2019/12/13 00:12

Sprawdzamy Archibalda

David Archibald to kolejny „sceptyk”, który od wielu lat prognozuje silne ochłodzenie klimatu. Jego prognozy temperatury globalnej/hemisferycznej rozliczyliśmy już całkiem niedawno tutaj. Teraz czas na prognozę dotyczącą jednego konkretnego miejsca.

Otóż nie wiedzieć czemu Archibald postanowił podać prognozę dla jednego konkretnego miejsca, jakim jest Hanover w New Hapshire. Cały wpis dotyczący owej prognozy znajduje się tutaj.

Prognoza związana (a jakże) z nadchodzącym ponoć kolejnym słonecznym minimum wygląda następująco:

archibald_2050_fig6Przyznam, że kiedy pierwszy raz ją zobaczyłem gdzieś w 2011 roku, byłem pod dużym wrażeniem. Archibald prognozował bowiem ochłodzenie o około 2.5K między 2010 (z tego roku pochodziły wtedy ostatnie dane) a 2015.

Oddajmy głos naszemu „bohaterowi”:

Solar Cycles 24 to 27 are annotated. For the next thirty years odd, temperatures will be at mid-19th Century levels. With the two year decrease in the length of Solar Cycle 26 from 25, temperatures will rise by 1.4°C by mid-century to late 20th Century levels.

By then, anthropogenic carbon dioxide will be providing a very welcome 0.2°C to the temperature.

The graph shows that quantified solar effects dwarf the quantified anthropogenic carbon dioxide effect.

David Archibald

12th July 2011

Rzecz jasna 2015 już minął i… oczywiście nic takiego nie miało miejsca. Pozwoliłem pobrać sobie serię temperatur dla Hanoveru (pamiętajcie, tego w New Hampshire!) i porównać z prognozą. Na tle temperatur rzeczywistych prognoza Archibalda wygląda nieco żałośnie, czego się zresztą należało spodziewać.

archibaldPowyżej: porównanie prognozy Archibalda ze stanem faktycznym. Dane dla Hanover, New Hapshire, źródło: USHCN 2.5, NOAA.

Aby dopasować dane do wygładzonego wykresu Archibalda, zastosowałem 6-letnią średnią ruchomą. Wykresy są bardzo podobne, choć tak na prawdę chyba nikt nie wie, jakich metod używa Archibald. Może to i lepiej.

Surowe dane dla stacji Hanover znajdują się tutaj:

http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/inne/ushcn.v2.5.5.20160908/USH00273850.tob.tavg

Dane uzupełnione w oparciu o okoliczne stacje znajdują się tutaj:

http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/inne/hanover.interp.dat

 

 

Print Friendly, PDF & Email

10
Dodaj komentarz

Please Login to comment
3 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
zaciekawionyLucas wawaRobert93Piotr Djakówślązak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Biorąc pod uwagę to, ze w 11-letnim cyklu słonecznym temperatury powierzchni Ziemi zmieniają się globalnie najwyżej o 0,1 C (a niektórzy nie potrafią znaleźć w danych globalnych nawet takiego cyklu) to trudno się spodziewać po osłabieniu cyklu słonecznego czegoś zauważalnego w danych z jednej stacji (pogoda stanowi szum, który zagłuszy taki sygnał). Szczególnie, że globalne ocieplenie wyrówna taki spadek (rzędu 0,05 C) w mniej niż 5 lat.

mikos
Gość
mikos

Może on jest inspiracją w kwestii ochłodzenia klimatu dla naszego „dobrego znajomego” rena vel Bronka vel Ignacego? ??

ślązak
Gość
ślązak

Tak, sierpień mieliśmy normalny, to już daję nadzieję. Często tu czytam o największej intensyfikacji ocieplania miesięcy letnich, jakby na przekór sierpniowi 2016