2019/12/13 00:12

Prognozy z 25 czerwca

Wczorajsza anomalia średniej dobowej temperatury powietrza (okres referencyjny 1981-2010) osiągnęła +4.86K i ponownie była wyższa, niż to sugerowały prognozy wczorajsze. Wg nich miało to być +3.3K, z zakresem ±2σ równym +2.3 – +4.4K (stara wersja prognozy) lub +4.0K z zakresem  +3.7 – +4.6K. Aby czerwiec był rekordowo ciepły, średnia anomalia pozostałych dni nie może być niższa niż -1.31K.

Wg starej wersji prognozy dzisiejsza anomalia średniej dobowej temperatury powietrza osiągnie wartość +6.21K z zakresem niepewności +5.2 – +7.3K. Model w związku z zaniżeniem ostatnich anomalii dobowych systematycznie podnosi swoją prognozę na końcową anomalię czerwca, obecnie wskazuje on na wartość +4.89K z zakresem ±1σ zawierającym się miedzy +4.72 a +5.06K. Naszym zdaniem bardziej prawdopodobna jest ta druga wartość.

Warto zwrócić uwagę, że powyższa wersja prognozy nie daje już szans na miesiąc „nie rekordowy”.

Tak samo nowa wersja prognozy, która jest zasadniczo cieplejsza od tej wyżej. Wg niej miesiąc zakończy się odchyleniem równym +5.0K (mediana), przy czym operacyjna prognoza GFS wskazuje również na +5.0K. Cieplejszy jest model ICON, który przede wszystkim pokazuje wyjątkowo duże odchylenie jutrzejszej doby (+10.8K) i w odróżnieniu od modelu GFS nie wskazuje na ujemne odchylenia dobowe pod koniec miesiąca.

Ponieważ koniec miesiąca leży już w zasięgu skilli każdego z modeli, a najzimniejszy wariant wskazuje na anomalię miesięczną równą aż +4.8K, naszym zdaniem szansa na rekordowo ciepły czerwiec wynosi już 100%, zamknie się on ostatecznie anomalią rzędu +5.1 – +5.2K.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

97
Dodaj komentarz

Please Login to comment
26 Comment threads
71 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
35 Comment authors
podlasianinz ZachoduAshArctic Haze ☀️adek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Lukasz160391
Gość

Ale na wszystkie dni w miesiącu powyżej normy chyba nie ma szans. Ostatnia taka sytuacja była chyba w grudniu 2006.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jak widać prognozy nie są w tym względzie jednoznaczne. Moim zdaniem, jeżeli ochłodzenie w dniach 27-29.06 przyniesie więcej pogodnego nieba i mniej opadów, to… bliżsi będziemy prognozom, które nie zapowiadają ujemnych anomalii. Główny powód? Bardzo długi dzień i duże nasłonecznienie – a co za tym idzie przewaga czynnika słonecznego za dnia nad wychłodzeniem radiacyjnym podczas krótkich nocy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Sytuacja „na dwoje babka wróżyła”. Moim zdaniem im będzie pogodniej i bardziej sucho, tym większe szanse, że nawet w najchłodniejsze dni (w okresie 27-29.06) anomalia będzie nieznacznie dodatnia w skali całego kraju.

Enzo
Gość
Enzo

Myślę że w części Polski (centrum, zachód) szansa na to jest prawie 100% pytanie czy na przeważającym obszarze tak będzie

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Znajomi dzwonili do firmy instalującej klimę, aby się dowiedzieć o warunki, cenę itd. Usłyszeli, że ze względu na nawał zleceń, zamówienie może zostać zrealizowane za pół roku.

Młody
Gość
Młody

„Jaka susza jak padało. Inflacja chyba idzie do góry ceny wszystkiego idą do góry…”-oto komentarz pod artykułem na temat suszy rolniczej stwierdzonej w 10 województwach.

Mateusz
Gość
Mateusz

Widziałem raport i najgorzej jest w Lubuskim i Wielkopolsce. Obaszar suszy się stopinowo powiększa i pewnie w kolejnym raporcie chwyci już Opolskie i może północ Śląskiego – w Częstochowie mamy obecnie warunku bardzo suche.

Enzo
Gość
Enzo

Susza jest już nawet w Małopolsce, w Krakowie trawa jak siano aż trudno uwierzyć że w maju spadło tyle deszczu. No ale z drugiej strony w czerwcu spadło z 3 mm a temp praktycznie cały czas >+25
Ze skrajności w skrajność. Obawiam się że w lipcu będzie odwrócenie w drugą stronę chociaż z drugiej strony kontynuacja suchego upalnego lata to będzie tragedia dla roślinności

pepekrk
Gość
pepekrk

Gdzie niby jest ta trawa ‚jak siano’?

Młody
Gość
Młody

Myślę że jeśli by miało zrobić się deszczowo to dopiero od drugiej dekady lipca. Wcześniej nic na to nie wskazuje

Marcin
Gość
Marcin

Czyli nic nowego – kolejna kompromitacja GFS-a.

wroclaw
Gość
wroclaw

We Wrocławiu spadło dotychczas 27 mm. W. gruntowe od kwietnia opadają. Dziwne, bo w czwartek ochłodzenie i liczyłem na burzę i choćby przelotny deszcz, ale ICM nic nie daje.

LeszekM
Gość
LeszekM

Primo: wody gruntowe opadają „nieco” dłużej niż od kwietnia.
Secundo: w tym roku zamiast deszczu dostajemy ekwiwalent w postaci poziomego ruchu powietrza, tak więc w trakcie przedmuchiwania błony bębenkowej (nihili novi sub solens od marca) musisz wyobrazić sobie, że to deszcz wlatuje do wewnętrznej części ucha, zaś podczas obserwacji uginających się gałęzi załóż, że to ciężar kropli deszczu je porusza…

wroclaw
Gość
wroclaw

Na Odrze w Malczycach zaledwie 43 cm. Do 2003 roku było 54 cm jako absolutne minimum, ale mieliśmy suszę 2015 roku i pewnie rekord został wtedy pobity.

zaciekawiony
Gość
Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tu widać dobrze jak GFS zaniża wartości temp. średnio o 1-3 st. (a względem „cieplejszych” modeli okresowo nawet i więcej) – nawet w zakresie już dość wiarygodnych prognoz: http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html I jak widać chociażby po ostatnich dniach, temperatury i anomalie są zaniżane już niemalże codziennie, bez względu na to czy mamy ochłodzenia, czy ocieplania – czasami nawet względem progu 2-sigmowego. Ciekaw jestem zwłaszcza anomalii za jutrzejszy dzień (26.06) – czy będzie wyższa niż +10K i zarazem najwyższa podczas tegorocznego czerwca (?). Podobnie jak i skali kolejnego większego ocieplenia w dniach 30.06-01.07 (?). I sprawa ewentualnego pierwszego od III dekady maja przypadku… Czytaj więcej »

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Wczoraj w Polsacie pan pogodynek (a może pani, mieszają mi się) zapowiadał(a) na dziś 26 stopni dla Warszawy. Już wtedy było wiadomo, znając sytuację baryczną, że spadek temperatury dzisiaj o 3 stopnie w stosunku do wczorajszej byłby absurdem, nie mającym żadnego wytłumaczenia synoptycznego. Oczywiście inne stacje zapowiadały – raczej prawidłowo – 30 stopni (już prawie tyle mamy).

LeszekM
Gość
LeszekM

A może Pani Pogodynek lub Pan Pogodynka?

kmroz
Gość
kmroz

Drobne podsumowanie ostatnich 2 nocy w województwie Mazowieckim. Wszystkie posterunki IMGW, minimalne GODZINOWE: 23/24.06: Siedlce +11.3 Pułtusk +11.9 Łaziska +12.4 Płock +12.5 Kozienice +12.9 Ostrołęka +13.5 Warszawa-Bielany +13.8 Dąbrówka Stara +14.1 Legionowo +14.4 Mława +14.5 . . Warszawa-Okęcie +16.6 24/25.06: Siedlce +10.7 Kozienice +11.8 Pułtusk +12.6 Ostrołęka +12.8 Łaziska +13.3 Dąbrówka Stara +14.6 Legionowo +14.6 Warszawa-Bielany +14.8 Płock +15.0 Mława +16.2 Warszawa-Okęcie +17.1 Komentarz: Po pierwsze fajnie, że mieliśmy całkiem fajne, rześkie noce w regionie, chyba już niestety najbliższej nocy koniec tego dobrego. Po drugie, oczywiście „odlot” Okęcia jak zwykle widoczny – tym razem nawet względem Bielan, po których w… Czytaj więcej »

Mateusz
Gość
Mateusz

Z jakiego kierunku wiał wiatr w nocy? Jeżeli ze wschodu ciepłe powietrze znad Warszawy podnosiło temp na Okęciu.

sewoj
Gość
sewoj

Może samoloty mieszają powietrze :D

LeszekM
Gość
LeszekM

Pobierając je do produkcji harp lub chemitrails?
Nie bez kozery będzie przytoczony tu suchar starego pilota USAF:
„na wietnamskie palmy dobre są napalmy”.

LeszekM
Gość
LeszekM

w wersji warszawskiej: zamień „wietnamskie” na „polskie”

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dlatego należy KONIECZNIE uwzględniać oceny z kilku lokalizacji w danym regionie/okolicy. Choć np. Warszawa jest duża, to blisko Okęcia mieszka (przebywa) już znacznie mniej osób niż w całym mieście, aglomeracji, nie wspominając o regionie.
Dotyczy to zresztą także innych regionów kraju.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@kmroz:
„Mam nadzieję, że nikt się nie sugeruje danymi z Okęcia jakie są naprawdę noce na Mazowszu, gdyż zwyczajnie wyjdzie mu nieprawda.”

>> Warszawa i jej rejon (kotlina) była, jest i będzie klimatycznie najcieplejszym regionem Mazowsza, czy się to komu podoba, czy nie. Cieplną przewagę tego rejonu widać także na licznych mapkach temperaturowych publikowanych np. na niniejszym portalu.

A ustawiczne sugerowanie opinii publicznej że Mazowsze jest malutkie i ma wszędzie identyczne warunki klimatyczne, jest dalekie od jakiegokolwiek profesjonalizmu. Nie mówi to nic o klimacie Mazowsza, za to sporo mówi o obsesji osób, które to głoszą.

kmroz
Gość
kmroz

To, dlaczego nawet Bielany, znajdujące się nie tylko w kotlinie, ale i pośród betonów (!) były o prawie 2 stopnie chłodniejsze ostatnimi nocami? One zresztą i tak (tradycjnie) odstawały od innych stacji na Mazowszu, ale nie w tak absurdalnej skali jak Okęcie. Tak też myślę, że to wina hulającego tam wiatru (a raczej takiego umiejscowienia tej stacji).

Marcin D
Gość
Marcin D

@kmroz
Aby wyścigać jakieś wnioski potrzebne dłuższe obserwacje. Dziś o 2UTC np. Bielany są cieplejsze od Okęcia, 22.8c do 20.8c.
Metar natomiast o 2:30:
Chopina +19c
Modlin +22c

Marcin D
Gość
Marcin D

Wyciągać.

Marcin D
Gość
Marcin D

Metar o 4UTC
Chopina 21c
Modlin 22c.

Synop 4UTC
Warszawa Chopina 21.3
Filtry 22.8c
Bielany 23.2c
Legionowo 22.0c

kmroz
Gość
kmroz

@Ben
Tu jeszcze Podkowa Leśna na dokładkę (nie ma tej stacji na IMGW, ale chwaliłeś ją, więc też udostępnie)
http://podkowa.meteo.com.pl/

Różnica z Okęciem na tyle duża, że raczej niewybaczalna.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

A różnice w tmax (na korzyść Podkowy) wybaczasz?

kmroz
Gość
kmroz

a wynoszą ponad 4 stopnie?

Marcin D
Gość
Marcin D

Na tej stacji źle działa czujnik promieniowania. 600W/m2 to zbyt mało w pogodny dzień dla Warszawy. Być może czujnik jest zabrudzony. Możliwe jest zaniżanie wskazań na skutek dużego zmętnienia atmosfery na skutek zanieczyszczeń. Nawet automatyczną stację trzeba pilnować i kontrolować co jakiś czas.
@Arctic Haze
Czy jest możliwe podniesie temperatury nocnej przez zanieczyszczenia i aerozole generowane przez lotnisko? Różnego rodzaju zmętnienia mogłyby ograniczać wypromieniowanie ciepła nocą. Tak mi się wydaje.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Marcin D

Ogólnie aerozol tak działa, że zmniejsza różnicę temperatury dzień-noc (w dzień blokuje promieniowanie słoneczne, a w nocy jego wypromieniowanie). Kwestia tylko taka czy lotnisko jest wystarczającym źródłem aerozolu aby to miało zauważalne znaczenie. Myślę, ze może być nawet na odwrót: ruchliwe ulice wokół lotniska mogą być większym źródłem aerozolu (dizle!) niż samo lotnisko (głównie startujące samoloty), szczególnie biorąc pod uwagę jego dużą powierzchnię.

nice man
Gość
nice man

A może wpływ na te wyższe temp.mają między innymi pasy startowe betonowe jak warszwskie chodniki i blokowiska ,wyziewy z silników samolotowych,nagrzewające się hangary,to wszystko może powodować , coś podobnego jak MWC.Można do tego dodać okoliczne drogi i parkingi,które w nocy oddają sporo ciepła,a las kabacki jest jakby ścianą zatrzymującą to ciepło nie wiem ,to tylko moje rozmyślenia,jednak co by nie mówić ja bym unikał stawiania ogródków meteorologicznych ,w pobliżu lotnisk,i oczywiście w pobliźu metropolii,które wiadomo że będą się rozrastać.

nice man
Gość
nice man

A może wpływ na te wyższe temp.mają między innymi pasy startowe betonowe jak warszwskie chodniki i blokowiska ,wyziewy z silników samolotowych,nagrzewające się hangary,to wszystko może powodować , coś podobnego jak MWC.Można do tego dodać okoliczne drogi i parkingi,które w nocy oddają sporo ciepła,a las kabacki jest jakby ścianą zatrzymującą to ciepło nie wiem ,to tylko moje rozmyślenia,jednak co by nie mówić ja bym unikał stawiania ogródków meteorologicznych ,w pobliżu lotnisk,i oczywiście w pobliźu metropolii,które wiadomo że będą się rozrastać.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

@nice man
Twój komentarz jest bezsensowny, niestety.

kmroz
Gość
kmroz

A ja wręcz przeciwnie uważam, jest sensowny, zwłaszcza ostatnie zdanie:
„ja bym unikał stawiania ogródków meteorologicznych ,w pobliżu lotnisk,i oczywiście w pobliźu metropolii,które wiadomo że będą się rozrastać.”

Chociaż w przypadku ostatnich dniach, to już nawet na rozrastającą się metropolię nie można zwalać, bo Bielany były znacznie mniej „odlotowe”.

A, jako że jestem przeciwnikiem amatorskim pomiarów, to nie wspomniałem o tym od razu, ale u mnie wczoraj o północy gdy szedłem spać było 15 stopni, podczas gdy na Okęciu tmin była taka, jak wyżej napisałem, a o północy jeszcze blisko 20 stopni.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Mimo iż modele wycofały się z odjechanych prognoz 40°C na zachodzie Polski to niektóre media nadal nie dają za wygraną i powtarzają bajki że jutro na zachodzie Polski temperatura zbliży się do rekordowych 40°C. Tak bynajmniej słyszałem w pewnym radiu które powołuje się na biuro prognoz cumulus.
A tymczasem dzięki dużemu nasłonecznieniu temperatura znowu jest o 1-3°C wyższa niż w prognozach i upał (tmax powyżej 30°C) dotarł także częściowo na wschód Polski.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A z drugiej strony w środkach komunikacji miejskiej mapki z Tmax na jutro 30°C w Warszawie oraz niewiele więcej (przeważnie ok. 32°C) na W kraju.
Zero logiki i konsekwencji, a przede wszystkim zdania się na doświadczonych moderatorów pogodowych.

Marcin D
Gość
Marcin D

@Zbigniew Dlaczego bajki? Dla niektórych np 38-39c to wartość bliska 40c a takie temperatury są możliwe. Zresztą szanowany model ICON konsekwentnie od wielu dni pokazuje właśnie 38-39c. Fundament pod wysoką temperaturę jest. o 2UTC Słubice mają 23c. Cottbus 24.5c. Jeżeli o 6UTC będzie około 30c a zmiana kierunku wiatru nie przyjdzie zbyt wcześnie to może być ciekawie. Wczoraj miało być ok. 35c i było. W Manschnow (12m) zanotowano 34c a w Cottbus 35c. Słubice tym razem mniej bo 33.0c. Najnowszy ICON (26.06. 00UTC) daje 35c o 9UTC oraz 38c o 12UTC. Przy takich parametrach terminowych tmax może być bliskie 40c.… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

U mnie dziś Tmax równe 33,0*C – dokładnie tyle ile rano wskazywały prognozy modelu AROME. W skali kraju wg. tego modelu miało być 34,3C. Póki co z danych godzinowych ze stacji mamy 33,2*C. Wiadomo – model liczy dla całego kraju, a nie wszędzie mamy przecież stacje – w Lubuskiem pokrycie stacjami jest b. słabe w stosunku do możliwości tego terenu.

Finrod
Gość
Finrod

W Borach Dolnośląskich dalej (o 19:00) było ponad 33°C, podobnie przy granicy przy lubuskim/dolnośląskim na niemieckich stacjach, czyli cieplejsze wersje się sprawdziły. A jutro będzie u nas pewnie tyle ile na zachodzie Niemiec dzisiaj, czyli do około 36,5°C i raczej nie więcej.

Młody
Gość
Młody

@admin
Czy jest możliwość usunięcia danego konta na blogu na własne życzenie przez Administrację?

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Przepraszam że się wtrące jeśli chodzi o tą kwestię – Ale czy tutaj na blogu są konta? Czy name i e-mail są kontem? Chyba nie. Bo konto oprócz loginu i e-mail to też hasło. Oczywiście zdaje sobie sprawę że niektórzy mają tutaj konta na WordPress z których piszą tutaj na blogu.

Osowa
Gość
Osowa

Jak już wcześniej pisałem czerwiec jest niesamowity i będzie prawdopodobnie najgorętszym miesiącem letnim w tytm roku, choć już w maju pisałem FKP, że czeka nas bardzo upalne lato i się nie myliłem, choć i lipiec może dać jeszcze parę rekordów. Chociaż lubię ciepło, to nawet to ochłodzenie do 22-24 stopni mnie nie przeraża, bo to jest komfortowa temperatura dla człowieka, a w tym roku takich dni było tylko co kot napłakał. Albo temperatury rodem z przedziału 0-10 (sporo dni w pierwszej części kwietnia i maja) albo od razu powyżej 28, ale to juz norma w naszym kontyentalnym klimacie. Latem i… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

byle to nie był Atlantyk z jetem skierowanym w Polskę, bo wtedy czeka nas badziewie pokroju jesieni 2017 – to była najgorsza jesień w moim życiu (zaczęta już 2.09 i sztucznie wydłużona przez grudzień oraz niemałą część stycznia) i lepiej żeby podobny koszmar się nie powtarzał. Jesień w wersji 2014 roku była by super, a na zimkę blokada i spływ mrozu + śnieg. Choć raz niech będzie mroźno w PIERWSZEJ połowie zimy, bo od dawna nie można się doprosić zimy w grudniu, a w styczniu i lutym pojawia się ona dość często. Nawet w tak ekstremalnie ciepłej zimie jak 2015/6… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

U mnie na trawnikach zaczynają dominować żółte kolory, zwłaszcza na takich wyeksponowanych na całodzienne słońce. Porządnego deszczu nie widziano od końca maja, co przy 270h usłonecznienia w czerwcu i temperaturze niecały stopień niższej niż w lipcu 2006 ma dość kiepskie skutki. W lasach jest nadal dobrze, drogi w cieniu nadal bywają wilgotne, choć tam gdzie wali słońce są już bardzo suche i sypkie, mocno spowalniają rower jak się w taki sypki żwir wjedzie. Co tu dużo gadać, ulubiony miesiąc w pogodzie obok 07.2006 i 04.2009. Choć liczba dni bezchmurnych jednak startu do tych dwóch nie ma… Ale polać to by… Czytaj więcej »

max
Gość
max

no niestety ciągle powyżej normy opadów nie może być. Górny Śląsk i tak nie ma źle, bo tu stosunkowo bardzo dużo pada. Ciągle nie możemy być powyżej normy krajowej…..bez przesady. W Pławniowicach koło Gliwic nad jeziorem trawa zółta. Tam opad wystąpił tylko 1 raz w czerwcu… 1,5 mm…..co innego u mnie w Rydułtowach, trawa wygląda z goła inaczej choć żółte obszary zwłaszcza w miejscach bardziej nasłonecznionych też już są widoczne coraz bardziej.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie nawet piach jest jeszcze wilgotny po ostatnich burzach.

Gripen
Gość
Gripen

Raju prawie 22 a 7 mnie 27 stopni. Wyszedłem z pracy i dosłownie uderzył mnie gorąc. Na pogodynce pokazują w nocy 18 stopni i deszcz, jakoś trudno, zarówno w jedno jak i drugie uwierzyć. Serdecznie dziękuję za takie klimaty jak dziś. Trudno się funkcjonuje.

kmroz
Gość
kmroz

Ehhh i taki kolejny epizodzik już w niedzielę i poniedziałek… Masakra… Fajnie, że przynajmniej są milusie przerwy od tego, ale sam fakt takiej pogody sprawia, że jesteś 1-2 dni w plecy…

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Pocieszający jest fakt, że widać „wygaszanie” takich klimatów i brak fali upałów w skillu. Dzisiaj – oczywiście poza faktem wystąpienia kolejnej ekstremalnej anomalii – było u mnie jeszcze ok, a wieczór wręcz przyjemny. Ciężko będzie jutro, ale tylko jutro. W porównaniu z tym koszmarem 11-16 czerwca to praktycznie nic.

kmroz
Gość
kmroz

No wszystko pięknie, tylko za każdym razem wydaje się, że to już przedostatni taki epizod, a chwile potem okazuje się, że dopiero kolejny będzie przedostatni…… jak do 30.06 modele nie wyplują niczego kolejnego, tylko zostaną takie jak mniej więcej obecnie GFS to będzie jakaś utopia. Spokój w końcu!

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

To u mnie dzisiaj idealne na lato suche 29 st., wśród zieleni cały dzień wspaniały a teraz mam 19 st..

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Mam przyrodnicze pytanie. Czy u Was też tak szaleją guniaki czerwczyki? Bo w moim ogrodzie i w sąsiedztwie to jakaś szarańcza. Te owady pojawiły się na szeroką skalę w 2015 roku. Wcześniej ich nie widywałem, albo w małych ilościach. Tymczasem od pięciu lat co roku pod koniec czerwca i na początku lipca jest z nimi ostra jazda, niezależnie od pogody. Latają tak, że nie da się przejść przez ogród bez konfrontacji, a co gorsza siadają na liściach i je obgryzają. Szukałem różnych środków, ekologicznych oprysków, ale to nie pomaga. Jeszcze najwyżej dwa tygodnie „zabawy” i to się skończy, ale póki… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie one szaleją w ostaniach latach w III dekadzie maja i I dekadzie czerwca, później nie ma. Ich szkody sprowadzają się do zjadania kwiatów irysów, piszę tu o imago bo larwy razem z innymi pędrakami potrafią w ziemi szkodzić całą porę ciepłą.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Właśnie kiedyś byłem u znajomego pod koniec maja i już wtedy zauważyłem pojedyncze latające okazy. U mnie nigdy tak wcześnie się nie pokazują, w tym roku pierwszą sztukę zauważyłem 18 czerwca. Apogeum ich aktywności przypada na przełom czerwca i lipca, później jest ich już trochę mniej, ale (np. w 2017) potrafią się jeszcze z powodzeniem pokazywać do początku III dekady.
Nie napisałem jeszcze, że chyba zrobiły sobie „bazę wypadową” w jałowcach, bo co rusz widzę jak stamtąd wylatują. Najchętniej fruwają właśnie po irysach, hortensjach i magnolii.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

No nie wiem, może na niżu szybciej załatwiają swoje sprawi i już około połowy cźerwca nie ma po nich śladu. Nie ma przy tym tu ich wielkich inwazji, ponieważ w okresie gradacji stanowią główne pożywienie wielu zwierząt, ptaki cały lęg potrafią tym wykarmić.

Mason
Gość
Mason

Ja zauważyłem je dopiero w tym roku. Dziś pod jedną latarnią latało ich chyba ze 40. Nie dało się spędzić czasu w okolicach bardziej zarośniętych, bo cały czas przeszkadzały, czasem nawet wpadały na genialny pomysł podlatywania i siadania mi na szyję.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

A ja napiszę krótko. Nadciąga lipiec, a nowy miesiąc to zawsze nadzieja na zmianę na normalniejsze warunki, chociaż ta nadzieja – jak wiadomo – jest matką mądrych inaczej. ;-) Za pięć dni zakończy się „szalony” czerwiec, o którym zapewne będzie się jeszcze długo gawędzić.

Dzisiaj we Wrocławiu to już był dzień z kategorii „przegięć pały”. Ławeczki na Kurzym Targu w pełnym słoneczku nagrzały się do 55 stopni C. Samce nie siadały z obawy przed ścięciem się nabiału, samice bały się możliwości przypieczenia swoich krągłości. Grzybiarz usiadł tam na chwilę i spierdzielił do klimatyzowanego sklepu. ;-)

alewis27
Gość
alewis27

w taki upał jak dzisiaj nie da się spędzać czasu w zabetonowanych centrach. Powietrze nagrzane do 30/35 przy niskim punkcie rosy to nie jest jakaś duża przeszkoda, ale ten żar walący od tych betonów w pełnym słońcu już jest trudny do zniesienia. Byłem na rowerze po lasach przy tych 30 st i wcale gorąco nie ma, w cieniu to nawet chłodno w porównaniu z tym co jest przy ulicy. Nie wiem czemu nasze miasta (centra) się tak zalały betonami, oni chyba je projektują według normy letniej z lat 1977-1982, kiedy to było 10 dni >25st na cały rok a słońce… Czytaj więcej »

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@alewis27 – w punkt. Mieszczański kult betonu praktykowany od wielu lat, wycinanie drzew/krzewów jak popadnie oraz zagęszczanie i koncentracja budynków, biurowców, marketów dają takie oto efekty. Co do przebywania w lesie. Generalnie w lesie zawsze jest lepiej, ale w suchych i mocno prześwietlonych borach sosnowych (a szczególnie na wzniesieniach terenu), gorąc też daje czadu. Znacznie lepiej jest np. w łęgach, grądach, buczynach lub dębinach, ale tam za to czadu dają komary. W sobotę byłem cały dzień na jagodach i zbierało się je całkiem dobrze. Planowałem jechać jutro, ale prognozy pogody, skutecznie wybiły mi ten pomysł z głowy i pojadę ponownie… Czytaj więcej »

Ash
Gość
Ash

Betonoza to zasługa ostatniego czasu, a nie Polski za soca. Ostatnio jeden człowiek poruszył ten temat na twitterze, porównując centra polskich miast przed i po „transformacji”. Rezultaty są opłakane, polecam popatrzeć pod #betonoza.

z Zachodu
Gość
z Zachodu

Dzień dobry, Polacy to głupcy, którzy za europejskie pieniądze zniszczyli centra miast „rewitalizacją” zwaną „betonozą”, ale ponieważ tak lubią, będą dalej wycinać stare drzewa i zastępować wiechciami w doniczkach. Ta „moda” na beton niestety ogarnęła nie tylko włodarzy miast, ale także gminy i prywatne posesje, także wsie (!!!), gdzie dorwano się do kosiarek, nożyc, pił. Efekt jest taki, że niemal nie ma już dzikich zarośniętych przestrzeni, tylko albo monokultury rolnicze albo betonoza. Super! Usmażymy siebie i następne pokolenia. U mnie w lubuskiem jest dramat: „lampa” praktycznie od początku czerwca, dwa razy w czerwcu ulewa, temperatury dramatycznie wysokie, mieszkania nie dają… Czytaj więcej »

podlasianin
Gość
podlasianin

Wschód na pewno nie będzie dramatyzował z powodu temperatur które tutaj są, a mianowicie 12-18 w nocy i 25-30 w dzień w czerwcu. Największym problemem jest to że nie pada a nie temperatury.

Marcin
Gość
Marcin

Jeśli dzisiejsze 32,7 stopnia we Wrocławiu było „przegięciem pały”, to co powiedzieć na jutrzejsze prognozowane w tym mieście 35 stopni? Oczywiście w pełnym cieniu, którego próżno szukać w betonowym mieście. Można powiedzieć, że dzisiaj to była dopiero nomem omen rozgrzewka przed jutrzejszą, zasadniczą falą upału.

kmroz
Gość
kmroz

35? Tyle to na Mazowszu będzie, Wrocław spokojnie na 37-38 może się nastawiać………………………………………………………..

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@kmroz – hurra! ;-)

Marcin
Gość
Marcin

No nie wiem, ECMWF widzi tam 35 stopni, a ICON 36. Zresztą dla mnie chyba bardziej niezwykłe są prognozowane temperatury nocne z 26 na 27 czerwca, np. 27/28 stopni o 1 w nocy w niektórych miejscach Polski robi wrażenie.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Marcin – jutro przegięte będą dwie pały, a i być może będą pisać, że gdzieś się szyny „wygły”. ;)

testovironn
Gość
testovironn

Jaka jest szansa na jakieś jutrzejsze rekordy temperatury? ICON widzi do 38-39 stopni w rejonie Słubic i Kostrzyna nad Odrą

Marcin
Gość
Marcin

A jakiś AROME Tmax 40,7 stopnia. Czy to znaczy, że mamy się zacząć bać?

chochlik
Gość
chochlik

Nom, AROME ostro poleciał z tą prognozą. Jesienią ten model sprawował się znakomicie i np. jako jedyny jako tako potrafił w miarę prognozować to pamiętne ciepło w listopadzie.

alewis27
Gość
alewis27

O godz 22:00 najgoręcej w Poznaniu, prawie 29 stopni. Imponująco wysoka temperatura na tak późny wieczór, u mnie tylko 24 ale punkt rosy wcale nie taki niski, dzisiaj za dnia około 15 stopni, obecnie już 18. Latem w Polsce trudno jest uniknąć tej parówy, nawet przy napływie suchych mas powietrza. Chyba jedyny przypadek prawdziwie suchego upału, takiego rodem ze strefy podzwrotnikowej był 8.08.2013 kiedy halny pięknie osuszył powietrze do td 8 stopni. Tego dnia temp maksymalna wyniosła 37,2 i była najwyższa w historii, rekord pobity z zapasem 1,2 st względem 29.08.1992. A czerwiec jest miesiącem niezwykłym. Wszystko wskazuje na to,… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Ja chyba na noc muszę kłaść termometr na betonowym tarasie i z niego odczytywać. 29 st. o 22:00 w Wielkopolsce samo z siebie? Niemożliwe!

Marcin
Gość
Marcin

Ewidentnie zapachniało tu betonami, bo Krzyż czy Kórnik miały w tym samym czasie 24/25 stopni.

Marcin D
Gość
Marcin D

@Marcin, Fan klimatów podzwrotnikowych
Możliwe.
Nie zawsze chodzi tylko o betony, ale również o to jak stacja jest położona. Krzyż to stacja, która silnie się ochładza w nocy, ponieważ leży w dolinie na lekkich glebach. Niektóre stacje leżą na wzgórzach gdzie powietrze swobodnie się miesza w nocy przez co spadki są małe.

Marcin D
Gość
Marcin D

Kalisz miał wczoraj 28c o 22:00. Tamtejsza stacja nie ma nic wspólnego z betonem. Piękne otwarte pole z tego co pamiętam.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

No właśnie niby czuć że jest wyjątkowo ciepło, ale zarazem nie zauważa się w tym specjalnych „sensacji”. Tak trochę na zasadzie jak niektórych nie rusza – 20 zimą, bo „jest zima to musi być zimno”. Zresztą ośmiodniowy okres 17-24 czerwca był u mnie pochmurny i nie robił zbyt ciepłego wrażenia, wysokie TMaxy notowano jak słońce na chwilę wyjrzało zza chmur i tyle. A kwiecień 2018? Regularne termiczne lato w miesiącu, który kojarzy się z czymś zgoła innym, nieraz nieustające słońce i tak nieprawdopodobna wegetacja jakiej próżno szukać w jakimkolwiek roczniku po 2000 roku… ten miesiąc był jednak „naj”. Żaden czerwiec… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie ten czerwiec przebija tamten kwiecień.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zwłaszcza, że żegnać się będzie z nami ponownie bardzo gorącą lub upalną niedzielą 30.06…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

W kwietniu’2018 też mieliśmy trochę dni z temperaturą bliżej normy, a nawet i więcej z ujemnymi anomaliami niż teraz.
Ja bym powiedział tak, że w ogóle rok 2018 (może z wyjątkiem I kwartału) tak „wyśrubował” temperatury i anomalie, że teraz jak jakiś miesiąc kończy się z bilansem np. +2/+3K (ref. 1981-2010) to odbierany jest jako coraz większa „normalka”, a taki jak czerwiec jak tylko „nieco” bardziej wyraziste lato…
Co innego, gdyby ostatnimi czasy było więcej takich „majów’2019” zwłaszcza z Polski S/W…

Ash
Gość
Ash

Ciepły kwiecień, który był jak darowany miesiąc delikatnego lata był jednak dużo przyjemniejszy niż ten piekielny czerwiec. Anomalia anomalii nierówna (w odczuciach oczywiście!)

maćko z wrocławia
Gość
maćko z wrocławia

„15 stopni w dzień, pochmurne niebo i silne podmuchy to najgorsze co nas w tym miesiącu może spotkać.”

Najlepiej by cały czas było 30 stopni i bez opadów – a w nocy temperatura nie spadała poniżej 20 stopni (tzw.tropikalne noce) . Wtedy faktycznie będzie cudownie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Świadomie nie słuchałem dzisiaj żadnych prognoz w eterze. Ciekawe, czy mówili coś o adwekcji znad Afryki…(?). Poniższa mapka rozwiewa wszelkie wątpliwości, że nic z tych rzeczy: http://www1.wetter3.de/Trajektorien/traj_2019062518_Warschau__.gif Swoją drogą imponujące jest dla mnie to jak bardzo może powietrze się nagrzewać krążąc głównie już na naszych szerokościach Europy. Z pewnością sprzyjają temu najdłuższe dni w roku, największe nasłonecznienie, jak i najniższa wilgotność (względna) w czerwcu – a dodam, że ta na C Mazowszu jest ostatnio najniższa od końca I dekada maja (kiedy później zaczęły się częstsze opady). Dzisiaj mieliśmy przedsmak dnia jutrzejszego – z temperaturą b.dobrze przewidzianą przez modele ICON i… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Bogatynia +25,7*C o 2 w nocy. U mnie o tej godzinie +23,2*C. Co ciekawe na Lublinku już godzinę wcześniej było zaledwie 21C, ale potem temp. wzrosła do prawie 23. Jeszcze bardziej niezwykłe temperatury nocne zapowiadają się jutro. Przykładowo ECMWF widzi jutro o północy ok 30 stopni na granicy między Dolnym Śląskiem a Małopolską.

Mat
Gość
Mat

Ciekawe gdzie to widzi jak te województwa ze sobą nie graniczą, i dzieli je dobrze ponad 200 km.

chochlik
Gość
chochlik

Sorry, miało być między Dolnym Śląskiem, a Lubuskiem.

Marcin D
Gość
Marcin D

3UTC
Cottbus, Bogatynia , Gdynia, Inwałd, Rozdziele 24c
Słubice,Pszenno, Zielona Góra 23c
Dzień zaczyna się wysokimi temperaturami. Potencjał jest.

Marcin D
Gość
Marcin D

Wernigerode (233m) 26.06.2019, 05:00 28.2°C
Barsinghausen-Hohenbostel (110m) do 4:30 nad ranem utrzymywał temperaturę ponad 27c. O 5:30 26.6c.

adek
Gość
adek

To jedziemy z tym rekordowym dniem…. pytanie czy rekordowy będzie, u mnie na razie pełno chmur i 22 stopnie, jakoś imponująco dzień się nie zapowiada. A też różne temp. padają – jedne modele 29-30 pokazują, inne nawet 33. W niedzielę i poniedziałek też czeka nas spory upał.

z Zachodu
Gość
z Zachodu

Przepraszam, miałam nie komentować, ale jak się czyta komentarz osoby „adek”: „jakoś imponująco dzień się nie zapowiada” to normalnie płakać by tylko. Ludzie, włączcie myślenie!