2019/12/13 15:12

Uroki listopada

Układy niżowe czasem potrafią mocno namieszać w pogodzie w naszym kraju. Tak jest i obecnie. Wczoraj całą zachodnią część kraju objęła strefa silnych, jak na listopad, opadów deszczu, w wyniku których miejscami nawet na nizinach spadło ok. 20 mm opadu (wg. systemu RainGRS). Pomiary wskazują na 15-19 mm, przy czym najwięcej (19.0 mm) spadło w Trzebnicy. Większe opady wystąpiły w górach i na pogórzu – na Hali Gąsienicowej suma opadu osiągnęła ok. 65 mm.

W strefie opadów temperatura była niska i na nizinach wynosiła od 3 do 6°C z tendencją do obniżania. W Sudetach i na ich przedpolu pojawiły się opady śniegu – tak było m.in. w Jeleniej Górze, Jakuszycach, Karpaczu.

Na wschód (i jednocześnie bardziej na wschód od układów niżowych) temperatura znacznie wzrosła i pojawiły się zjawiska fenowe. Temperatura rosła tu całą noc i miejscami nawet w środku nocy wynosiła około +15°C. W Nowym Sączu o północy czasu lokalnego notowano +16.4°C.

Wg. modelu ICON dziś powtórka z rozrywki – we wschodniej połowie kraju ciepło, do 17-18°C na Podkarpaciu. W zachodniej części kraju pojawi się kolejna strefa opadów, na Dolnym Śląsku także śniegu. Tym razem strefa opadów śniegu (nie koniecznie tworzących stałą pokrywę) może późnym wieczorem objąć znacznie większy obszar – nawet do okolic Wrocławia.

Print Friendly, PDF & Email

142
Dodaj komentarz

Please Login to comment
33 Comment threads
109 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
34 Comment authors
kmrozanonimBartek617Lucas wawaArctic Haze ☀️ Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
anonim
Gość
anonim

Narazie bardzo symboliczne akcenty zimowe lokalnie. Rozkład temperatur o tej porze roku w Polsce nietypowy gdzie wschód jest cieplejszy od zachodu i co ciekawe utrzymuje się to już dość długo. Listopad w wielu miejscach w kraju zapisze się jako bardzo mokry co można już stwierdzić już teraz w połowie miesiąca. Ciekawe czy poza symbolicznymi opadami śniegu do końca miesiąca spadnie śnieg tworzący stałą pokrywę i to w ujemnej temperaturze. Przynajmniej w moich okolicach nie licząc symbolicznych opadów mieszanych i stałych w lutym i w marcu ( przy czym w marcu jednodniowy opad takowy wystąpił kiedy tmax w ciągu tego dnia… Czytaj więcej »

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Tej nocy Tmin w Warszawie nie spadła poniżej 8 stopni. To oczywiście skrajnie wysoka wartość dla dnia 13 listopada, bliska rekordu. Ale czy to jest jeszcze jakiś „nius”? Ja już ledwo nadążam z odnotowywaniem kolejnych rekordów ciepła.
Dodam, że całą noc spałem przy otwartym oknie. Było bardzo przyjemnie. Klimatyczne szaleństwo trwa.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Ben Wwa – te 8 stopni to dobra temperatura dla listopadowej nocy (pomijając GO). Nie sprawdzałem danych historycznych, ale czy rzeczywiście to taka wysoka skrajność?

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Tak. W okresie 1991-2018, w dniu 13 listopada zbliżone Tmin wystąpiły tu tylko w latach 1996, 1997 (tu nieco wyższa niż ostatniej nocy) i 2010. Jeszcze w 3 rocznikach były tylko nieco niższe (o 1-2 stopnie), ale to symptomatyczne, że te roczniki to 2014, 2015 i 2018.
Jak łatwo się domyślić, w okresach dawniejszych Tmin rzędu 8-10 stopni były zjawiskiem bardzo rzadkim w okolicach połowy listopada.

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

@Ben Wwa – dzięki za sprawdzenie i informację.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A dodajmy, że przed nami jeszcze co najmniej 3-5 dób z podobną Tmin.

CeKa
Gość
CeKa

W Kielcach minimalna temperatura również nie spadła poniżej 8 stopni, ale co ciekawe, minimum zostało zanotowane jeszcze przed północą, po czym temp. już tylko rosła, osiągając nad ranem 15 stopni. Powiem szczerze, nie przypominam sobie tak ciepłego poranka niemal w połowie listopada. Gdy rano wyszedłem na zewnątrz. odczucie ciepła było aż nienaturalne.. To już większość poranków w lipcu było chłodniejszych.

Dagmara
Gość
Dagmara

W Krakowie tmin wyniósł 7.9 więc minimalnie poniżej 8. Przez noc było jeszcze stratusowo, ale nad ranem zaczęło się wypogadzać i teraz temperatura szybuje ładnie w górę.

CeKa
Gość
CeKa

Z tego co widzę, w Krakowie jest już 15 stopni, tyle co w Kielcach. Niesamowicie ciepły dzień (jak na połowę listopada) w całej wschodniej części Polski..

Grzybiarz
Gość
Grzybiarz

U mnie we Wrocławiu, jak i ogólnie na niżu Polski ten deszcz jest bardzo potrzebny. W perspektywie mamy ciepły i pogody weekend, więc po tych deszczach zrobi się bardzo przyjemnie. Za to teraz, przy całkowitym zachmurzeniu, już po godz. 15 robi się mocno ciemno, a szaruga panuje praktycznie cały dzień. Ostatnio zaliczyłem kilka leśnych wycieczek i za każdym razem wracałem z lasu na latarce. Chodzić po lesie się chce, a noc wygania leśnego drania. ;-)

LeszekM
Gość
LeszekM

Zapomniałeś dodać drobny (ale jakże znamienny dla 2019 r.!) szczegół, wyrażony na meteorogramie GFS piktogramem biało-czerwonego rękawa… To nie będzie tak dobry czas, jak miniony poniedziałek oraz zeszłotygodniowe: wtorek – czwartek.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Patrząc na prognozy na dalszą część miesiąca przypuszczam, że ok. 20.11 tegoroczny listopad przebije już termicznie ten z zeszłego roku – zwłaszcza we E części kraju (oczywiście w górę). Bieżąca skumulowana anomalia przekroczy już wówczas pewnie próg +3K (ref. 1981-2010) w skali kraju, a we E regionach może i nawet +4K. Gdyby był to ostatni miesiąc roku myślę, że już dzisiaj na 100% moglibyśmy mówić o kolejnym rekordowo ciepłym roczniku. Tak pozostaje jeszcze grudzień – jak coś się nie zmieni wyraźniej „in minus” względem poprzednich 6 lat, to rekord będzie i to wyraźny. Chyba, że obecne duże ciepło to przysłowiowa… Czytaj więcej »

LeszekM
Gość
LeszekM

Piszesz: „(…)brak silniejszego wiatru – a na który to nie zanosi się także w kolejnych dniach” – ekhm, ekhm… proszę Cię, Łukasz – racz nie żartować. Jak się do tego, co napisałeś ma 6, 7 m/s średnio (bez uwzgl. porywów) z kier. NW w dn. 15-17 dla mojej lokalizacji?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Faktycznie będą regiony/okresy, że będzie wiało średnio mocniej niż 5 m/s. Dobrze chociaż, że nie będzie aż takich wichur i nie potrwa to tak długo jak podczas strefówek z niżami nad S Skandynawią/Bałtykiem (zwłaszcza tymi wtórnymi).

LeszekM
Gość
LeszekM

Jako człowiek starający się widzieć szklankę w połowie pełną, aniżeli do połowy pustą, również doceniam fakt omijania Polski przez układy konwekcyjne i niże, niosące wichury i opady mieszane – tak charakterystyczne dla obecnej pory we wcześniejszych latach. Co nie oznacza faktu skakania z radości na wieść o słabszym, ale również silnym dmuchaniu w najbliższych dniach. W takim okresie bardziej doceniam dni bez/słabo/wietrzne – jak choćby zeszły tydzień oraz miniony poniedziałek – choć jestem także świadomy dokonujących się przemian w pogodowym rollercoasterze, jakiego jesteśmy świadkami.

daniel
Gość
daniel

Ładnie polało za ostatnią dobę, a to dopiero pierwsza strefa, teraz zaczyna umacniać się 2 strefa chyba jeszcze bardziej wydajnie opadowo, dodatkowo na SW mogą wklejać się komórki jeszcze bardziej wydajnie opadowo.

LeszekM
Gość
LeszekM

Właśnie nad Miliczem taka jedna komórka (drewutnia, smartfon, azali siemensowska cegła z antenką) się wzięła i wkleiła, uwalniając zasoby H2O. Byndzie godzinowo koło trójcy w milimetrach, oj byndzie.

zaciekawiony
Gość

Wczoraj na Kasprowym pojawił się niemal rekordowy poryw wiatru: 53 m/s. Media zaokrąglają sobie to do 200 km/h

mottus
Gość
mottus

Już 19.4 st odnotowuje stacja w Polanie, znana z rekordów temp max listopada z zeszłego roku. Podczas gdy w Jakuszycach -0.1 st.

alewis27
Gość
alewis27

Ale ciepło na Podkarpaciu, prawie 20 stopni. U mnie na razie tylko 8 ale z biegiem godzin zrobi się cieplej, nawet do 15. Dzieje się sporo w tej pogodzie, zdecydowanie nie jest to nudna i do bólu przewidywalna strefówka.

mottus
Gość
mottus

Co najważniejsze to ciepło jest produktywne i przynosi naprawdę sporo opadów.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Z tym, że większe sumy opadowe zanotujemy po chłodniejszej (niż cieplejszej) stronie frontu. Po prostu po stronie chłodniejszej mamy lepsze warunki do kondensacji pary wodnej.
Natomiast po stronie cieplejszej opady są w większym stopniu rozproszone i występują na zasadzie „popadywania”. A ponieważ nie ma już warunków do konwekcji jak w porze ciepłej, to sumy są przeważnie niewielkie.

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

Zastanawiam się za co Lucas dostał te 5 minusów? Chciałbym aby chociaż jeden śmiałek co mu go dał to uargumentował. Czyżby powiedział coś niezgodnego z prawdą, a może inaczej się tym osobnikom naraził? Czy jest chociaż jeden, co mi wyjaśni za co dał mu minusa?
Ps. Osobiście uważam lajki i unlajki za kompletny kretynizm ale to moja subiektywna ocena.
Spodziewam się teraz unlajki dla mnie ;)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@fku
Jeszcze „lepiej” poniżej. Za co? Że się napisało o 3-6 mm opadu w Warszawie, a także, że od S przestaje padać.
Czy i jaki to ocenianie może mieć sens…???

Ze swojej strony dodam, że ja o tym wspominam w kontekście tego co napisał wczoraj @kmroz, tzn. że ponad 10 mm spadnie tu spokojnie.

kmroz
Gość
kmroz

Właśnie może za to są te unliki, za to głupie wypominanie.Dodam, iż mnóstwo osób ma tu wpadki, lub wręcz pisze głupoty, ale innym osobom niz mi rzadko komu się cokolwiek wypomina. Przyznaję, że akurat szacowanie sum opadów nie należy do moich najmocniejszych stron. Nierzadko nawet gdy dokładnie obserwowałem radary, ostateczne sumy opadów na stacjach, czy moim podwórku mnie zadziwiały (w obie strony, 8.09.2019 to był dopiero szok dla mnie). Jednak pytanie, czy są osoby, które umieją to dokładnie przewidzieć co do milimetra? A także przewidzieć dokładne ułożenie strefy opadów na mapie? U mnie ostateczna suma wyniosła 6.5mm, szału nie ma,… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@kmroz
Zapowiedzi opadowe wskazywały na to, że tym razem największe sumy zanotowane zostaną bardziej na W od Mazowsza.
Ja jakość „podskórnie” czułem, że sprawdzą się zapowiedzi wskazujące na to, że po cieplejszej stronie tego frontu sumy wyniosą docelowo 2-7 mm (tam, gdzie w ogóle coś popada).
I nie to, że Ci coś wypominam – tylko przyjacielsko dyskutuję:-)

Mateusz
Gość
Mateusz

@kmroz – ja za moje wypominanie Tobie przeprosiłem :P żeby nie było :)

Tutejszy
Gość
Tutejszy

W pełni się z Tobą zgadzam.

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

Tak myślałem że żaden unlajkowy śmiałek się nie ujawni :)

LeszekM
Gość
LeszekM

Starzy jesteście, a dajecie się wodzić za nos niespełnionym internetowym prowokatorom. Nie patrzeć na wiersz ocen, nie zastanawiać się, nie frasować się.

Grzybiarz
Użytkownik
Member
Grzybiarz

@LeszekM – ode mnie masz „lajka”, chociaż ja w ogóle nie czuję presji lajkowania plus minus. Gospodarze chcą dobrze, ale uważam, że nie warto przejmować się, że ktoś dostał ileś tam plusów lub minusów. Przypomina mi to facebokową akcję „Bijemy rekord polubień dla Jana Pawła II”. Rekord jakichś tam padł, ale co najmniej połowa tych, co zalajkowała, diabła ma skórą.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Grzybiarz

Ja się na pewno nie przejmuję minusami bo ich zwykle nie widzę. Czytam komentarze z panelu (nomen omen) Komentarze, gdzie ich nie ma. Niestety to jest możliwe tylko jeśli a się zwiększone uprawnienia.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Pięć minusów? To tyle ile ja dostawałem, jak jeszcze patrzyłem. Widocznie ktoś ma pięć kont albo pięć numerów IP.

Na razie administracja ograniczyła lajkowanie przynajmniej dla „Gości”. Kiedy jestem zalogowany mogę lajkować, aa po wylogowaniu nie.

EDIT: Poprawiłem to co raziło po oczach

alewis27
Gość
alewis27

Też na to nie zwracam uwagi dopóki te minusy nie zaczną powodować autoukrywania wpisów. Wiele for i blogów tak ma, jak jakiś wpis miał dużo minusów z automatu był ukrywany przez system. A że ten blog nie jest jakiś wybitnie popularny (jak się uzbiera 100 aktywnych użytkowników to już będzie dużo) to nie będzie trudno manipulować głosami i ukrywać treści niezgodne ze swymi poglądami. Skoro na dużo większym wykopie im się to udaje (skoordynowane zakopywanie, np wojujący prawicowcy systematycznie zakopują WSZYSTKO nie idące po ich linii poglądów) to co za problem manipulować na małym blogu. Też nie wiem za co… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@alewis27

Dostałeś te „klasyczne” pięć minusów oraz jednego testowego ode mnie (tym się nie przejmuj). Zastanawiam się nadal kto ma pięć kont (tymi też się nie przejmuj).

r2d2
Gość
r2d2

Aż razi po oczach: „kont”, a nie „kąt”

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Tak napisałem? A to przepraszam.

Ale czy jeśli poprawię to znów mnie ktoś oskarży, ze manipuluję komentarzami (byli już tacy).

kmroz
Gość
kmroz

Długo szło bokiem, ale w końcu i do mnie dotarło. Na zachodzie Mazowsza od 2 godzin bardzo mocno leje. Bardzo przyjemna temperatura jak na połowę listopada.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Właśnie od S widać kres tych opadów, które w samej Warszawie przyniosły sumy przeważnie 3-6 mm.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Sondaż osobisty

Wstawiajcie proszę plusy i minusy – pod tym wpisem.
Jak będzie więcej tych pierwszych – będę tu nadal pisał.
Jak będzie więcej tych drugich – będę pisał gdzieś indziej (gdzie nie będzie takiego systemu oceniania).
Czekam do końca dnia.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

Lucas, ile Ty masz lat? Wydawało mi się, że sporo więcej niż 13.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Chcę wybadać ile osób faktycznie wstawia oceny ze względów merytorycznych, a ile traktuje to jak głupią zabawę, tudzież jakieś anonimowe wojenki? W tych ostatnich to ja nie zamierzam uczestniczyć…
Jaki sens ma takie ocenianie? – skoro ma ono tu, na „poważniejszym” (?) blogu/portalu/serwisie pogodowo-klimatycznym miejsce (jakże innym od pop-serwisów).

Grzybiarz
Użytkownik
Member
Grzybiarz

@Lucas wawa – poważny blog/portal niestety nie ma możliwości niewpuszczania niepoważnych osób. Biorąc przykład z obecnej, deszczowej pogody we Wrocławiu. Olej to i rób swoje (merytoryczne komentarze), bo świetnie Ci idzie. ;-)

daniel
Gość
daniel

Lukas ma bardzo fajne merytoryczne wypowiedzi.

Ben Wwa
Gość
Ben Wwa

W ten sposób tego nie wybadasz. Chyba sami wiemy czy nasze wpisy mają jakąś wartość, czy nie? Zwłaszcza, jeżeli dokładnie wiemy, co chcemy przekazać i jaki jest, czy raczej ma być (także dla nas samych) sens naszej obecności tutaj. A skoro tak, to liczba plusów mówi nam, czy jest pozytywny rezonans. Natomiast minusy – osobliwie gdy jest ich dużo – mówią nam, że jakaś grupa nas nie lubi i/lub nie podoba im się co piszemy, ale nie potrafią tego merytorycznie wykazać (skoro tylko minusują, a nie polemizują). Gdy ja np. piszę o zagrożeniu trwałą posuchą na Mazowszu, to po prostu… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

@Ben
Ale właśnie o to chodzi, aby wyeliminować w tym „zgadzaniu się” lub nie te formy, za którymi w ogóle nie stoją merytoryczne treści i uzasadnienia, a czasami (jak przypuszczam) nawet i nie same preferencje.
Ja przykładowo nie chcę uczestniczyć w dyskusji, której oceniania dokonują jacyś niedojrzali „aktywiści”. Trochę tak jakby na otwarte zebranie (dyskusję) mogły wkraczać jakieś osoby (i to jeszcze zamaskowane), których głównym celem jest trafianie do nas jakimiś przedmiotami (z jakiegoś tam wyimaginowanego powodu), a nie samo dyskutowanie.

Lukasz160391
Gość

Lucas, proszę Cię, zostań. Twoje wpisy naprawdę są bardzo merytoryczne, ten blog dużo by stracił bez Ciebie.

kmroz
Gość
kmroz

„Musisz się zalogować, aby dodać ocenę”
Gdzie to logowanie jest, to nie mam pojęcia.
Także lajka daje słownie. Twoje pisanie jak najbardziej mile widziane z mojej strony, mimo, że się czasem w pewnych kwestiach nie zgadzamy :D
A trolli dających minusy bym olał. Ja napisałem jedno, Ty drugie, a obaj dostaliśmy minusy ;) jak można się nie zgadzać z dwoma przeciwstawnymi rzeczami? Nie widzę tutaj logiki.

podlasianin
Gość
podlasianin

Właśnie, o co chodzi z tym logowaniem? A moze to czasowe wyłączenie opcji lajkowania?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„mimo, że się czasem w pewnych kwestiach nie zgadzamy”

->>> I właśnie o to chodzi, aby otwarcie i po przyjacielsku się „sprzeczać”, a czasami oczywiście i zgadzać. To jest konstruktywne i budujące – a nie bezsensowne gierki, w których przynajmniej ja nie zamierzam uczestniczyć…

Lukasz160391
Użytkownik
Member

Rejestracja oraz logowanie są na głównej stronie bloga, po prawej stronie (trzeba tylko stronę przewinąć trochę na dół) . Też dopiero niedawno to odkryłem.

LeszekM
Gość
LeszekM

Łukasz – poza udzielającymi się na forum osobami, jest wśród nas spora grupa czytelników, którzy nie piszą. Często są to osoby „przekierowane” na meteomodel z innych portali, w celach poszukiwawczych źródeł informacji podawanych w szerzej dostępnych mediach. Ponadto w gronie amatorów meteorologii, łowców burz, pasjonatów zjawisk atmosferycznych, meteomodel jest znanym miejscem do zaglądania – do pisania zaś niekoniecznie. Nie mnie oceniać Twoją decyzję, niemniej – w moim odczuciu – osobisty odbiór nie rzutujących na cokolwiek ocen nie będzie świadczył dobrze o twoim (oraz innych, Tobie podobnych) podejściu do tematu. Naprawdę, nie zaśmiecaj sobie głowy plusami i minusami! Piszcie z sensem,… Czytaj więcej »

podlasianin
Gość
podlasianin

Tak szczerze powiedziawszy to jestem zaskoczony ocenami wielu postów, bo niby są obiektywne albo jako stwierdzenie faktu, a mają 10 minusów. Nie wiem, czy dalej ma sens to lajkowanie…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Paradoksalnie właśnie dlatego, że nie jestem wojującym „szczeniakiem” i zarazem przez wzgląd na powagę tego bloga i poziom tu piszących, nie mam zamiaru brać udziału w jakiś bezsensownych gierkach w tle. Jak ktoś chce poważniejszej dyskusji na argumenty – raz zgadzając się z kimś innym, a raz nie (czasami przyznając się też do pomyłki…), zachowując jakiś poziom dyskusji – zawsze ma taką możliwość. Ale na pewno nie tymi anonimowymi i nic nie wnoszącymi do dyskusji narzędziami.

Batory
Gość
Batory

ja np. rzadko piszę bo nie mam nic mądrego do napisania;)

PiotrNS
Gość
PiotrNS

Musisz się zalogować…
Napiszę Ci tyle Lucas – czasami jak chcę dowiedzieć się jaka czeka nas pogoda, nie sprawdzam prognoz tylko szukam Twoich najnowszych postów :D Bez Ciebie ten blog byłby dużo uboższy, masz wiedzę i doświadczenie jak mało kto, a nieuzasadniona krytyka zawsze wypływa, kiedy można się jej dopuszczać anonimowo. Ale skoro nikt się z tym nie ujawnia, to raczej sam najlepiej wie, że jest bezsensowna. Miłego dnia Lucas :)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tylko skoro jest bezsensowna, to jaki ma sens?
Mnie zniechęca to, że jestem (ja i inni tu piszący) pożywką dla tych niedojrzałych „aktywistów”.
Można przecież wyrażać swoje opinie (także odnośnie ocen innych) w bardziej stosowny i sensowny sposób.

Ash
Gość
Ash

daj spokój. po co się przejmować nienawistnikami :)
jeśli administracja zdecydowała się wyłączyć system oceniania to mnie to bardzo cieszy.

Roberto
Użytkownik
Member
Roberto

Zarejestrowałem się i dałem plusa to zobowiązuje… hehe :-)

Graba
Użytkownik
Graba

Ja tak samo i to po kilku latach czytania :)

Zbigniew
Gość
Zbigniew

@Lucas Wawa
Przejmujesz się tym jak ktoś stawia minusy jako „formę hejtowania”, pomimo, że nikt Cię nie hejtuje w komentarzach? Minusy generalnie każdy może tu postawić kto wejdzie na tą stronę i wcale nie musi tutaj pisać. W komentarzach na WP, Interii, onecie, gazecie.pl też dają minusy łapki w dół jak komentarz nie jest zgodny z czyimś przekonaniem. Ja uważam, że nie warto się tym przejmować.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

@Zbigniew
Ale jak odczytywać 5-10 „minusów” pod krótkim, neutralnym i zarazem prawdziwym komentarzem nt. tego ile gdzieś spadło deszczu w ostatnim czasie i, że opady zmierzają ku końcowi (?).
Rozumiem, że tyle dostałbym minusów, gdybym np. dzisiaj twierdził, że zima na pewno „zaatakuje” pod koniec listopada, bo jakiś tam model coś takiego pokazał.
Ale w przypadku niepodważalnych faktów?
Ja po prostu nie chcę uczestniczyć w takich „gierkach” w tle.

alewis27
Gość
alewis27

Tylko czym ty się przejmujesz? Przecież widać że tu jakieś trolle grasują. Arctic coś gadał o typie z 5 kontami, a tu ci wleciało -10 przy prostym komentarzu o opadach.

Dopóki te minusy nie mają jakichś realnych konsekwencji w postaci ukrywania wpisów czy narzuceniu wymogu, by komentarze przechodziły przez moderację przed opublikowaniem nie mam zamiaru się nimi przejmować, choćbym dostawał -200.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„Tylko czym ty się przejmujesz?”

->>> Już pisałem, że wszędzie, gdzie aktywność przyjmuje formę trollowania, ja stamtąd odchodzę.
Dopóki myślałem, że głównym przyczynkiem do oceniania są nawet nie treści merytoryczne, a preferencje i oczekiwania – to jeszcze OK. Ale jak wyczułem, że to w dużym stopniu ma jeszcze inne podłoże to mnie taka „zabawa” nie interesuje. Nie chcę dawać pożywki pasożytom – a to chyba wystarczający powód.
Na szczęście moderatorzy mają możliwości, aby ukrócić trolling.

kmroz
Użytkownik
Member
kmroz

W końcu mogę dać lajka, hehe

Ash
Gość
Ash

żeby dodać plusa pod postem muszę się zalogować. jak to zrobić na stałe? nie widzę nigdzie opcji logowania.

Grzybiarz
Użytkownik
Member
Grzybiarz

@Ash – jak jesteś na samej górze strony to „jedź” pomału kursorem/myszką w dół i patrz na prawą stronę ekranu. Szybko trafisz na kolumnę „LOGOWANIE”. Wtedy też dokonaj rejestracji, ustaw hasło, zaloguj się i oczywiście zalajkuj mój komentarz. Moje ego znacznie wzrośnie. ;))

kmroz
Gość
kmroz

Wciąż nie mogę tego znaleźć, ale może i lepiej… jak słusznie niektórzy zauważyli, to jednak jest trochę… śmieszne 😁

Dagmara
Użytkownik
Dagmara

Jest po prawej stronie. Ja już się zarejestrowałam :)

mottus
Użytkownik
Member
mottus

W wersji mobilnej, trzeba przewinąć wszystkie komentarze w dół i wtedy niżej pojawia się opcja logowania.
Co do mnie okazało się, że nawet nie byłem zarejestrowany na wordpressie, bo tu na forum, żeby coś napisać wystarczy nick i email.

Ash
Użytkownik
Member
Ash

Howdy! :D
Tyle lat tu czytam i piszę i ta część kolumny zrobiła się dla mnie przezroczysta.

kmroz
Gość
kmroz

U mnie 12 z rzędu dzień ze znaczną przewagą chmur. Jednak każdy, poza paskudnym 8.11, przyniósł trochę słońca. Mam tu na myśli na serio „trochę”, a nie drobne przebłyski. Nawet jak pochmurno, to chmury są czesto mocno postrzępione. I wiecie co? Wolę zdecydowanie taką opcję niż okres 3-11.11 z zeszłego roku, gdzie gesty stratus i mgły przeplatały się z totalną lampą. Wtedy wcale tej anomalii się tak nie odczuwało, ponieważ typ pogody był klasyczny dla wyżu- ostre, zasyfione powietrze, kojarzące się z mrozem. (Zaznaczę że u mnie 3,4,9,10,11 były w całości mgliste i ciemne, a stricte lampowy tylko 6.11. 5,7… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Gość

Niesamowite są dzisiaj różnice w temperaturze na Górnym Śląsku. Katowice odnotowują 16 stopni, a moja amatorska stacja w Gliwicach pokazuje teraz zaledwie 7 stopni. A to przecież tylko ~25 km różnicy!

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Kolory (ciemno) zielony i żółto-pomarańczowy na mapach termicznych dzisiaj dość mocno zbliżone do siebie – Górny Śląsk w coraz większym stopniu po ciepłej stronie mocy:
http://www.meteo.pl/um/php/pict_show.php?cat=1&time=2&date=2019111306

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tą dysproporcję dobrze widać tu na mapce z rozkładem termicznym:
http://www.meteo.pl/um/php/pict_show.php?cat=1&time=2&date=2019111306
Górny Śląsk w coraz większym stopniu po ciepłej stronie mocy.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Lucas wawa

Coś chyba zmieniłeś w emailu bo zacząłeś wpadać do kosza. Teraz powinno być już OK.

MAA
Gość
MAA

Ja chyba również. Chociaż piszę po raz pierwszy od momentu wejścia nowego systemu komentarzy, więc może to jest powodem, że mój komentarz czeka na moderację. Zwykle nie czekał.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Chyba każdy kto się wcześniej nie logował tak ma: jest widziany jako nowy użytkownik.

Batory
Gość
Batory

Jechałem z Batorego koło 13;30 16 stopni.13;37 Zabrze 12 stopni, 13;40 Gliwice 9stopni,13;52 Czerwionka 8 stopni. Szok;)

Sztygar
Gość
Sztygar

Mialem podobny szok dzisiaj.
Wsiadłem do samochodu w Zawierciu przed 18 to bylo 11 stopni i sucho. W trakcie drogi od Siewierza deszcz i tylko 7 stopni, od Bytomia po Zabrze ulewa i 4 stopnie. Cała trasa trwała godzinę -ok 60km.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Ogólnie o lajkowaniu

Moim zdaniem jedyny system lajków jaki ma sens to taki, w którym trzeba być zalogowanym i po najechaniu na lajk widać kto lajkował (jak na Facebooku). To jedyny sposób na wykrycie kont specjalnie stworzonych do pomnożenia swojej siły rażenia („sock puppet accounts” albo po prostu „socks”).

Oskar
Gość
Oskar

A po co w ogóle się przejmowac jakimiś lajkami? Przecież wiadomo że system bedzie nadużywany w te i we w te i wynik punktowy nie odzwierciedla rzeczywistej wartości komentarza.
Jeśli już sie w takie rzeczy bawić, to może robić skalę tylko w jedną stronę -to znaczy np. „Komentarz został pochwalony n razy”. Wtedy naprawdę dobre komentarze by się wybijały na tle innych.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Oskar

To też byłaby niezła opcja.

Lajki włączyłem nie ja i szczerze mówiąc nie uważam ich za wartość dodaną.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

„A po co w ogóle przejmować się jakimiś lajkami?” ->>> A jaki mają one sens w takiej postaci? Przejmują część uwagi i skłaniają do nieuzasadnionych ocen. Moim zdaniem są 4 rozwiązania: 1) jak zasugerował @Arctic Haze, z możliwością ich weryfikacji przez moderatorów, 2) możliwość stawiania samych lajków (polubień) – bo popieranie kogoś/czegoś z reguły nie ma wówczas podtekstu „głupich zabaw”, a zawsze jest jeszcze opcja nie stawiania żadnej cenzurki, 3) możliwość oceniania, ale np. z uzasadnieniem [rodzaj krótkiej recenzji], 4) pozbycie się tego systemu na rzecz tradycyjnego dyskutowania – w którym możemy wyrażać różne zdania (krócej, czy dłużej). Zauważmy, że… Czytaj więcej »

daniel
Gość
daniel

Tak najlepsze były by POLUBIENIA danego komentarza.

zaciekawiony
Gość

Tak to jest rozwiązane na Disqusie.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@zaciekawiony

No właśnie. Tam gość z pięcioma kontami będzie widoczny jak na dłoni.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Niebywały kontrast termiczny między SW a SW Polski jest 18 stopni różnicy. Podczas gdy na Podkarpaciu jest 18-19°C to na Dolnym Śląsku 0-1°C. Niezłe zróżnicowanie czyli w jednym miejscu zima a w drugim polecie. Ciekaw jestem jaka będzie dobowa tavg w tych najcieplejszych miejscach? Na pewno dwucyfrowa.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Cały W kraju może mieć temperatury około normy lub nawet nieco poniżej – w skali całej doby.

Pogłębia się też kontrast w skumulowanej anomalii miesiąca, która na krańcach W jest poniżej +1K (ref. 1981-2010), a na krańcach E Polski już coraz bliżej +4K:comment image
Po dzisiejszym dniu rozbieżność może być jeszcze większa.

W ogóle tereny Europy W/N, a obecnie także części S kontynentu, jak na razie mają termicznie normalny/chłodniejszy i mokry listopad.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Errata:
Oczywiście niebywały kontrast między SW a SE Polski – literówka na telefonie

MAA
Gość
MAA

Fragment dzisiejszego komentarza Macieja Ostrowskiego dotyczącego wczorajszych, rzekomo niespodziewanych, opadów. ” To prognozy na kilka dni, ale jak pokazał wczorajszy dzień nie jest łatwe prognozowanie nawet na krótki czas – prognozy numeryczne z terminu startowego wczorajszej nocy nie przewidywały pojawienia się opadów przed zasadniczym frontem, dopiero te startujące z godziny 06, w których uwzględnione były wyniki pomiarów radiosondażowych z nocy, pokazały pojawienie się opadów w centrum kraju. Wczoraj w wycinku ciepłym utworzyła się ułożona w kierunku NW-SE, prostopadle do przebiegu osi zatoki, strefa grubszych chmur średnich, przemieszczająca się z deszczem od południa kraju ku północy. Moim zdaniem znów wystąpił przypadek… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Z rzadką sytuacją mieliśmy dziś do czynienia na stacji synoptycznej w Wieluniu. Dobowy Tmax zanotowany między godzinami był o przeszło 3 stopnie wyższy niż wynikałoby to z cogodzinnych raportów SYNOP (10,2*C vs 7,1*C):
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12455&decoded=yes&ndays=2&ano=2019&mes=11&day=13&hora=22

MAA
Gość
MAA

Rzadką i dosyć mocno wątpliwą, biorąc pod uwagę występującą wielogodzinną mgłę. Pachnie mi tu „chochlikiem” (;)) w zakodowanej temperaturze maksymalnej. Może miało być 7,2°C?
Szanowna Administracjo, uda się pomóc w weryfikacji?

alewis27
Gość
alewis27

to Katowice dziś miały krótki strzał ciepełka, między 13:00 a 16:00 było nawet 16 stopni. Ale potem bardzo szybko się oziębiło i zrobiło mocno słotnie, obecnie cały czas leje deszcz przy temp 5 stopni.

Lukasz160391
Gość

A w Gliwicach tmax wzrosła najwyżej do 10,5 stopnia, tyle ostatecznie zmierzyła moja stacja pogody. Natomiast o godz 15:00 było już zaledwie 6,5 stopnia, podczas gdy w Katowicach było 14,5.

Lukasz160391
Gość

Oto wykres przedstawiający temperaturę zmierzoną przez moją amatorską stację pogody w dniu dzisiejszym.

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ILSKIEGL2/graph/2019-11-13/2019-11-13/daily

chochlik
Gość
chochlik

Ale to nadal 3 godziny. Natomiast w Wieluniu ten „strzał ciepła” musiał trwać poniżej godziny.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Halny robi swoje na S Polski. Temperatura zamiast spadać rośnie. O godz. 20 w Lesku aż 18,6°C!

LeszekM
Gość
LeszekM

My tu sobie gadu-gadu, a tymczasem nie bez kozery powątpiewałem w to, że za dzisiejsze gwałtowne ulewy na SW odpowiada li tylko nimbostratus. Dowody (a raczej dużo wody)? Proszę bardzo: https://infostrow.pl/wiadomosci/piorun-poparzyl-pracownika-na-powstajacej-hali-sportowej/cid,85841,a?fbclid=IwAR1kh0Vck3sPinYx9x0dPv9puPANeBd3D2n1ClgzZxl20CiUTmO2ni-KXkg

LeszekM
Gość
LeszekM

My tu sobie gadu-gadu, a tymczasem nie bez kozery powątpiewałem w to, że za dzisiejsze gwałtowne ulewy na SW odpowiada li tylko nimbostratus. Dowody (a raczej spod wody)? Proszę bardzo:

– pechowiec z Ostrowa:

h ttps://infostrow.pl/wiadomosci/piorun-poparzyl-pracownika-na-powstajacej-hali-sportowej/cid,85841,a?fbclid=IwAR1kh0Vck3sPinYx9x0dPv9puPANeBd3D2n1ClgzZxl20CiUTmO2ni-KXkg

Jeszcze nierozerwalnie związany z deszczem akcent drogowo-dworcowy z miasta Thorgeir’a:

h ttps://mojaolesnica.pl/33137,zalana-droga-do-dworca-pkp.php

h ttps://mojaolesnica.pl/33132,pasazerowie-uwiezieni-na-peronie.php

Linki – w celu obejścia strażnika spamu – do usunięcia spacji po „h”.

Za takie sikanie nie może raczej odpowiadać Ns, a raczej Cb.

Kto chętny, aby sprawdzić dane opadowe z amatorskich stacji, położonych w rejonie Milicza, Ostrowa, Krotoszyna, Oleśnicy, czy Sycowa?

MichałN
Gość
MichałN

Podłącze się. Co to za chmury sobie wędrują nad wschodnią Polską, osiągając ponad 10 km wysokości?
https://imgur.com/RqVMFbc

LeszekM
Gość
LeszekM

Ha! Mamy go! Ja wiedziałem, że tak będzie. Wrodzony antyburzowy nos brontofoba mówił mi, że takie ciemności i natężenie opadu muszą mieć zgoła innego sprawcę. Dziękując Michałowi za skan, zapytam jeszcze: jaki był kierunek przepływu? Czy zobrazowane ilustracją pasmo konwekcyjne przyjść mogło z zachodu?
Czekam na skany znad pasa Wrocław-Kalisz.

MichałN
Gość
MichałN

Z południowego zachodu.
https://imgur.com/kFJytZk

mottus
Użytkownik
Member
mottus

Opady powodował nimbostratus plus wbudowane cb-ki. Ale wcale wczoraj nie były mocno wydajne opadowo, po prostu całkowite sumy opadów spowodowały zalania, plus to że miasta są zabetonowane.

MichałN
Gość
MichałN

Piękny widok. To chyba największy urok tego listopada.
https://imgur.com/jZEwifX

LeszekM
Gość
LeszekM

Zaiste, piękny to widok – zwłaszcza w kontekście namacalności kontaktu z deszczem tym silnym, ale jakże spokojnym w swej sile.

zaciekawiony
Gość

Przejrzałem sobie na Wiki artykuł o Aqua Alta w Wenecji i zauważyłem ciekawą korelację – największe zanotowane poziomy często występują w podobnym czasie co największe jesienne napływy ciepła do Polski. W sumie jak się zastanowić, jest to dość oczywiste. Najwyższe stany wód w zatoce następują, gdy po kilku dniach wiania Bory w kierunku północnym, nadchodził dodatkowo niż wędrujący tak, że wywoływał dodatkowe spiętrzenie sztormowe. Takie warunki pojawiają się, gdy istnieje długa fala górna lub niż odcięty nad morzem. Polska leży dokładnie na północ od Włoch, więc usytuowanie frontów wywołujące wpychanie Adriatyku do laguny zasysa też do nas ciepłe powietrze z… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Też to zauważyłem. Jak my w Polsce mamy bardzo ciepło przy adwekcji z S (choć dzisiaj akurat nie w całym kraju), to gdzieś w Europie W i części S mają powodzie/podtopienia.
Tym razem sytuacji w Wenecji „pomógł” jeszcze dodatkowo silniejszy wiatr jaki przejściowo wiał tam z S (dopiero po przejściu niżu zmienił kierunek).
Wcześniej zalanych było wiele obszarów w Anglii. I na tym nie koniec, bo niże w krajach wokół Alp, Zatoki Biskajskiej i na Wyspach Brytyjskich mają nie odpuszczać – jeszcze co najmniej przez tydzień, jeżeli nie dłużej.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

W każdym razie ten niż (Victoria czy Detlaf, jak kto woli) się już „rozproszył” (jak pisze Centrum Medikanów), czyli do nas nie dojdzie jako „genueńczyk”.

Musze kończyć bo jestem w pracy umówiony z dziennikarzem na wywiad. Obawiam się, ze właśnie o Wenecji 🙄

zaciekawiony
Gość

Ciekawa symulacja aqua alta, uwzględniająca różne czynniki. Wygląda na to że oprócz wiatru znaczenie ma rezonans pływów księżycowych i sejsza.
https://www.youtube.com/watch?v=XfkbiF2NSqY

LeszekM
Gość
LeszekM

Tymczasem wieszcze z severe-weather w nastroju godnym listopadowej aury i Dziadów cz. II, straszą Askją amatorów podróży przez podniebne przestworza, by za chwilę napisać: „There are currently no signs that an eruption is imminent at Askja, but that can change at any time”. Tak więc erupcja Askji to żaden aksjomat.
Cóż, jak to mówią po drugiej stronie Mierzei Wiślanej – „budiem żdać, pasmatrim”.

h ttps://www.severe-weather.eu/news/volcano-watch-earthquake-swarm-askja-ash-europe-fa/?fbclid=IwAR24TygstS3pLyogj3MmORCqGTDOtSMa_ev43emic1NAdz6Yoq0ho3S3Cds

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Godz. 22’CEST: Opole 2°C vs Warszawa 13°C – niezły kontrast nawet na samych nizinach i zarazem dość nietypowy. Z tym, że najbliższej doby strefa chłodniejsza rozszerzy się bardziej na E, ale od piątku zacznie się kolejna adwekcja ciepła z S – tym razem już przy mniej kontrastowej pogodzie, na kilka dni pod rząd z przewagą Tmax 10/20°C i przeważnie bez opadów – za to częściej przy aurze pogodniejszej. @alewis napisał wcześniej, że sytuacja jest o wiele ciekawsza niż podczas przewidywalnej do bólu strefówki. Osobiście dodam, że jak dla mnie jest to też ciekawsze, że mamy jesienne ciepło (choć obecnie akurat… Czytaj więcej »

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

Lucas „Osobiście dodam, że jak dla mnie jest to też ciekawsze, że mamy jesienne ciepło (choć obecnie akurat nie na W kraju), które może jeszcze potrzymać przynajmniej w części ostatniej dekady listopada, ale i zarazem takie, które dość nieprzewidzianie może przerodzić się już w zimowy chłód (kiedy i w jakich okolicznościach – ta kwestiajest jeszcze poza zakresem wiarygodnych zapowiedzi).” Tak się przeradza, że przerodzić się nie może;) Oby to przeradzanie rekordem listopada się nie skończyło. Na początku 3 dekady listopada jadę z dzieciakami na kilka dni w Tatry i na razie nawet tam prognozy wyglądają wrześniowo… Niestety doświadczenie podpowiada, że… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Nie bez powodu dopiero od grudnia zaczyna się wyraźniejsza korelacja NAO/AO z ogólnym (średnim) poziomem temperatury. Zobaczymy co w tym względzie pokaże końcówka tego roku?

RadomirW
Gość
RadomirW

Jeśli nawet przy mocno ujemnym NAO i AO zimą dalej będą takie odchylenia na plus przy pogodzie wyżowej, to znaczy że już nie ma nadziei dla naszego klimatu. Pytanie tylko co sprawiło, że w latach 2014-2013 tak przestawił się on na zupełnie nowe tory. Bo ja takiego czynnika nie potrafię namierzyć. Ale może ktoś to umie.

kmroz
Gość
kmroz

Dodatnie NAO zimą, pory ciepłe wcale nie uległy bardzo zmianie (tu skok był koło 2006 raczej)

RadomirW
Gość
RadomirW

Co ty za brednie wypisujesz o porach ciepłych. A bardzo wyraźny skok usłonecznienia w ostatnich latach? A poziom odchylenia od średnich zwłaszcza w 2018 r. ale nie tylko bo przynajmniej jedna kilku tygodniowa fala gorąco-upalna ciągiem bez żadnej przerwy jest w ostatnich latach już w zasadzie normą, czego przed 2013 r. w zasadzie nie było a przynajmniej nie co roku? W ostatnich latach mamy skokowy wzrost temperatur i typu pogody nie tylko zimą ale również w porze ciepłej.

kmroz
Gość
kmroz

2018 rok był tu wyjątkowy i nie ma co się oszukiwać. Ale poza tym? Głównie to pory chłodne spowodowały takie anomalie.

Wzrost uslonecznienia? On też nie nastąpił w 2013 roku. Rok 2017 i właśnie 2013 należały do najbrzydszych w tym wieku. Ten skok zanotowano jakoś w latach 90tych.

W skali globalnej mieliśmy zasadniczo dwa wielkie skoki związane z El Nino. Jeden byl w 1998 roku, drugi w 2016 roku. Jak to profesor kiedyś pisał, tak silne El Nino zostawia po sobie trwały ślad. Poza tym mamy do czynienia z trendem rosnącym bardziej niż skokami.

Dagmara
Użytkownik
Dagmara

No ja widzę w prognozie zejście NAO na minus dopiero w połowie grudnia :P

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Dagmara Zmiany wiru polarnego w dolnej stratosferze, a zmiany cyrkulacji w środkowej lub dolnej troposferze (czyli AO / NAO) to nie to samo. I w dodatku zwykle nie dzieje się jednocześnie. Osłabnięcie cyrkulacji strefowej (czyli w tym wypadku zachodniej) schodzi ze stratosfery na dół w przeciągu 4 do 6 tygodni. Czyli jeśli miałoby być gwałtowne ocieplenie stratosfery (dla znajomych SSW) na początku grudnia, to związane z nim przejście NAO na silnie ujemne wartości nie powinno się zdarzyć przed końcem roku. Czyli to w prognozie może być zupełnie niezależne od stratosfery.Co by było przedłużeniem sytuacji z ostatnich kilku miesięcy gdy na… Czytaj więcej »

MichałN
Gość
MichałN

A na Podkarpaciu dzień „letni”.
https://imgur.com/jJm01AK

kmroz
Gość
kmroz

Ale piękny wieczór u mnie. Ciepło jak latem, niestety jutro będzie dużo zimniej nawet w godzinach dziennych. Teraz czekam na porcje opadów tej nocy.

kmroz
Gość
kmroz

Widzę że Łódzkie znowu ma umiarkowane opady, dobrze że się natura stara nadrobić braki z pierwszej dekady w tym regionie. Za to jeśli chodzi o pas przez zachodnią Polskę to w wielu jego miejscach spadło już ponad 20mm deszczu za ostatnie 36 godzin. Wrocław do 19:00 miał 24mm. Czyli w znacznej części kraju pierwsza połowa listka wypadnie jednak jako bardzo mokra. Co do mojego regionu, to po analizie posterunków dopiero widzę jak dużego pecha miało Okęcie w ostatnich 36 godzinach. Przeważnie w regionie spadło ponad 5mm, a w północnych stawkach aglomeracji nawet ponad 10mm (Borkowo, pow. nowodworski nawet 14mm). Byłem… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

Fakt, popadało konkretnie, ale jak na cały listopad szału nie ma. U mnie kolejno 2,7mm we wtorek, 3,9mm w środę i dziś 0,3mm – w sumie 6,9mm za cały bieżący miesiąc. Kolejne opady raczej najprędzej w III dekadzie miesiąca.
Za to w przyrodzie nadal nieźle – niektóre drzewa nawet wciąż bardziej na zielono niż żółto, choć więcej niż połowa nie ma już liści praktycznie wcale lub co najwyżej w szczątkowej ilości. A długość dnia w centralnej Polsce spadła wczoraj poniżej 9h i pozostanie w takim stanie aż do 29 stycznia. Całe 2,5 miesiąca ciemnicy przed nami.

fan klimatów umiarkowanych
Gość
fan klimatów umiarkowanych

Chochlik
Jak byłby śnieg to nawet w nocy byłoby widno. U mnie obecnie wszystko białe i wcale nie ma tej ciemnicy. No chyba że Ty oczekujesz wiosny albo lata w listopadzie, grudniu i styczniu.

Mateusz
Gość
Mateusz

@kmroz, miałeś tym razem nosa co do opadów. Na Lublinku za 2 dni mamy 9,8mm, czyli prawie tyle co pisałeś :) Co ciekawe to uważam, że sumarycznie to jednak w niewielu miejscach listopad wyjdzie jako jakiś szczególnie wilgotny (mam tu na myśli opady rzędu 150-220% normy), o ile prognozy się jakoś specjalnie nie zmienią i 3 dekada nie przyniesie znacznych opadów. Obecne sumy robią wrażenie, jednak to dla wielu okolic mogą być jedyne warte odnotowania opady przez 2 dekady listopada! A średnia suma opadu dla tego miesiąca na nizinach to przedział 35-45mm.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Wyciągnąłem z czyśćca pięć komentarzy które wpadły tam w wyniku zalogowania się przez osoby, które wcześniej się nie logowały. Tak to niestety działa 😉

Grzybiarz
Użytkownik
Member
Grzybiarz

To teraz mogą czuć się jak w niebie. ;-)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Ależ zimowo i „bajkowo” musi być tego poranka w Sudetach W – zwłaszcza w Karkonoszach i okolicach. Po opadach śniegu się rozpogodziło, a o poranku temperatura na niewielkim minusie. Jak dla mnie zimą jedna z najlepszych opcji pogodowych (ale bez odwilży za dnia) – zważywszy też na to, że nie wiąże się ona z dużym odstępstwem temperatur od normy. Ale mamy jeszcze listopad i póki co nadal jeszcze bardziej „uśmiechają” mi się jesienne krajobrazy. A mamy w tym roku sytuację sprzyjającą spowolnieniu jesieni fenologicznej, a do czego przyczyniają się zapewne zarówno w przewadze wyższe temperatury, jak i mniej przypadków z… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Tu dobrze widać jak weekendowe ciepło „wymierzone” będzie niemalże idealnie nad Polskę – znad ciepłych Bałkanów:
http://www.meteo.pl/um/php/pict_show.php?cat=1&time=20&date=2019111400

Ale i też dobrze widać jak obecność zatoki niżowej (i w ogóle doliny geopotencjału) na W Europy, jak również obecność jakichkolwiek wyżów na N/E kontynentu w coraz większym stopniu oznacza (znacznie) niższe temperatury.

Dagmara
Użytkownik
Dagmara

Do końca listopada nie widać żadnych epizodów zimowych na ten moment, co najwyżej dni z tmaxem w granicach średniej wieloletniej (4-5 stopni) i to w chłodniejszych realizacjach. Także pierwsze dni grudnia powinny być lekko powyżej normy. Prognozy na sam grudzień są mocno podzielone. Niektóre modele wskazują, że (prawie) cały miesiąc nie będzie ani śniegu, ani całodobowego mrozu. Mógłby się on pojawić na S Polski dopiero po Bożym Narodzeniu (ok. 27.12), a na SW nawet dopiero po Nowym Roku. To jest najbardziej optymistyczna wersja. Mniej optymistyczna zakłada szybsze przejście NAO na wyraźniejszy minus a co za tym idzie niższe temperatury już… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

„Do końca listopada nie widać żadnych epizodów zimowych na ten moment”

->>> Przecież dopiero teraz prognozy zaczynają obejmować końcówkę listopada i to jeszcze tylko GFS – w samej końcówce, za +/- 2 tygodnie. Zdecydowanie zbyt daleki termin na konkrety.

Bartek617
Gość
Bartek617

może to dziwnie zabrzmi, ale jako również Krakus i też osoba w podobnym do ciebie wieku (rocznik 1998) liczę tak samo jak Ty na to, że grudzień będzie ciepły/bardzo ciepły :, strona fanipogody wydała komunikat o „atlantyckim” grudniu już z 5 razy (ostatnią taką wiadomość zobaczyłem wczoraj) i zrobi się naprawdę niezły zamęt, jak to zimno z Bieguna Północnego do Polski przywędruje, a z kolei nie uśmiecha mi się ten znacznie cieplejszy okres Bożego Narodzenia, który mimo krótkiego czasu trwania byłby w stanie odmienić dane dotyczące temp. tego miesiąca (np. zamiast rekordowo chłodnego będzie chłodny lub lekko chłodny); to jest… Czytaj więcej »

Misiek
Gość
Misiek

Co sądzicie o wirze polarnym, który teraz podobno jest najsilniejszy historycznie dla tego okresu roku i wkrótce (koniec listopada) ma ulec mocnemu podziałowi co oczywiście oznacza ryzyko sporych mrozów?

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przynajmniej ja to doskonale dostrzegam – widząc sporą różnice w źródle ciepła obecnie nad Polską, a w poprzednich rocznikach (zwłaszcza np. 2015). Z tym, że ja nie wiem, czy należałoby mówić o najsilniejszym wirze polarnym, czy raczej o najsilniejszym jego osłabieniu lub rozczłonkowaniu? (tak na logikę). U źródeł tego jest oczywiście także/głównie stratosfera, a nie sama troposfera – zwłaszcza same jej najniższe obszary blisko powierzchni Ziemi, z perspektywy których najczęściej oceniamy pogodę. Sytuacja jest rozwojowa i przypuszczalnie my skutki tego odczujemy już raczej w grudniu, zwłaszcza, że teraz ujemne jest tylko AO, a NAO przejściowo na plusach – dopiero w… Czytaj więcej »

bially
Gość
bially

trochę brzmi jak zaklinanie zimy. Chociaż można powtórzyć za klasykiem „jest zima – to musi być zimno” lub „taki klimat”. Na razie czekamy na wyraźne ciepło…

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

@bially

Dlaczego zaklinanie? Przecież zawsze podkreślam to w aspekcie prawdopodobieństwa na „A”, jeżeli będzie miało miejsce „B”. Daleki jestem o przesądzania czegokolwiek, zwłaszcza w terminie 7+ dni naprzód.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Podział wiru polarnego na końcu listopada nie powinien spowodować ujemnego NAO i AO przed połową stycznia.

O ile do niego dojdzie. Jest jakieś źródło tych rewelacji?

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

c.d.

Ja znalazłem tylko to w jedenastej (tak!) prognozie na tę zimę z blogu temu poświęconemu
https://www.gavsweathervids.com/winter-2019-20-weather-forecast.php

The GFS ensembles are forecasting a massive deacceleration of the zonal winds in the next two weeks and the three or of four CFS v2 runs are forecasting a reversal of the zonal winds via a probable sudden stratospheric warming (SSW) during December – which is similar to what happened last winter of course.

Czyli na trzy czwarte babka wróżyła. Zobaczymy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jestem pod dużym wrażeniem tej wczorajszej różnorodności pogodowo-termicznej nad Polską – mocno spolaryzowanej zwłaszcza w S pasie kraju:comment image

Warto jednak zauważyć, że znacznie większym odstępstwem od normy była sytuacja na SE (Bieszczady), niż na SW (Karkonosze) – tak duże „listopadowe” ciepło ma prawo cieszyć, ale i w kontekście zachodzących zmian klimatycznych nie powinno być ono bezgraniczne (bezwzględne)…

anonim
Gość
anonim

Począwszy od czerwca mamy kolejny długi lub długi okres z wysokimi lub bardzo wysokimi anomaliami dodatnimi w skali kraju lub choćby w części kraju ( t j teraz). Pamiętamy po czerwcu była III dekada sierpnia, później taki okres wystąpił w październiku a teraz ciągnie się prawie od samego początku listopada właśnie na wschodzie kraju. W tym czasie wystąpił jeden szczególnie zimny ale bardzo krótki okres w październiku który trwał 1-3 doby?…W tym momencie poza pojedynczymi prognozami gfs, który widzi zimową pogodę co jakichś czas w III dekadzie (warto dodać że ta prognoza nie trwa dłużej niż dobę) tego miesiąca nie… Czytaj więcej »

kmroz
Użytkownik
Member
kmroz

Opadowe podsumowanie 1 połowy listopada w Polsce: Słowem wstępu, była ona bardzo deszczowa, z całą pewnością najbardziej od 9 lat (mowa tu o obrazie ogólnokrajowym), a na S i E Polski najbardziej od……. nawet nie wiem kiedy (ze zdziwieniem odkryłem, że istny potop z okresu 3-6.11.2010 całkowicie ominął S i E Polskę…). Mówiąc deszczowa mam na myśli tutaj jej ogólny obraz, niekoniecznie sumy na poszczególnych stacjach, które – jak się zaraz okaże – były bardzo różne. No, właśnie, jak to było? Lecimy po kolei z tematem: Kołobrzeg 39.4mm Koszalin 50.7mm Ustka 69.0mm Łeba 64.9mm Lębork 74.9mm Hel 60.5mm Gdynia-Oksywie niekompletne… Czytaj więcej »