Rekord ciepła w Finlandii

Rekord ciepła w Finlandii

Wczoraj, 14 października, maksymalna temperatura powietrza w Finlandii lokalnie osiągnęła 20.0°C, bijąc tym samym dotychczasowy rekord ciepła października (19.4°C) z 02.10.1985.

Źródło.

Dziś temperatury w Finlandii mają być nieco niższe, ale niewykluczone że osiągną 18°C. W Polsce nadal ciepło, wczoraj najwyższą temperaturę (25.3°C) odnotowano we Wrocławiu, dziś spodziewamy się wartości podobnych, od jutra temperatury o 1-2°C niższe.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email

7 Replies to “Rekord ciepła w Finlandii”

 1. Helsinki mają pewną interesującą cechę klimatyczną. A mianowicie, samo centrum miasta znajduje się przy samym nabrzeżu bałtyckim. Efekt jest taki, że latem – zwłaszcza w okresach najgorętszych pogód – bryza morska sprawia, że im bliżej centrum miasta w kierunku z północy na południe, tym jest chłodniej. To dość oryginalne, żeby samo serce miasta było chłodniejsze w porze ciepłej, niż jego przedmieścia. Zimą jest odwrotnie.

 2. Rekord ciepła odnotowano w Kuunupyy pomiędzy miastami Vaasa a Oulu i wyniósł 20,9 stopnia, a w nocy było nie mniej niż 13 stopni. Poprzedni rekord był bardzo lichy, więc jego pobicie było kwestią czasu, tym bardziej że pod koniec września notowano w Finlandii 22 stopnie. Ale zaskakujące jest to, że stało się to w połowie października i to w środkowej części kraju, a nie na południu. W tym miejscu było cieplej niż w Lublinie.

 3. na razie w prognozach widać tworzenie się potężnego wyżu na wschodzie atlantyku niewykluczone że będzie potężniejszy od tego na wschodzie europy w ostatnich dniach,
  może nam zarzucić niezły chłód, jak myślisz Lukas co z tego będzie

  1. Jeżeli potwierdzać się będą prognozy spadku NAO:
   http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.sprd2.gif
   … to prawdopodobieństwo większego ochłodzenia ok./po 25.10 rośnie.
   Zobaczymy, czy powtarzalność tych zapowiedzi będzie tak duża jak tego z 22.09 (?). Bo jeżeli by się one sprawdziły, byłoby to już definitywne rozpoczęcie pory chłodnej i pierwsze akcenty (przed)zimowe, o ile nie (przed)zimowy epizod.

   Myślę jednak, że na potwierdzenie się takiego scenariusza musimy jeszcze poczekać co najmniej 2-3 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.