2020/02/26 21:02

W pięć lat…

…stężenie CO2 w atmosferze (dane globalne) wzrosło o 13.4 ppm. To około 10% tego o ile maksymalnie wahało się stężenie CO2 w ciągu ostatnich 800 tysięcy lat.

  • Grudzień 2011: 391.34 ppm
  • Grudzień 2016: 404.70 ppm

Źródło

Źródło: Skeptical Science

W tym tempie, pod koniec roku 2021 globalne stężenie CO2 osiągnie ponad 418 ppm, a 10 lat później zaczniemy mówić o kolejnej granicy – tym razem 450 ppm.

Print Friendly, PDF & Email

17
Dodaj komentarz

Please Login to comment
5 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
zaciekawionyaldebAlsetArctic HazeArctic Haze ☀️ Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
student
Gość
student

Proszę sie nie ośmieszać tym odtwarzaniem za ostatnie milion lat. To szit a nie nauka…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A czy np. pracę archeologów też tak byś nazwał(a)?

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member
student
Gość
student

Jest pełno znaków zapytania o np. klimat w średniowieczu, ale oczywiście łatwiej powiedzieć co było 800tys lat temu. Bo i tak nikt nie sprawdzi…

Sylwester
Gość
Sylwester

@Student jakie pytania odnośnie klimatu? W całym serwisie meteomldel znajdziesz odpowiedzi z badań naukowych tak wiec jakie masz pytania? Może pomoge odpowiedzieć. I co jeśli nie emisja co2 wywołała ocieplenie jakiego jeszcze nie było jeśli negujesz fakt.

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

@”Student”

Wyraźnie pokazujesz że:

1) nie wiesz nawet o czym mowa (mowa o stężeniu CO2, nie temperaturze)

2) nie masz pojęcia skąd znamy te stężenia za ostatnie prawie milion lat.

Najpierw się trochę poducz, a dopiero potem podważaj całe dziedziny wiedzy.

grzeg8
Gość
grzeg8

z Wykresu drugiego widać jak temperatura na Antarktydzie nie „nadąża” za wzrostem CO2- Czyżby ostatnie dziwne zachowanie lodu morskiego i wyjątkowo długo utrzymująca się dodatnia anomalia miała tą zależność nadrabiać(oczywiście przy takim tempie emisji zachowanie zależności temperatur i stężenia CO2 jest nie możliwe z uwagi na dużą bezwładność cieplną kontynentu) ?
ps. Szkoda że nie jest podane którego rejonu Antarktydy dotyczą te dane z rekonstrukcji

Michał
Gość
Michał

Czyli poniżej 400 ppm już nie spadnie.

Alset
Gość
Alset

Pierwsze było jajko czy kura? Emisja CO2 efektem wzrostu temperatury czy wzrost temp. efektem emisji CO2? Czy rozdzielczość tej paleco rekonstrukcji pozwala nam na realną konkluzję. :idea:

aldeb
Gość
aldeb

Poza tym, w kontekście dyskusji o GO (i implikacji gospodarczych etc) moim zdaniem ma to drugorzędne znaczenie. Często słyszę taki argument ze strony denialistów antropogenicznego GO – „a co jeśli wzrost CO2 spowodowany jest wzrostem temperatury, a nie na odwrót?” No dobrze, ale nawet jeśli, to do cholery co z tego? W takim wypadku wzrost stężenia CO2 niechybnie spowoduje sprzężenie zwrotne dodatnie i dalszy wzrost temperatury, wracamy więc do punktu wyjścia. Czy GO spowodowaliśmy, czy pierwotna przyczyna była inna – jeżeli w momencie galopującego globalnego ocieplenia emitujemy miliardy ton gazów cieplarnianych rocznie, to czy tego chcemy czy nie, walnie się… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Ale to skąd pochodzi CO2 w atmosferze to chyba, kurna, wiadomo. Weźmy rocznik statystyczny i spiszmy wydobycie ropy, węgla i gazu. Wyliczmy ile jest w nich węgla i będziemy mieli z dużą dokładnoscia nasze emisje. Jak dodamy emisje z produkcji cementu i wycinania lasów to mamy 10 Gt C rocznie. W atmosferze co roku przybywa 5 Gt C. Połowa bo reszta pochłaniana jest przez oceanu (powodując jego zakwaszenie co jest mierzalne) i do biosfery lądowej (użyźnia lasy). Jeśli teraz uznamy, że CO2 wzrasta bo temperatura wzrasta to musimy najpierw wyjaśnić co się dzieje z tymi 10 Gt, które emitujemy. To… Czytaj więcej »

Alset
Gość
Alset

Dziękuję za interesującą dyskusję.

Natura jest na szczęście nieprzewidywalna i oby zaskoczyła nudnych modelarzy :)choć będą pewnie juz martwi.