UAH – styczeń 2013

UAH – styczeń 2013

Zwykle nie informuję tu o najnowszych miesięcznych wartościach globalnych anomalii temperatury, lecz tym razem zrobię wyjątek, ponieważ styczniowe wartości w satelitarnej serii UAH są tak wysokie, że aż podejrzane.

Dr Roy Spencer opublikował dziś wyniki satelitarnych pomiarów temperatury (seria UAH) za styczeń 2013. Średnie globalne odchylenie temperatury od normy osiągnęło wg niego +0.51°C i było jednym z najwyższych w historii.

Co jest w tym wszystkim dość niezwykłe, obecnie niema silnego El Nino, którym można by tłumaczyć tak wysoki wzrost temperatury. Oznacza to, że jeśli wartość jest poprawna, winę za ten stan rzeczy ponosi jakiś inny czynnik.

Satelitarna seria UAH, Źródło: http://www.drroyspencer.com/
Satelitarna seria UAH, Źródło: http://www.drroyspencer.com/

Spencer należy do grupy sceptyków wobec Globalnego Ocieplenia, trudno więc oczekiwać by liczby zostały „podkręcone” (choć jest jasne, że gdyby tą serią opiekował się zwolennik AGW, sceptycy podnieśli by larum). Twierdzi on, że dwukrotnie sprawdził obliczenia i jak do tej pory akceptuje tą wartość, jako prawidłową. Jako potencjalną przyczynę takiego stanu rzeczy sugeruje tymczasowy transport ciepła z oceanu do atmosfery poprzez konwekcję – tą tezę będzie można już niedługo zweryfikować, jako że skutkiem tego transportu powinno być wg Spencera obniżenie temperatury powierzchni oceanów.

Moim zdaniem chodzi jednak o coś innego. Mianowicie seria UAH, tak uwielbiana przez sceptyków, już dawno przestała być rzetelna i reprezentować rzeczywiste zmiany temperatury globu. Problem najwyraźniej narastał już w grudniu, kiedy UAH jako jedyna seria nie zanotowała dużego spadku temperatury globalnej. Być może ilość sztucznych poprawek dokonywanych przez Spencera przekracza właśnie masę krytyczną.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.