Temperatura globalna i El Niño 2016

Temperatura globalna i El Niño 2016

Wstępne oszacowania temperatury globalnej lutego 2016 wskazują, że odnotowaliśmy kolejny znaczny wzrost temperatury.

Tym razem wzrost ten widoczny będzie nie tylko w danych z obserwacji naziemnych, ale również w pomiarach satelitarnych. Średnia anomalia temperatury lutego w reanalizach jest wyższa o około 0.2K od styczniowej. W satelitarnej serii UAH był to najcieplejszy luty w historii pomiarów.

UAH_LT_1979_thru_February_2016_v6-768x443Źródło: http://www.drroyspencer.com

Można by za ów skok obarczyć jedynie El Niño, ale jest z tym pewien problem o którym wspomina również Roy Spencer. Zwykle ocieplenia związane z dodatnią fazą ENSO objawiają się silnym wzrostem temperatury tropików. W lutym temperatury te wg satelitarnej serii UAH były wciąż o 0.3K niższe, niż w 1998. Ogromne ocieplenie odnotowały za to poza tropikalne regiony półkuli północnej.

UAH-v6-LT-NExt-thru-feb-2016-2-768x576Źródło: http://www.drroyspencer.com

Tutaj anomalia temperatury była aż o 0.5K wyższa od poprzedniego rekordu, co przy tak dużym obszarze jest wartością niebywałą.

Inne wskaźniki są równie zadziwiające. Anomalie SST (HadSST3, dane do stycznia) wyskoczyły niemal poza skalę.

HadSST3-thru-201602-768x461Źródło: http://www.drroyspencer.com

Inne przykłady można znaleźć tutaj.

Mam wyjątkowo ograniczone zaufanie do serii UAH, jednak wyniki „konkurencyjnej” serii RSS są bardzo podobne.

RSS_TS_channel_TLT_Global_Land_And_Sea_v03_3Anomalie temperatury globalnej – dane satelitarne RSS (seria czasowa, dolna troposfera). Źródło.

ch_tlt_2016_02_anom_v03_3Anomalie temperatury globalnej – dane satelitarne RSS (rozkład przestrzenny, dolna troposfera). Źródło.

Z reanaliz wiemy, że istotnie najprawdopodobniej tegoroczny luty globalnie okazał się bardzo niezwykły.

daysDzienne anomalie w reanalizie NCEP/NCAR. Autor: Nick Stokes.

Jeśli chodzi o wartości anomalii temperatury wód powierzchniowych w regionie 3.4, to wartości ONI nie odbiegają zbytnio od tych obserwowanych w 1998.

oniŹródło: CPC

Indeks MEI również nie wskazuje na to, by obecne El Niño znacznie przewyższało to z 1998. Wręcz przeciwnie – wartości tego indeksu są wręcz niższe.

ts.gif

Print Friendly, PDF & Email

34 Replies to “Temperatura globalna i El Niño 2016”

 1. Coraz cieplej jest i u nas i globalnie, także – no właśnie – w regionach pozostających pod bezpośrednim wpływem prądu pacyficznego El Nino, czyli m.in. w Peru. W stolicy tego kraju, Limie, podczas tegorocznego sezonu letniego (XII-II) Tmax 8-krotnie przekroczyła 30°C, najwyższa osiągnęła 32,3°C.

  Powie ktoś, co to takiego wielkiego, przecież miasto leży niewiele nad poziomem morza, na wybrzeżu w strefie zwrotnikowej, więc upał tam to norma?

  Otóż, nie. Zimny pacyficzny Prąd Peruwiański (Humboldta) który tam zazwyczaj dominuje, sprawia, że normalne najwyższe Tmax latem wahają się w Limie w granicach 26-28°C, a maksimum absolutne to tylko 33°C. Czyli o prawie 4 stopnie niższe, niż najwyższa temperatura zanotowana w Warszawie w sierpniu 2015 !

  No ale właśnie, prąd ciepły – El Nino – który płynie wzdłuż wybrzeży Peru latem w kierunku N-S, czyli odwrotnym niż prąd Peruwiański, w okresie obecnego ocieplenia globalnego wydaje się coraz częściej coraz silniejszym, podnosząc tam temperaturę. Jest to szczególnie zauważalne na północnym odcinku wybrzeża peruwiańskiego, gdzie dodatkowo jest to związane ze stymulowaniem konwekcji w atmosferze i co za tym idzie, wzrostem opadów. Zanosi się na to, że w związku z ociepleniem klimatycznym wybrzeże Peru może przynajmniej częściowo tracić swój (dotąd) wybitnie pustynny charakter.

 2. Myślę, że do tak dużej anomalii globalnej w lutym przysłużyło się nie tylko El Nino, ale i także (zwłaszcza) czynniki odpowiedzialne za ubytek lodu w części Arktyki wraz z towarzyszącym mu sporym zagonem bardzo dużego ciepła od rejonów wokół Morza Karskiego po NW Azję i NE/E Europę (czyli po obu stronach Uralu). Po części mogło mieć to związek także z silną ekspansją głębokich niżów znad N Atlantyku na NE.

  1. Dla przywrócenia nieco normalności psychicznej zacytuję kawałek z tego tekstu:

   You may have seen in the media that we will see snow at Easter. At this stage it is too early to provide details about what the weather will bring for Easter. Beyond a week ahead we can’t say what will happen on specific days, but we can give an idea of what type of weather we can expect

   A poza tym SSW około 7 marca może przynieść osłabienie cyrkulacji zachodniej dopiero koło Wielkanocy. Wie to każdy kto czyta artykuły naukowe Cohena, a nie jego wpisy na Twitterze :lol:

   A w kwietniu zachodnia cyrkulacja wcale nie kojarzy mi się z dodatnimi anomaliami temperatury.

    1. O już znalazłem. To było w Butler et al. 2015 (tym o definicji SSW):

     Major midwinter SSWs rarely occur in the Southern Hemisphere, largely because of smaller planetary-wave amplitudes (Van Loon et al. 1973), though a notable exception occurred in September 2002 (Allen et al. 2003; see special issue of the Journal of Atmospheric Sciences, 2005, Vol. 62, No. 3)

     Czyli nie mam sklerozy :grin:

 3. Niewiarygodne, ale uah odnotował jednak efekt nino, rekordowe odchylenie, tego nie można zbagatelizować, czyżby ten rok był rekordowy?

  1. @Spec, w Grudniu ub. roku Profesor Scaife z Met Office stwierdził, że rok 2016 będzie cieplejszy globalnie od 2015-ego.Podał nawet różnicę – wyniesie ona 1.14C „above pre industrial levels” – cytat.Czyli przed erą przedindustrialną.cytat pochodzi z samego końca artykułu, i nie jest pełny.
   Artykuł był w „Theguardian”.
   M.

  1. @Kslawin, -Przecie wiadomo, że półkula Pn. ociepla się szybciej, niż południowa – z racji większej powierzchni lądów…. :razz:
   M

 4. – 0,328K/dekadę? -na Pn.półkuli i przyspiesza – to jest ta tragedia w Arktyce, o której było tu niedawno..
  -Sam pisałeś: „a co będzie, jak na biegunie pn. nie będzie lodu”…
  -Pozdrawiam,M

 5. – Pomyliłem się – chodzi o 60.0N I 82.5N – Arktyka jest mała w porównaniu z całą półkulą Pn. – ten pierwszy link.
  M

 6. Pamiętajmy, że to dolna troposfera, a nie powierzchnia. I że pomiar jednak nie jest bezpośredni.

  Jednak po tej poprawce jest to bardziej podobne do pomiarów z balonów meteorologicznych.

  1. To dlatego Norwegowie piszą na YR.no ,że „5 km nad nami temperatura jest rekordowo wysoka, jak na Luty,- „temperature anomaly = 0.83C?..
   – Podają również wykres R.Spencera.
   M

   1. Bo to jest w przybliżeniu 5 km. Zależy który kanał mają na myśli. Tu są one wszystkie, pokazane jako funkcje wagowe różnych wysokości:
    https://en.wikipedia.org/wiki/File:Weighting_Function.png

    Te 5 km to zapewne kanał TMT (albo TTT), bo on tam ma maksimum. Ja zwykle podaję wartości dla TLT bo jest najniżej, ale to tez parę kilometrów w górę. Tu są serie czasowe dla nich wszystkich w wersji 3.03 produktu RSS (dane, nie wykresy!):
    http://data.remss.com/msu/monthly_time_series/

 7. -Dziękuję za odpowiedź – Norwegowie chyba własnych satelitów nie mają…- ale może lepiej się znają na lodzie, :razz:
  Wczoraj podali w TLT.
  M

 8. Pisze we właściwym wątku aby uciec od zgiełku meteorologicznego z tą znacznie poważniejszą wiadomością.

  Anomalia lutego wg. GISTEMP to +1,35 C w stosunku do okresu bazowego 1951-1980. Nie wiem. Wydaje mi się, że nawet do głowy mi nie przyszło, że dożyję takich wartości. Przecież tyle lat powtarzaliśmy jak mantrę, że od okresu przedprzemysłowego ociepliło się o 0,8 C, nawet gdy to powinno być już 0.9, a ostatnio nawet 1,0 C. No tak, ale 1,35??? Nawet w roku El Nino. Przecież przy poprzednim wielkim (1998) w analogicznym miesiącu było o 0,45 C mniej.

  Wykresy mam u siebie:
  http://anomaliaklimatyczna.com/2011/08/14/czy-globalne-ocieplenie-skonczylo-sie-w-1998-roku/comment-page-9/#comment-152944

 9. Ja mam do Was wszystkich bardzo ważne pytanie. Czy biorąc pod uwagę szanse na wystąpienie „La Nina”, zdecydowalibyście się na urlop w Kostaryce w pierwszych dwóch tygodniach listopada 2016 ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.