Temperatura wody w Bałtyku

Temperatura wody w Bałtyku

…osiąga dawno niewidziane (w wielu miejscach zapewne nigdy w historii pomiarów) wartości. W dniu wczorajszym analiza z radiometru AVHRR (wspierana modelem PM3D), wykorzystywana w systemie SatBałtyk, wskazywała na miejscowe przekroczenia temperatury powierzchniowej 25°C. W komentarzach @ArcticHaze opierając się na informacjach z artykułu (Stramska i Białogrodzka 2015) słusznie zauważył, że istnieje spora szansa, że jest to najprawdopodobniej jedna z najwyższych, a może najwyższa temperatura Bałtyku w okresie pomiarów satelitarnych. Poniżej rozkład temperatury w Bałtyku w dniu wczorajszym ok. godz 12UTC (skala kolorów zmodyfikowana dla pokazania obszaru z SST > 20°C).

Źródło: SatBałtyk.

Za poprawnością powyższej analizy przemawiają również średnie temperatury obserwowane na pełnym morzu. Na platformie Baltic Beta wczorajsza temperatura minimalna wyniosła 24.2°C, dzisiejsza 23.9°C, a średnia temperatura dobowa aż 25.0°C. Poniżej przedstawiamy rozkład temperatury Bałtyku w latach 2010-2018 (dla dnia 2 sierpnia, 12UTC).

Źródło: SatBałtyk.

Przyczyną tak silnego nagrzania się wód Bałtyku są nie tylko panujące obecnie wysokie temperatury, ale też wyjątkowo wysokie temperatury panujące w całym okresie kwiecień-lipiec, nie tylko w Polsce, ale i w całej Skandynawii. Wyjątkowo ciepłe były w tym roku nie tylko wody Bałtyku Południowego, ale i północnej części Zatoki Botnickiej, gdzie również przekraczały (i nadal przekraczają) 20°C. Wg danych NCEP OIv2 taka sytuacja w ciągu ostatnich 36 lat zdarzyła się tam jedynie w 2014. Niestety seria pomiarowa sięga jedynie początku lipca, przed gwałtownym ociepleniem, jakie miało tu miejsce po 10 lipca 2018.

Źródło: Climate Explorer.

 

Print Friendly, PDF & Email

One Reply to “Temperatura wody w Bałtyku”

  1. Trochę do tych efektów dorzuca się chyba brak dłuższego okresu z wiatrem wiejącym od południa, w strefie przybrzeżnej brak więc upwellingu, a nagrzane na pólnocy warstwy są spychane w naszą stronę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com