2020/02/27 20:02

Prognozy na zimę 2012/2013

Jest już III dekada września, więc najwyższy czas przedstawić wstępne prognozy sezonowe na zimę.

Prognozy sezonowe przedstawiam zawsze jak swego rodzaju ciekawostkę. Z reguły ich sprawdzalność jest problematyczna, mimo iż modele służące do ich wysuwania są z roku na rok lepsze. W tym roku zaczniemy od ECMWF.

ECMWF

Niestety sezonowa prognoza na miesiące grudzień – luty (DJF) w przypadku ECMWF nie wiele nam mówi. Wskazuje ona raczej na „brak sygnału”, co może sugerować iż być może zima będzie w pobliżu normy.

Średnia z wiązki prognoz sezonowych – anomalia temperatury.  Źródło: ECMWF.

Biały obszar oznacza, że wynik jest nieistotny statystycznie.  Z drugiej strony prognozowany rozkład anomalii ciśnienia na poziomie morza wskazuje raczej na zimę dość łagodną.

Średnia z wiązki prognoz sezonowych – anomalia ciśnienia. Źródło: ECMWF.

CFS v1

Również model CFS nie jest jasny. Grudzień i styczeń wyglądają na raczej chłodne, zaś luty miałby być ciepły.

CFS v2

Prezentowana wyżej wersja modelu CFS to wersja stara, działająca jedynie do października tego roku. Nowsza wersja (CFS v2) prognozuje nieco odmienny przebieg wydarzeń.

Powyżej: średnia z wiązki prognoz sezonowych – anomalia temperatury dla miesięcy grudzień-luty 2013. Źródło: NWS/NCEP/CPC.

MetOffice

MetOffice sugeruje blokadę wyżową na Atlantyku. W związku z tym zima ma być raczej mroźna.

Średnia z wiązki prognoz sezonowych – anomalia temperatury. Źródło: MetOffice.
Średnia z wiązki prognoz sezonowych – anomalia ciśnienia. Źródło: NWS/NCEP/CPC.

IRI

IRI prognozuje zimę raczej w pobliżu średniej wieloletniej/łagodną.

Prognoza sezonowa IRI.

Reasumując: większość modeli prognozuje raczej zimę ciepłą/w normie. Jedynie MetOffice prognozuje temperatury znacznie poniżej normy wieloletniej. Jak będzie? Dowiemy się już pod koniec lutego ;)

Print Friendly, PDF & Email

21
Dodaj komentarz

Please Login to comment
18 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
janadrpAquaBiankaosiwionyPiotr Djaków Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
chochlik
Gość
chochlik

Mam nadzieję, że prognozy MetOffice dotyczące przesunięcia wyżu azorskiego na północ nie sprawdzą się. Ujemne NAO notujemy niemal non stop już od początku maja, czas wreszcie na pozytywny indeks. Tak btw, Twoje wykresy NAO dla 1, 2 i 10 lat nie miały update’u już od 9 miesięcy ;]

Proxima Centauri
Gość
Proxima Centauri

Nie moze byc juz cieplejsza zima niz rok temu. We Wroclawiu przez cala zime zaledwie 5 dni lezal snieg ( LACZNIE )

freesystem
Gość
freesystem

@Proxima Centauri
Brak śniegu nie oznacza ciepłej zimy. Po drugie…trzeba było sie udać jakieś 30 km od Wrocka to byś widział śnieg dłużej.

chochlik
Gość
chochlik

@Piotr
Ostatni atak chłodu zimą z całą pewnością związany był z AO, ale co do zimy 2009/2010 a także grudnia 2010 to chyba nie ma wątpliwości, że były one związane z niskim indeksem NAO i stosunkowo częstym napływem PAm?
Uważasz, że ten potężny wyż z zimy tego roku to był wynik właśnie nadzwyczaj ciepłej arktyki?

chochlik
Gość
chochlik

No tak, masz rację. Ujemne AO generalnie mówi o przesunięciu frontu polarnego jako takiego bardziej na południe niż m to miejsce zazwyczaj, natomiast NAO mówi tylko o zależnej sytuacji między niżem islandzkim, a wyżem azorskim. NAO i AO często ze sobą pozytywnie korelują, jednak zdarzają się także o odstępstwa kiedy jeden wskaźnik pozostaje wzglednie neutralny, a drugi ma w tym czasie wartości mocno odstające od przeciętnych. Zimą 2009/2010 oba były ujemne.

Szakal
Gość
Szakal

NAO SRAO myślcie trójwymiarowo :idea:

marek
Gość
marek

ciekawa ta prognoza MO, ze wzgledu na niskie cisnienie nad Antarktyka a to sugeruje opady sniegu i przyrost masy lodowej :) ogolnie MO jest globalnie na minus jesli chodzi o temperature co wedlug mnie jest chyba przesadzone i to grubo.

Bianka
Gość
Bianka

A co z jesienią? Będzie ciepła, czy chłodna? Wyżowa czy raczej niżowa-sztormowa.

Bianka
Gość
Bianka

No rzeczywiście wrzesień w meteorologii to już jesień, a z kolei myślę o tej w kalendarzu . A tak,to mamy już miesiąc jesieni za sobą.

osiwiony
Gość

zima będzie podobna do tej ostatniej zimy, ciepła, mało śniegu, a jak już spadnie śnieg to będzie go dużo przez krótki okres czasu, na pewno nie przez parę miesięcy raczej tygodni, max 2 tygodnie ze śniegiem.

Bardzo podobnie jak ostatnia zima.

Klimat się ociepla, kiepska zima.

Bianka
Gość
Bianka

Kolega wyżej bredzi. Przez 3 tygodnie ubiegłej zimy były niebagatelne mrozy. Ciekawe, gdzie kolega mieszka że tych mrozów nie doswiadczył.

Aqua
Gość
Aqua

Odgrzeje kotleta trochę. Znalazłem taką prognozę sezonową, patrząc na długoterminówki teraz, może być ona ciekawą koncepcją.
http://notrickszone.com/2012/09/05/europes-fall-winter-201213-preliminary-forecast-point-to-a-cold-and-snowy-winter/

Aqua
Gość
Aqua

Nie znam strony, szukałem sezonowej w googlarce i przez przypadek tam dotarłem. A co myślisz o wspomnianej tam zależności. http://www.agu.org/pubs/crossref/2012/2011JD016493.shtml

chochlik
Gość
chochlik

Brzmi nawet bardzo ciekawie. Do tej pory przecież sądzono, że El Nino/ LA Nina nie ma większego wpływu na pogodę w Europie. I póki co to powyższe się sprawdza. NA mniej lub bardziej, ale utrzymuje się w stanach minusowych, a wyż azorski przez ostatnie miesiące wyglądał dość mizernie.

janadrp
Gość

Pokaż wyniki z modelu GFDL-ESM2M dla grudnia 2012 oraz stycznia i lutego 2013 roku (Dla Europy,GCM).