2020/01/25 17:01

Risercz ziemkiewiczowski

Jeśli nie wiecie co to jest, odsyłam tutaj. A poniżej risercz w działaniu.

Historia w skrócie:

Rafał A. Ziemkiewicz publikuje artykuł na Interii.

Portal „Nauka o klimacie” wytyka mu błędy.

Ktoś podsyła Ziemkiewiczowi link do artykułu na portalu „Nauka o klimacie”. Ziemkiewicz stwierdza za pośrednictwem Twittera, że – tu cytuję:

„Oho, rzucili sie na mnie wyznawcy klimatyzmu, szermując promilami, procentami i swą rzekomą naukowością. Bardziej ufam swoim źródłom”

Dalej było tak:

12Tutaj raczył mi odpowiedzieć nie kto inny, jak sam Ziemkiewicz :)

3I tu się robi riserczowato-ziemkiewiczowato. Za cholerę nie wpadłbym na to, skąd Ziemkiewiczowi przyszedł do głowy fizyk radiolog, szczególnie że prof. Jaworowski kończył Collegium Medicum UJ. A wystarczyło chyba faktycznie wejść na angielską wiki, gdzie czytamy:

Zbigniew Jaworowski (October 17, 1927 – November 12, 2011[1]) was a Polish physician, and alpinist.

Wygląda na to, że w toku riserczu, Ziemkiewicz uznał iż „physician” to fizyk. No jakże by mogło być inaczej, toć zbieżność nazw jest uderzająca :) I na tym właśnie drodzy koledzy polega risercz ziemkiewiczowski. Dla tych, którym nie chce się klikać a być może nie wiedzą:

A physician is a professional who practices medicine, which is concerned with promoting, maintaining or restoring human health through the study, diagnosis, and treatment of disease, injury, and other physical and mental impairments.

Oczywiście ta wypowiedź nie przeszła bez echa.

5Interii gratulujemy redaktorów.

Aktualizacja: Dyskusja w formie „twitterowej”.

Print Friendly, PDF & Email

30
Dodaj komentarz

Please Login to comment
30 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Arctic Haze ☀️MalwinafizykPiotrRadegast Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Paweł
Gość
Paweł

Czyli jednak się skusiłeś :razz:

Andres74
Gość
Andres74

Eufemistycznie mówiąc nie cenię wypowiedzi redaktora Z.

necroanimal penetrator
Gość
necroanimal penetrator

Ale wy jesteście dziwni. Przeciez nie od dziś wiadomo kim jest Ziemkiewicz. Taki sam redaktor jak wszechświęty narodowiec Pospieszalski. Ostatnio Pan Pospieszalski od razu spieszył wytłumaczyć jakim zagrożeniem dla planety są wiatraki i ogólnie zielona energia. Pal licho ocieplacjący się klimat…co tam planeta…ta jest nie ważna…dla Polski…bo Ziemia może zniknąć, ale ważne, aby Polska trwała…ważne, że wygramy z Niemcami i Ruskimi i tyle ;)

Andres74
Gość
Andres74

Mnie szkoda tego, że dyskusja o ochronie klimatu przysłoniła temat ochrony środowiska. Mamy zanieczyszczone powietrze i jakoś chcemy przy tym pozostać.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

To niestety pokazuje jakim skansenem intelektualnym Polska pozostaje w kwestii najważniejszych problemów jakie stoją przed naszą cywilizacją w najbliższych dziesięcioleciach. Ale co się dziwić jeśli blogi kolegów o podobnych przekonaniach politycznych są „lepszym źródłem” niż literatura naukowa.

Łowca Tomasz
Gość

To ja jestem tym „ktosiem” :wink: Ziemkiewicz nie był pierwszym redaktorem, który popłynął powołując się na profesora Jaworowskiego. Jest to dziwne, bowiem np. w przypadku tematów związanych z medycyną dziennikarze powołują się na lekarzy itd. W kontekście klimatu niezwykle rzadko możemy przeczytać artykuł na podstawie prac naukowych klimatologów i rozwó z nimi, a to podstawowy błąd.

Łowca Tomasz
Gość

Sorry :) Pobieżnie przeczytałem, ja wysłałem link do portalu Nauka o klimacie.

Ormi
Gość
Ormi

Piotrek, uważaj komu się narażasz, bo niechcący mozesz zostac ruskim agentem :) Jeszcze na Ciebie rzuca klątwe w GPCie!

chochlik
Gość
chochlik

@Łowca Tomasz Nie powołują się na klimatologów ci, którym wyniki ich prac na pasują do pointy jaką dany artykuł ma ze sobą nieść. Ziemkiewicz jest tego dobrym przykładem.
Pomyśleć, że jak robił w publicznej to go nawet lubiłem, ale wtedy jeszcze jako tako trzymał w ryzach swoje prywatne poglądy ;]

Iceman
Gość
Iceman

Widzę, że obie strony trzymają równy, denny poziom dyskusji. Brawo Panowie, tak trzymać.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Dyskusji naukowej nie prowadzi się na blogach. Na blogach można najwyżej uprawiać popularyzację nauki. I to właśnie próbuję lepiej lub gorzej robić, także tu.

Radegast
Gość
Radegast

Tyle tylko, że z błędnych przesłanek (negowanie GO) Ziemkiewicz wyciąga słuszne wnioski (polityka klimatyczna UE to idiotyzm). Pisałem już o tym w jakimś komentarzu, że fakt GO i tzw ochrona klimatu to 2 różne rzeczy.

chochlik
Gość
chochlik

@Radegast
Rzecz w tym, że dla strony konserwatywnej jedyna dobra polityka klimatyczna to żadna polityka – wolna amerykanka, niech każdy kopci wg woli ;]

Radegast
Gość
Radegast

@chochlik zależy co rozumiesz pod pojęciem konserwatysta, bo swoim komentarzu przytaczasz poglądy konserwatywnych liberałów. Chyba naturalne, liberał gospodarczy jest przeciw regulacji wolnego rynku przez państwo tudzież organizacje międzynarodowe. Dla mnie ta cała polityka klimatyczna UE, w warunkach zglobalizowanej gospodarki, jest bez sensu. To czego nie wyemituje Europa, z nawiązką wyemitują Chiny, Rosja czy USA. Wielkie koncerny już i tak w dużej mierze produkują poza Europą a wysokie ceny energii odstraszą tych jeszcze pozostałych. W efekcie stracą gospodarki państw europejskich a gazy i tak zostaną wyemitowane i to z nawiązką, bo towary z Chin czy Indii trzeba dostarczyć. Według mnie rozwiązanie… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Tak odnośnie tego, że niby Chiny czy USA nic nie robią w sprawie CO2:

USA (cel do 2030: zmniejszenie emisji o 30% względem 2005)
http://antymatrix.blog.polityka.pl/2014/06/03/amerykanski-zwrot-weglowo-klimatyczny/

chochlik
Gość
chochlik

Chiny (cel do 2015: zmniejszenie emisji o 17% względem 2011)
http://www.newscientist.com/article/dn21361-china-set-to-launch-first-caps-on-co2-emissions.html#.VEqGi1dAbCN
Poza tym Chiny planują w przyszłości wprowadzać dalsze restrykcyjne ograniczenia, min dlatego, że mają ogromny problem z sadzą i pyłem

chochlik
Gość
chochlik

@Redegast
A niby na co jak nie na rozwój odnawialnych źródeł idzie mamona z CO2 w Europie? Dofinansowanie 50% (dla firm i osób prywatnych) na budowę instalacji wiatrowych, solarnych czy pomp ciepła to właśnie ta kasa. Z tego samego źródła idą też m.in. granty na uczelnie.

Radegast
Gość
Radegast

@chochlik W przywołanym przez Ciebie artykule o USA napisano, że gros ograniczenia wynika z wykorzytania gazu łupkowego, z którym w Europie i Polsce z przyczyn politycznych nie potrafimy sobie poradzić. Co do pieniędzy z CO2 to rodzi się pytanie, czy nie są one prostu marnowane? Czy koszt ich pozyskania (ograniczenie wzrostu PKB) nie jest zbyt wysoki? W mojej ocenie w dużej mierze tak. Zresztą uważam, że urzędnicy zawsze gorzej wydają pieniądze państwowe niż wydaliby je sami podatnicy. A co do dofinansowań to mojej gminie chodzili z ofertami instalacji solarow. Okazało się, ze z dofinansowaniem koszt instalacji nie jest wcale dużo… Czytaj więcej »

Piotr
Gość
Piotr

Wszędzie zalecany jest zdrowy rozsądek . :mrgreen:

Łowca Tomasz
Gość

Europy nie ma sensu porównywać do USA i Chin, zwłaszcza tych ostatnich. Chiny emitują sporo CO2, ale jednocześnie ich elektrownie wodne, wiatrowe i słoneczne produkują obecnie więcej energii elektrycznej niż wszystkie elektrownie (w tym atomowe i węglowe) we Francji i Niemczech. Według planów, w 2017 roku 30% energii elektrycznej w Chinach ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Obecnie żaden inny kraj nie inwestuje tylu środków w ekologiczne źródła co Chiny. Z drugiej strony przestawienie obecnego procesu produkcji energi w skali globalnej na niemal wyłącznie odnawialną w moim przekonaniu jest nierealne. Z obliczeń wynika, że potrzeba do tego obszaru o wielkości… Czytaj więcej »

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

A ja jeszcze raz o Abdusamatowie bo naprawdę nie rozumiem o co facetowi chodzi. Jestem w stanie zrozumieć, że badacz słońca uważa, ze słońce rządzi wszystkim nawet jeśli nie ma racji bo zmienność „stałej” słonecznej rzędu 1 W/m2 przekłada się na wymuszenie rzędu 0,25 W/m2 (wiecie mam nadzieję dlaczego) czyli zmiany średniej globalnej temperatury powierzchniowej nieco ponad 0,1 C. OK, Adbusamatow jest zaślepiony i mnoży to sobie w umyśle przez 10 czy 20. To jestem w stanie zrozumieć. Czemu jednak przepowiada w takim razie ostrą zimę w roku, który ma największą aktywność słoneczną (czyli także jasność słońca) od 2003 roku?… Czytaj więcej »

fizyk
Gość
fizyk

@Radegast
„Dla mnie polityka UE jest prowadzona z przyczyn ideologicznych i jest wynikiem lobbingu sektora zielonej energii.”

Dla ciebie tak, bo jesteś laikiem w tym temacie. Wyobraź sobie, że są tacy, którzy sprawdzili. UE nie ma paliw kopalnych i – bez względu na zmiany klimatyczne – musi pójść drogą OZE. Alternatywą jest średniowiecze lub oddanie się w ręce sowietów. Która z tych dwóch rzeczy jest twoim marzeniem – putin władcą Polski, czy powrót do średniowiecza?

Poczytaj i posłuchaj
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2841/wspolpraca-czy-konflikt
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2836/pakiet-klimatyczny-%E2%80%9Ebede-sie-bila-o-to-zeby-ceny-energii-elektrycznej-w-polsce-nie-wzrosly-mozliwe-weto%E2%80%9D

chochlik
Gość
chochlik

„zmienność “stałej” słonecznej rzędu 1 W/m2 przekłada się na wymuszenie rzędu 0,25 W/m2 (wiecie mam nadzieję dlaczego)”
ja nie bardzo wiem, więc chętnie poznam wytłumaczenie

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

@chochlik Z prostego powodu, takiego że Słońce nie świeci nigdzie całą dobę w zenicie. Jeśli uwzględnić to, ze średnio 12 godzin jest noc to mamy już czynnik 1/2. Jeśli przemnożyć to przez średni cosinus dla całej półsfery, który wynosi 1/2 to mamy 1/4 bo natężenie promieniowania padającego na powierzchnię płaską jest proporcjonalne do cosinusa kąta zenitalnego. Nie przekonałem? Wcale się nie dziwię ucząc tego od lat. Początkującemu trudno sobie wyobrazić rozkład kierunków Słońca na niebie dla wszystkich punktów oświetlonej półkuli. Ale jest prostsze wyjaśnienie. Słońce jest tak daleko od Ziemi, że można przyjąć że promieniowanie od niego to wiązka równoległa.… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

@Arctic Haze
Pierwsze tłumaczenie by wystarczyło.
Drugie to już łopatologiczne wyłożenie tematu ;)
Errata zwieńczyła temat.
Podziękować :)

Radegast
Gość
Radegast

No proszę, zostałem ruskim agentem! Super! Zawsze chciałem być jak Stirlitz :lol: Panie @fizyku, ja nie jestem przeciwnikiem OZE, ba jestem ich gorącym zwolennikiem! Jestem natomiast przeciwnikem odgórnego wprowadzania tych rozwiązań, co skutkuje wzrostem cen energii. Dlaczego UE wtrąca się do czegoś, co powinien uregulować rynek? OZE to przyszłość, ale jak na razie enegia z tych źródeł jest droższa niż ze źródeł konwencjonalnych. Rozwój technologii dobrowadzi do tego, że wkrótce te ceny się zrównają i wtedy OZE wyprze źródła tradycyjne. Dla Ciebie podwyżka cen energii, a co za tym idzie cen w sklepach, to może pikuś, ale w Polsce (i… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Dobrze, że Ziemkiewicz nie twierdził, ze Jaworowski był fizykiem i… alpinosem ?