,4 a Tmax dla tego dnia powinna być chyba 23 a Tmin 13 czyli Tavg 18. Czyli mamy +2,4K powyzej normy.

kmroz
Gość
kmroz

A te 24.8,16.0 i 20.4 to pomiary z jakiej stacji?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tavg 16.08 nieco zaniżyły chłodniejsze noce. Ale i tego dnia mamy ostatnie w okresie letnim (JJA) pikowanie statystycznej Tavg do blisko +19°C (ref. 1981-2010), co też obniżyło nieco anomalię.

Od dzisiaj jednak ponownie sytuacja się zmieni w kierunku wyraźniej dodatnich anomalii, bo:
– ma być coraz goręcej (Tmax coraz wyraźniej powyżej 25°C, noce częściej z Tmin powyżej, niż poniżej 15°C),
– statystyczna Tavg już coraz wyraźniej zaczyna spadać.

kmroz
Gość
kmroz

Te noce powyżej 15 stopni to chyba tylko w wawie (która ostatnio z pewnych- nie wiem jakich- przyczyn zalicza wyjątkowo słabe spadki). W większej części PL noce były z przedziału 10-15 stopni i nie sądzę by to uległo zbytniej zmianie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Kolejne noce mają być jednak nieco cieplejsze.

kmroz
Gość
kmroz

To musiałyby chyba wrocic chmury i/lub wilgoc. Bo przy pogodnym niebie w drugiej połowie sierpnia temperatura spada zwykle o 12-15 stopni względem dnia.
Dodam, iż od weekendu na północy ma byc znacznie zimniej niż w reszcie kraju, a to moze przyspieszyć dalszy spadek anomalii.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Przy temperaturze przeważnie 25/30°C za dnia i przeważnie 13/18°C nocami nie ma szans na wyraźniejsze spadki anomalii w najbliższym czasie.

chochlik
Gość
chochlik

O tej porze roku do ciepłych (Tmin>15C) nocy wciąż wystarczy wysoka T850, brak wiatru oraz bezchmurne niebo nie wystarczą by zbić temperaturę. Przykładowo nocy z 31 sierpnia na 1 września 2015 było u mnie bezchmurnie oraz bezwietrznie, ale napływ b. ciepłego powietrza wystarczył, by ustanowić na mojej stacji rekord Tmin na poziomie 21,0C. Rekord ten po dziś dzień nie został pobity.

kmroz
Gość
kmroz

Wydaje mi sie, ze wtedy była t 850 troche wyższa (około 20?) niż zapowiadane na najbliższe dni 10-13 stopni.

chochlik
Gość
chochlik

Tak, było wówczas ok. 20C na poziomie 850hPa. Ale i wartości T2M były odpowiednio wyższe. Myślę, że sporo nocy w kolejnych dniach będzie miało Tmin w okolicach 15C, a miejsca uprzywilejowane (jak Warszawa) nawet nieco więcej.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@kmroz

Przy wietrze od morza spodziewałbym się nocy cieplejszych od +15 C w rejonach nadmorskich.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Wczorajsza (16.08) anomalia ponownie na krótko zbliżyła się do poziomu bliżej zera, choć i tak była dodatnia. Średnia miesięczna spadła do „aż” +3,36K (ref. 1981-2010), jednak… Na razie co najmniej do 23-24.08 nie widać w prognozach większego ochłodzenia. Wprost przeciwnie, od dzisiaj ponownie ma być nieco cieplej (goręcej), podczas gdy statystyczna Tavg w II połowie sierpnia już coraz wyraźniej spada. Tak więc także w świetle dzisiejszych prognoz ok. 23-24.08 spodziewam się nadal miesięcznej anomalii powyżej +3K (ale i nie wyższej niż +4K). Niewykluczone, że będzie to okres z najbardziej stabilną aurą, tzn. przeważnie gorącą i suchą. A przy tym także… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Warszawa-Okęcie dzisiaj po raz kolejny jednym z najcieplejszych miast w Polsce jeśli chodzi o t min.

anonim
Gość
anonim

Ochłodzenie większe być może w okolicach 25 sierpnia, aleto raczej nie wpłynie na bardzo duże obniżenie dodatniej anomalii sierpnia. za 2 tygodnie kończy się meteorologiczne lato ale termicznie można spokojnie stwierdzić że mija 4 miesiąc lata. W ekstremalnych sytuacjach maj i wrzesień mogą być de facto termicznie letnimi miesiącami ( tj listopad i marzec zimowymi. Termiczne lato i zima są zaś poza zasięgem kwietnia i października). W tym roku maj można tak nazwać a jeśli będziemy mieli też takowy wrzesień to się okaże że będzie mowić o 5 miesięcach z temperaturami letnimi ( w nazwach meteorologicznych oczywiście się nic zmieni).… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

W 2016 wrzesień był jak najbardziej ekstremalny

anonim
Gość
anonim

Ale był chłodniejszy np. od wrześni 1999, 2006 czy 1975. Pierwsza połowa była co prawda letnia, ale druga chłodniejsza, nie wiem czy to wystarczy aby nazwać ten miesiąc ogólnie jako letni, ale na pewno wrzesień 2016 był bliżej niż maj 2016, który też był zresztą bardzo ciepły.

Marcin
Gość
Marcin

Tegoroczny, rekordowy maj jak najbardziej można nazwać letnim. Ze średnią 16,4 z powodzeniem zasłużył na to miano. Natomiast na pewno letnim nie można nazwać kwietnia 2018, choć bardzo się starał i przyniósł nawet 7 dni z Tavg powyżej 15 stopni, to jednak średnia miesięczna jest poniżej 13 stopni. Tak, że jak ktoś pisał, że lato zaczęło się w tym roku 3 kwietnia, to jednak gruba przesada. Kwiecień to była ekstremalnie ciepła odmiana wiosny, ale jednak wiosny, a nie lata.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie maj 2018 miał śr. 17,1 st. a odbieram go jako miesiąc typowo późnowiosenny. Nie wiem dlaczego używa się tu absurdalnego pojęcia lata od >15 st., nie ma ono nic wspólnego z latem fenologicznym, nawet jak kwiecień, maj i wrzesień mają śr. >15 st. to przyroda nie wygląda wtedy jak latem.

oliver57
Gość
oliver57

@ admin Tak, mnie trudno to zrozumieć jako amatorowi. Gdzie można znaleźć dane z wyliczonymi datami termicznych pór za ostatnie np. 20 lat ?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Kwiecień zaczynał przynosić epizody letnie, a maj już coraz częściej aurę letnią.
W ogóle jestem przeciwnikiem przypisywania całych miesięcy do pór termicznych, które z natury rzeczy są czymś bardzo zmiennym.
Tak jak na TP kiedyś wieścili, że grudzień może przestać być niebawem miesiącem zimowym. To zestawmy sobie taki grudzień 2010 r. (a i nawet 2012 r.) oraz grudzień 2015 r…. Albo rozważmy przypadki, gdy część dni przynosi zupełnie inną pogodę, niż jakieś inne (w innym okresie). Moim zdaniem pory termiczne jest sens odnosić jedynie do nie ściśle określonych terminów – a najlepiej do trendu (przy uśrednianiu za co najmniej 5-10 dni).

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Dla mnie najbardziej niezwykły miesiąc w roku to maj. Wtedy możliwe jest prawie wszystko – od fali upałów po opady śniegu i temperatury rzędu kilku stopni w najcieplejszym momencie dnia. Przypisywanie konkretnych miesięcy do pór roku rzeczywiście bywa zawiłe i niepotrzebne. Idąc tym tokiem rozumowania, 1 maja 1985, to schyłek lutego, przełom I i II dekady maja 1978 to marzec, maj 1980 to normalny albo lekko ciepły kwiecień, maj 2002/2018 to przeciętny czerwiec, a upały w maju 1958 to bardzo ciepły lipiec (60 lat temu notowano średnie temperatury ponad 25 stopni). W drugiej połowie XIX wieku, kiedy zdarzały się zarówno… Czytaj więcej »

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Pisanie o lecie od 8 kwietnia i tak jest bardziej zasadne od pisania w maju 2017 o zimie trwającej od 4 października 2016, co na tym blogu się zdarzało.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

W kwietniu do 20 dnia miesiąca kwitły u mnie jeszcze przebiśniegi, dopiero zaczynały kwitnienie średnie tulipany (hyb. Darwina), więc pisanie o lecie od 8 kwietnia mnie powala na kolana :D Co z tego, że była śr. >15 st.? Prawie przez cały rok może u nas taka występować, a w kwietniu nie jest ona wcale taką rzadkością.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Nawet trwała śr. >15 st. nie oznacza w kwietniu lata, chyba, że w statystykach.

kmroz
Gość
kmroz

Z punktu widzenia termicznego/klimatycznego jak najbardziej oznacza.

anonim
Gość
anonim

Nadrzędne są dla mnie meteorologiczne pory roku bo jak napisałeś róznie to bywa: maj i wrzesień są oczywiście prawie zawsze wiosenne i jesienne termicznie ale czasem mają średnie dla lata. Tak samo jest w przypadku marca i listopada-gdzie przez wiekszość miesiąca mogą być czasem temperatury średnie dobowe a nawet temperatury ujemne całodobowo to wtedy te miesiące bardziej przypominają zimę. Można tu wymienić raczej zimowe marce 2013, 1987,1996, 1969 (gdzie temperatura nigdzie nie przekroczyła chyba 10 stopni), 1964, 1962, 1958 i 1952, zimowe listopady: 1965, 1993, 1998, letnie maje: 2002, 2018 (ewentualnie 1993) i letnie wrześnie : 1999, 2006 (ewentualnie 1975).… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

W kwietniu niewiele brakowało np. W Przemyślu aby ten miesiąc zapisał się jaki letni. Miesięczna tavg dla Przemysla wyniosła chyba coś ok 14,6-14,7°C.

kmroz
Gość
kmroz

Kwiecień nie okazał sie średnio „letni” ze względu na bardzo zimny początek, od 8 kwietnia w wielu regionach było regularne lato.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz
Nie wiem czy takie „regularne” lato panowało non stop od 8 kwietnia do końca tego miesiąca. Króciutkie przerwy czyli dni z tavg poniżej 15 stopni też były. Faktem jest, że więcej niż połowa dni kwietnia 2018 w wielu regionach przyniosła temperatury 20-25 stopni czyli takie przeciętne, normalne lato w większości Polski jakie powinno panować w okresie czerwiec-sierpień.

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

W tym roku już kwiecień był miesiącem letnim, więc gdyby był ciepły wrzesień, to byłby on szóstym a nie piątym miesiącem termicznego lata.

oliver57
Gość
oliver57

Średnia kwietnia 2018 w Katowicach to 14C. Trzymając się sztywno terminów meteorologicznych dla klimatu Polski nie był to miesiąc termicznie letni ,ale ekstremalnie ciepły miesiąc wiosenny (jako całość) bo średnia kwietnia dla Katowic to raptem 8,9C (ref.1981-2010). W regionie Katowic mamy 4 miesiąc termicznego lata. Końcówka sierpnia zapowiada się chłodna i bardzo mokra ,ale cały miesiąc na 100 procent będzie miał średnią temp. powyżej 15C (bardzo wyraźnie).

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

No to faktycznie nie był, ale było blisko. No i duża liczba dni z Tmax >20*C sprawiła, że dało się to odczuć jako lato.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

@oliver
„Końcówka sierpnia zapowiada się chłodna i bardzo mokra”

Jesteś pewien? Bo prognozy jeszcze nie są co do tego zgodne.

„ale cały miesiąc na 100 procent będzie miał średnią temp. powyżej 15C (bardzo wyraźnie).”

Powinien mieć średnią nawet powyżej 20, lub 21*C.

chochlik
Gość
chochlik

Średnią sierpnia poniżej 15C na polskich nizinach uważam za skrajnie nieprawdopodobną w obecnych czasach.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Nie kwiecień nie był miesiącem letnim (bo jego średnia temperatura miesięczna nigdzie nie przekroczyła lub nie osiągnęła 15*C) mimo wielu dni z tmax 20-25 stopni, tylko termicznym przedleciem z przewagą tavg miesięcznej 10-14*C.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@anonim Zgadzam się, że w skrajnych ekstremalnych przypadkach zarówno maj jak i wrzesień mogą być przedłużeniem lata czyli miesiącami z termicznym latem. Według mnie maj to taki pomost pomiędzy przeciętną wiosną (czasem także przedleciem), a prawdziwie gorącym latem rodem z lipca, sierpnia. Wrzesień z kolei też jest takim „pomostem” między prawdziwie gorącym latem, a prawdziwie jesienną pogodą (szarugą jesienną). Maj i wrzesień w przeciwieństwie do kwietnia i października znacznie częściej przynoszą dni gorące z tmax powyżej 25 stopni (w tym także upały). Kwiecień i październik bardzo często (co roku) przynoszą najwyższe tmax do 20-25 stopni (lokalnie może się zdarzyć przekroczenie… Czytaj więcej »

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Errata maj to taki pomost pomiędzy przeciętną wiosną (w ekstremalnych przypadkach także epizodów z przedwiośniem), a prawdziwie gorącym latem rodem z lipca, sierpnia.

Tutejszy
Gość
Tutejszy

Bardzo męcząca pogoda na SE – co dzień pada jest duszno, parno i pochmurnie. Praktycznie trzeba siedzieć w domu, bo często pada. Skąd te deszcze? Cała Polska usycha a tu leje non stop.

zaciekawiony
Gość

Na Atlantyku powstał sztorm tropikalny Ernesto, który może dotrzeć do Irlandii. Ciekawe jak zamiesza w sytuacji nad Europą.

alewis27
Gość
alewis27

To dzisiaj znowu gorąco, prawie 28 stopni w dzień i słońce od rana. Ale jednak przy Tmin spadającej ostatnio do 10-14*C jest zupełnie inne odczucie tego gorąca, niż na początku sierpnia jak było 18-20 stopni nad ranem (bo w nocy to ponad 20) przy potężnej wilgotności. Teraz w chałupie jest 19 stopni rano jak się wstaje, a nie ponad 25. Średnia sierpnia 2018 u mnie wynosi obecnie 22,04*C, jest zatem identyko z sierpniami 1992 i 2015. W prognozie mam gorący tydzień, najbliższe 7 dni to maxy 27-30 stopni i miny 13-17 stopni. Jak się ta prognoza sprawdzi to średnia 22*C… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

I wiele wskazuje na to, że co najmniej do 24.08 anomalia sierpniowa nadal pozostanie na poziomie +3/+4K (ref. 1981-2010) – bo przed nami co najmniej 7 kolejnych dni przeważnie gorących i suchych.
Później to niewiadoma, choć coraz wyraźniejszy statystyczny spadek Tavg raczej osłabia, niż zwiększa szanse na istotniejsze obniżenie się tej anomalii. Moim zdaniem na ponad 95% pozostanie powyżej +2K, nawet jakby wyraźniej się ochłodziło, a co jeszcze nie jest całkiem przesądzone.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Ktoś tu pisał, że zaletą globalnego ocieplenia jest upowszechnienie się klimatyzacji w Polsce, jakby to było coś dobrego. Produkowanie coraz większych ilości energii i przez ogrzewanie planety odpadami tej produkcji (CO2, tlenki azotu), a następnie produkowanie jeszcze więcej energii aby się ochłodzić (i przez to emitowanie jeszcze większej ilości gazów cieplarnianych) to po prostu obłęd. To zresztą pogląd nie tylko mój ale również papieża Franciszka. Ja wiem, że dla „prawdziwego Polaka i katolika” następca Chrystusa to żaden utorytet, ale jednak zaryzykuję cytat z jego encykliki „Laudato Si'”: 55. Stopniowo niektóre kraje mogą wykazać znaczący postęp, rozwój bardziej skutecznych kontroli i… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

To jest jakieś absurdalne myślenie, dzięki globalnemu ociepleniu będzie w Polsce bardziej powszechna klima :D Normalnie jakbym słyszał co „mądrzejszych” polityków. Rozwiązują problemy, które nie istniały przed ich kadencją.

DarekB
Gość
DarekB

@Arctic Haze :
Ja wiem, że dla “prawdziwego Polaka i katolika” następca Chrystusa to żaden autorytet, ale jednak zaryzykuję cytat z jego encykliki “Laudato Si ‚”
„Prawdziwi Polacy” encyklik nie czytają , nawet tekstów swojego Jana P 2 nie znają i nie chcą znać. A co dopiero jakiegoś „lewaka
” z Argentyny. Mam swoje lata i widzę, że paradoksalnie materializm osiąga swoje apogeum teraz. Za komuny nie było takiego ” po mnie choćby potop”.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

To o naszej prawicy katolickiej i Papieżu znam z własnego doświadczenia. Zdarzyło mi się kiedyś mówić do telewizji Trwam o klimacie. Poprosili to nie odmówiłem. Jednak zrobiłem test: pochwaliłem niedawną (wtedy) encyklikę Laudati Si’ papieża Franciszka. I ten kawałek wyleciał z wywiadu. Ciekawe, nieprawdaż?

Oskar
Gość
Oskar

Można znaleźć gdzieś ten wywiad?

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Nie sądzę aby oni mieli archiwum na stronie. Ale tez nigdy nie sprawdzałem.

Zauważ też, że bloguję anonimowo, więc i taak bym nie podał nawet gdyby to istniało.

Lulek123
Gość
Lulek123

GFS z 12 odleciał, jeżeli do końca miesiąca będzie temp 25-30, a po 25 sierpnia grubo powyżej 30 to jest cień szansy na pobicie rekordu? W ogóle jaki jest rekord, tzn anomalia bo wiem, że sierpień 1807 jest rekordowy jak ktoś wie to niech mi odpiszę ;-P

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Oby nie, zdążyłem już się mocno zrazić do 2018 roku. 2014 albo 2015 to przy nim bajeczka.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Takie prognozy w terminie 7+ dni GFS:
http://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPEU12_240_2.png
czy ECMWF:
http://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPEU12_240_2.png
…pokazują, że po 24.08 możemy mieć równie dobrze ochłodzenie, jak i nadal prawdziwie letnią aurę.

Moim zdaniem nie ma co na razie wybiegać w tak niepewną przyszłość. Pewnych jest na razie ok. 7 dni z aurą gorącą i suchą (Tmax przeważnie 25/30°C, miejscami/okresowo nieco niższą lub nieco wyższą).

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa
alewis27
Gość
alewis27

Sierpień 1807: +4,97K (ref 81-10) Sierpień 2015: +3,69K (ref 81-10) Na rekordowy sierpień można śmiało powiedzieć, że szans nie ma. Na drugie miejsce też raczej nikłe szanse bym powiedział. Jest szansa na sierpień cieplejszy od 2002 (+2,27) albo nawet od 1992 (+2,79). Tyle jeśli chodzi o anomalie dla całej Polski, bo u mnie sierpień 1992 pozostaje najgorętszym miesiącem w dziejach, cieplejszy od sierpnia 2015 i od jakiegokolwiek innego miesiąca. Głównie przez ekstremalny upał w końcówce miesiąca, który ustanowił rekordy temperatur (36,0 ustanowione w tamtej fali upałów było rekordową temperaturą dla Katowic aż do sierpnia 2013) ale ograniczał się on do… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem anomalia sierpniowa będzie w widełkach +2/+4K (ref. 1981-2010). Po 25.08 musiałoby nadejść bardzo duże ochłodzenie (podkreślam bardzo duże, a nie umiarkowane jak z 10.08 na 11.08) albo fala więcej niż lekkiego/krótkotrwałego upału, aby końcowa miesięczna anomalia wyszła poza te widełki.
Czyli sierpień’2018 w Polsce niemalże na pewno okaże się miesiącem bardzo/anomalnie/ekstremalnie ciepłym, choć nie rekordowym.

Marcin
Gość
Marcin

Rekordowy sierpień 1807 miał +4,97. Nawet ten z 2015 nie dał mu rady (+3,69), a obecny też raczej polegnie. Wyobraź sobie zatem jak wtedy musiało być gorąco. Ponad 200 lat minęło i nie można tego pobić.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Bo AGW przejawia się głównie średnimi standardami, a nie rekordami. Poza tym, bardziej adekwatną jego miarą są średnie globalne, a te lokalne (np. w Polsce) tylko pośrednim następstwem.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Gdyby te prognozy się sprawdziły to tegoroczny sierpień zapisze się jako 3 najcieplejszy po 1951 roku zaraz sierpniem z 1992 i 2015. Jest duża szansa, że przebije sierpień 2002, a jak dobrze pójdzie to może i sierpień z 1992 roku.

Fan klimatów skandynawskich
Gość
Fan klimatów skandynawskich

Mam nadzieję, że ten fus to tylko jednorazowy wyskok.

chochlik
Gość
chochlik

Pobicie rekordu sierpnia z 1807 roku wydaje się na dzień dzisiejszy skrajnie nieprawdopodobne. Rekord ten wynosi +4,97C.

alewis27
Gość
alewis27

rekord kwietnia 1800 też wydawał się trudny do ruszenia bo mocno odstawał od czegokolwiek po 1951 roku. A jednak, został pobity i to z 0,6K zapasu. Drugiego takiego kwietnia może nie być przez 50 lat, nawet uwzględniając postępujące AGW. Maj 2018 też pobił stary rekord z lat 80′ XIX wieku. Te stare rekordy będą padały jeden za drugim, tylko w tym roku odpadły 2. Grudzień miał bity rekord 2 razy w odstępie 9 lat. Z rekordami też jest tak, że muszą się „wstrzelić” w miesiąc kalendarzowy, zwłaszcza jeśli chodzi o takie rekordy jak sierpień 1807 czy luty 1990. Takie wysokie… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tegoroczne lato pokazuje, że im dłuższy rozpatrywany okres, tym rekordowość może być osiągana w różny sposób. Bowiem nie zawsze decydującą rolę odgrywają same przewyższenia, co także czas trwania takich, czy innych anomalii. W tym roku jak weźmiemy sobie średnią miesięczną ruchomą (31-dniową) to w całej porze ciepłej tylko raz anomalia zbliżyła się do zera, choć na wartości ujemne nie przeszła. Czyli już na ponad 4 miesiące (ponad 120 dni) mamy tylko kilkudniowy przedział (i to chyba trwający nie więcej niż ok. 5 dni), w który mógłby „wstrzelić się” jakiś miesiąc docelowo termicznie normalny. Wcześniejsze roczniki, choć miały nieco większe chwilowe… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

alewis, miałem na myśli, że pobicie w tym roku rekordu sierpnia jest b. mało prawdopodobne. Żaden z rekordów średniej temperatury nie może się czuć w obecnych czasach pewny swojego dalszego bytu. Nawet rekord kwietnia.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Rekord kwietnia? Pobicie tegorocznego kwietnia może spokojnie nie nastąpić w ciągu najbliższego półwiecza i piszę to z pełną premedytacją, mając świadomość zmian klimatycznych. Nie obawiam się natomiast o rekord maja, za 20 lat tegoroczny maj może już nie być rekordowym.

chochlik
Gość
chochlik

Owszem, może, bo jest mocno wyśrubowany. Ale kwiecień obok listopada, lipca oraz sierpnia ma największy trend wzrostowy. W mojej opinii pobicie rekordu Tavg kwietnia jest bardziej prawdopodobne niż przykładowo nowy rekord Tmax września.

Paweł
Gość
Paweł

Alewis, zgadzam się z Tobą, że tegoroczne lato nijak ma się do okresu letniego 2015. Mimo, że to lato jest momentami utrudniające funkcjonowanie, szczegolnie np. pracę w ogródku między godziną 11 a 17, to nie dorównuje temu w 2015 roku. U mnie w Radomiu w dniach 3.08-15.08 Tmax nie spadła poniżej 30 stopnia a najcieplejszym dniem był 31 sierpnia. Dla porównania okresy 1.08-31.08.2015 i 19.07-17. 08. 2018. Sami zobaczcie. https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12485&ndays=31&ano=2015&mes=08&day=31&hora=23&ord=REV&Send=Send oraz https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12485&ndays=31&ano=2018&mes=08&day=18&hora=23&ord=REV&Send=Send

zaciekawiony
Gość

Jeśli zdarzy się fala groźnych upałów, o której wspominał A.H. to może wtedy pobije

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@zaciekawiony

Wtedy pobije niejako z konieczności.

Zresztą w ocieplającym się świecie to bardziej pytanie „kiedy” niż „czy”.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dzisiaj dla odmiany chyba E Polski zanotuje najwyższe temperatury i anomalie, gdyż znajdzie się w strefie przed rozmywającym się frontem (zmierzającym od W).
Natomiast z całej II dekady sierpnia niewykluczone, że najcieplejszą dobą okaże się poniedziałek 20.08, kiedy to w cieplejszych regionach (nie tylko na W Polski)zanotujemy Tmax nieco powyżej 30°C, a krajowa Tavg może przekroczyć 22°C. Do tego czasu bieżąca anomalia sierpnia powinna być blisko +3,5K (ref. 1981-2010).

kmroz
Gość
kmroz

Coraz wiecej wskazuje, ze „nieprzerwane gorąco” (powyżej 25 stopni) nie potrwa do czwartku w Polsce środkowej- wiele wskazuje na wtorek z temperaturą 22-25 stopni. Jedynie zachód i południe maja niemal pewny okres powyżej 25 do czwartku-piatku.
Co do kwestii anomalii, to chciałbym zauważyć ze wczoraj mimo dnia istotnie gorącego w skali kraju (drugi taki w tym tygodniu po 13.08) anomalia temperatury sierpnia nieznacznie… spadła. Coraz chłodniejsze noce robią swoje. Dzisiejsza tez wbrew prognozom w znacznej części kraju przyniosła spadek ponizej 15 stopni. i mysle, ze w kolejnych nocach to juz sie nie zmieni. Mamy sierpień, miesiąc z chyba najwiekszymi amplitudami dobowymi.

Paweł
Gość
Paweł

Krzysiek, chyba wrzesień jest miesiącem z największymi amplitudami dobowymi.

Paweł
Gość
Paweł

Krzysiek, kwiecień i wrzesień. Bardzo często zdarza się we wrześniu Tmax 20-25 stopni a Tmin 3-8 stopni. Tak samo w kwietniu. Często zdarzała się w tegorocznym kwietniu sytuacja, że Tmaxy wynosiły 23-27 stopni a Tminy 4-8 stopni.

kmroz
Gość
kmroz

Słowem, ta anomalia jest teraz tak olbrzymie ze w nawet bardzo ciepłe dni jest w stanie spadać. Dopiero gdy dojdzie do pułapu +2.5K to spadek moze byc juz utrudniony- o ile oczywiście nie nadejdzie prognozowane silne ochłodzenie po 25 sierpni. Wtedy bez problemu dalej spadnie.

Paweł
Gość
Paweł

Krzysiek, kwiecień i wrzesień. Bardzo często zdarza się we wrześniu Tmax 20-25 stopni a Tmin 3-8 stopni. Tak samo w kwietniu. Często zdarzała się w tegorocznym kwietniu sytuacja, że Tmaxy wynosiły 23-27 stopni a Tminy 4-8 stopni.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

A skąd wiesz czy po 25 sierpnia nadejdzie to silne ochłodzenie czyli incydent jesienny? To nie jest takie wcale pewne. Najlepiej aby temperatura nie spadała poniżej 20°C a tym bardziej poniżej 15°C. Dobrze że do tej pory nie ma do tej pory żadnego incydentu jesiennego i tak zostało do końca miesiąca.

kmroz
Gość
kmroz

Napisałem „o ile nie nadejdzie”.

chochlik
Gość
chochlik

Dzisiejsza tez wbrew prognozom w znacznej części kraju przyniosła spadek ponizej 15 stopni

Z dostępnych na tę chwilę w ogimecie danych 26 stacji synoptycznych (z 61) notowało tej nocy Tmin poniżej 15C (w tym 2 stacje górskie).

Kmroz
Gość
Kmroz

Rzeczywiście 33 na 75. Czyli troche mniej niż połowa. Była to jednak jedna z cieplejszych nocy. W poprzednich było wiecej takich stacji.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Dzisiejsza noc wcale nie była taka chłodna bo było dość sporo stacji z temperaturą powyżej 15 stopni. W Ustce i Kołobrzegu temperatura minimalna wyniosła aż 19 stopni.
O chłodnych nocach to będziemy mówić jak temperatura będzie spadać poniżej 10 stopni w większości Polski. Temperatury poniżej 10 stopni jak na razie były miejscami w zachodniej Polsce. Tmin na poziomie 10-15 stopni to jest jeszcze norma.
W II połowie sierpnia są możliwe zarówno temperatury minimalne spadające do ok 5 stopni lub poniżej jak i takie z temperaturą powyżej 20 stopni czyli „noce tropikalne”.

kmroz
Gość
kmroz

Jednak mamy coraz wiecej nocy chłodniejszych, 16/17.08 było 49 stacji na 75 ponizej 15 stopni- co wpłynęło na to, ze anomalia wczorajsza mimo bardzo ciepłego dnia nie była jakos bardzo wysoka. Z 15/16.08 było to juz 60 stacji. Dzisiejsza noc przyniosła na zachodzie chmury, a ponadto najwyższa t850 przed nadejściem frontu, wiec dlatego miała „tylko” 33 takie stacje.
Tak wiem ze 10-15 to norma, i wlasnie o normę mi chodzi. Logiczne chyba ze jeśli dzień jest gorący, ale od „normalna”, to ta noc obniży jego anomalie mimo gorących tmax.

kmroz
Gość
kmroz

Errata – „noc normalna” a nie „od normalna”

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@kmroz Ta masa powietrza co napływa do Polski nie jest jakaś nadzwyczajnie gorąca, ale jest bardzo ciepłe. Są możliwe jeszcze bardzo ciepłe noce z temperaturą minimalną powyżej 15 stopni (także powyżej 20 stopni) nawet przy bezchmurnym niebie mimo tego, że mamy coraz dłuższe noce i krótsze dni – tylko musi adwekcja naprawdę gorącego powietrza z południa. Co do wczorajszego dnia to miał on średnią obszarową 21,05*C i anomalię 2,87 K czyli nie tak dużo. 17 sierpnia był ostatnim dniem w tym roku kiedy średnia obszarowa temperatura przekracza 18 stopni. Faktycznie mimo, że anomalia dla dnia wczorajszego była dodatnia to anomalia… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Noce około 20 stopni mozliwe głownie nad morzem. Gorąca noc z t 15-20 stopni (nawet bliżej 20) wystąpi pewnie dzisiaj na wschodzie i potem w wielu regionach z poniedziałku na wtorek.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

W Ustce i Kołobrzegu temperatura minimalna wyniosła aż 19 stopni.

A nie mówiłem, że przy wietrze od rozgrzanego morza, tak musi być?

Editor
Gość
Editor

No nie mogę, kmroz znowu widzi jakieś ochłodzenie podczas gdy prognozy widzą gorąco do 24 sierpnia i upalnie od 25 sierpnia. Nie wiem czy pisanie takich bajek nie powinno być usuwane, bo szkoda tylko się denerwować. A może znowu napisz, że wrócisz za tydzień jak Ci się sprawdzi – ostatnio się nie sprawdziło.

kmroz
Gość
kmroz

Mowię co widze w prognozie na wtorek. Czy ci sie podoba, czy nie, tak ona wyglada.
A po 25 sierpnia modele zapowiadają mocny spadek temperatury, ale on jest niepewny ze względu na długość prognozy.
Ale specjalnie dla ciebie mam prognozę jaka chyba chcesz usłyszeć- codziennie do końca września powyzej 30 stopni. Chyba dopiero jakbym napisał cos takiego to byś sie mnie nie czepiał…
PS szkoda mi czasu na kłótnie, wiec prosze cie, nie odpisuj na moje posty, a ja nie bede odpisywał na twoje- o ile nie bedą tak jak ten, jawnym atakiem w moją stronę.

kmroz
Gość
kmroz

PS ostatnio sie sprawdziło przecież i to o wiele bardziej niż sie spodziewałem xD

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Kmroz nie wieszczy załamania pogody do 15 stopni w dzień i 5 nad ranem, tylko ochłodzenie poniżej progu gorąca, co jest już faktem powtarzającym się w prognozach. W czerwcu, kiedy Krzysztof pisał o tym, że finałowa anomalia będzie wynosiła ok. +2K, nikt nie dawał mu wiary, bo ochłodzenia albo nie będzie albo będzie tylko do poziomu normy, a anomalia wyniesie co najmniej +2,5K. Kto był bliższy prawdy odpowiedzcie sobie sami. Jeszcze jedno. Już czwarty dzień z rzędu ten niedobry, zakłamany, fałszywy i zupełnie niepotrzebny ECMWF (najgorszy model pogodowy), przewidział u mnie pogodę lepiej od nieomylnego GFS-u, którego każdy fus (nawet… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ochłodzenia poniżej progu gorąca w III dekadzie sierpnia coraz częściej mogą oznaczać anomalie i tak rzędu powyżej +2K.

kmroz
Gość
kmroz

Z tymże ochłodzenie ponizej progu gorąca to widać na 21-22.08 (po raptem tylko 4 gorących dniach z rzędu). Po 25-26.08 jest coraz większa szansa (chociaż daleka jeszcze od pewnosci) na temperatury około 20 stopni w pełni dnia lub niższe. @piotr Wlasnie mi przypomniałeś o jednym. Jak to nasz @editor podobnie jak teraz sobie drwił ze mnie w czerwcu. W koncu przekonał sie ze miałem racje i przez ponad miesiąc traktował mnie jak wyrocznie (tak jak Dorka jak wyrocznie traktowała Lucasa). A potem znowu sie na mnie zawiódł, bo faktycznie ta nieznośna fala sie nie skończyła 3.08 tylko 11.08 i od… Czytaj więcej »

zaciekawiony
Gość
Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@zaciekawiony

Niezłe to. Szkoda, że nie opublikowali tego w czymś o obiegu międzynarodowym (czyli „czasopiśmie z Listy A Ministerstwa” jak to się teraz mówi). Bo powinno się dać [1].

Robi wrażenie zwłaszcza Rys. 6.

[1] Jedyny problem widzę w ograniczeniu wyników do granic Polski. Tak już prawie nikt nie robi. Zjawiska atmosferyczne nie znają granic, więc trzeba je badać w całości. Można potem wyliczyć wyniki dla różnych rejonów (np. Polski) ale skoro autorki badają fale upałów i „ich uwarunkowania cyrkulacyjne” to ograniczenie się do danych polskich jest niepotrzebnym „samobójem”.

MichałN
Gość
MichałN

Największe wrażenie robi ryc. 2 :D

A na poważnie. Jest jakiś papier ukazujący zmianę częstotliwości konkretnych cyrkulacji w Europie (Polsce)?

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Nie pamiętasz co pisałem o „kierunkach cyrkulacji”? Nawet gdyby był to nie miałby specjalnego sensu ze względu na zbyt lokalny sposób ich wyznaczania w większości stosowanych u nas metod.

PS. Dla mnie sensownym indeksem cyrkulacji jest NAO.

MichałN
Gość
MichałN

Pamiętam. NAO jednak, jeśli dobrze pamiętam, nie koreluje w istotny sposób z temperaturami latem w Europie.
A propos prognozy sezonowej – https://meteomodel.pl/BLOG/czas-na-zimno/
wg tych przewidywań już powinniśmy być wokół kreski (brak odchylenia anomalii albo lekki minus), a my tu bijemy rekordy.
Fajnie by było jakby udało się uzupełnić ten wykres :
comment image
(Należy usunąć X przed „https”).

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@MichałN

NAO jest indeksem cyrkulacji naszegop sektora szerokości umiarkowanych. NAO latem nie korelluje z temperaturą. Ergo, cyrkulacja nie ma większego znaczenia dla temperatury latem.

I ma to sens fizycznym bo temperatura latem zależy raczej od nasłonecznienie, czyli w sumie zachmurzenia, a nie od kierunku cyrkulacji.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz Twoje wpisy nt. większych ochłodzeń, coraz zimniejszych nocy, itp. może i mają sens, ALE… odnosząc się do wyraźnej przewagi dni gorących/upalnych podczas tego lata, zwłaszcza w okresie 18.07-10.08 (ale i nie tylko). Bo rozpatrując oceny względem ‚normy’ (nawet za okres po 1990 r.) wygląda już to zgoła inaczej, tzn. przez ok. 80% czasu jest mniej lub wyraźnie cieplej i co najniżej z temperaturami umiarkowanymi. Do 24.08 ma być nadal ciepło, przeważnie gorąco, czasami/miejscami nawet lekko upalnie. A to ewentualne „wielkie” ochłodzenie ok. 25.08 ponownie jawi się na co najwyżej umiarkowane, skoro zdecydowana część realizacji nadal jest za wartościami Tavg… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Oczywiscie wiem, ze trzeba pamietać ze normy tez spadają i ze t avg około 18 stopni w koncu sierpnia to nie norma tylko juz lekko ciepło. Ale widać sporo realizacji, za przynajmniej kilkudniowym (3-5 dni) okresem z maxami około/ponizej 20. OCzywiscie wiem, ze moze nic z tego nie hyc dlatego wyżej napisałem: „jeśli sie to ochłodzenie nie sprawdzi, to anomalia po osiągnięciu pułapu koło +2.5K nie bedzie juz tak pewnie spadać. ” Na koniec chce zwrócić uwagę, ze w sile ochłodzenia 22.06-2.07 tez mało kto wierzył. było miejscami znacznie silniejsze niż zapowiadały prognozy- mimo tak naprawde duzo gorszych na to… Czytaj więcej »

Editor
Gość
Editor