2020/02/26 23:02

Rekordowo ciepło…

…było 8 sierpnia 2015 na posterunku Ceber k. Głogowa, gdzie zanotowano 39.0°C.

ceberŹródło: Mały Rocznik Statystyczny 2016, GUS.

Tego dnia zanotowano również 38.4°C w Legnicy i 38.9°C na stacji uniwersyteckiej we Wrocławiu. Mimo to istniały pewne wątpliwości co do pomiaru w Ceberze. Na najbliższej stacji dostępnej w Monitorze Pogodynki (Polkowice) maksymalna temperatura z pomiarów 10-minutowych osiągnęła 37.8°C, zatem mogło tam być co najwyżej 38.0°C. Jedak gdy przyglądniemy się bliżej pomiarom z Polkowic, okaże się, że już nieco po 12UTC notowano tam 37.7°C, co sugerowało że Tmax tego dnia będzie o około 1°C wyższa. Niestety (albo stety) dalszy przebieg temperatury został tam zaburzony przez wzrost zachmurzenia i po 14UTC temperatura obniżyła się o 2°C. Mimo to, po ustąpieniu zachmurzenia, potrafiła ponownie wzrosnąć do ok. 38°C. Tak wysokie temperatury notowane w Polkowicach w połączeniu z ewidentnym zaburzeniem przebiegu temperatur na tejże stacji sugeruje, że pomiar dokonany w Ceberze jest poprawny. Oznacza to, że w roku ubiegłym padł krajowy rekord ciepła sierpnia (38.9°C Legnica, Zielona Góra 1892, 38.9°C 2013 Silniczka).

Warto również zwrócić uwagę na skrajnie niską sumę roczną opadu w Kaliszu (259 mm).

 

Print Friendly, PDF & Email

8
Dodaj komentarz

Please Login to comment
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MikoswojoArdogrzeg8Arctic Haze Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
tomasinski
Gość
tomasinski

„Temat” wychodzi dopiero po publikacji Małego Rocznika Statystycznego. Czy dane z Cebera nie są nigdzie do podglądu? To jest stacja IMGW?
Pozdrawiam

Ardo
Gość
Ardo

Bez wątpienia to posterunek IMGW tyle, że dane były prowadzone manualnie na szklanych i dlatego w Monitorze nie było stacji oraz urządzenia elektronicznego. W Google Maps można było zobaczyć nawet anemometr analogiczny rodem z PRL.

tomasinski
Gość
tomasinski

Jeszcze jedno mi się nasunęło patrząc na mapę – jak sądzicie, czy fakt, że niespełna 3 km na SW od stacji w Ceberze znajduje się wielki kombinat KGHM Głogów może wpływać na temperaturę na tej stacji? W tym przypadku nawet zaburzenie o 0,1K w górę byłoby istotne.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Zdaje się wiatr był wtedy z SW? A jeśli tak to bez wątpienia ma to znaczenie. I to nawet nie tylko produkcja ciepła przez zakład ale także zaburzenie przepływu wiatru. Fachowo to nazywa się „zwiększeniem szorstkości powierzchni”. Jeśli spowolni to przepływ wiatru to efekt będzie analogiczny jak przy tych plażach gdy front bryzowy spowalnia wiatr od lądu.

Większa szorstkość -> wolniejszy wiatr -> mniejsza turbulencja -> mniejsze strumienie ciepła z powierzchni w górę -> cieplejsza powierzchnia.

PS. Farmy wiatraków w dzień działają odwrotnie (oziębiają) ale to co innego: efekt zwiększenia turbulencji przez wiatraki.

grzeg8
Gość
grzeg8

1.Czyli efekt mieszania powietrza z rożnych wysokości przez wiatrak wywołuje większy efekt niż spowolnienie wiatru?
2.Efekt ochłodzenia powietrza ma tylko miejsce za turbiną bo przed turbiną przepływ jest laminarny a przez mniejszą prędkość przypowierzchniowa warstwa powietrza będzie cieplejsza?

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Ad 1. Tak. Wiatrak bardzo intensywnie miesza powietrze z różnych warstw. W dzień musi to prowadzić do ochłodzenia powierzchni, a w nocy (przy inwersji) odwrotnie. Ale dodaje się to do efektu osłabienia wiatru, który w dzień działa odwrotnie. W sumie jedne artykuły podają, że w dzień chłodzenie przeważa [1], a inne ze jednak jest nawet w dzień słaby efekt grzejący [2] (przynajmniej w Teksasie [3]). Co do grzania w nocy raczej jest consensus.

Ad 2. Myślę, że efekt jest tylko za wiatrakami. Przynajmniej jedynie tam jest on istotny.

[1] http://www.pnas.org/content/107/42/17899.full

[2] http://www.nature.com/nclimate/journal/v2/n7/pdf/nclimate1505.pdf

[3] Jak dobrze wiedzą Amerykanie, w Teksasie wszystko jest większe ;-)

wojo
Gość
wojo

W 2015 r. padły rekordy dla sierpnia i dla września. Myślę, że akurat w dobie AGW łatwiej o rekordy dla takich późnoletnio-wczesnojesiennych miesięcy. Rekordy z lat 60’/70′ dla marca i późniejszej jesieni i z lat 90′ dla zimy będą trudniejsze do pobicia.

Mikos
Gość
Mikos

Niezła ciekawostka dotycząca ekstremów temperatury. Wyszła dopiero po prawie roku.