2019/12/16 03:12

Rekordowy luty w Europie Zachodniej

W ostatnich dniach w krajach Europy Zachodniej padł szereg rekordów ciepła lutego, nie tylko tych dla konkretnych stacji pomiarowych, ale i krajowych. Tak było na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie przedwczoraj w miejscowości Trawsgoed odnotowano aż +20.6°C. Dotychczasowy rekord ciepła lutego w Wielkiej Brytanii należał do Obserwatorium Greenwich (Londyn) i padł 13 lutego 1998, kiedy temperatura wzrosła tam do +19.7°C.  Trawsgoed nacieszyło się rekordem zaledwie jeden dzień, bowiem wczoraj temperatura po raz kolejny ów rekord pobiła: w Kew Gardens (Londyn) wzrosła ona aż do 21.2°C. Rekordowo było również w Northolt i Porthmadog (20.8°C).

Rekord ciepła lutego został wyrównany w Danii: wczoraj temperatura wzrosła tam do +15.8°C. To, co nie udało się w Danii, udało się w Szwecji, gdzie maksymalna temperatura osiągnęła +16.7°C (Karlshamn, dotychczasowy rekord +16.5°C z 18.02.1961 w Västervik). Padło również wiele rekordów lokalnych, na przykład w Szwajcarii (poniższa mapa, źródło: ).

Podobna sytuacja miała miejsce na dziesiątkach stacji w Europie.

W Polsce mamy temperatury bardzo wysokie, ale dalekie od rekordowych dla lutego. Absolutna maksymalna temperatura lutego padła u nas 25 lutego 1990 w Makowie Podhalańskim (+21.4°C). Tego samego dnia w Tarnowie notowano +20.6°C.

Print Friendly, PDF & Email

18
Dodaj komentarz

Please Login to comment
9 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Mariusz KrukardanielMichalGripenanonim Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Mich
Gość
Mich

Liczę na trwałą wiosnę od połowy marca? Są szanse na nią? jak sądzicie?

Finrod
Gość
Finrod

@Mich
Zapraszam na krańce SW. Trwała wiosna trwa. Gdyby nie niedawne 2 chłodniejsze dni to trwałaby już od niemal 2 tygodni, bo średnie dobowe >5°C (często osiągające około 8°C) były notowane bez przerwy przez około tydzień, czyli teoretycznie wegetacja trwa. W rzeczywistości również – krokusy (jak i wiele innych kwiatów) już wyglądają znakomicie, nawet trawa jest taka jak w kwietniu zeszłego roku i robi się naprawdę zielona. Wkrótce i drzewa ruszą z kopyta – ciekawe czy pobiją 2014 r.

Gripen
Gość
Gripen
Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

1000 km przesunięcia rozkładu geopotencjału (z W na E) i także u nas byłoby ekstremalnie/rekordowo ciepło. To już dość symptomatyczne dla obecnych czasów, że jak gdzieś pojawia się zagon większego ciepła (większego, bo ogólnie cieplej jest na znacznej powierzchni globu) to coraz łatwiej padają nowe rekordy ciepła. W 80-95% to sprawa oczywiście warunków lokalnych (w tym zwłaszcza sytuacji barycznej), ale właśnie te 5-20% „wspomagania” ze strony ocieplenia klimatycznego wyraźnie zwiększa „szanse” na nowe rekordy ciepła w epicentrach większego ciepła – jak ostatnio nad Europą W. Warto mieć jednak na względzie, że choć obszarów chłodów jest mniej, okresowo wyraźnie mniej –… Czytaj więcej »

Lisek
Gość
Lisek

A u nas luty mamy ciepły ale we Wrocławiu w ostatnich latach było kilka cieplejszych – wegetacja prawie niezauważalna, w weekend w Parku Szczytnickim widziałem tylko jeden krzak na którym były bazie. W lutym 2016 roku było już trochę krzaków które miały małe listki. Pamiętam że najbardziej zielony (za mojego życia) był luty 1998 kiedy to sporo żywopłotów było zielonych – https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=1998-02-28&rodzaj=st&imgwid=351160424&dni=30&ord=desc&uIGHtoaKymL=DExghH_yI7L&rTSfGCA=81i9Fa.&uIGHtoaKymL=DExghH_yI7L&rTSfGCA=81i9Fa. – z tego co widzę to średnia temperatura wynosiła +4.88 ºC.

Tak czy inaczej – trafił nam się piękny miesiąc z dużą ilością słońca i małą ilością dni ze stratusami (oby marzec tego nie nadrobił).

Robert
Gość
Robert

Tymczasem prognozy na początek marca są coraz zimniejsze.

anonim
Gość
anonim

Wiele osób tutaj wciąż daje się nabierać na prognozy powyżej 5 dni. Nie chcę komentować dzisiejszych prognoz po 5 marca bo dla mnie to fusy i nie biorę tych prognoz na poważnie, ale te do ok 5 marca mogę skomentować. Pamiętam jednak jak wiele osób parę dni temu pisało o iście wiosennym początku marca jakby to było pewne. Tymczasem możliwe że na sam początek meteorologicznej wiosny czeka nas lokalnie nawet całodobowy mróz na NE, a i w pozostałej części kraju wielkiego ciepła nie widać, (pomimo że na zachodzie kraju będzie dużo cieplej). 2 marca ma być podobnie. Później ma nastąpić… Czytaj więcej »

Marcin D
Gość
Marcin D

Warto wspomnieć jeszcze, że nie jest to jedno czy dwudniowy wyskok. W Northolt dziś będzie to już siódmy dzień z rzędu z tmax > 15c.
https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=03672&ano=2019&mes=2&day=26&hora=23&min=0&ndays=30

Wyniki londyńskie za wyjątkiem Kew Gardens (duży obszar zielony w aglomeracji Londynu ok. 8 km na wschód od Heathrow ) raczej nie szokują ma tle innych miast. Samo Heathrow zanotowało „zaledwie” 20.1c.

W północnej Szkocji już 22 lutego padały bardzo wysokie temperatury. W miejscowości Aultbea temperatura powietrza wzrosła do prawie 17c przy średniej dobowej ok 15c.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

I jeszcze ciekawostka… Trajektoria dla Londynu sprzed ok. 40h kiedy napływ był najdalej z S: http://www1.wetter3.de/Trajektorien/traj_2019022518_London__.gif A tu z ostatniej nocy: http://www1.wetter3.de/Trajektorien/traj_2019022700_London__.gif Zero udziału Afryki! Nawet ze strefy podzwrotnikowej N Atlantyku (rejon Azorów) napływ nie jest/był non-stop i w końcowej fazie nad S Skandynawią oraz W Europą – czyli ze sporą pętlą/meandrem. Ale i też… od 12.02 raptem 3 mm opadów (jednego dnia 2,8 mm) i wysokie usłonecznienie, a ostatnio także coraz niższa wilgotność wzgl. – wczoraj już poniżej 60%, a co jak na ten okres roku jest wartością już wyraźnie niską. W ogóle nad obszarami Europy W ostatnio mało… Czytaj więcej »

Marcin D
Gość
Marcin D

@Lucas wawa Przecież to była masa z dalszego południa tyle, że nie pochodziła z kontynentalnej Afryki. To co jest nad wyspami jest pochodną powietrza zwrotnikowego morskiego. Obszar źródłowy to szerokość 30-35 stopni szerokości północnej, wiec w czym problem? Oczywiście uległo ono silnej transformacji nad chłodniejszymi wodami zanim dotarło do Wysp i nie jest to już prawdziwe PZ (dlatego też IMGW nazwało je morskim ciepłym). To była bardzo silna adwekcja za sprawą prądu strumieniowego i bez znaczenia jest to czy nazwiemy je powietrzem zwrotnikowym czy morskim ciepłym. Po prostu popłynęło ciepło z niskich szerokości i nie jest tu do niczego potrzebna… Czytaj więcej »

daniel
Gość
daniel

co tu dużo mówić rekordy biją rekordy, a przy tym jakieś pożary, susze, powodzie, niszczycielskie burze to jest już na naszych oczach.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ja nie widzę problemu, tylko zwracam uwagę, że nie była to adwekcja wprost z S, a zwłaszcza z Afryki. Tylko bardzo dużym łukiem przejściowo nawet na szerokościach 60+N, w tym nad chłodniejszymi wodami Morza Północnego.

Marcin D
Gość
Marcin D

Była to silna adwekcja na poziomie 850 hpa wprost z południowego zachodu i południa. To, że powietrze w końcowej fazie w ostatnich dniach zatoczyło łuk za sprawą wyżu nie miało już większego znaczenia po za tym, że stopniowo się osuszało i nieco ochładzało (średniodobowo) w niektórych miejscach. Zapewne dlatego Londyn nie był zdecydowanie cieplejszy (nie licząc Kew Gardens) od zachodnich krańców Walii gdzie padały rekordy. Czyli dokładnie tam gdzie adwekcja była najsilniejsza. Szkocja też była na trasie wędrówki ciepłego powietrza. Np w Glasgow średnia dobowa najwyższa była 22 lutego a w miejscowości Aultbea 23 lutego (14c). Popatrz na trajektorie z… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zdarzają się sytuacje, że trajektoria wsteczne bywają mylące. Tu może właśnie mieliśmy tego przykład. Bo analiza samego rozwoju pola barycznego faktycznie dość jednoznacznie wskazuje na dość długo utrzymującą się dość głęboką zatokę niżową na W od Wysp Brytyjskich i Francji, a na E przewagę układów wyżowych – co jest dość jednoznaczne z adwekcją ze strefy (pod)zwrotnikowej. Zresztą mieliśmy też kiedyś u nas przykład niczym w lustrzanym odbiciu, kiedy masa arktyczna najbardziej dała znać o sobie dopiero jak napłynęła łukiem (z SE) przez Ukrainę. A jak mieliśmy wcześniej cyrkulację bardziej z N/NW napływała masa bardziej morska (z domieszką „atlantyckiej”) a przez… Czytaj więcej »

Michal
Gość
Michal

W poł.-zach. Francji dzisiaj temp. miejscami powyżej 25 stopni.

Marcin D
Gość
Marcin D

A w Trzebieży i Szczecinie 16c. Też jest miło.

Mariusz Krukar
Gość

Aż trudno uwierzyć, że dokładnie rok temu Europa Zachodnia była pod śniegiem.
Na Wyspach Brytyjskich był to wtedy definitywnie najchłodniejszy epizod zimowy.

http://mkrgeo-blog.com/beast-from-the-east-a-nightmare-for-british-people

Marcin D
Gość
Marcin D

Podsumowanie lutego w UK dostępne jest na stronie Met Office. Można popatrzeć. Średnia temperatura powietrza w zależności od regionu wyniosła od 6 do 7c. Usłonecznienie 100 – 135 godzin za wyjątkiem Irlandii Północnej i Szkocji gdzie spadało poniżej 100. Tymczasem dla Lucas Wawa wystarczyła średnia obecnego lutego na poziomie około 3c aby dobrze wspominać ten miesiąc zaraz po grudniu 2015, który miał w Warszawie średnią 4.7c (Świnoujście 6.2c). Już rozumiesz dlaczego mieszkańcy wybrzeża i zachodu Polski wcale nie oczekują mrozów aby było znośnie zimą? Zresztą większość pogodowych marud na tym blogu to mieszkańcy innych regionów jak wybrzeże czy zachód kraju,… Czytaj więcej »