2019/12/07 04:12

200
Dodaj komentarz

Please Login to comment
43 Comment threads
157 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
41 Comment authors
Arctic Haze ☀️ZbigniewchochlikFan klimatów podzwrotnikowychnierob Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Czyli u nas GFS będzie zaniżał temperatury średnio o ok. 0,5-1 st. (przeważnie) względem prognoz z poprzedniej wersji – a co będzie widoczne zwłaszcza przy (większych) ociepleniach, zwłaszcza latem.
Bo przy (większych) ochłodzeniach – zwłaszcza zimą – może to mu się przysłużyć ku nieco lepszej predykcji skali ochłodzeń (fal zimna/mrozu).
Najgorsze jest jednak to, że znacznie gorzej będzie wypadał pod względem oceny średniej globalnej i jej anomalii – czyli parametru najistotniejszego z punktu widzenia oceny globalnych zmian termicznych.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Dodam jeszcze, że jak teraz w prognozie GFS, nawet w terminie do 5-6 dni, widzę jakieś ocieplenie to od razu mam na względzie, że trzeba do tego dodać (średnio) ok. 2-3 st. – zwłaszcza przy większym ociepleniu (fali gorąca/upału) w porze ciepłej.

kmroz
Gość
kmroz

A jaki wgl jest powód tej zmiany? Chyba jakoś to ominąłem…

mottus
Gość
mottus

Tak się zastanawiałem od 2 dni czemu nie ma aktualizacji gfs na oldwetterzentrale i meteociel.
To teraz trzeba będzie traktować gfs jak model icm um i brać poprawkę na temperaturę.

Baśka
Gość
Baśka

To co powtórka z rekordowego z wszechczasów roku 2018 w tym roku? :)

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Oby nie :( ja już powoli spisuję czerwiec na straty, bo widzę że nie ma jak się „doprosić” prawdziwego ochłodzenia, ale mam nadzieję na bardziej umiarkowaną resztę roku. Bo rekord bity trzeci raz w ciągu pięciu lat to byłaby jakaś aberracja…

kmroz
Gość
kmroz

średnia lata może być podobna, tylko w tym roku miesiące mniej „równomierne”. Rok temu cała trójka wokół +2K. W tym roku czerwiec już raczej wiadomo, że w okolicy +4K, kolejne są wciąż niewiadomą.
Chociaż… jakby patrzeć nieszablonowo, to rok temu wcale nie było tak równomiernie. Miesiące bliźniaków (21.05-20.06) i lwa (21.07-20.08) miały anomalię bliską +4K, a pomiędzy nimi miesiąc raka (21.06-22.07) był w normie! Tylko pozornie wszystkie miesiące od czerwca do grudnia miały tak podobne anomalie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jak jakiś czas temu pisałem, że czerwiec’2019 zaczyna przypominać mi w prognozach kwiecień’2018, to część tu piszących zaczęła mnie „napadać”. Ja się patrzyłem na ogólny rozwój sytuacji i widziałem jak ciepło ze E zaczyna się do nas coraz bardziej przybliżać (najcieplej na Podlasiu!), a przy tym niże zamiast wędrować nad Rosję – zatrzymywać się nad W obrzeżami Europy i tylko z rzadka te coraz to bardziej słabnące próbować przebijać się na E. To było „podłoże” pod taki, a nie inny 1. miesiąc meteorologicznego lata. Teraz z kolei widzę ewolucję ku „strefie”, ale ze znacznie wyraźniejszą składową S. To też jest… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

W świetle tego co mamy teraz i nawet tych najbliższych prognoz można już wyjątkowym dużym prawdopodobieństwem ( niemal pewne) założyć że czerwiec 2019 pobije przynajmniej czerwiec 1964. Trudniejsze będzie jednak pobicie czerwca 1811 bo anomalie dodatnie powinny być cały czas dodatnie może nie tak wysokie jak do tej pory, ale jednak. Pomijając już III ( zakładając że najbliższe prognozy na 5 dni się sprawdzą) to W sumie III dekada wciąż musi być dość mocno powyżej normy +2/+3k?. W najnowszym gfs widać że najzimniej do tej ( i w stosunku do norm i bezwzględnie) miałoby w samej końcówce czerwca, ale należy… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przede wszystkim ochłodzenia musiałby być trwalsze i/lub głębsze – bo przy takich jak prognozuje cały czas ECMWF na zmianę z dniami gorącymi i lekko-upalnymi, to czerwcowy rekord ciepła mam „na bank”.
A przy dominującej cyrkulacji W ze składową S znacznie częściej będziemy mieli wahania temperatury wokół anomalii +5K, niż wokół normy (nie wspominając nawet o wartościach niższych).

Obserwator Meteo
Gość
Obserwator Meteo

Niestety po krótkiej nadziei na chwilową normę czas na otrzeźwienie smutne nowy wpis https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/rekordy-rekordy-rekordy-stan-klimatu-na-wykresach-364 Daleko do normy niestety 😟

anonim
Gość
anonim

Jeśli się zachmurzy to dziś jest bardzo duża szansa na przekroczenie 35 stopni (ekstremalny upał jak na warunki polskie) w okolicach Tarnowa. Takie potencjał istnieje również we Wrocławiu np. czy Opolu jednak tam wg danych ogimetu jest pochmurno więc jest to wątpliwe.

anonim
Gość
anonim

Jeśli się nie zachmurz oczywiście

Obserwator Meteo
Gość
Obserwator Meteo

Rekord czerwca coraz bardziej prawdopodobny w poniedziałek i wtorek ochłodzenie poniżej 30 stopni ale na krótko jeśli się sprawdza prognozy od środy znowu upalnie . Bardzo jestem ciekaw lipca i sierpnia to wielka zagadka.

Rafanox
Gość
Rafanox

Już teraz na godzinę 12.00 widać że GFS źle prognozuje temp. W opolskim zaniża o 3 stopnie. Prognozuje 29 a jest 32, to jakaś kpina a nie model. Co oni porobiło?
Dla mnie jeśli chodzi o temp. najlepiej sprawdza się ICON, idealnie trafia, przynajmniej przy upalnej pogodzie.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zauważmy jeszcze, że apogeum tego ocieplenia przypadnie na godziny późnowieczorne i nocne (15/16.06). Gdyby trafiło się w środku dnia (albo 15.06, albo 16.06) to myślę, że zanotowalibyśmy przekroczenia Tmax 35°C w najcieplejszych lokalizacjach.

anonim
Gość
anonim

Nie jest wykluczone że zostanie przekroczone 35 stopni, ale to zależy od zachmurzenia. Do godz. 15.00 temperatura w Tarnowie i Nowym Sączu jest na to szansa

kmroz
Gość
kmroz

Mnie naprawdę zastanawia ten antyfenomen ICONA. Z GFS i ECMWF jest jak z polską polityką dwupartyjną….

ICON świetny model, pamiętacie dzień 29.04 b.r. na Mazowszu centralnym? Niemal wszystkie modele do ostatniej chwili upierały się, że będzie paskudny, bardzo zimny i deszczowy (słowem jak jego poprzednik). GFS i ECMWF, a także GEM, APREGE dopiero dzień wcześniej poprawiły prognozę, a ICON konsekwentnie od kilku dni po pierwsze dawał ponad 20 stopni i słońce na ten dzień i tak samo ICON jako pierwszy mocno ograniczył sumę opadów i opady ogółem do południowej Polski.
Kilka tygodni wcześniej ICON jako pierwszy przewidział atak kwietniowej zimy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Z tego płynie jeszcze jeden wniosek…
znacznie lepiej jak mamy lepsze prognozy do 180h, niż znacznie gorsze do 384h (a i 240h jak na obecne możliwości prognostyczne to o 2-3 doby za dużo).

max
Gość
max

Admin przy okazji artykułu z temperaturami. Bo już kiedyś o tym mówiłem, ale w goszczu komentarzy mogła informacja nie zostać przeczytana. Prośba wielka. Punkt pomiarowy Strzyżów koło Hrubieszowa prowadzi dalej pomiary temperatury powietrza, bo w historii za kwiecień wyniki miesięczne się pokazują. A uważam że to na pewno ciekawe miejsce by także uwzględnić je na naszych mapach z aktualną temperaturą gdyż to najdalej na wschód Polski umiejscowiona stacja IMGW która prowadzi lub prowadziła pomiary temperatury powietrza. Prośba o dołączenie ja do mapki. Dzięki wielkie.

zaciekawiony
Gość

Nie wiem czy IMGW w ogóle jakoś udostępnia dane z tej stacji, w sumie szkoda bo obszar na wschód od Zamościa to dziura bezpomiarowa, a w kotlinie Hrubieszowskiej dzieją się czasem ciekawe rzeczy.

mirek
Gość
mirek

Nowy Sącz na godz. 13 ma 33*C. Są jakieś gorętsze miejsca w Polsce?

Marcin
Gość
Marcin

Tarnów ma 33,1°C.

MA
Gość
MA

Tak, są, chociażby Wrocław. Na ten moment.

mirek
Gość
mirek

racja. Wrocław miał 33,8*C o godz.14 , natomiast Sącz o godz. 15 notuje 33,8*C także remis.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ku rozwadze…
1-2 dni dłuższa adwekcja jak dzisiaj i w 2. połowie lipca mamy miejscami ok. 40°C (!)…

Marcin
Gość
Marcin

To przez 100 lat nie było ani razu takiej adwekcji żeśmy do tej pory rekordu z Prószkowa nie pobili?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Problem wynika nie tylko z „obiektu” pomiaru, co także z uwarunkowań w jakich są (były) one prowadzone. Z pewnością obecne procedury i związane z nimi wymagania nie dopuszczają takich błędów jak dawniej…

Editor
Gość
Editor

Patrząc na prognozy to odpoczynek od upału tylko w poniedzialek i wtorek a potem od nowa do końca miesiąca. Nie chce się żyć w tym kraju. Kmroz i jak to się ma do prognoz ochłodzenia?

kmroz
Gość
kmroz

Patrząc na prognozy to upały tylko w czwartek i piątek, a poza tym trwały odpoczynek od upału – chyba to chciałeś powiedzieć :D

Lukasz160391
Gość

No ale bez przesady, Twoja Pogoda prognozuje na 27 czerwca deszcz, wiatr i temperatura spadające poniżej 15 stopni

kmroz
Gość
kmroz

Co tam mnie fusiki po 23.06, w tak dalekim okresie to właśnie i 30 i 15 możliwe.

Natomiast gorąco i nieprzyjemnie ma być tylko 20-21.06. Prognozy modeli dla Rzeszowa na najbliższe 7 dni. Upału to ja tu W OGÓLE nie widzę:
ECMWF 26, 25, 26, 26, 28, 25, 23
ICON 27, 24, 20, 23, 28, 28, 22

Editor
Gość
Editor

Fajnie, dzisiaj według GFS miało być 29.5 a jest 33, temperatury w okolicach 30 widzi od środy do końca prognozy, Ty chyba patrzysz na cos innego niz ja.

kmroz
Gość
kmroz

Dla tego jak widzisz nie patrze na GFS tylko na ECMWF i ICON. GFS po modyfikacji tego modelu nadaje się niestety tylko na papier toaletowy.

Editor
Gość
Editor

Tymczasem AccuWeather do poniedziałku 24.06: 29,24,25,28,28,30,30,29,28. I tak się składa że do ich prognoz trzeba dodać 1-2 stopnie, a np. dzisiaj aż 3 stopnie. Czyli fala upałów non stop od 19.06 do 24.06 (trzeba dodać to, że gorąco jest wydłużane codziennie o jeden dzień od ponad tygodnia).
Na prognozy ECMWF nawet nie patrzę. Sorry ale 1 (słownie jeden) raz AccuWeather pomylił się w drugą stronę gdy na 31 lipca 2018 zapowiadał 30 stopni a było 27. Zresztą poczekajmy do tego 24.06, podsumujemy te 8 dni i zobaczymy co się sprawdzi. Może tak być?

Rafanox
Gość
Rafanox

No dobra a ten AccuWeather to z czego korzysta? Z usług cyganki, górala?
Ma jakiś autorski model pogodowy?

Editor
Gość
Editor

Nie wiem ale przynajmniej dla Rzeszowa ma niemal idealną sprawdzalność w okresie letnim – przy czym trzeba dodawać 1-2 stopnie do ich prognoz.

kmroz
Gość
kmroz

W zeszłym roku widzieliśmy tę jego „sprawdzalność”, więc już się nie kompromituj

kmroz
Gość
kmroz

Dobre podsumowanie tej stronki.
Ja staram się korzystać z modeli, ewentualnie ze stronek które je reprezentują (yr.no reprezentuje ECMWF, Twoja Pogoda GFS, WeatherPro średnie wiązki ECMWF, ventusky i windy mają opcję przełączania pomiędzy modelami (najlepsza opcja))

kmroz
Gość
kmroz

No chyba pomylił się setki razy, ile to razy słyszałem od ciebie, że wg accuweather miał być upał a było poniżej 25 stopni.

Editor
Gość
Editor

O czym Ty mówisz kmroz? Pomylił się JEDEN raz 31.07. Przez cały sierpień kłóciliśmy się gdy Ty twierdziłeś że po 10.08 się ochłodziło a ja że nie i AccuWeather miał rację. AccuWeather myli się głównie w ten sposób że np. widzi falę gorąco-upalną na np. 5-6 dni a następnie codziennie wydłuża ją o jeden dzień, co jest wybitnie wkurzające (teraz też, robi to 8 dzień z rzędu i obecnie widzi jej koniec 24.06). Sorry ale teraz piszesz o czymś co nie miało miejsca. Więc mam propozycję – zapiszę sobie Twoje prognozy ECMWF na najbliższy tydzień, zupełnie inne AccuWeatherna które ja… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

A masz zapisane gdzieś te prognozy accuweather skoro tak twierdzisz? Ja tylko pamiętam, że zawsze mówiłeś, że widzi on upał, a tego upału nie było.

Editor
Gość
Editor

Mówiłem to właśnie 31 lipca będąc w szoku, że po raz pierwszy się to nie sprawdziło. I coś mi się przypomina, że to chyba według tego wspaniałego EMCWF miało nie być upałów po 10.08 i coś nie wyszło. W każdym razie OK, rozumiem że te wartości ECMWF (26, 25, 26, 26, 28, 25, 23) dotyczą okresu 16-22.06, zapisałem sobie i zweryfikujemy kto miał rację. Może sam się przekonasz do AccuWeather jak zobaczysz co się sprawdziło.

kmroz
Gość
kmroz

o Accuweather pisałeś dużo częściej, nie tylko 31.07, więc nie ściemniaj. Pytam po raz drugi, zapisywałeś to accuweather, czy nie? Bo bez tego ci po prostu nie uwierzę, też czasami patrzyłeś na tę stronkę i zupełnie inne obserwacje z tego miałem.

kmroz
Gość
kmroz

„W każdym razie OK, rozumiem że te wartości ECMWF (26, 25, 26, 26, 28, 25, 23) dotyczą okresu 16-22.06, zapisałem sobie i zweryfikujemy kto miał rację.”
Ok, ja twoje wartości z accuweather, oczywiście dodane o 2 stopnie, też sobie zapisuje: „31,26,27,30,30,32,32,31,30”

Aż mam bekę, jak na to patrzę, ale spoko dam już kolejną szansę twojemu accuweather.

kmroz
Gość
kmroz

w Rzeszowie dni gorących (avg>20) po 10.08 było tylko 8 na 21, temperatura 28 stopni przekroczyła 6 razy na 21 dni. To tak mówię przy okazji, bo znowu słyszę te kłamstwa, jakoby wtedy ciągle był „upał”.

http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12580&ndays=51&ano=2018&mes=08&day=31&hora=23&ord=REV&Send=Send

Editor
Gość
Editor

To możesz zapisać sobie również te prawdziwe wartości, bez dodawania, ale nawet z dodaniem 1-2 stopni będzie to bliższe prawdy niż te śmieszne prognozy ECMWF.

kmroz
Gość
kmroz

Prognozy ECMWF i tak są niezwykle ciepłe jak na standardy czerwcowe, więc nie rozumiem co w nich śmiesznego.

Editor
Gość
Editor

To poczekaj do 22.06, przekonasz się i zrozumiesz dlaczego są dla mnie śmieszne (chociaż bardzo tego żałuję).

kmroz
Gość
kmroz

@Editor
Dobra, jak taki mądry jesteś, to wytłumacz mi na jakiej podstawie uważasz, że będą dalej takie absurdalne temperatury? Opisz mi skąd one miałyby się wziąć.

Editor
Gość
Editor

A Ty na jakiej podstawie uważasz że mamy ich nie mieć? Nie znam się, po prostu jeśli przez 8 lat coś się sprawdza z wyjątkiem jednego dnia to trudno mi uwierzyć, że akurat teraz miałoby się nie sprawdzić.

kmroz
Gość
kmroz

Na takiej, że już nie będzie spływu zwrotnikowego, tylko z W.

kmroz
Gość
kmroz

To ciekawe, bo ja obserwuje wróżby accu i obserwuje modele i niestety nie zauważyłem praktycznie nigdy, aby accu się sprawdzało. Być może się sprawdziło kilka razy na 8 lat i ty akurat patrzyłeś te kilka razy….

kmroz
Gość
kmroz

Kolejna odsłona ICONA dla Rzeszowa, która właśnie przed chwilą weszła:
28,24,23,27,27,26,26

Rozumiem, że ICON też jest śmieszny?

Lulek123
Gość
Lulek123

Nie może być tak.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Aż tak skrupulatnie nie będę tu teraz analizował prognoz, ale – co w sumie najistotniejsze – wszelkie zapowiedzi większych ochłodzeń (powiedzmy takich, aby przeważały choć lekko ujemne anomalie) – odwlekane są w czasie. Nie brak natomiast kolejnych dni (i to w zakresie wiarygodnych prognoz) z Tmax nieco poniżej/powyżej 30°C oraz Tmin bliżej 20°C – na zmianę z niezbyt silnymi przejściowymi ochłodzeniami.

kmroz
Gość
kmroz

To nie znaczy, że upał będzie cały czas, tylko najwyżej epizodycznie (a i to nie jest pewne). Natomiast dzisiaj dobiega końca faktycznie rekordowa jak na czerwiec fala upałów, wraz z nawałnicą 14.06 nad ranem na pewno zapadną w mojej pamięci na całe życie. Ogółem bardzo wysokie, gorąco-upalne temperaturatury mieliśmy non stop od 4.06, z jednodniową przerwą (9.06) – to bardzo długo nawet jak na lipiec/sierpień, a przecież mamy… czerwiec. Anomalia za pierwszą połowę wyjdzie około +6K, czyli tak jak wam „obiecałem” na początku miesiąca. Zaryzkuje i strzele wobec tego anomalię na drugą połowę czerwca – stawiam około +3K, a najprawdopodobniej… Czytaj więcej »

Editor
Gość
Editor

A z ciekawości, bo już parę razy to czytałem, to są jakieś przesłanki (sensowne) że lipiec i sierpień nie będą tak porąbane jak czerwiec?

anonim
Gość
anonim

Sensowną przesłanką jest fakt że nie da się przewidzieć całego miesiąca na 2 tygodnie przed jego rozpoczęciem a nawet po jego rozpoczęciu, już nie pisząc o 2-óch miesiącach. Ja wcale nie uważam że wpadamy w nową regułę że wszystkie miesiące letnie będą tylko i wyłącznie ciepłe i bardzo ciepłe. Już na pewno nie trafiłem ze swoją prognozą na czerwiec, choć ostatecznie ten miesiąc będę oceniał dopiero jak się skończy przy jakimś „dziwnym zbiegu okoliczności ( cała III dekada bardzo zimna, a te prognozy po 20 się nie sprawdzą)” ten miesiąc może jeszcze nie być jeszcze ekstremalnie ciepły aczkolwiek jest wyjątkowo… Czytaj więcej »

BarteS
Gość
BarteS

@kmroz: Na prawdę przyjemnie się czyta Twoje analizy/rozważania i przyznam szczerze, że zawsze się zatrzymuje przy tych postach scrollując komety na blogu. Oby interpretacje modeli w formie przyjemnego lata faktycznie zagościły na dłużej „na gruncie”, tak jak i biłeś na alarm dwa tygodnie temu, że będziemy mieli upalnego i męczącego potworka w czerwcu.

anonim
Gość
anonim

TP opublikowała prognozę 2-tygodniową i jeśli chodzi o temperatury to warto zwrócić uwagę na rozbieżności tego co pokazuje TP a co pokazuje ECMWF i to już jutro. Otóż wg TP jutro upału ma nie być a SE temperatura ma wzrosnąć do maks 26 stopni. Tymczasem ECMWF na wschodzie i miejscami na SE widzi 30-31 stopni. W Warszawie TP widzi 23 stopnie a ECMWF 29 stopnie. Również gfs który zaniża temperatury maksymalna widzi temperatury na jutro do blisko 30 stopni. Przypuszczam więc że portal TP znów będzie miał wpadkę ( wcześniej nie przewidział upałów na wschodzie kraju )Do tego wątku dodam… Czytaj więcej »

Tomek
Gość

Tarnowiec koło Tarnowa max 34,5 C czyli blisko Rybniku ze stracji IMGW.

pogodo-pata
Gość
pogodo-pata

Drodzy, o co chodzi z tymi burzami i deszczem? Patrze na radar a tam jedna wielka dziura nad Wielkopolską. Później spoglądam na modele – do końca prognoz śladowe ilości. Praktycznie można mówić już o suszy.

kmroz
Gość
kmroz

Susze mamy już czwarty miesiąc.

pogodo-pata
Gość
pogodo-pata

Po maju było względnie dobrze.

kmroz
Gość
kmroz

No właśnie. Względnie.

Lukasz160391
Gość

W Gliwicach nie ma suszy od grudnia. Ostatni suchy miesiąc to listopad.

anonim
Gość
anonim

Zrobiłem sobie porównanie przebiegu temperatur tegorocznego czerwca do tej pory czyli do 15.06 i czerwca najcieplejszego po 1951 czyli tego z 1964 ( również w Warszawie było to najcieplejszy czerwiec do tej pory) i widać tutaj przepaść. Nie wiadomo co będzie dalej oczywiście do końca czerwca ale narazie z grubsza mogę podać kilka cyfr które dobrze tę przepaść zobrazują: najwyższa tmax: +33.1 (2019), +31.9 (1964), najwyższa tmin: +21.2 (2019), +16.9 (1964), najniższa tmin +12.6 (2019), +8.9 (1964), najniższa tmax: +23.8 (2019), +17.7 (1964)

anonim
Gość
anonim

Oczywiście chodzi o Warszawę

anonim
Gość
anonim

Dodam jeszcze że może bardziej zasadne byłoby porównanie I połowy miesięcy z obu roczników ( wziąłem czerwiec 1964 do porównań), niemniej wielkiego zmniejszenia różnicy nie widać. Do końca miesiąca tego roku szczególnie spore ryzyko istnieje jednak jeśli chodzi o najniższe tmax i najniższe tmin tzn mogą być one niższe niż do tej pory

mirek
Gość
mirek

macie może jakąś stronke co by pokazywała godzinowo bądz co jakis przedział czasowy np, które miasta maja najwiekszą temp. żeby było posortowane w kolejności od najcieplejszego miejsca do najchłodniejszego w danej godzinie bądz jakimś przedziale czasowym. chodzi mi o nasz kraj.

Marcin
Gość
Marcin

Jest to na meteomodel w zakładce aktualne dane pomiarowe.

mirek
Gość
mirek

dzieki

Editor
Gość
Editor

Nie rozumiem dyskusji o prognozie długoterminowej TP. Przecież oni tydzień temu pisali o gwałtownym ochłodzeniu po 16.06. I teraz tak po prostu piszą że po 16.06 dalej gorąco, ale za to po 26.06 będzie chłodno, nawet nie napiszą nic w stylu”nasza prognoza sprzed tygodnia kompletnie się nie sprawdziła”. Wszystko wskazuje na to że jutro u mnie ostatni tak koszmarny dzień. Jestem wykończony mimo że mam klimę w mieszkaniu. W Rzeszowie pierwszym gorącym dniem był dopiero 08.06, nie wyobrażam sobie nawet jakbym się czuł gdybym mieszkał na zachodzie. Oby było tak jak w 2016, że najgorszy czas w lecie przypadł na… Czytaj więcej »

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Oby :) Choć czerwiec 2016 to dla mnie baranek przy obecnym. Pierwsza połowa rewelacyjna (w tym roku takiej pogody jak wtedy w czerwcu jeszcze w ogóle nie było), a druga? Okresowo ciężka, ale kulminacja upału trwała 3 dni, a nie tydzień jak teraz, zresztą niemal od razu było widać ochłodzenie. Tegoroczny czerwiec to dla mnie pierwszy tak naprawdę za ciepły, do tej pory nawet duże anomalie w tym miesiącu uważałem z niegroźne.
PS. Jak oceniasz czerwiec 2017? Dla mnie najlepszy z najlepszych, może razem z 2008 😊

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Najbardziej wiarygodne prognozy wskazują, że w 2. połowie czerwca (na razie do ok. 25.06) będziemy się „miotać” między temperaturami lekko powyżej normy a tymi z anomaliami wokół +8K – przy co kilkudniowej przeplatance dni umiarkowanie ciepłych, gorących i upalnych również. Ale żadna z tych opcji nie utrzyma się długo. Padać będzie dość rzadko, choć przy nadal możliwych sporych dysproporcjach opadowych przy przechodzeniu frontów (jak ostatnio). Nie zabraknie też pogodnych ośrodków wyżowych rozwijających się od strony Azorów ku W Rosji. Natomiast opcje z większym ochłodzeniem (jak np. w III dekadzie czerwca ub.r.) cały czas przesuwane są w czasie, a ECMWF wręcz… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Warszawa dopiero przed godz. 1’CEST w nocy zanotowała spadek temperatury poniżej 25°C. Tak więc przed jutrzejszym stopniowym ochłodzeniem (zasadniczo od popołudnia), mamy najbardziej „tropikalną” noc na półmetku czerwca.

Przemysław
Gość
Przemysław

O ile dobrze widziałem na mapkach radarowych, to w dni upalne przez prawie całą Polskę przewalały się burze, poza… m.in. Krakowem. Narzekacie Państwo na upały z tamtych miejsc, a o czym pisać z Krakowa? :( Wszystkie tempterarury METAR w okolicy 33, co dla mieszkańców praktycznie +4 do 5 stopni w zależności od miejsca zamieszkania. Niektórzy cieszą się, że już na dniach temp ma zelżeć, i co z tego? W mieszkaniach piec się utrzyma. To właśnie przez ten brak przerw w dniach z wysoką temperaturą, wywołanych burzami i rozległymi zachmurzeniami.

BTW Gdzie szukać ICON?

Marcin
Gość
Marcin

Wpisz model ICON w google.

Lulek123
Gość
Lulek123

ICON masz na ventusky.

Przemysław
Gość
Przemysław

Znalazłem na wetterzentrale, dzięki. Rzeczywiście ICON i GFS to dwie bajki.

Adam.Ca
Gość
Adam.Ca

Coś się dzieje od paru dni ze skalą prognozowanych opadów na GFSie.
Warszawia miała parę dni temu prognozę opadu 400 mm w ciagu tygodnia, dzis prognoza Krakowa to ok 700 mm.
??

Adam.Ca
Gość
Adam.Ca

Kraków 16.06 | 17.06 | 18.06 |
Opad 41.8 mm | 73.9 mm | 75.3 mm | 82.8 mm | 104.7 mm | 115.7 mm | 127.9 mm | 98.6 mm

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Czekam już na ten popołudniowo-wieczorny wiaterek z W – odczuwalny, ale niezbyt silny. Sama zmiana ku ochłodzeniu nie przyniesie nam tu jednak potrzebnych umiarkowanych opadów (szkoda…): http://www.meteo.pl/um/metco/mgram_pict.php?ntype=0u&fdate=2019061600&row=406&col=250&lang=pl Poniedziałek i wtorek (17-18.06) to mogą być dni za jakimi latem najbardziej przepadam -przewaga pogodnego nieba, ale nie pełna „lampa” i temperatury za dnia bliżej 25°C (nocami około lub nieco poniżej 15°C). Jednak już widać, że po zmianie cyrkulacji na tą ze składową E, jeszcze w granicach tej dość krótkiej prognozy UM, zacznie się kolejne ocieplenie – (na szczęście) słabsze i krótsze niż ostatnie, ale jednak w dniach 20-21.06 miejscami i tak zanotujemy… Czytaj więcej »

Młody
Gość
Młody

W Piotrkowie Trybunalskim jeszcze bardzo ciepło. Obecnie 25 stopni i prawie nie wieje wiatr. Za niedługo się to powinno zmienić. Niestety szkoda że ponownie bez opadów. W dużej części naszego kraju znów jest bardzo sucho a tam gdzie miejscami sporo padało w maju to teraz zrobiła się „betonowa” skorupa. Skaczemy więc po skrajnościach-kwiecień suchy z burzami piaskowymi, maj chłodniejszy i lokalnie z podtopieniami a teraz gorąco i upalnie oraz sucho. Te majowe opady w mojej okolicy to był ostateczny ratunek-uratowało zboża i trawy bo inaczej by,aby katastrofa dla rolnictwa. Nadchodzi ochłodzenie ale jak nietrudno zauważyć te ochłodzenia to takie co… Czytaj więcej »

Marcin
Gość
Marcin

Ale w czwartek mieliście zdaje się w Piotrkowie silną burzę (dużo wyładowań). Nie zlało?

Młody
Gość
Młody

Zlało ale wiesz jak to jest jak 20 mm spada w 45 minut… Połowa spłynie, połowa zostanie a z tej połowy na drugi dzień wyparowała połowa i tyle :)

Mateusz
Gość
Mateusz

w maju 2018 była w moim mieście potężna ulewa z gradobiciem – spadło sporo ponad 20mm wody. Po 4-5 dniach nie było po tym śladu i było podobnie sucho jak w łodzi gdzie ni spadła nawet kropla. Taki gwałtowny opad spływa błyskawicznie, i jak było wspomniane zaraz tworzą się duże kałuże i zastoiska wody, która potem szybko odparowuje.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Mam dwie wiadomości dla wielbicieli rekordów – osobliwie tych ciepłolubnych – co z drżeniem serca trzymają się nadziei, że tegoroczny czerwiec wreszcie – po 208-miu latach! – strąci z piedestału aktualnego czerwcowego rekordzistę gorąco-upałowego. Pierwsza wieść jest dla Was radosna, druga – niepokojąca. Oto obie wieści: 1) Pierwsza połowa czerwca 2019 roku była zapewne najgorętszą w dziejach obserwacji. To wstępna ocena, muszę to jeszcze u siebie potwierdzić, ale to raczej pewne. Żeby było jasne: pozostawiła w pobitym polu nawet pierwszą połowę czerwca 1811 roku. Tego osiągnięcia już nic jej nie odbierze! 2) Jednak, niestety, druga wieść nie jest dla Was… Czytaj więcej »

Leksa
Gość
Leksa

Jednak. Jakieś realne konkretniejsze ochłodzenie się rysuje ok 25.06. ECMWF widzi nawet zielone barwy na mapach poziomu 850hpa. Wprawdzie będzie krótkie ale kto wie może ono zadecydować że czerwiec 1811 utrzyma rekord. Na GFS nawet nie patrzę. Ta nowa wersja jak na razie porażka pod względem zaniżania temperatury. W większości prognoz główna wiązka zgodna z najzimniejszymi realizacjami albo poniżej.

Ekolog
Gość
Ekolog
anonim
Gość
anonim

Wiele zależy od tego co będzie się działo w okolicach 25 czerwca do końca miesiąca jeśli sprawdzą się te wciąż fusowe prognozy to rekord nie padnie, jeśli będzie zupełnie inaczej i nadejdzie kolejna fala upałów to rekord padnie. Prognozy telewizyjne i TP notują zaś kolejną wpadkę. Dziś miało być maks do 26 stopni a w Warszawie 23 stopni. Tymczasem na wschodzie jest już teraz 26-27 stopni a w Warszawie 25-26. Być może przez kilka godzin temperatura jeszcze wzrośnie a na wschodzie gdzieś miejscami zostanie przekroczone stopni

Editor
Gość
Editor

Wyśmiewany tu AccuWeather zapowiadał 29, ale kto by tam patrzył na AccuWeather, najlepszy jest niezawodny ECMWF który przewidywał 26 :) Nie wiem jak mozna poważnie traktować ten model.

Młody
Gość
Młody

Wpadki ECMWF przy wpadkach innych to pikuś :) Ja jestem za tym że to najlepszy model w prognozach średnioterminowych. Ostatnio tylko na niego patrzę i się nie zawodzę. Po zmianie gfs to tylko ciekawostka dla mnie. Przypomnę że ECMWF jeszcze ani razu nie widział ochłodzenia poniżej normy w czerwcu i jak na razie się to sprawdza, za to inne widziały sporo, a rekordzista to gfs oczywiście-chyba już z 4 ochłodzenia by były gdyby się sporawdzał.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@Ben Wwa
Niepotrzebny tylko ten podtekst emocjonalny. Jakby nie można było dokonywać ocen bez tych wszystkich podziałów w tle…
Osobiście te 20-30% przypadków „rezerwuję” na ewentualne większe ochłodzenie w samej końcówce miesiąca. Jeżeli będzie sprawdzała się większość z realizacji:
http://www.mojapogoda.com/meteo/eps/ensemble-tt6-warsaw.gif
… to średnia anomalia w II połowie czerwca będzie wokół +3/5K (ref. 1981-2010) i czerwiec zapisze się jako rekordowo ciepły.

juhas
Gość
juhas

Pokazujesz realizację dla wawy, na północy jest umiarkowanie ciepło i będzie za wyjątkiem 20.06, Pamiętaj że nie wszyscy mieszkają w wawie

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

I to pokazuje sens oceny ANOMALII.
Nie jestem aż tak „głupi” za jakiego mnie tu uważasz…

Editor
Gość
Editor

Już zaczynasz kręcić. Ja pisalem 29, Ty 26. Jest 1:0. Resztę podsumuję 22 czerwca.

Editor
Gość
Editor

AccuWeather podnosi temperatury w prognozie i wydłuża upal do wtorku 25.06 takze kmorz ten ECMWF jak zwykle się ośmieszył poczynając od dnia dzisiejszego na który zapowiadał 26 a będzie 29-30. I co teraz się przekonujesz kto ma rację?

*fan klimatów umiarkowanych
Gość
*fan klimatów umiarkowanych

Cudowne powietrze od wczoraj wieczorem, pachnie niesamowicie. Aż się chce oddychać. Temp ok. 17 stopni, czyli super na aktywność na dworze, czy nawet na zwykły spacer. No chyba że dla kogoś aktywność fizyczna to palenie niezdrowego grilla czy leżenie do góry brzuchem na kocu… Odradzam. Liczę na takie lato jak teraz w przewadze w lipcu. To co było wczoraj przed frontem to nieporozumienie…. Teraz idę do lasu pobiegać, bo zaraz będzie padać. Może zdążę, ale niech pada, cieszy mnie to.

adek
Gość
adek

W Warszawie żadnej burzy nie było, dalej upał… i patrząc na prognozy to do 25.06 gorąco/upalnie, więc już chyba pewny jest rekord czerwca…

Editor
Gość
Editor

O 10:30 na lotnisku w Rzeszowie 27 stopni. Za jakieś 3h przebije 30. Wczoraj kmroz pisał że ma bekę z AccuWeather który widział 29 stopni i pisał o „wiarygodnym” ECMWF który widział 26. A ja pisałem, że do prognozy AccuWeather należy doliczyć 1-2 stopnie. Dzisiaj jak przebije 30 to się idealnie sprawdzi to o czym mówiłem. I teraz kmroz tak będzie cały tydzień :) Szkoda że ECMWF kompletnie się ośmieszył, ale to samo było rok temu, więc już przywykłem.

Lukas
Gość
Lukas

Ojojoj pomyliłem artykuły. Dlatego przenoszę treść. Witam, widać że nie zbyt się sprawdziło się przypuszczenie z dnia 13 czerwca o ochłodzeniu w 3 dekadzie czerwca. Nie jednokrotnie na blogu Rabczewskiej już od tygodnia pisałem o czerwcu. Żadnego ochłodzenia nie będzie co najmniej do 27 lub 28 czerwca. Od przyszłego weekendu ponownie nad Europą rozbuduje się Wyż, jego centrum będzie nie daleko Polski, natomiast rejon zachodniej Europy będą nawiedzać NIŻE (od Wlk. Brytanii po Francję) taki układ sprawi, że w stronę Polski ponownie zacznie napływać upalne powietrze tak od 22 lub 23 czerwca. Upał nasili się od 25 do 27 lub… Czytaj więcej »

Młody
Gość
Młody

Takie spostrzeżenie z innej beczki. Od kilku dni nie widzę Użytkowników Osowa i Dorka :) Teraz właśnie mi to przyszło do głowy. Czy tak po prostu ich nie ma czy Administracja jest przyczyną że ich nie ma ???

Lukasz160391
Gość

Z tego co wiem Dorka została chyba zbanowana?

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Pewnie dostała miesięczny „urlop”.

Ekolog
Gość
Ekolog

Przynajmniej odzyskałem radość z czytania forum 😆 Dziękujemy administracji za zrobienie porządku !

Editor
Gość
Editor

I chciałbym żeby to zostało zapamiętane, żeby kmroz za rok znowu nie pisał że on i jego ECMWF mieli rację a AccuWeather się mylił, a ja pisałem że kmroz mnie przekonał. Dzisiaj doskonale widać kto ma rację. Oczywiście że upał będzie co najmniej do 28 czerwca.

kmroz
Gość
kmroz

Miło, że oceniasz tygodniową prognozę po jednym dniu. Wczorajsza poranna odsłona ECMWF faktycznie przyśpieszyła przyjście frontu chłodnego, ale popołudniowa się już dobrze spisała, i dała 29 stopni w Rzeszowie.

pogodo-pata
Gość
pogodo-pata

A ten Atlantyk to wkońcu kiedyś ruszy? Jet stream to chyba całkowicie zaniknął.

Młody
Gość
Młody

Atlantyk śpi jak zabity. Nie liczyłbym na to że zbudzi się przed wrześniem.

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Ech… dlaczego akurat latem musi tak być. Jest czerwiec, a ja już zaczynam mieć dosyć tej pory roku.

Młody
Gość
Młody

No właśnie. Latem Atlantyku brak a przydałby się żeby gorąco częściej było przeplatane opadami i większymi ochłodzeniami. Za to zimą mógłby częściej spać bo tak nawet ciężko o miesiąc prawdziwej zimy-ciągle tylko plucha i okołozerowe badziewie albo powyżej zera i wiatr.

kmroz
Gość
kmroz

Polecam popatrzeć na mapy sytuacji barycznej i geopotencjalu….

pogodo-pata
Gość
pogodo-pata

Coś tam próbuje się do Europy z Zachodu przedostać, ale nim dotrze to wszystko „rozpuszcza się”. :(

Fan klimatów kontynentalnych
Gość
Fan klimatów kontynentalnych

Patrząc na prognozy jest na to szansa.

anonim
Gość
anonim

Lukas. To jest anomalia chyba której nikt nie prognozuje wobec wszelkich innych prognoz Twoje prognozy są inne, dlatego mocno mnie nie przekonują. Takiej skali upałów póki co też nie widać. Pierwsze upalne dni na skalę lokalną mają się pojawić zaś 19 lub czerwca po przerwie która ma nastąpić od jutra ( bowiem jeszcze dziś jest wysokie prawdopodobieństwo przekroczenia 30 stopni. Dla mnie osobiście czerwiec 2019 będzie historyczny już w momencie kiedy przebije czerwiec 1964 ( co jest bardzo prawdopodobne). Do tych starych rekordów podchodzę z bardzo dużym dystansem. Ograniczona liczba stacji ( pomijam już fakt że w XIX wieku Polski… Czytaj więcej »

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Czyli to zbyt wygórowane oczekiwania żeby po dwóch tygodniach gorąca i tygodniu rekordowego czerwcowego upału nadeszło ochłodzenie (ale nie takie do normy 2016-2018). Nie będzie ochłodzenia tylko upał. Super, po prostu wspaniały czerwiec i doskonały rok.

Młody
Gość
Młody

Widzę że w Tobie się coraz bardziej stopniowo gotuje od kilkunastu dni. Ale nie dziwię się ani trochę. Non stop słyszę w rodzinie jak przeklinają ten upał i gorąco ;)

Ekolog
Gość
Ekolog

Najgorsze jest to że w Polsce nadal klimatyzacja jest luksusem a nie obowiązkiem jak np. C.O , to samo dotyczy warunków pracy podczas gorących dni , nadal pod tym względem jesteśmy 100 lat za murzynami… To się musi jak najszybciej zmienić ,bo prawdopodobnie zimniej już w naszym kraju nie będzie w okresie letnim , musimy przyjmować standardy i myślenie jakie panuje na S Europy podczas fal upałów.

alewis27
Gość
alewis27

nie nazwałbym tego luksusem, po prostu Polacy niechętnie kupują klimatyzatory. We Francji w 2003 też prawie nikt klimy nie miał, obecnie też niewiele ją ma. A jaka Francja ma gospodarkę w porównaniu do nas? Z klimą w mieszkaniu jest jak z automatyczną skrzynią w aucie. Z sobie tylko znanych powodów Polacy nadal kupują prawie same manuale, nawet w autach za 100 pieprzonych tysięcy złotych. A ja mam automat w gruzie za 3000 i już więcej do manuala siadać nie chcę :) Podobne odczucia widzę u osób które wreszcie się przemogły i założyły klimę w mieszkaniu – cieszą się że w… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jak „klima” to tylko STACJONARNA (bez tej rury „wydechowej” na zewnątrz).
Z tym, że przy wyborze rozwiązania trzeba zwracać uwagę na zużycie mocy elektrycznej, ale i także na moc cieplną – dopasowując je do wielkości (powierzchni) chłodzonych pomieszczeń.

chochlik
Gość
chochlik

Jaki z Ciebie ekolog, który pragnie więcej klimy w naszym kraju? Klima mocno zwiększa obciążenie energetyczne budynku, co podwyższa emisje CO2 i nakręca dalsze ocieplanie klimatu. Nie znam żadnej organizacji ekologicznej, która propagowałby używanie klimatyzacji.

kmroz
Gość
kmroz

Tak jak z zimowym ogrzewaniem mamy sprzężenie zwrotne (im zimniej tym więcej grzejemy, im więcej grzejemy tym bardziej się klimat ociepla), tak w przypadku gorąca i klimy to niestety jednokierunkowa droga w przepaść….

Ja mam 29 stopni w pokoju wciąż, jakoś żyje. Najbliższej nocy porządnie wywietrzę i w końcu pewnie mi spadnie do komfortowych 23 stopni.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

W poprzedni weekend razem z kmrozem miałeś napisać, dlaczego uważasz, że lipiec i sierpień będą chłodniejsze. Gdzie to jest?

Gripen
Gość
Gripen

U mnie, nie licząc upierdliwych komarów, dziś pogoda, jak dla mnie jest optymalna, jest ciepło, nie upalnie, wieje przyjemny wiatr, mogło by trochę popadać, bo zaczyna się robić sucho. Z drugiej strony wilgoć i ciepło, równa się więcej komarów.

Gripen
Gość
Gripen

Co do klimatyzacji i wentylacji, tak się składa, że pracuje w miejscu gdzie między innymi sprzedaje w/w. Od kilku dni mimo wysokiej ceny, bo przenośna klima kosztuje ok 2 tyś złotych, wszystko zeszło na pniu, z wentylatorami jest podobnie. Sam rozważam zakup takiej klimy, jest, poza ceną jeszcze jeden haczyk. Takie ustrojstwo szarpie prąd niemiłosiernie.

alewis27
Gość
alewis27

to już lepiej zamontować taką z prawdziwego zdarzenia, stacjonarną. Te przenośne klimy są do dupy.

1) Wysoki pobór prądu względem klimy stacjonarnej
2) Huczy jak odrzutowiec, trudno przy tym spać
3) Wylot ciepłego powietrza i tak musisz wywalić za okno, a przez uchylone okno ci wpada gorąc z dworu

Masz tu taką klime na przykład, kosztuje niecale 4000
http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/992-klimatyzator-scienny-lg-h09al-prestige.html

Pobór mocy według specyfikacji ledwo 490 W. To jest rzędu 20 groszy na godzinę, nawet jak będziesz dmuchał tą klimą 24 na dobę to to wyjdzie niecałe 200 zł na miesiąc. A wątpie by chodziła 24/7 rozkręcona na maxa.

Lubszczanin
Gość
Lubszczanin

No wszystko fajnie tylko ja nie mam możliwości montażu klimatyzacji typu split. Zarządca budynku się nie zgadza :( Za swoja przenośna klimatyzacje o mocy chłodzącej 2,6 kW zapłaciłem 950 zł 6 czerwca br. Jest głośna, to fakt ale robi robotę :) W mieszkaniu mam 24 stopnie w upal 32 stopniowy. W pokoju w którym działa jest wtedy 22 stopnie. Jak zamknę drzwi zrobi się poniżej 19 stopni. Klima świetnie obniża tez wilgotność do 55 -60 %. Co do ciepłego powietrza z uchylonego okna, kupiłem uszczelkę do rury na rzepy z zamkiem na aledrogo za 85 zł. Praktycznie nie wpuszcza ciepłego… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

Wczoraj w Katowicach 33,0 przy średniej dobowej 26,1. Jest pewna szansa, że to już będzie najgorętszy dzień w roku i to nawet przy wystąpieniu gorącego lipca i sierpnia. Dzisiaj o 11:00 na termometrze już 26,5C, przybywa chmurek ciekawe co z tego wyniknie. Temperatura już jest o parę stopni wyższa niż zapowiadana przez model ECMWF, o GFS to nawet nie wspominam bo ten model obecnie nadaje się na śmietnik. Zwłaszcza jeżeli chodzi o prognozowane zachmurzenie i usłonecznienie. 30 stopni w dzień i prawie zero słońca? Ta jasne. Ochłodzenie? No przecież jest. Jutro i pojutrze około 24 stopnie, to jest o około… Czytaj więcej »

Młody
Gość
Młody

Zgodzę się z Tobą jak najbardziej że to jest ochłodzenie. Jednak większość mówiąc ochłodzenie ma na myśli takie chociaż trochę poniżej normy, tylko nie precyzuje.

Marcin
Gość
Marcin

Bo ochłodzenie jak sama nazwa wskazuje kojarzy się z chłodem. A że przy 25 stopniach nie czuć chłodu, więc dla niektórych nie ma ochłodzenia:)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Zawsze można dodać jakieś określenie opisujące skalę ochłodzenia/ocieplenia.
Ja przykładowo ochłodzenie jakie mieliśmy z czwartku na piątek 13/14.06 określiłbym mianem lekkiego, to obecne umiarkowanego (i zarazem przejściowego), a tego jakie miało miejsce np. w I dekadzie maja b.r. silnego/dużego (itp.).

Ekolog
Gość
Ekolog

Robactwo to jest wina niestety tragicznego mokrego maja , fala upałów w czerwcu niestety uruchomiła tylko mechanizm , w zeszłym roku nie było problemów z komarami , w tym roku nie da się wyjść na ogródek wieczorem , o grillu można zapomnieć. To jak walka z wiatrakami , jedynie w grę wchodzi interwencja władz i opryski…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Do użytkownika @juhas… Który regularnie odsyła mnie do Pomorza. Otóż ja mam na względzie rozbieżności regionalne. Dlatego też docelowo oceniam ANOMALIE – one je redukują właśnie w aspekcie tego co w odpowiednio długich ramach czasowych (np. za 30 lat) w danym okresie roku stanowi o różnicach międzyregionalnych. Oczywiście możemy mieć też różnice samych anomalii – jak np. w maju b.r. najsłabsze ujemne anomalie notowaliśmy na NE, a najsilniejsze na SW. Dlatego też „pozwalam sobie” na ocenę na podstawie prognoz dla Warszawy, bo w zwłaszcza w terminie 5+ dni tego typu lokalizacja może być wyznacznikiem SKALI prognozowanych ociepleń/ochłodzeń WZGLĘDEM NORM (de… Czytaj więcej »

anonim
Gość
anonim

Nie chcę być monotonny ale już dawno nie było tak nietrafnych prognoz dot. pogody przez media i niektóre portale. Maksymalnie miało być 26 a już miejscami na wschodzie powyżej 30 stopni. W Warszawie 28 stopni ( 5 stopni więcej niż podawały niektóre media), niezbyt ciepło ale też nie bardzo zimno jest w tej chwili na zachodzie temperatura waha się między 20 a 25 stopni. Zimno jest za to tylko miejscami na północy: nad samym morzem miejscami 15-16 stopni

Editor
Gość
Editor

AccuWeather miał rację.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Uściślijmy, że faktycznie chłodno jest tylko nad samym morzem. Bo już np. w Szczecinie – pomimo, że jest po stronie „chłodniejszej” kraju – temperatura jest umiarkowana rzędu 23°C. W sporej części kraju jest gorąco (25/30°C popołudniu), a na SE miejscami jeszcze lekko-upalnie. W całkowitym bilansie za dzisiejszą dobę największe znaczenie będą miały obszary, gdzie jest umiarkowanie ciepło lub gorąco (nawet jak @juhas będzie miał poniżej 20°C…). Przypuszczalnie anomalia za dzisiejszą dobę (16.06) w skali kraju będzie rzędu +6/+7K (w każdym razie powyżej +5K), czyli nie zmieni istotnie bieżącej anomalii czerwca. Co do zbliżającego się ochłodzenia – będzie w wersji suchej… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Bardzo mi się to podoba. Podczas spływu przyjemniejszej masy (10 stopni na 850hPa) będziemy mieli pogodne dni, a wraz ze spływem znowu tej cieplejeszej, czeka nas sporo opadów i burz (środa i piątek znowu będą bardzo burzowe), do tego chmur, co mocno ograniczy wzrost temperatur, być może nawet będzie chłodniej niż w poniedziałek i wtorek (jeśli chodzi o maksy). W piątek w zachodniej połowie Polski już się rozpogodzi i ochłodzi za frontem, a w weekend znowu lampa przy łagodnym spływie z W. Takie lato to ja rozumiem, przypomina mi czerwiec i lipiec z 2017, dwa wyśmienite miesiące.

Editor
Gość
Editor

Tego nie da się czytać. Znowu zaklinasz rzeczywistość a potem w razie czego za tydzień wszystkiego się wyprzesz. Jak się okazalo że to co napisałeś o temperaturach 16-22 czerwca nie ma nic wspólnego z faktami to juz piszesz że zalezy która odslona. 22 czerwca okaże się że to wyśmiewany przez Ciebie AccuWeather mial rację przez cały tydzień i tez tego nie przyznasz.

kmroz
Gość
kmroz

A jak okaże się, że nie ma racji, to oczywiście grzecznie przyznasz? :)

Editor
Gość
Editor

Tak, przyznam. Obiecuję.

Mateusz
Gość
Mateusz

bo oczywiście 28 stopni i wysoka wilgotność to wręcz wymarzona pogoda… Jak narazie przeszedł front i w większości Polski mamy gorąco upalny dzień, który byłby znacząco ponad normę nawet w lipcu. Editor ma wiele racji – zaklinasz odrobinę rzeczywistość. Owszem jest chłodniej bo z poziomu nieznośngo upału przechodzimy do pogody gorącej. Ogrom tej zmiany może umknąć wielu przeciętnym ludziom.

kmroz
Gość
kmroz

Najbliższa szansa na 28 stopni jest w czwartek, a pewnie i tak zostanie zaprzepaszczona przez burze, bo warunki widać naprawdę doskonałe. Mimo wszystko, szkoda, że akurat na Boże Ciało. Ten dzień przed 2018 rokiem słynął ze znakomitej, nie za gorącej i lampowej pogody – przecudnie było w 2017,2015,2014,2011 roku zwłaszcza. Nawet w 2009, tym jakże okropnym czerwcu, była wspaniała pogoda na Boże Ciało. A co do najbliższych dni, to sorry, ale nie zabronisz mi się cieszyć z super pogody słonecznej przy 25 stopniach. Może komuś jest za gorąco przy takiej temperaturze, ale mi to odpowiada. Dzisiaj przed przyjściem frontu jest… Czytaj więcej »

Mateusz
Gość
Mateusz

Ależ nie zabraniam! Każdy ma inny poziom temperatury przy, którym odczuwa komfort. Będąc kiedyś 8 tygodni w Indiach miałem do czynienia z temperaturami do +44. Słońce niemalże w zenicie. Nasza polska grupa kiedy siedzieliśmy poza biurem albo hotelem nie wiedziała co ze sobą począć bo upał po prostu obezwładniał. Indusi za to, chodzili w długich spodniach (żaden tam lekki materiał – wielu miało jeansy), podkoszulkach i koszulach. Kiedy z nas się lało jakbyśmy z basenu wyszli to na ich czołach było widać może kilka kropel potu. Ba! jednego dnia kiedy po robocie szliśmy z jednym na plaże to miał na… Czytaj więcej »

nierob
Gość
nierob

czy ktoś mógłby napisać jak liczona jest anomalia temperatury danego dnia (mapki na meteomodel) – chodzi mi kiedy mierzona jest temperatura liczona do średniej. pytam, bo patrząc na wczorajsze dane i dolny śląsk nie bardzo się to zgadza. ze wskazań temperatury na oficjalnej stacji (Polkowice) niedaleko mnie – to był najcieplejszy dzień (i jedna z najcieplejszych nocy) tego roku.

Editor
Gość
Editor

Dziwi mnie że mało kto dostrzega jak manipuluje kmroz. Nigdy nie przyznaje się do błędu, mimo że praktycznie nic mu się nie sprawdza i to samo było rok temu. Wczoraj podał mi taką „prognozę” dla mojego miasta na podstawie ECMWF na okres 16-22.06: 26,25,26,26,28,25,23 A ja podałem taką według AccuWeather: 29,24,25,28,28,30,30 Po dzisiejszym dniu (30) widać kto miał rację. Ale kmroz już pisze że „zależy która odsłona”. Po co więc ciągłe negowanie gdy ja mówię że AccuWeather prognozuje non-stop okres gorąco-upalny? A potem gdy to się sprawdza to jakieś relatywizowanie. Nie potrafi przyznać, że AccuWeather ma rację. I będzie ją… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Po pierwsze, to bądź uczciwy i dodaj 2 stopnie do tego co tu napisałeś. Skoro mówiłeś, że tak należy – 31,26,27,30,30,32,32. Bo bez dodania tych 2 stopni to może i się nawet to accuweather jako tako sprawdza… Po drugie możemy rozliczać się za tydzień? Ty już oczywiście doskonale swoje wiesz, mimo… że sam się przyznałeś, że się nie znasz na pogodzie. Nasmarowałeś już 30 postów o tym samym dzisiaj, że administracja na to nie reaguje to aż się dziwie. PS. Ciekawi mnie również, że zmieniasz zdanie jak rękawiczki, bo przez cały czerwiec i lipiec rok temu mówiłeś, że mi się… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz Przyznasz jednak szczerze, że – aby pisać, że lubi się wersję lata przy takich zapowiedziach – trzeba bardziej preferować lato z temperaturami ok. 5 st. powyżej normy, niż w okolicach normy (a tym bardziej nieco poniżej)… Załóżmy przy tym nawet, że są to prognozy dla lipca (a nie 2. połowy czerwca) – to i tak oznaczałoby anomalię od ok. +1/+2K (ref. 1981-2010) w najchłodniejszych dniach do ok. +5/+7K w dniach najcieplejszych. Ja rozumiem, że takie lato możesz też lubić, ale – jak zaznaczyłem – jest to opcja o dobrych kilka st. cieplejsza względem tego co pisałeś dość często wcześniej… Czytaj więcej »

kmroz
Gość
kmroz

Ja wiem, że w lipcu taka anomalia byłaby dużo mniej przyjemna, ale mamy czerwiec i to jego najchłodniejszy wg norm okres – prawie o 5 stopni chłodniejszy niż środek lata. Dlatego tutaj 5 stopniowa anomalia jest dla mnie ok. Mam narzekać na 25 stopni i słoneczną pogodę? No sorry, ale nie zmusicie mnie :) Dorki nie zastąpię.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

W maju byś narzekał a maj niewiele się od czerwca pod względem śr. temp. i usł. rożni. Liczba dni z t. maks. >25 st. czerwca to 7, maja 4, także powinieneś grzmieć jak Piotr, że to patologiczna sytuacja. Ale widzę, że w przeciwieństwie do niego ty już nie przejmujesz się ogromną anomalią jeśli pogoda Ci się podoba, przykład marzec 2019.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„(…) ty już nie przejmujesz się ogromną anomalią jeśli pogoda Ci się podoba”
->>> Można osobno artykułować jedną i drugą kwestię. Ja miałem tak w przypadku oceny tegorocznego lutego.

kmroz
Gość
kmroz

Już się tyle nagadałem o skrajności tego czerwca, że chyba starczy :D

Zbigniew
Gość
Zbigniew

A czerwiec z odchyleniem 4-5°C na plus zapewne jest cieplejszy od normalnie termicznego lipca. Interesuje mnie z jakim odchyleniem na plus?

kmroz
Gość
kmroz

o około 2 stopnie

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Między czerwcem a lipcem wyraźniejszą różnicę mamy tylko na krótko w połowie miesiąca – jest to jednak ok. 3,5 st. (a nie jak sugeruje @kmroz ok. 5 st.).
Jak weźmiemy jednak dłuższy okres, np. kolejne dni teraz w czerwcu i adekwatne w lipcu, to różnica „topnieje” już do ok. 2 st.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Między ok. 20.06 (jak w środku tego okresu) a ok. 20.07 różnica statystycznej Tavg jest już rzędu 2 st. (a nie ok. 5 st.):
comment image

Czyli teraz będą to średnie anomalie ok. +6K (ref. 1981-2010), a za miesiąc byłyby to anomalie ok. +4K…

kmroz
Gość
kmroz

No nie wiem… jutrzejsze 25 stopni będzie prawie 5 stopniową anomalią, a za miesiąc będzie to norma.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ja oceniam cały okres 17-25.06 (porównując go z 17-25.07), a nie tylko ten krótki czerwcowy „dołek” – z jakiego niebawem wychodzimy…

A tu prognozy UM – jak dodamy do Tmax 1-2 st. to na kolejne 3 dni dla Warszawy wychodzą nam wartości: ok. 25°C, 26-27°C, 28-29°C (czw. i/lub pt. jeszcze nieco cieplejsze).
Jak widać, ochłodzenie to nie przyniesie nam ani jednego chłodniejszego dnia niż dotąd w najchłodniejszych dniach czerwca (01-02.06, 09.06).

I jeszcze taka ciekawostka: obecne ochłodzenie wg synoptyków IMGW oznacza wymianę masy PZ na… ciepłą PPmc (a nie PPm).

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Ale dzisiaj duchota u mnie na S Mazowsza. 29°C, duże zachmurzenie i wilgotność rzędu 50-70%. Granatowe chmurzyska jakby zbierało się na burze. Oby kurcze w końcu popadało bo nie można wytrzymać tej duchoty.

Lukasz160391
Gość

Dlaczego są takie skrajności w prognozach na najbliższy wtorek?
GFS prognozuje 26 stopni, a na portalu Ventusky prognozowana temperatura to zaledwie 21 stopni.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Musi dostrzegać jakieś opady lub bliskość strefy pełnego zachmurzenia (za dnia). Bo jeżeli takowego nie będzie, to we wtorek 18.06 na S Polski powinno być już (ponownie) powyżej 25°C.

Lukasz160391
Gość

Okazuje się, że to model ICON prognozuje takie temperatury na wtorek.
Bo na Ventusky można w prognozach zmienić model na najbliższe dni – ICON, GFS, lub GEM.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Podobną strefę zachmurzenia dla Mazowsza widział na środę 19.06 także ECMWF (oprócz ICON). Jednak najświeższy UM, który już ten dzień zaczął obejmować, tego nie potwierdza.
Poza kwestią dużego zachmurzenia i ewentualnych opadów – ogólna ewolucja baryczna będzie sprzyjała ponownemu ociepleniu od wtorku (a i poniedziałek nie będzie chłodny).

kmroz
Gość
kmroz

Ten UM jest kompletnie odosobniony w tej kwestii. W dodatku dopiero jedna odsłonę miał.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Na razie rozrzut w prognozach opadowych na środę 19.06 dla Warszawy od 0 do 20 mm – czyli spory:
http://www.mojapogoda.com/meteo/eps/ensemble-rrrcum-warsaw.gif
Nie mniej do czwartku lub piątku (20-21.06) tak, czy inaczej utrzyma się ogólny trend wzrostowy temperatury – z pewnymi możliwymi fluktuacjami wynikającymi nie tylko ze zmienności dobowej, co także właśnie pogodności i opadów (z tym, że noce przy aurze pochmurnej/mokrej mogą być dla odmiany cieplejsze).

alewis27
Gość
alewis27

Ten GFS coraz dziwniejsze prognozy wypluwa. Zaledwie 37h słońca przez 8 dni, wracamy do majowego dziadostwa? Nie chce mi się w to wierzyć jeżeli temperatura będzie wynosiła od 23 do 30 stopni za dnia… To juz dziś był taki parówiasty burzowy dzień, a słońca w nim było z 7-8 godzin a nie tylko 3.

Lukasz160391
Gość

Może to będzie zgniły wyż?
Ale w najdłuższe dni w roku?! Sam w to nie wierzę…

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

To już chyba jest ten „nowy lepszy” GFS. Zmienili mu flaki. Celem miało być polepszenie prognoz cyklonów tropikalnych więc nie ma gwarancji, że w naszych szerokościach się coś poprawi. W przypadku opadów śniegu ponoć się nawet pogorszyło (zawyża).

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Znalazłem ciekawe wykresy jak się zmieniał przez ostatnie kilkanaście lat skill modeli w prognozowaniu wysokości geopotencjału 500 hPa. Na górze północna półkula (NH), a na dole południowa (SH). Radzę patrzeć na skill 0.8 („AC=0.8”) bo to jest normalnie stosowana miara dobrej prognozy.

https://www.emc.ncep.noaa.gov/gmb/STATS/html/new_sjl.rnmn.html

Widać, ze ECMWF konsekwentnie przeważa nad GFS chociaż oba się poprawiają. Zresztą aż podejrzanie równolegle, być może w dużej części dzięki coraz lepszym danym wejściowym, identycznym dla obu).

alewis27
Gość
alewis27

U mnie ochlodzenie przyszło z wczorajszą burzą, ale dzisiaj noc i tak ciepła bo dość pochmurna. Prognoza na najbliższe dni to stabilne ciepło przeplatane dniami bliżej normy i co ciekawe cały czas bardzo ciepłymi nocami 15-17 stopni. Gfs upiera się przy dużym zachmurzeniu, ecmwf pogodniejszy. Ten ostatni widzi kolejny upał w fusie. Jak na razie czerwiec ma u mnie 21,5 stopnia czyli podobną wartość co cały lipiec 2006. Rekord z 1964 czy tam 2003 już jest w zasadzie pewny (wynosi zaledwie 19,1), natomiast wciąż otwarta jest kwestia czy czerwiec osiągnie pułap 20 stopni średniej miesięcznej. Albo te 4,1K anomalii od… Czytaj więcej »