2020/01/25 01:01

11
Dodaj komentarz

Please Login to comment
5 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
BarteSadminLucas wawaAshpodlasianin Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
mottus
Użytkownik
Member
mottus

To niesamowite co się dzieje z usłonecznieniem na SW PL w ostatnich 30 dniach jest na poziomie Madrytu. Podczas gdy na wschodzie i północnym wschodzie ciężko o jeden dzień ze słońcem. Przepaść na tak małym obszarze jest ogromna.

Białystok 21.3h, Wrocław 101.3h, Opole 103,1h, Bielsko-Biała 105.5h.

Z Mazur
Użytkownik
Member
Z Mazur

A jak się wejdzie w pogodynce do części „klimat” i załaduje „mapy klimatu Polski”, zobaczy się ciekawą rzecz. Usłonecznienie w okr. 1981-2010 spadło na NE w porównaniu z ref. 71-00. Na przykład wrzesień już nie jest tutaj najsłoneczniejszym miesiącem, to miano odebrał wrzesień na Mazowszu. No cóż mieszkam w królestwie stratusa. Tutaj stratus rządzi, tu jest produkowany i tutaj wraca z podbojów. Kto chce stratusa? Eksportujemy za darmo.

podlasianin
Użytkownik
Active Member
podlasianin

Oczywiście wszystko jest prawdą, i prawdopodobnie z biegiem lat już całkowicie sie pożegnamy ze słońcem od 1 listopada do ferii zimowych… Niby tak daleko do koła podbiegunowego a noce polarne się rozgaszczają z każdym rokiem coraz bardziej.

Z Mazur
Użytkownik
Member
Z Mazur

Ja już wolę noc polarną niż zimy na Mazurach. Przynajmniej gwiazdy, czasami Księżyc świeci, a nie rzadko zorza polarna. Dzisiejszy dzień nic, tylko szarówka, w nocy tylko głęboka czerń.

podlasianin
Użytkownik
Active Member
podlasianin

OO to strzelam, że przez najbliższe ok 40-50 dni w 99,99% będzie u mnie kolor fioletowy :D A tak na poważnie to masakra, co sie dzieje od kilku lat w okresie listopad-styczeń… kiedyś pamiętam naprawdę było sporo słońca a teraz? Ze swiecą go szukać…. W dodatku te kolosalne różnice jak już Mottus napisał między nami a SW. Myślę, że można podzielić nasz kraj już na 2 strefy klimatyczne, Bo zdecydowanie bliżej SW do klimatu podzwrotnikowego niż umiarkowanie ciepłego.

Ash
Użytkownik
Member
Ash

A czy te dane będą zliczane do miesięcznych? Ewentualnie czy takie dane miesięczne są już gdzieś dostępne?

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Na C Mazowszu usłonecznienie podczas tegorocznego grudnia (na szczęście) po pogodniejszej stronie mocy.
Z tym, że zdecydowanie więcej pogodnego nieba mieliśmy podczas chłodniejszych/mroźniejszych (niż cieplejszych) dni.
W najbliższym czasie dalsze ocieplenie (na razie co najmniej do środy 18.12), które powinno przynieść więcej pogodnego nieba, choć aż tak pogodnie jak podczas (naj)chłodniejszych dni 05-06.12 i 11.12 raczej nie będzie.
Tak więc niebawem kończymy pogodowy „listopad”, a zaczynamy „marzec-kwiecień”…

Jako ciekawostkę dodam, że dzisiaj na jednej z posesji zauważyłem wybijające kwiaty… forsycji – a przecież najcieplejsze dni tegorocznego grudnia dopiero przed nami !

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Przyznam szczerze, że jak długo bardziej wnikliwie analizuję prognozy, to nie pamiętam takiej sytuacji, aby przy prognozach przejścia NAO/AO na wartości ujemne (w miesiącach DJFM) jednocześnie mielibyśmy tak dużą zgodność realizacji co do wyraźnie dodatnich anomalii temperatury i to w terminie do 10-12 dni: http://www.mojapogoda.com/meteo/eps/ensemble-tt6-warsaw.gif Prognozy spadków NAO/AO w tym okresie roku przeważnie przedkładały się na zapowiedzi nierzadko dwucyfrowego mrozu (Tmin) w niemałej części realizacji, albo przynajmniej na dużym ich rozrzucie w terminie 5+ dni. A tu proszę – takie „cudo”… Rok 2019 przechodzi sam siebie – pod wieloma względami. Jeżeli sprawdzą się te prognozy, to jeszcze w okolicy Świąt… Czytaj więcej »

Bartek_22-550
Użytkownik
Active Member
Bartek_22-550

Te opady juz wyparowuja z odslon ECMWF. 2019 to jest jednak najgorszy koszmar… No moze poza bardzo fajnym majem, ktory uratowal sporo opadami. Co do prognoz zas to jednak jakby nie patrzec te temperatury spadaja w fusach konsekwentnie za wiazkami oscylacji. Niestety maja z czego spadac wiec efekt spektakularny nie jest.