Sytuacja aktualna

Sytuacja aktualna

Największy poryw wiatru odnotowano jak do tej pory w Poznaniu: 99 km/h (27.5 m/s, co w depeszach zostanie zaokrąglone do 28 m/s, czyli 101 km/h). Na stacji położonej bezpośrednio na płycie lotniska, z której przekazywana jest depesza METAR wiało jeszcze mocniej: 56 węzłów, czyli 103.7 km/h. Lokalnie na radarze opadów widać, że miejscami tworzą one liniowe struktury. Jedna z takich struktur zbliża się do Wrocławia – podczas przechodzenia tej strefy opadów wiatr w porywach może osiągać wartości zbliżone do tych z Poznania. Ogólnie jak na razie porywy są niższe od tych z 5 października – przeważnie notuje się do 25-26 m/s (90 – 94 km/h)

Poniżej – radar IMGW (pogodynka.pl).

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email

6 Replies to “Sytuacja aktualna”

 1. No właśnie to się ceni…
  Wczorajszy PPW ( ten co wylądował w koszu) powiedział o PAP
  Czemu w takich sytuacjach konglomerat: meteomodel, meteoprognoza, łowców burz i śnieżyc, IMGW itp nie ma przedstawiciela w PAP – może z czasem Ktoś tam zmądrzeje
  albo może My zdołamy się przebić?

  1. Teraz faktycznie najmocniej wieje na W/SW kraju. Natomiast na N/NE ciśnienie bardzo niskie i jeszcze spada. W skali całego kraju najgorsze chyba dopiero przed nami…

 2. Wygląda na to, że najniższe ciśnienie w tym wtórym (docelowo głównym) ośrodku niżowym przytrafi się nad NE Polską dzisiaj około południa i będzie jednym z najniższych w historii nad naszym krajem (ok. 965 hPa).

  Natomiast najsilniejsze porywy w wielu regionach kraju dopiero przed nami, tzn. dzisiejszego popołudnia – dobrze chociaż, że to niedziela… Bardzo wietrzny ma być też poniedziałek, zwłaszcza na E kraju. Tuż przed Wszystkimi Świętymi będzie co sprzątać. Najważniejsze, aby obyło się bez ofiar…

  I jak wcześniej sygnalizowano miejscami pojawią się pierwsze tej jesieni opady także stałe (choć poza górami bez „szans” na utrzymanie się), a podczas rozpogodzeń nocą 30/31.10 niewielkie przymrozki.

  PS.
  Prognozy na pierwsze dni listopada bez rewelacji, na szczęście dają nadzieję na brak kolejnych wichur, silnych opadów, jak i „ataku” zimy.

  1. Nawiasem mówiąc na naszych rodaków żadna ilość ostrzeżeń nie pomoże. W Gdańsku dla bezpieczeństwa zamknięto dziś cmentarze komunalne, a idioci (bo jak inaczej ich nazwać) informują się na forach gdzie bocznej furtki zapomnieli zamknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.