Przymrozki

Przymrozki

Wczorajsze niezbyt wysokie temperatury maksymalna i dzisiejsza pogodna noc doprowadziły do znacznych spadków temperatur na nizinach. Lokalnie pojawiły się temperatury ujemne (na wysokości 2 m). Tak było m.in. w Karżniczce (pomorskie), gdzie temperatura minimalna spadła do -0.3°C. Na wojskowej stacji w Cewicach (z której pomiary nie są jednak traktowane jako “oficjalne”) było nawet -1.3°C. Tegoroczny maj jest miesiącem bardzo ciepłym, a jak do tej pory przymrozków nie notowano. Na nizinach w Polsce ujemne temperatury minimalne notowano każdego maja, co najmniej od 1951 r. Najwyższą absolutną temperaturę minimalną w maju notowano w 1966, kiedy w ciągu całego miesiąca temperatura spadła jedynie do -0.4°C w Sulęcinie (2 maja 1966). Najniższą temperaturę minimalną w latach 1951-2017 notowano w maju w roku 2011, kiedy 4 maja notowano -7.8°C na posterunku Kasparus.

Poniżej: rozkład temperatury minimalnej 4 maja 2011, (interpolacja: IDW).

Najwyższą temperaturę minimalną w maju notowano 28 maja 1958 na stacji Warszawa-Bielany: 21.6°C.

 

Print Friendly, PDF & Email

14 Replies to “Przymrozki”

  1. Nad ranem w Baranowie Sandomierskim 10 C. Czyli cały czas ciepło, i co najważniejsze – spore opady w ciągu ostatnich dni. Bilans jest ujemny tej wiosny, ale przyroda odetchnęła póki co. Zobaczymy co dalej, bo w prognozach coraz cieplej i śladowe opady.

 1. Znamienne dla tej wiosny (meteorologicznej) jest to silne spolaryzowanie na zimowo-przedwiosenny marzec i sam początek kwietnia oraz późnowiosenno-letni okres jaki dominuje od weekendu 07-08.04. Najważniejsze, że okresie wzmożonych postępów wegetacji nie mieliśmy fali przymrozków (poza lokalnymi symbolicznymi “incydentami”), jak i na razie – co najmniej do przyszłego weekendu – fali upału (również poza lokalnymi przekroczeniami termicznych 30’tek jednego dnia). A wraz z nastąpieniem pory ciepłej dominują przyjemne wartości Tavg 12/18°C – choć przy polaryzacji dot. opadów lub ich braku…

  1. Dokładnie @Łukasz – “spolaryzowanie” oddaje klimat ostatnich 3 miesięcy. Można by jeszcze inaczej powiedzieć – “rollercoaster pogodowy”.

 2. Dzisiejsza noc była bardzo chłodna jak na 20 maja… ja akurat byłem całą noc na weselu i to wesele było za miastem w pobliżu lasu i stawu to temp. tam pokazywała 2 st. W mieście też nie lepiej było bo 4-5 st. A to są temperatury z godziny 5 nad ranem.

  1. Ale pod lasem to wszędzie jest znacznie chłodniej, bo wilgotność wynosi ok 100%, natomiast w okolicy na stacji najniższa temp. to 4,1 stopni.

 3. A dzisiejszą prognozę na Twojej Pogodzie to chyba przepisali z najzimniejszych wiązek… bo obecny, wieczorny GFS znów prognozuje gorąc na początku czerwca.

   1. No ciekawe czy końcówka maja będzie równie gorąca jak rok temu w analogicznym okresie. Do pobicia jest najwyższa tmax maja czyli 29,9*C z Częstochowy z 3 maja jeśli chodzi o stacje meteorologiczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com