2020/02/27 21:02

Super Tajfun Koppu jeszcze silniejszy niż wcześniej szacowano.

Super Tajfun Koppu osiąga obecnie górną 4kategorie i za kilka godzin możliwe że uderzy w Filipiny na pograniczu 4 i ostatniej 5kategorii. Jak to często bywa z tajfunami docierającymi do Filipin są trudno przewidywalne w połączeniu z wodą 30st, często nagle nabierają na sile bardziej niż się poprzednio prognozuje. JMA szacuje ciśnienie na 930hPa.

Zdjęcia satelitarne poranne już wykazywały zdecydowany wzrost aktywności tajfunu. Bardzo zimne wierzchołki chmur, wykształcające się wyraźnie oko. Ciepła woda na dużej głębokości i niskie uskoki będą tylko wspierać dalszy rozwój w najbliższych godzinach.

Filipiny muszą się liczyć z bardzo silnym wiatrem, dużą falą sztormową i przede wszystkim z gigantycznymi opadami (ponad 500mm w ciągu kilku dni), tym bardziej że tajfun przesuwa się powoli.

2015WP24_4KMIRIMG_201510171550 wp201524_5day

Rekord na półkuli północnej.

Tajfun Koppu jest 19 huraganem/tajfunem na półkuli północnej 4 lub 5 kategorii w tym roku, poprzednim rekordowym rokiem był 2004.

Na koniec mały Matrix w wykonaniu Wunderground, wysyp „potencjalnych cyklonów” ;)

gl_sst_mm

Print Friendly, PDF & Email

11
Dodaj komentarz

Please Login to comment
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
zaciekawionyMichałIcemanKloszardArcticHaze Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

No bo normalnie to właśnie „warm pool” czyli najcieplejsze otwarte wody morskie świata. Tylko podczas El Nino najcieplejsze wody przesuwają się na środek Pacyfiku (częściowo nawet dosłownie).

Kloszard
Gość
Kloszard

Ten Koppu naprawdę potężny tajfun, trochę my jednak brakuje do Haiyan. Z pewnością spowoduje powodzie tym bardziej że górzyste Filipny są mocno wylesione. A jeszcze 100 lat temu lasy pokrywały 70% powierzchni archipelagu.

Iceman
Gość
Iceman

Jaka była największa zmierzona prędkość wiatru na lądzie?

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Nie taka duża jak na huragan, poniżej 120 km/h. Jednak problemem nie jest wiatr a deszcz. Gdzieś na północnym Luzonie już zanotowali 446 mm deszczu (prawie pół metra!!!), a jeszcze możliwe jest następne 600 mm opadu.

To są deszcze naprawdę katastrofalne.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Może to być prawda. Zwróć uwagę na brak dwóch depesz godzinnych przed tą wysoką wartością. Mogło być wtedy nawet jeszcze gorzej.

Michał
Gość
Michał
zaciekawiony
Gość

Koppu wywołuje spore zniszczenia. Na Filipinach zginęło 12 osób, maksymalna prędkość wiatru to 241 km/h. W jednym miejscu zanotowano podobno opad 1000 mm
http://www.accuweather.com/en/weather-news/tropical-storm-koppu-to-streng/52977291