2019/12/13 01:12

Temperatury północnego Atlantyku zbliżone do normalnych [aktualizacja]

W połowie roku 2015 w północnej części Atlantyku miał miejsce silny spadek temperatur wód powierzchniowych oceanu, a średnia temperatura roczna była w tym regionie najniższa w historii obserwacji. Przyniosło to oczywiste pytania na temat przyczyny takiego stanu rzeczy i wiele spekulacji na temat konsekwencji tak niskich temperatur oceanu. Pojawiły się wręcz apokaliptyczne prognozy mówiące o skrajnie ostrych zimach mających nawiedzić Wielką Brytanię.

Obecnie, po niemal dwóch latach o tamtych zdarzeń, anomalie temperatury powierzchniowej oceanu (SSTA) w zasadzie wróciły do normy. Silną anomalię z 2015 widać na poniższym wykresie przedstawiającym zmiany SSTA (zbiór OiSSTv2, źródło: Climate Explorer).

Jak widać, po silnym spadku temperatur w II połowie roku 2015, w pierwszej połowie 2016 były one już przeważnie powyżej normy.  We wrześniu niemal cała północna część Atlantyku charakteryzowała się temperaturami powyżej średniej z lat 1971-2000 (poniższe mapy wykonaliśmy w oparciu o zbiór ERSST v5):

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Dla porównania, tak wyglądała słynna plama chłodu w sierpniu 2015:

Nie jest pewne, czy słynny „cold blob” w najbliższym czasie pojawi się znowu. Jest jednak pewne, że apokaliptyczny prognozy o związanej z nim rychłej Małej Epoce Lodowej były przedwczesne.

Aktualizacja:

OHC dla 0-700m również wróciła do wartości normalnych, jest jednak nadal niższa, niż w połowie I dekady XXI wieku. Zmiana fazy AMO?

 

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

Print Friendly, PDF & Email

18
Dodaj komentarz

Please Login to comment
5 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Arctic Haze ☀️Lucas wawaBiankaoliver57kslawin Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
grzeg8
Gość
grzeg8

Jakie przedwczesne prognozy o małej epoce lodowcowej ? ;) – Wczoraj np na Grenlandii spadło 12 Giga ton śniegu… Tylko jest jedno ale na części tej wyspy była prawdopodobnie również odwilż:
http://beta.dmi.dk/en/groenland/maalinger/greenland-ice-sheet-surface-mass-budget/
ps. Zawsze mnie śmieszy jak nadejście epoki lodowcowej prognozuje się po dużych opadach śniegu – A jakimś wyznacznikiem czy zbliżamy się do epoki lodowcowej jest po prostu czy ten śnieg przetrwa do kolejnej zimy :)

Ert
Gość
Ert

Sytuacja miała miejsce w 2015, dlatego mniej więcej od jesieni tego roku klimat w Polsce zaczął wariować. Mocno się ochłodziło, ciepło przychodzi na krótko, a ostatnia pora roku jaka mi sie podobała to była zima…2015. W tym roku na północy Polski nie było ani wiosny, ani lata, ani teraz jesieni w subiektywnym odczuciu (nie tylko moim), bo wielu ludzi narzeka na pogodę od dwóch lat. Być może dlaczego tak się stało część została wyjaśniona w tym artykule.

oliver57
Gość
oliver57

Tu masz mapki IMGW . http://klimat.pogodynka.pl/pl/climate-maps/#Mean_Temperature/Seasonal/2017/1/Summer Zobacz jakie lato było w południowej Polsce np. w Katowicach, Rzeszowie, Krakowie. Temperatura wyraźnie powyżej średniej a opady wyraźnie poniżej średniej. Oczywiście są osoby ,które twierdziły (nawet Tutaj),że lata w tym roku na Górnym Śląsku nie było. Tylko w Polsce aż tylu jest zwolenników jak najszybszego ocieplania klimatu. Mam krewnych i znajomych w Niemczech i tam wszyscy są przekonani ,ze AGW to nic dobrego i trzeba temu przeciwdziałać!

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dla mnie zwolennicy szybkiego AGW patrzą zdecydowanie za bardzo krótkowzrocznie i wybiórczo. Jak z tymi słodyczami lub chipsami poprawiającymi chwilowo nastrój…

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Ci zwolennicy to nie jest jednolita grupa. Zawiera w końcu prawie 100% naukowców zajmujących się klimatem (mówię o całym świecie).

Natomiast zarzut wybiórczości jest znacznie trafniejszy wobec denialistów klimatycznych, z prostego powodu, że jeśli chcesz wierzyć w nieprawdę to musisz filtrować bardzo silnie fakty.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dla mnie wyznacznikiem tego, czy aura jest lepsza, czy gorsza jest to, czy zachęca do zejścia z ruchliwych traktów komunikacyjnych do parku, lasu, itp. – może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze (zimą biegówkach) lub wszelaka inna aktywność. Sama temperatura ma drugorzędne znaczenie.

A kiedy Polacy tyle narzekają? Myślę, że przede wszystkim wówczas, gdy aura popada zbyt często lub na długo w jakieś skrajności – bo przecież zmienność wynikająca z naszych ‚norm’ nie jest wcale aż taka dokuczliwa (przy obecnym poziomie technologicznym).

zaciekawiony
Gość

Ale czy niska temperatura oceanu przekładała się na temperatury na lądzie, na przykład w Irlandii?

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Najśmieszniejsze jest to, ze ta zimna plama i związane z tym przesunięcie Prądu Północnoatlantyckiego nieco na południe prawdopodobnie pomogło w uzyskaniu dodatniego NAO przez cztery ostatnie zimy. Obecny układ też jest sprzyjający dodatniemu NAO, ale słabiej. Może w końcu zwolennicy mroźnych zim doczekają się jakiejś w najbliższych latach (ale chyba jeszcze nie tej zimy).

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Czytałem kiedyś opowiadanie SF o naukowcach, którzy wynaleźli antygrawitację. A wynaleźli bo im wojskowi pokazali film z rzekomego prawie udanego eksperymentu w którym wynalazca latał ale w wyniku awarii zginął nie pozostawiając planów urządzenia. Filmik był spreparowany ale pomógł stworzyć prawdziwy wynalazek. Morał: jak ktoś uwierzy że coś jest możliwe to może mu się udać to zrobić. Ja tak miałem z mapkami w tym wpisie. Zobaczyłem je i pomyślałem: „O, Piotr umie robić mapki a Climate Explorer. Nie wiedziałem, ze to jest możliwe”. Zanim się połapałem w błędzie (z Climate Explorer jest wykres, nie mapki), to już się nauczyłem to… Czytaj więcej »