2019/12/07 05:12

Prognozy na jutro

W końcu chłodniej. Wyniki modelu GFS jak zwykle znacznie niższe od modelu ICON. Wg GFS temperatura w dniu jutrzejszym osiągnie od 15°C na Wybrzeżu (brrr :) ) do 25°C na południu kraju. Wg modelu ICON będzie to od 17°C na Wybrzeżu do 28°C lokalnie na południu.

Różnice pomiędzy GFS a ICON nawet w krótkim horyzoncie czasowym zaczynają przekraczać granice dobrego smaku.

Print Friendly, PDF & Email

123
Dodaj komentarz

Please Login to comment
27 Comment threads
96 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
OlegMarkPiotrNSThorgeirGrzybiarz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Konrad
Gość
Konrad

No masakra co się porobiło z tym GFSem, a media dalej w to brną.

Tytus
Gość
Tytus

GFS się chce zniesmaczyć jak panna mająca już dość kawalera
Pisałem już że to koniec ery dobrych darmowych modeli ( ale to chyba na FB)
Arctic pisał o wyższości wyroków sądów ( niebios ? :p) w UE w porównaniu do amerykańskich… Wszystko co dobre i tanie/darmowe szybko się kończy

Awin
Gość
Awin

Padł roczny rekord ciepła we Włodawie 37,3 i wyrównanie rocznego z sierpnia 2015 oraz pobicie lipcowego rekordu w Terespolu 36,2

Marcin
Gość
Marcin

Kielce-Suków też padł rekord ciepła: 36,6°C (poprzedni 36,4°C).

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Marcin
Byłem pierwszy z tym newsem. :)

Tytus
Gość
Tytus

u mnie(Bieruń) przed chwilą polało ładnie, pachnie jak w maju, jestem kontent że tym razem nie sprawdziła się moja intuicja ( podobno Ołomuniec grad 7 cm) i nie nawywijało w rejonie

Zaciekawiony
Gość

36,2 w Terespolu to rekord, który był już wyrównywany; po raz pierwszy padł w latach pięćdziesiątych.

Awin
Gość
Awin

Wg tabeli 36,2 padło w Terespolu 9.08.2015, a poprzedni rekord lipca to 35,8 z 13.07.1959

MateuszR
Gość
MateuszR

Specjalnie nie śledzę zmian w modelach, ale z tego co pamiętam, jeśli model rozjeżdża się z T2M, to z reguły nawala moduł warstwy granicznej, która po prostu jest trudna w modelowaniu (patrz: COAMPS ICMu). Ale jak się okazuje problem dotyczy czegoś poważniejszego, bo błąd pojawia się już na T850. W ogóle jakby popatrzeć szerzej, to w całej NE Europie jest jakiś dziwny 1 – 2 stopniowy offset w dół, niezależnie od kierunku i znaku adwekcji. https://imgur.com/a/2fZfg5d Trudno sobie to wyobrazić, ale może amerykanie mają jakiegoś babola? Może ktoś ma jakieś dane z walidacji GFS-a na przestrzeni ostatnich miesięcy dla jakiegoś… Czytaj więcej »

Lukas
Gość
Lukas

Rzeczywiście, jednak stopniowo maleje szansa na powstanie wyżu na południowy wschód od Polski w okolicy 15 czerwca. Z fusów można odczytać, że ciepłe lato gościć będzie na zachodzie kontynentu. Czyli od wysp brytyjskich, krajów beneluksu, aż po zachodnie Niemcy, Francję, Hiszpanię aż po Włochy. U nas w tym czasie będą występowały temoeratury poniżej normy- zwłaszcza do przez pierwsze 10 dni. Dopiero od okolic 15 lipca temperatury nie co mogą balansować w normie, lub troszkę powyżej normy. Gorąc/upał mogą wrócić dopiero w okolicy, lub po 20 lipca. Tak więc narazie stopniała szansa na wyraźniejsze ocieplenie od 15 lipca. Tragedii może nie… Czytaj więcej »

Leksa
Gość
Leksa

Ale to i tak nie oznacza tzw polskiego lata rodem z PRL. Poza tym te 25 stopni w zupełności mi wystarczy po tak rekordowym czerwcu. A po drugie nie wierze że dni upalne już za nami. Po prostu najcieplejszy(statystycznie) okres w roku dopiero przed nami

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Tak ale na co dzień ma być u mnie ok. 20 st. i pon. 10 st. nad ranem, no sorry to jest dobre w kwietniu/październiku a kilka takich dni zdarza się czasami nawet w marcu.

alewis27
Gość
alewis27

no nie wiem, w 2016 roku przyfasoliło upałami w czerwcu mocno (choć w porównaniu do tego roku to co najwyżej posmyrało), potem z 2 dni były w lipcu (2 i 11 lipca) i na tym finito. Oczywiście okresy gorącej pogody się pojawiały bo lato 2016 nie było chłodne, ale temperatura nie przekraczała już 30 stopni w cieniu. Przynajmniej nie tu gdzie mieszkam, bo w takim Świnoujściu było 33 w końcówce sierpnia. To lato odznaczyło się najmniejszą liczbą upalnych dni od 2008, poniżej normy nawet dla 1961-1990.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie trzy dychy przekroczyło nawet ok. 10 września.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@alewis27
No ale wrzesień 2016 w niektórych regionach nadrobił ilość dni z upałami. :)

Lukas
Gość
Lukas

Statystycznie tak, ale w tym roku już za nami, także najcieplejsze dni za nami. W lipcu zaryzykuję, że na 100% tak samo upalnych dni nie będzie. Lipiec ogólnie zapisze się w okolicy normy, anomalia rzędu(+/- )0,5 powyżej normy.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Ciekawe po podobne „prognozy” do twoich ma królewicz Mateuszek z Piotrkowa. Rozumiem że to zbieg okoliczności, tak?😀

Lukas
Gość
Lukas

Zbigniew, wystarczy że poszukasz w archiwum, to nie pierwszy raz o tym piszę, tam na blogu zdaje się, że 3 czy 4 godziny temu pojawiła się wzmianka. Tak samo o upałach nie jeden raz wspominałem i rekordowym czerwcu, już w okolicy 10 czerwca pisałem, że anomalia za cały miesiąc ma szansę przekroczyć 5 stopni.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Lukas
Z tego co wiem to nie tylko jedyny spekulowałeś o rekordowo ciepłym czerwcu w I połowie czerwca. To przewidywanie pogody na długi okres czasu jest jak gra w totka – raz się wygrywa raz się przegrywa. Ale oprócz rekordu tavg Obszarowej czerwca padły także rekordy absolutnej temperatury maksymalnej, najwiyższej średniej dobowej czy najwyższej historycznej tmax w skali danej stacji w ogóle.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ciekaw jestem, czy tak dobrze blokady będziesz przewidywał także zimą? Może „zdradzisz trochę kuchni” skoro @A.H. pisał, że problemem jest trafne przewidywanie początków i końców blokad…?

Lukas
Gość
Lukas

To wszystko co napisałem, to w trybie przypuszczającym, co może być realne, lecz nie musi.
Poprostu znajdziemy się w niekorzystnym położeniu barycznym, by temperatury miały być wysokie. Częściej będzie płynąć powietrze z północy i północnego zachodu. Od połowy miesiąca bardziej z zachodu.

Mateusz
Gość
Mateusz

Ciągle tylko gadka o temperaturach… A wiadomo co z jakimiś opadami? Bo szczerze mówiąc niewiele już mnie obchodzi czy będzie 22 czy 28 czy może jednak 24 skoro trawa ulega dezintegracji, wszystko schnie na popiół. Serio opady są teraz znacznie ważniejsze niż rozwodzenie się nad tym czy w drugiej dekadzie lipca będzie 23 czy jednak 27.

LeszekM
Gość
LeszekM

To jeden z najpoważniejszych problemów tutejszych komentatorów. O ile dla zawodowych meteo- i klimatologów temperatura jest najważniejszym predyktorem zmian na poziomach tak globalnym, jak i lokalnym (nie mówimy przecież o globalnym wietrzeniu, przesuszeniu, itp.), o tyle dla amatorów – jakimi jesteśmy my, zwykli czytelnicy i uczestnicy dyskusji – chcemy (poza nabyciem wiedzy nt. szerszego kontekstu zmian klimatycznych) najczęściej dowiedzieć się, jaka będzie POGODA i jak jej wpływ odczujemy na własnych planach, oczekiwaniach i zdrowiu. A pogoda to zespół współwystępujących w danym czasookresie i miejscu warunków meteorologicznych – nie tylko temperatury, ale także opadów, usłonecznienia, wiatru. Przykładem jałowej dyskusji na blogu… Czytaj więcej »

daniel
Gość
daniel

Rejon Gór Sowich to dzisiaj prawdziwa wylęgarnia burz, już trudno mi zliczyć ile burz przeszło nade mną i niedaleko mnie, grzmi z małymi przerwami już chyba ze 5 godzin, dolało bardzo dużo, w Dzierżoniowie stan wody w rzece podszedł prawie pod alarmowy.

LeszekM
Gość
LeszekM

Za 3 dni zapomnisz o stanie alarmowym, panta rei…
I tak, biorąc pod uwagę słabo rozwiniętą sieć hydrologiczną na obszarze Gór Sowich oraz Wałbrzyskich, macie stosunkowo niewielkie szanse na większe zagrożenia ze strony wody.

daniel
Gość
daniel

najwazniejsze że bardzo mocno dolało, i to padało już nawet nie liczę ile razy, przez wiele godzin z przerwami więc ziemię dosyć fajnie przelało, a kolejne opadówki są w drodze, no i koniec na razie upałów, więc parowanie zdecydowanie mniejsze.

alewis27
Gość
alewis27

No i machnęło 35,2 na Muchowcu. Niezwykle rzadko pojawiająca się tutaj temperatura, nie było takiej ani w 1994 ani w 2015, jedynie fala upałów z 1992 oraz 2013 przyniosła przewyższenia tej granicy. Ochłodziło się ale chłodno nie ma w żadnym wypadku, jest 24 stopnie i w nocy pewnie czekają nas burze. ECMWF widzi gorący dzień 5 lipca z tmax 29 stopni. Ale to jeden jedyny taki. Reszta dni w prognozie umiarkowane temperatury, żadnych letnich chłodów (Tmax <20 i pochmurno) nie widać. GFS na ten sam dzień (5 lipca) widzi tylko 22. Termin już na tyle bliski, że tak potężne różnice… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Nie patrz tylko przez pryzmat Katowic i generalnie południa Polski. Nad Bałtykiem wygląda to delikatnie mówiąc słabo – tam 20 stopni nawet za dnia nie widać, a dodatkowo silny wiatr. Ale z drugiej strony wiedziały gały co brały – mam tu na myśli wczasowiczów. Wczasów nad Bałtykiem nigdy nie powinno się planować z wyprzedzeniem większym niż 3 dni.. W każdym innym przypadku to loteria, z dużą szansą na wtopę. 2018 i gorący Bałtyk to był tylko i wyłącznie wyjątek potwierdzający regułę.

alewis27
Gość
alewis27

No to już pisałem. Jak ktoś w tym tygodniu pojedzie (pojechał?) na urlop nad Bałtyk to zapewne to doświadczenie mu wybije z głowy tego typu pomysły do końca życia. Fajnie jest mieć dostęp do morza i w ogóle, ale to morze nie nadaje się na takie kurorty wypoczynkowe jakie mają nad Morzem Śródziemnym czy choćby Morzem Czarnym. Jest to morze zimne, osiągające 18-19 stopni w najcieplejszym momencie roku, wieje od niego zimna bryza a dni powyżej 25C w cieniu można liczyć na palcach rąk. ArcticHaze mieszkał długo nad morzem i pamięta dawniejsze PRLowskie lata, gdzie na plażach tak pizgało złem,… Czytaj więcej »

LeszekM
Gość
LeszekM

Powiedz to Heniowi i jego pobierowskim gościom:)

Fan klimatów kontynentalnych
Gość
Fan klimatów kontynentalnych

No cóż, to jest właśnie Aktywny Atlantyk z jednej strony i bariera górska z drugiej. Szkoda że nie jadę teraz do Rumunii na wakacje bo poczułbym ten kontrast klimatyczny, kiedy przechodzi się z jesieni do lata.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Nawet w samej Polsce będziemy mieli średnią różnicę 5-10 st. między N a S kraju.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Bliskość wielkiej wody jest szczególnie cenna w miesiącach ze znikomym lub zadnym wpływem Słońca na temp. (u nas od XI do III). Wtedy temp. jest nierzadko całodobowo dużo wyższa od analogicznie pod względem szerokości geograficznej położonych terenów ale oddalonych od morza. W miesiącach z dużym/kluczowym wpływem Słońca (u nas IV-VIII) kontynentalne położenie ma przewagę ale głównie za dnia, ponieważ noce są często znacznie chłodniejsze i śr. dob. wychodzi niższa od miejsc będących pod wpływem klimatu morskiego. W miesiącach najsilniejszej operacji słonecznej miejsca leżące w głębi ladą mogą jednak utrzymywać przez długi czas przewagę także w dwóch pozostałych aspektach (t. dob.,… Czytaj więcej »

LeszekM
Gość
LeszekM

Jeśli patrzymy przez pryzmat osób zorientowanych na plażowanie, kąpiel i złapanie czerniaka – jak najbardziej mają prawo do narzekania.
Jeśli patrzymy przez pryzmat osób nie bojących się anoraku (dziś pewnie softshell), spaceru, zwiedzania obiektów historii, muzeów, etc. – pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoim zdaniem. Tylko ten wiatr, psia jucha – w takim przypadku należy uciekać kilkadziesiąt km w głąb lądu – też ciekawie, a mało znane, więc i ruch mniejszy, i ceny przyjaźniejsze kieszeni.

Z Mazur
Gość
Z Mazur

Gdyby nie ostatnie porażki GFS-a, dla N Polski jego prognozę mógłbym przyjąć. Co jest niewiarygodnego w 15 st. dla tej części Polski w środku lata? Rok temu podczas najcieplejszego (tutaj też???) lata o tej porze było u mnie 12-13 st. max. Ten rejon Polski odpycha największe fale upałów, a lubi przyciągać zimnice. Co zresztą doskonale było widoczne w czasie tego o granic zwariowanego czerwca. ***************************************************************************************** Wszyscy się tak ostatnio skupili na budzących już grozę temperaturach, że „a tu się stodoła pali.” Jak było w czerwcu z opadami? Wraz z majem jest to miesiąc najbardziej newralgiczny dla plonów. U mnie dzisiaj… Czytaj więcej »

Młody
Gość
Młody

To prawda-czekają. Niestety u mnie się dzisiaj nie doczekały

Konrad
Gość
Konrad

Czekają, czekają i w wielu miejscach się nie doczekają niestety :(

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Polska bliżej morza w sumie ma klimat niewiele różniący się już od tego w Irlandii – może za wyjątkiem większych ociepleń latem i większych ochłodzeń zimą, kiedy i tu potrafi robić się bardziej kontynentalnie.

A odnośnie opadów – na C Mazowszu jedynie „postraszyło” – na Okęciu spadło w sumie 0,5 mm, a na Bielanach 0,4 mm… I, pomimo ochłodzenia, wyraźniejszych i/lub częstszych opadów w tej części Polski a razie nie widać…

Lukas
Gość
Lukas

Odnośnie opadów obecne fusy wskazują na podział w opadach. Czyli północna Polska bardziej wilgotna, tzn w pobliżu norm wieloletnich, a południowa nie będzie raczej miała zbyt dużego szczęścia do opadów deszczu, opady będą kształtować się znacznie poniżej normy.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Czy ktoś wie jaki rekord tmax ma Sandomierz gdzie dzisiaj było 35,5°C?🤔

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

37,1 st., sierpień 1952.

Lenka
Gość
Lenka

U mnie w Zamościu o 22.00 26,7 stopni Celsjusza, ale od zachodu zbliża się jakaś burza. Dziś był najcieplejszy (jak dotąd) dzień tegorocznego lata, ale dzięki niższej wilgotności i dość silnemu wiatrowi upał nie był męczący. Zresztą tu na wschodzie ostatnia fala upałów nie dała się tak we znaki, jak w innych częściach Polski. Tym razem z temperaturą ładnie trafił ECMWF, GFS zaniżył Tmax o jakieś 5 stopni. Ciekawie za to wyglądają prognozy na dalsze dni. Ostatnia odsłona ECMWF daje nam (w Zamościu) przyjemne lato, bez szalonych upałów i zimnicy, z Tmax >20 stopni. GFS do 11 lipca uparcie widzi… Czytaj więcej »

Marcin
Gość
Marcin

Na GFS nawet nie ma co patrzeć. On notorycznie zaniża temperatury, nawet w terminie do 24h.

adek
Gość
adek

Lipiec się rozpoczął, u mnie dzisiaj chyba 28-29 st. było maksymalnie, ale odczuwalnie przed burzą było o wiele więcej… ok. 15 trochę popadało, pogrzmiało i na tym tyle, tak się ochłodziło, ale do komfortowych 24 stopni, bo słońce swoje nadrobiło. Przypomnę, że dokładnie rok temu o tej porze mieliśmy historyczne tmax w ciągu dnia 11-12 stopni przy ciągłych opadach deszczu…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zaniżający temperaturę UM przy ociepleniach (nawet o rząd 5 st.!), przy ochłodzeniu jednak zaczyna dobrze przewidywać, że nawet przy adwekcji z WNW tłumić skalę ochłodzenia będą dość ciepłe wody S części Morza Północnego i Bałtyku, a także wyraźnie rozgrzany ląd: http://www.meteo.pl/um/php/pict_show.php?cat=1&time=16&date=2019070112 Z kolei bariera gór osłabi w jeszcze większym stopniu skalę ochłodzenia dalej na S od Polski. I to właśnie sprawi, że skala rozpoczynającego się ochłodzenia nie będzie aż tak silna (w sensie anomalii) jak tego sprzed 2 miesięcy. Tym bardziej, że nadal ma padać stosunkowo rzadko i/lub niewiele (większa część Polski będzie jednak częściej pod wpływem klina wyżowego) –… Czytaj więcej »

juhas
Gość
juhas

Czy masz dar przewidywania pogody na 3, 4 tygodnie w przód podobnie jak Lucas? bo mogłaby powstać ciekawa, merytoryczna dyskusja?..

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A gdzie ja przewiduję pogodę na 3-4 tygodnie do przodu? Chyba nas mylisz i/lub „wrzucasz do jednego worka”..??? Oczywiście niesłusznie…

Lukas
Gość
Lukas

Lucas, on czyli juhas pisał chyba w trybie pytającym, on raczej nie twierdził, tylko pytał. Przynajmniej ja tak to odebrałem z kontekstu zdania.

Enzo
Gość
Enzo

Niestety mało wspomina się o silnym wietrze który po pierwsze będzie obniżał temperaturę odczuwalną a po drugie – dużo gorsze – przy braku opadów i wysokim usłonecznieniu wysuszy już i tak suchą ziemię na wiór. Liczyłem na chociaż jeden dzień ciągłych opadów skoro już to ochłodzenie przyszło a tu właściwie nic parę mm to tu to tam. Co gorsza przy tej cyrkulacji nie ma też szans na konwekcję.

Marcin
Gość
Marcin

Ochłodziło się. Teraz pytanie zasadnicze kiedy w ogóle zacznie padać? Na żniwa? Wiązki opadowe płaskie jak deska. Ziemia w centralnej Polsce spalona na wiór.
Na koniec szczypta informacji pogodowych ze świata. W Meksyku spadł grad, który podobno utworzył miejscami nawet 2-metrową pokrywę lodową! Obrazki jak z filmu since fiction. Z kolei na Syberii w obwodzie irkuckim też 2 metry, ale wody… Powódź, a podobno ma jeszcze lać…

Przemysław
Gość
Przemysław

Część z Was to jednak „ciemna masa”. Dwa przykłady:
1) Pianie z zachwytu o rekordach temp we Francji, a rzeczywistość:
France’s new ‘hottest recorded temperature ever’ is in question – guess where it was measured?
https://wattsupwiththat.com/2019/06/29/frances-new-hottest-recorded-temperature-ever-is-in-question-guess-where-it-was-measured/
2) Łgarstwa o „powodzi na Syberii”
Tulun
https://z5h64q92x9.net/proxy_u/ru-en.en/https/el-murid.livejournal.com/4176747.html
Swoją drogą ciekaw jestem czy ktokolwiek tu piszących słyszał kiedykolwiek o El-Muridzie (Анатолий Несмиян) czy Watts Up With That?

zaciekawiony
Gość

„W komentarzach pojawiło się pytanie, czy to jest właściwa stacja. Niezależnie od tego, ta stacja jest na pewno źle położona” – Watts robi czytelników w konia, czy oparł sensacyjny artykuł na lokalizacji, której nawet dobrze nie sprawdził?

zaciekawiony
Gość

Aż sprawdziłem jak wygląda u nas stacja w Radzyniu – rozległy trawiasty teren, najbliższe zabudowania schowane w lesie, od północy jezioro. Czemu jak czemu, ale zbytniemu nagrzewaniu się to miejsce nie sprzyja.

BarteS
Gość
BarteS

Kraków też się nie doczekał deszczu. No to pustynia na południu się szykuje i podkład pod kolejny upał jak tylko zmieni się cyrkulacja :(. Albo w sierpniu przyjdzie genueńczyk i zrobi powódź w żniwa a co! Lato dopiero się zaczęło a już mam wrażenie, że to jest najgorsze jakie pamiętam.

Młody
Gość
Młody

Wczoraj potrzebowałem trochę ziemi i ukopałem 4 szpadle bo nie miałem siły kuć tego betonu. Podejrzewam że taki suchy popiół jest na głębokość nawet poniżej pół metra. W normalną ziemię żadna maszyna po żniwach nie wejdzie w to :(. Jak ktoś ma glinę to wręcz możnaby połamać agregat xd. A o zdychającej kukurydzy to nawet nie wspomnę. Jest gorzej niż w 2015 i 2018.

Z Mazur
Gość
Z Mazur

@BarteS „Weź nie …..piernicz.” W Krakowie wczoraj nic? Gdy patrzyłem na wczorajsze radary, myślałem, że tam w Małopolsce macie tajfun jakiś. Chyba, że Kraków w ostatnim czasie złapał złą passę. Tak było w Kwietniu z Olsztynem, w Maju z Łodzią, często z Poznaniem. Moje miejsce zamieszkania też jest cieniem opadowym, kiedy opadu są konwekcyjne. Mi najbardziej szkoda teraz Wielkopolski i Lubuskiego. A wczorajsze opady jakby za złość objęły Północ kraju i Południe omijając z daleka najbardziej wysuszone tereny. Przykro mi.

Mateusz
Gość
Mateusz

To chyba inne raday widzieliśmy… Akurat w Małoposce to nic spektakularnego nie było. Kraków – 0,2mm, Tarnów – nic, Nowy Sącz – nic. Może gdzieś tam w Pcimiu dolnym, albo innej Koziej Wólce mocniej popadało… kto wie :) Katowice – 1,9mm, Częstochowa – 5,3mm. Trochę więcej Opole – prawie 12mm. Wrocław – 1,4mm
W czasie burz deszcz był mocniejszy tylko, że przemieszczały się one bardzo szybko – polało 5 minut i tyle.

oliver57
Gość
oliver57

Burza z wichurą trwała u mnie 8 minut (Ruda śląska) . Wiatr w porywach do 88km/h , połamane konary, (drzewa chyba też) , wyładowań około 10 i całe 0,8mm opadu. Jeszcze w nocy dopadało 2,8mm i za dwie doby mam ,,oszałamiające 3,6mm” po równych 10mm w czerwcu ,który miał średnią temperaturę 22C. Susza trwa w najlepsze bo biorąc pod uwagę średnią lipca (90-100mm) u mnie był to średni opad jednodniowy ,a gdzie nadrabianie zaległości za czerwiec. Dziennie opad 3-4 mm do końca lipca znacznie złagodził by susze ,ale na nic takiego się nie zanosi. A znajomym i krewnym obiecałem wczoraj… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

Lipiec (na szczęście) nie jest listopadem czy grudniem i codzienne opady deszczu nie należą do normy. Norma wysokości opadów jest duża, ale średni czas ich trwania już nie bo wynosi ok średnio około 60 godzin w miesiącu (dla stycznia jest to prawie 200 godzin). Średnio występuje 10 dni z opadem >1mm, w tym 3 dni z opadem >10mm oraz 1,3 dnia z opadem >20 mm. Spora część lipcowej sumy opadów będzie wyrobiona przez opady konwekcyjne, tak zawsze było i będzie. Co by złagodziło suszę? Lipiec który przyniesie 10 dni z opadami >1mm i w tym z 5 dni z opadami… Czytaj więcej »

oliver57
Gość
oliver57

Zobacz sobie ile spadło deszczu na pogodynce (IMGW) (stacje monitor pogodynka). np.Katowice 2mm, Łabędy 4mm,. Jedyny większy opad to Rybnik 15mm. Podobne wartości w Małopolsce. Punktowo (bardzo lokalnie ) było20-30mm. Na Śląsku mocno padało w Bytomiu (10mm szacunek z obrazu radarowego?) ,a już w Rudzie śląskiej 3,6mm ( mój pomiar amatorski) KROPLA W MORZU POTRZEB.

oliver57
Gość
oliver57

N.p. Tarnów w Małopolsce http://monitor.pogodynka.pl/#station/meteo/350200575
Tam bardzo dużo opadu w maju ,ale zapasy wody się skończyły

Mateusz
Gość
Mateusz

Najgorsze, że nie widać w prognozach stałej zmiany. Gdyby zrealizował się scenariusz ECMWF to w najbliższych dniach na większości terenu Polski nie spadnie kropla, miejscami na samej północy do 10-20mm.

Tytus
Gość
Tytus

@ oliver57 dobrze to ująłeś (chodzi o suszę) u mnie też 3,6 mm ale niczego nie obiecywałem :p . Temat wody będzie dominującym w niedalekim czasie przyszłym

Enzo
Gość
Enzo

Najgorsze że mimo obniżenia temperatury usłonecznienie nadal będzie duże a do tego silny wysuszający wiatr. Jeśli nie przywieje jakiegoś porządnego frontu to będzie źle

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@oliver 57 – we Wrocławiu burza trwała ok. 10-12 minut. Bardzo silnie zawiało i miejscami sypnęło gradem z deszczem. Ale nie wszędzie. Niektóre dzielnice dostały przysłowiowy „funt kłaków”, czyli „odpady/opady okołoburzowe”. Posucha pogłębia się a „deszcze świętojańskie” śpią…

Mateusz
Gość
Mateusz

Na południu patrząc na ECMWF nie widać deszczu przez cały następny tydzień, a temperatury wcale niskie nie będą.

Gripen
Gość
Gripen

U mnie w Międzyzdrojach, pogoda jak w październiku, 14 stopni, coś tam siapi i dość mocno wieje. Pierwszy raz od kwietnia ubralem kurtkę.

Marcin
Gość
Marcin

Czyli mamy teraz przegięcie w drugą stronę.

Lukas
Gość
Lukas

@Marcin z opadami jednak nie będzie tak „wesoło”, jak wydawało się 21 czerwca. Co prawda jakieś opady będą się pojawiać, ale posuchy/suszy nie będą wstanie zarzegnać. Lepiej będziemy mieć my tutaj na północy Polski. To dzięki oddziaływaniu Niżów skandynawsko-rosyjskich, które będą również stacjonować nad Bałtykiem. Wy tam bardziej na południu Polski możecie być objęci klinem wyżowym stacjonującym nad Wlk. brytanią i wschodnim Atlantykiem. Tylko czasami i nie zbyt intensywnie u was może popadać.

Daj Boże by coś się jeszcze zmieniło, by i u was mogło bardziej zwilżyć glebę.
Ale stety/ niestety tak to wygląda obecnie.

daniel
Gość
daniel

u mnie przez wieś wczoraj przeszło ze 7 burz, mnóstwo deszczu spadło, 2 gradobicia, pierwszy grad był ogromny, na szczęście gradobicia były krótkie i nie było niszczącego wiatru, chwilami nic nie wiało podczas burz, tak więc przyroda po upałach ożywiona, tym bardziej że przed upałami też mocno dolało, w sumie jakieś 80 mm. w ciągu 14 dni mogło spaść jak nie więcej, tak ma się często sprawa z burzami że jeden rejon zalewa, a w tym samym czasie inny wysycha.

Mateusz
Gość
Mateusz

Zawęzone do bardzo wąskiego obszaru i nieistotne z punktu widzenia kraju.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@daniel – jesteś po prostu dolnośląskim fuksiarzem burzowym. ;)) Kilka komórek pędziło wczoraj na Wrocław, z których tylko jedna mocniej zahaczyła część miasta. Reszta przed Wrocławiem, jak za zawołaniem woźnicy PRRR….! i ucieczka południowo-wschodnią ścianą.

Thorgeir
Gość
Thorgeir

@Grzybiarz
Dokładnie tak było. Szlag trafiał. Rąbek chmury tylko w pewnym momencie walnął na Oleśnicę i trochę lunęło deszczem i to sporym. Ale 5 minutek opadu niewiele pomogło. Po deszczu przyjemnie się nagle ochłodziło do 21 stopni z 32.

daniel
Gość
daniel

dobrze widać to jak dolało u mnie na sumie opadów za ostatnią dobę na pogodynce, miejscami między 50-100 mm napadało, a jak zaczęło grzmieć między 15 a 16 tak skończyło około 22, niemal nieustanne grzmoty było w mojej okolicy.

kmroz
Gość
kmroz

Ach ten ECMWF…. fusy bez upałów to fusy stracone….

Mateusz
Gość
Mateusz

jest sens zawracania sobie tym tyłka? Przez najbliższy tydzień normalne lipcowe temperatury.

Lukas
Gość
Lukas

Na północy Polski raczej nienormalne temperatury. Bardzij charakterystyczne dla normalnego czerwca niż lipca. Owszem u was na południu Polski anomalia nie powinna aż tak bardzo odbiegać od normy, jak u nas na północy, szczególnie niska anomalia może za kilka dni wystąpić na obszarze warmii, mazur, oraz szczególnie podlasia- tam może być w niektóre doby nawet około 2,5- 3 stopni poniżej normy.

Mateusz
Gość
Mateusz

Czyli kilka chłodniejszych dni – nic co by się nie zdarzało conajmniej raz na 2 lata. Rozumiem anomalia -8, ale tyle?

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Norma w lipcu to t. maks. ok. 25 st. i t. min. ok. 15 st., więc najbliższy tydzień na północy Polski normalne wrześniowe temperatury i to z drugiej dekady!

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Wyjdzie z tego umiarkowane termicznie lato – niektóre dni przyniosą lekko dodatnią anomalię, a niektóre z lekko ujemną. Jeżeli jednak będzie oddziaływał bardziej niż baryczny (a nie wyż) – to w większej części Polski częściej w postaci wiatru, niż opadów…

RadomirW
Gość
RadomirW

Ja się wczoraj w Otwocku doczekałem wieczorem deszczu, ale nie jakiegoś spektakularnego. Niestety w te tereny dotarły tylko popłuczyny komórki wędrującej od strony Częstochowy. Bardziej w kierunku Warszawy tj. w Józefowie mocniej popadało bo dziś rano nawet były jakieś kałuże. Prognozy na najbliższe dni zrobiły się sensowniejsze. Już nie cały czas 20-22 stopni i monotonia. W piątek ma szansę sprawdzić się prognozowane wcześniej ocieplenie ale w wersji light bo do 25 stopni. A po nim pojawia się szansa na opady w nocy. Mam nadzieję że w okolicach Wwy będzie silniejszy niż skandynawsko-rosyjski a nie wyż atlantycki to wtedy jest szansa… Czytaj więcej »

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@RadomirW
Często się z Tobą nie zgadzam w różnych kwestiach, ale dobrze że tu powróciłeś.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@RadomirW
Jest jednak pewien problem. Otóż układ niżowy – w takiej konfiguracji i takim oddaleniu od nas – częściej może przejawiać się u nas wietrzeniem niż opadami.
A ja uważam, że bez względu na pogodność/pochmurność/wyżowość/niżowość – ta właśnie kwestia staje się teraz najistotniejsza. Co mi po niżu, który jak 27-28.06 (i teraz chyba również) przejawia się głównie silniejszym wiatrem, a nie potrzebnymi opadami? Nawet jak coś tam może ok. 05-06.07 trochę popada, to poza tym realizacje opadowe dla C Mazowsza (jak i większej części Polski) nadal dość/bardzo płaskie – na razie co najmniej do końca 1. dekady lipca:
http://www.mojapogoda.com/meteo/eps/ensemble-rrrcum-warsaw.gif

RadomirW
Gość
RadomirW

Płaskie jak płaskie. Ponad 20 mm opadów do połowy miesiąca ze średniej jednak wychodzi. To się nie zrobi znikąd tylko właśnie z kręcenia się niżu rosyjskiego w pobliżu i oddziaływania od czasu do czasu na Mazowsze. I na to właśnie liczę. Wietrzenie mi oczywiście też do niczego nie jest potrzebne.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Prośba do @Lukas, aby jednak zmodyfikował lekko swój nick, np. przed dopisanie jakiegoś dodatkowego określenia (litery, literek) – bo niektórzy mimo wszystko nas nie odróżniają i potem wmawiają mi coś czego nigdzie nie napisałem.
Przykładowo, dzisiaj @juhas sugeruje jakobym podawał tu prognozy na 3-4 tygodnie naprzód. Ja natomiast mam pełną świadomość dot. (z grubsza) wiarygodności prognoz, a przez co uważam, że sugerowanie co nas czeka w II i III dekadzie lipca na dzisiaj nie ma sensu.

kmroz
Gość
kmroz

Ja to już po awatarach się nauczyłem odróżniać użytkowników 🤣

Lukasz
Gość
Lukasz

Dokładnie @Kmroz, awatary mocno się wyróżniają. Ale ok, Dostosuję się.

Lukasz
Gość
Lukasz

Myślę, że @juhas tylko pytał, czy podobnie się „bawisz” fusami długoterminowymi jak ja.
Ok dostosuję się do twojej prośby.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Sęk w tym, że pytanie zadał pod postem, który dotyczył możliwie najbardziej BIEŻĄCEJ sytuacji. Ja tam nigdzie nie wspominałem o żadnych prognozach wykraczających poza ochłodzenie, które stopniowo już się zaczęło.
Jego wpis wyglądał tak jakby chciał go zamieścić pod jakimś Twoim wpisem, gdzie pisałeś co nas czeka w II i III dekadzie lipca (odebrałem to jako pomyłkę).

RadomirW
Gość
RadomirW

Teraz poza najbliższe prognozy nie wybiegasz, ale jak się pojawi jakiś upalny, suchy fus za 10-14 dni, to od razu o nim napiszesz.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A czy nie zauważasz, że w czerwcu dużo pisało się o cieple/gorącu/upale bo miesiąc w REALU (a nie fusach!) wypadł jak wypadł…? Twoje „czepialstwo” jest więc w tym względzie bardziej emocjonalne, niż racjonalne…

kmroz
Gość
kmroz

Jak się pojawi taki fus to Lucas nie zdąży o nim napisac, bo w kolejce jest kilkunastu innych użytkowników tego forum do tego.

A dzisiaj jak na razie wymarzona pogoda, ciepło, nie gorąco, dużo słońca i na niebie sporo uroczych cumulusików, bez żadnego cirrogówna :) 🌞

RadomirW
Gość
RadomirW

Fakt że tutaj konkurencja w kwestii pisarstwa o gorąco-upalnych fusach jest niczym w XIX-wiecznym kapitalizmie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@Radomir
O chłodach też się pisze – inna sprawa, że w czerwcu niemalże ich nie mieliśmy…

Lukas
Gość
Lukas

Lucas wawa, próbowałem opublikować 2komentarze, a w Nicku podpisałem @Lukasz, ale wystąpił błąd techniczny, czy coś by dało się z tym zrobić?

Lukas
Gość
Lukas

Jeśli to jakiś inny związek, to może będę używał obecnego nicka.
W sumie w nazwie jest różnica między @Lukas, a @Lucas wawa. No i kolor awatarów mocno się różnią. 😉

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tak, ale jak widać mimo wszystko niektórzy się mylą. Nie robią tego np. między mną a Łukaszem z Gliwic, bo nasze nick’i są już wyraźnie różne.

RadomirW
Gość
RadomirW

Propononuję nick Lukas Narodowiec to wszyscy będą wiedzieli o kogo chodzi i nie będzie problemu z określeniem kto jest kto.

kmroz
Gość
kmroz

🤣🤣

Lukas
Gość
Lukas

Ha, ha

kmroz
Gość
kmroz

Twoje komentarze z Nickiem Lukasz są widoczne.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Może po tej całej „dyskusji” inni forumowicze nie będą nas już „wrzucali do jednego worka” (to coś więcej niż samo rozróżnianie wpisów!).
Na razie myślę, że możesz poprzestać na nick’u @Lukasz – a czas pokaże, czy już nikt nas więcej nie pomyli:-)

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Ja rozpoznaję po kolorach avatarów, Ciebie na pewno nigdy nie pomylę :)

Ekolog
Gość
Ekolog

Północ Polski pod względem temperatury będzie przypominała bardziej jesień niz lato w najbliższym czasie , za to na Południu typowe Polskie lato z temperaturami w normie albo lekko powyżej i z dużą ilością słońca , wczorajsza hucznie zapowiadana burza w Małopolsce okazała się tylko mocniejszym podmuchem wiatru !

Awin
Gość
Awin

Wczoraj u mnie też słabiutki deszczyk. Szansa na opady w piątek i w sobotę, w zależności od modelu.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Odnoszę wrażenie, że wczoraj wysuszona mocno ziemia nie dała „kopyta” opadom i burzom. Mocniej popadało tylko lokalnie (na zasadzie dzieła przypadku), miejscami mogła pomóc także nieco orografia (ale w sumie na niewielkim obszarze kraju).
Mamy za to jeszcze jeden przejaw postępujących zmian klimatycznych, tzn. coraz częstsze burze pyłowe…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@RadomirW Po pierwsze, suma skumulowana nawet do ok. 20 mm do połowy lipca jak na ten miesiąc to mało. Po drugie, ten niż ma „kręcić” w najbliższych dniach, a czy po 10.07 – już nie wiadomo (?) – a do tego czasu zdecydowana część realizacji daje w sumie poniżej 10 mm (tu dla Warszawy). Po trzecie, ważne są nie tylko sumy, ale i kształt meteorogramów. Jak widać zaledwie w jednym krótkim okresie lekkie „podobicie” (i to przy rozbieżnościach startujących od zera, a nie co najmniej np. od 5 mm wzwyż), a poza tym przez dobrych kilka dni wcześniej i później… Czytaj więcej »

RadomirW
Gość
RadomirW

Fakt że 20 mm na lipiec to mało ale nieznaną jest jeszcze jego druga połowa. Osobiście nie wierzę, że cały czas będzie tak skrajnie sucho jak obecnie ani bez bardziej gęstych burz ani bez konkretniejszego frontu ani bez opadów wielkoskalowych. Szczególnie że mamy lato a nie jesień, kiedy sumy opadów generalnie spadają.

oliver57
Gość
oliver57

Zablokowany niż z południa nad Polską S/SE/SW napakowany wilgocią z Morza śródziemnego lub Czarnego w sierpniu (koniec lipca?) i sumy opadów 150-300 i więcej mm w 120 godzin? ?? Opady czerwiec 2019 K-ce -Muchowiec 2,9 średnia za czerwiec80mm ( ref. 1991-2018);Kraków -Balice czer.19 spadło 4,2mm śr. czerwca 80mm;Opole czer.19 suma 7,6mm śr.czer.74mm; podobnie skrajnie suchy czer.19 w Poznaniu . Warszawy nie sprawdziłem ,ale więcej niż 30mm chyba nie spadło. Nie zmieniły się średnie opadów w Polsce w lecie nagle na średnie charakterystyczne dla Aten czy Palermo.Ja za tą sytuację winię osłabienie i meandrowanie JS, a to jest spowodowane przez AGW.… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Na razie to w granicach z grubsza wiarygodnych prognoz (powiedzmy nawet do 10.07) przeważają sumy do 10 mm, a i nie brak realizacji z (niemalże) zerowymi sumami. Piszę o tym w kontekście tego jak to teraz miałoby (rzekomo) regularniej zacząć padać przy niżu znad N Europy. Na ocenę sytuacji co może czekać nas po 10.07 dopiero przyjdzie czas.

alewis27
Gość
alewis27

latem 2017 było konsekwentnie bardzo sucho przez 4 miesiące pod rząd. Wrzesień nadrobił z dużym zapasem (rekord) ale lato wyszło suche i to bardzo. Ale przyszło po mokrej wiośnie i dość chłodnej zimie a nie jak w tym roku.

Mark
Gość
Mark

O 13:00 2 lipca już widać, że model ICON znów lepiej przewidział temperaturę. GFS zszedł na psy ;)

Oleg
Gość
Oleg

MODEL GFS – OPADY. Jedna wielka tragedia. Pokazuje bzdury o intensywnych opadach (25-40 mm/dobę) przez kilka dni do przodu a potem deszczu zero…

Oleg
Gość
Oleg

Odnoszę wrażenie, że zanikanie opadów nad dużymi miastami/aglomeracjami wynika z efektu miejskiej wyspy ciepła. Powietrze jest tak nagrzane i tak suche, ze „wysysa” idące chmury (front-opady) z wilgoci.

oliver57
Gość
oliver57

ZAnikanie chmur( szybkie parowanie kropelek wody w chmurach od rozgrzanego i przesuszonego gruntu ogólnie tzn,opady koncentrują się na coraz mniejszym obszarze na coraz krótszy czas . Miejska wyspa ciepła ma tu małe znaczenie bo w Olsztynie I Gorzowie w czerwcu polało. Po prostu obszar z dużymi opadami pod wpływem wysuszonego gruntu kurczy się w miarę przemieszczania kompleksów chmur burzowych. Zdecydowana większość kraju ma suszę, a kilka procent nadmiar opadów nagłaśniany i wyolbrzymiany przez media (patrz ulewy w Gorzowie i powódź błyskawiczna w Lubelskim) Miejska wyspa ciepła tu ma chyba mniejsze znaczenie. Uwagi amatora.Proszę o fachowy komentarz Admina lub Profesora na… Czytaj więcej »