2020/04/02 15:04

W środę nawet +18 stopni?

Globalny model ECMWF sugeruje, że lokalnie temperatura w środę osiągnie 15°C (w okolicy Nowego Sącza). Problemem tych modeli jest to, że bardzo często nie doceniają one wpływu zjawisk fenowych, które mogą jeszcze bardziej podbić tę, która jest przez nie prognozowana. Tak ma ponoć być w najbliższą środę. Model ECMWF, jak wspominaliśmy, sugeruje 15°C. Model DWD-ICON jest ostrożniejszy i prognozuje 14°C. Całkiem inną koncepcję ma model GFS, który daje również 14°C, ale w nieco innej lokalizacji (Zamość).

Całkiem inną historię opowiada model WRF (EMS) serwisu meteoprognoza.pl. Tutaj zjawiska fenowe są bardzo wyraźne i podbijają temperaturę ponad 16, a nawet do 18°C. Najwyraźniej zima 30-lecia nam się rozkręca. Czy są na to szanse? Owszem, są. Tyle byśmy potencjalnie sami dawali widząc prognozę 15°C w modelu globalnym. Czy tak będzie, zależy głównie od zachmurzenia, intensywności zjawisk fenowych. Dowiem się więc w środę.

Źródło: Model WRF/EMS, meteoprognoza.pl.

Obrazek wiodący: Jarosław Kwoczała.

Print Friendly, PDF & Email

100
Dodaj komentarz

Please Login to comment
38 Comment threads
62 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
Lucas wawaadekRobertofan klimatow umiarkowanychZbigniew Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
anonim
Użytkownik
Trusted Member
anonim

Czyli zapowiada na się na bardzo duże ciepło, ale do rekordu ciepła tego miesiąca raczej zabraknie. Właśnie apropo wyjątkowo dużego ciepła wiemy już że tmax minimalnie przekroczyła 20 stopni w grudniu w historii. Wg mnie nowy rekord grudnia tmax jak najbardziej prawdopodbny ale już raczej nie w tym roku. Chyba największy potencjał na to jest jednak w I dekadzie miesiąca. A zimowej pogody wciąż nie widać w najbliższym horyzoncie, dopiero w końcówce miesiąca się coś takiego pojawiło wg gfs, ale po pierwsze że do tego czasu pozostało bardzo dużo czasu a po drugie standardowo już gfs złagodził „atak zimy w… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Użytkownik
Active Member

W obecnym wieku tylko w 2006 roku zdarzyło się, żeby w grudniu temperatura przekroczyła 15 stopni u mnie na Górnym Śląsku. Temperatura wtedy wzrosła do 15,3 stopnia 6 grudnia oraz do 16,4 stopnia 9 grudnia. Czy w najbliższą środę temperatura zdoła osiągnąć w moim regionie 15 stopni? Wątpię, ale według prognoz, temperatura na poziomie 850 HPa ma być wyższa niż 13 lat temu. Ale jak wiemy, temperatura na wysokości 850 HPa nie jest jedynym czynnikiem decydującym o temperaturze na dwóch metrach.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Zwrócę uwagę, że 18.12 będziemy mieli wspomaganie niżem (a uściślając jego ciepłym sektorem) zmierzającym z SW na NE nad Bałtykiem. A w takich okolicznościach mamy dodatkowy „katalizator” do wyższych temperatur (T2M) względem zapowiedzi – zwłaszcza na S/SE, gdzie efekt fenowy najbardziej sprzyja wzrostom temperatury. Tmax w widełkach +12/+18°C jest dość prawdopodobna na więcej niż połowie obszaru kraju. Jednak, jak słusznie zauważono, będzie to jeszcze zależało od zachmurzenia i skali efektu fenowego bliżej gór. Dodam jeszcze, że jeżeli sprawdzą się ranne prognozy ECMWF (w sensie sytuacji barycznej), to kolejny taki przypadek możemy mieć ok. 21.12. Natomiast prognozy wyraźniejszych ochłodzeń nadal są… Czytaj więcej »

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

Coraz bardziej przypuszczam, że się sprawdzą na zasadzie trudnego do przewidzenia zaskoczenia…” albo nie nadejdą w ogóle;)

gripen
Użytkownik
Active Member
gripen

Dramat. Każdy kolejny rok i miesiąc coraz” ciekawszy „. Patrzę na prognozy i nie wiem co powiedzieć więcej. Poproszę o odpowiedź prawie 20 stopni w grudniu, to odpowiednik ilu w lipcu + 35 czy więcej

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

prędzej prawie 40. U mnie próg +15 w grudniu był osiągnięty ostatnio tylko w 2006, wcześniej dopiero w 1989, stamtąd też jest rekord, ponad 18 stopni. A +35 latem jest ostatnio osiągane średnio co 2-3 lata.

Z Mazur
Użytkownik
Member
Z Mazur

@gripen Załóżmy, że te 20 st. będzie w Krakowie. Średnia maks. dla tego miasta w grudniu to 2.1 st., a więc te 20, to 17.9 więcej niż ta średnia. W tym mieście śr. maks. w lipcu 24.6, a więc takie odchylenie to 42.5 st. w lipcu….

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

a więc dobre 5 stopni powyżej rekordu. Dlatego nie ma co porównywać grudnia z lipcem, bo skala możliwych anomalii dodatnich oraz ujemnych jest całkiem inna. Bez sensu też np. mówić że po takim 26 czerwca (an. ok +10K) powinien nadejść dzień z anomalią -10K, bo taki w czerwcu nigdy nie wystąpił, już -7K to coś wyjątkowo rzadko spotykanego nawet za komuny. Lepiej się sprawdza porównanie percentyli. 20 stopni w grudniu to percentyl 100, wartość rekordowa dla praktycznie każdej stacji jest niższa :D w Katowicach wartość percentyla 90 to ok. +8-9 stopni. Odpowiednik w środku lata to 29-31 stopni czyli taki… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Pomimo coraz częściej ciepłych także zim, nie sposób nie dostrzec, że silnie dodatnich anomalii (ok. +10K i wyższych) wyraźniej przybywa nam głównie w porze ciepłej. W porach chłodnych dotyczy to głównie terenów podgórskich. Jednak w skali całego kraju cieplejsze pory chłodne (zwłaszcza zimy) to efekt głównie deficytu ujemnych anomalii, a przewaga dość długich „tasiemców” z anomaliami wokół +5K.
Ten rok jest pod tym względem dość osobliwy (nietypowy), bo – nawet przy założeniu ocieplenia się wszystkich pór roku – zakres zmienności dla ujemnych anomalii nadal największy jest o tej porze roku (a nie w maju, lipcu, czy październiku).

Z Mazur
Użytkownik
Member
Z Mazur

No i chyba rusza atak na rekordy ciepła dla półrocza chłodnego. Od wiele lat wciąż są podbijane nowe rekordy pory ciepłej i jednocześnie rekordy absolutne. Może rekord historyczny jest nie ruszony (ja nie uznaję Pruszkowa), ale bardzo wiele stacji poza Polską północną ma rekordy absolutne podbijane często rok po roku w ostatnich rocznikach. Przykład: sierpień 2013, 2015, czerwiec 2019. Tymczasem rekordy miesięcy zimowych robią się stare jak kożuch po dziadku. Nie chodzi mi o to, że bardzo tego chcę. Ale chcę zaznaczyć, jak bardzo pora ciepła ociepla się w stosunku do pory chłodnej. I czy może to o czymś świadczyć.

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

Duże ciepło u mnie jest już dzisiaj, o 16:00 było +11,2C. I to mimo że jest już ciemno, żaden model nie dawał tak wysokiej temperatury. Szalejemy więc na całego, kto wie czy ta ‚fala upałów’ w grudniu nie sprawi, że będzie on chłodniejszy tylko od 2015 jeżeli chodzi o średnią. Miał być normalniejszy albo wręcz chłodniejszy a tu taki psikus. Podobnie było z lutym 2019, miały być mrozy, nawet stosunkowo blisko czaiły się naprawdę duże mrozy. A było przedwiośnie z 120h usłonecznienia i tmax często przekraczającą 10 stopni powyżej zera.

gripen
Użytkownik
Active Member
gripen

Ostatni gasi światło. Dziś zakończył się kolejny szczyt klimatyczny w Madrycie. Efekt żaden.

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

Oczywiście, ze żaden. Banda debili się zebrała i próbuje wyłudszć pieniadze od zwykłych ludzi dla siebie, a przy tym nie narazić się światowym korporacjom. Jak ktos wierzy, ze te szczyty klimatyczne są po to by naprawdę ratować klimat, to jest tak samo ślepy jak Ci co nie wierzą w jego ocieplenie.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

@fku
Nie ma to jak cały czas prześmiewczo/ironicznie pisać o pogodzie i zarazem być takim pesymistą. Nie wiem do czego takie postawy jak Twoja mają prowadzić…???
Ja, w odróżnieniu od Ciebie, mam pozytywne ustosunkowanie zarówno co do tego, że ostatnich 6 roczników nie wyznacza nam już nowych norm, jak i co do tego, że przed moim „odejściem” emisje będą już spadały.

oliver57
Gość
oliver57

Moje podejście do tego co dzieje się z klimatem ziemskim ,a szczególnie do bezprecedensowego ocieplenia trwającego od 6 lat na terenie Polski zmienia się od katastrofizmu jak u f.k.u do optymizmu jak u Lucas wawa. Zaniepokojony faktem AGW, mniej lub bardziej jestem stale i nie cieszę żadnym miesiącem z anomaliami powyżej +3K ,a tym bardziej biciem średniej rocznej temperatury rok po roku. Dzisiaj skrajny pesymizm po prognozach na najbliższe 5 dni bo późniejszy termin to już bardziej wróżby niż prognozy. Światowe Emisje g.c. zaczną spadać po większych katastrofach spowodowanych ekstremalną pogoda (susze, powodzie , tornada ,huragany) z ofiarami w ludziach… Czytaj więcej »

oliver57
Gość
oliver57
Zbigniew
Użytkownik
Active Member
Zbigniew

Przekroczenia 15 stopni to duży ewenement w grudniu i z tego co pamiętam to zdarzyły się ostatnio lokalnie w grudniu 2015, grudniu 2009 czy na trochę większą skalę w grudniu 2016. Ciekawe czy rzeczywiście tmax przekroczy 15 stopni – muszą być do tego odpowiednie warunki czyli intensywna adwekcja powietrza z S, bezchmurne/pogodne niebo ze słońcem oraz halny.

mjetek
Użytkownik
Member
mjetek

I takie warunki będą we wtorek/środę ;p

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

W Warszawie mamy wieczorny skok termiczny z ok. +5/+6°C jeszcze ok. godz. 18. do blisko +9°C obecnie. To wpływ frontu ciepłego jaki na S/SW kraju już wcześniej przyniósł wartości powyżej +10°C. Już po obecnej sytuacji widać, że UM zaniża wartości średnio o ok. 2-3 st. I jak coraz więcej prognoz wskazuje, nie tylko w środę 18.12, ale i być może także w piątek i/lub sobotę (20-21.12) w wielu miejscach zanotujemy Tmax powyżej +12°C (w najcieplejszych powyżej +15°C). Natomiast… najświeższa odsłona ECMWF prognozuje ochłodzenie już w czasie Świąt BN, choć przynajmniej Wigilia miałaby być jeszcze z temperaturami „listopadowymi”. Zobaczymy jak się… Czytaj więcej »

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

To potężne Bożonarodzeniowe ochlodzenie przyniesie temp. wokół normy i potrwa 3 dni ;) Choć u mnie to wystsrczy abym miał Święta białe.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

A ja myślę wprost przeciwnie, tzn. że tradycji stanie się zadość i więcej zimowej aury będziemy mieli po Świętach BN, albo już po Nowym Roku.

Zbigniew
Użytkownik
Active Member
Zbigniew

Rok temu w analogicznym okresie mieliśmy lekką zimę ze słabym kilkustopniowym mrozem w ciągu dnia, pochmurną pogodą i z opadami śniegu, która właśnie zaczęła się na początku II dekady grudnia i w ta lekka zima trwała ponad tydzień, a teraz będziemy mieli nawet kilkanaście stopni na plusie. Ale z czym ja w ogóle porównuje. Wystarczy sobie przypomnieć pewną część II dekady grudnia 2009 czy 2010 wtedy to mieliśmy w pewnych regionach Polski w najcieplejszym momencie dnia na minusie mniej więcej tyle ile w obecnych prognozach jest na plusie. :D

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

Na razie inne modele nie potwierdzają rewelacji ECMWF o tym spektakularnym Bożonarodzeniowym ochlodzeniu do okolic normy. Zobaczymy poranne rozdania.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Ochłodzenie z w większym stopniu aurą zimową tradycyjnie nadejdzie już po Świętach.
Natomiast ciekawi mnie, czy w świątecznych dniach będzie padało (jeżeli już to zapewne deszcz), czy też będzie pogodniej? Powiem szczerze, że przy tym co ostatnio wyczynia pogoda, to nie „obrażę się” nawet na deszcz przy +1/+5°C w wolnych dniach…

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

Już po tym „ochłodzeniu bożonarodzeniowym”. Ja nie wiem skad masz informacje, ze po świętach przyjdzie zima do Polski. No chybe ze masz na mysli +3 i deszcx, a wyzej 0-1 stopien i snieg lub deszcz ze śniegiem.

chochlik
Użytkownik
Active Member
chochlik

Pojawiają się od czasu do czasu w prognozach GFS możliwości rozwoju wyżu w Europie środkowej i wschodniej, co mogłoby przynieść trochę mrozu w okolicach Sylwestra i Nowego Roku.
Również ensemble modelu ECMWF dla Warszawy pokazuje w końcówce roku spadek średniej z wiązki w pobliże O*C :comment image

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

@fku
A skąd Ty masz informację, że będzie już cały czas ciepło – także po Świętach BN, czy po Nowym Roku?
Tylko proszę, nie pisz, że dlatego bo ostatnie roczniki były takie, a nie inne… Choć akurat w tej kwestii to właśnie częściej przynosiły ochłodzenia (albo po 25.12, albo po 01.01).

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

Lucas No ja nie wiem ale na razie nie widzę przesłanek, zeby po Świętach miała przyjść zima do całej Polski. No chyba że masz na myśli pseudozimę przez 0. I jezeli mowisz po Swiętach to ja myślę bardziej 27.12 niz Sylwestwr czy 3 Króli. A że jakas tam zima przyjdzie kiedyś tam w styczniu to tego nie wykluczam. Na razie po jednej wczorajszej pseudozimowej odsłonie zimy na 10dni kompletnie nie widac. Zreszta ochłodzenia wchodzą z wielkim bólem, wiec nawet jak się coś pokaże, to pewnie bedzie i tak 3 razu odsuwane w czasie, wiec tym bardziej nie widze na razie… Czytaj więcej »

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

w ostatnich latach w styczniu jednak dość często zima była, jedyne wyraźne ciepłe stycznie w tej dekadzie to 2015 i 2018. Zresztą gdzie im tam do 2007 czy niektórych z lat ’90. Dwa stycznie z anomalią powyżej +2,5K w ciągu 10 lat to dość normalne zjawisko. Obecnie na grudniach obserwujemy podobne zjawisko, co na styczniach w latach 1988-1994. Wówczas mieliśmy anomalie 2,82 + 3,42 + 3,39 + 1,75 + 0,91 + 1,77 + 3,82 (średnia 7 lat: +2,55K) Obecnie na grudniach (2013-2018): jest 2,87 + 1,47 + 4,99 + 1,55 + 2,76 + 2,11 (średnia 6 lat: +2,62K) Ten ciąg… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

@fku Zauważ, że te wszystkie dywagacje sprowadzają się do kwestii nadrzędnej, tzn. oceny skali ocieplenia klimatycznego, w tym czy spowolni względem ostatniej dekady, czy nie (mowa o Polsce, choć nie należy zapominać o jego podłożu globalnym)…? Bo przecież nie ma innej opcji jak częstsze/dłuższe/wyraźniejsze ochłodzenia przynajmniej względem rocznika 2019, jeżeli tempo ocieplania się klimatu ma być mniej „szaleńcze” niż wynika to z ostatnich miesięcy/roczników. Ty stoisz na stanowisku, że ostatnie roczniki wyznaczają nam już nowe standardy. A ja, że jest to jednak wyraźniejsze przejściowe zwyżkowanie na tle stosunkowo wolniejszego ocieplenia w aspekcie długoterminowym. W tym wypadku nie jest sztuką sugerowanie… Czytaj więcej »

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

Ochłodzenie już widać, ok. 23 grudnia miało by się ochłodzić, na razie niestety do opcji chyba najgorszej czyli tmax około +5 stopni, opady deszczu i zachodni wiatr. Późnojesienna bździna na całego, akurat w okresie świątecznym :( Aury zimowej, nawet lekkiej ani widu ani słychu, coś tam się pojawia dopiero na krańcu prognozy GFS czyli w strefie fusów typu „rzut kością”. Prognozy wskaźników atlantyckich to zaś NAO na stanach neutralnych, AO – lekko ujemnych. Grudzień niemal na pewno będzie miesiącem ciepłym, jak bardzo to się jeszcze okaże. W skrajnym przypadku będzie ustępował jedynie grudniowi 2015 i wyprodukuje nam imponująco wysoki rekord… Czytaj więcej »

Zaciekawiony
Użytkownik
Active Member
Zaciekawiony

Na Podlasiu ładny, słoneczny poranek.

Tomek
Użytkownik
Member
Tomek

Nowy Sącz zapewne wygra tę konkurencję dot. temperatury maksymalnej w środę, należy jeszcze dodać, że oprócz halnego będzie na to miało wpływ bardzo bliskie położenie istniejącej stacji w stosunku do zwartej, betonowej sądeckiej starówki. Według mnie Nowy Sącz to jedna z kilku stacji synoptycznych do natychmiastowej zmiany lokalizacji.

Janek
Użytkownik
Member
Janek

Dobre warunki do zniszczenia opon zimowych.

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

e tam bez przesady, parę dni +13 niczego nie zniszczy. Starym autem jeździłem cały rok na zimowych bo był warty może z 1500 zeta i szkoda mi było dokładać 1/3 wartości auta na najtańsze letnie. Teraz mam nowszego i mam już letnie.

Na zimowych w lato da sie jeździć, co najwyżej czasami przypiszczy guma jak się za mocno ruszy. W drugą stronę już się nie da, szybko bym zaliczył blacharza.

Andy43
Użytkownik
Andy43

Czy dobrze mi się zdaje, że w Warszawie od co najmniej lat 40. nie było roku bez ani jednego miesiąca poniżej normy? Czy był jakiś taki rok w ogóle w przyszłości? 2020 na pewno takim będzie

oliver57
Gość
oliver57

Ten fakt w odniesieniu do ocieplenia klimatu ,które bardzo widoczne już jest w dłuższym okresie np. 10 lat nie ma większego znaczenia np. zimny luty i marzec w 2018 roku i rekordowo ciepły cały rok 2018. Rekordowo ciepły okres 2014-2019 mimo kilku chłodnych i zimnych miesięcy. Nagłaśnianie krótkich zimnych okresów w ostatnich np. 30 latach gdy około 70-80 procent tego czasu stanowiły okresy z dużymi dodatnimi anomaliami to typowe działanie osób negujących AGW.

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

Denialistą jest nawet nasz pan prezydent, jego słynny tweet o tym, że go szlag trafia na myśl ile wydajemy na walkę z AGW w kontekście tego co widzi za oknem był datowany na bodajże 1.04.2013. U mnie leżało wtedy 30 cm śniegu a temperatura z trudem przekroczyła zero w ciągu dnia.

Takie zimniejsze okresy zawsze powodują wysyp denialistów. W tym roku dało się słyszeć o tym przy okazji zimnego maja pełnego paskudnych, mokrych dni w których temperatura nie osiągała nawet 10 stopni za dnia. Za to w czerwcu bijącym rekord prawie że dwukrotnie jakoś nagle zniknęli.

PiotrNS
Użytkownik
Active Member
PiotrNS

Jeśli dobrze pamiętam, to w czerwcu prezydent Duda wyraził jakieś zaniepokojenie tymi wielkimi upałami i padającymi rekordami, mówiąc że w obliczu tak groźnych zmian klimatu trzeba reagować. Pomijam kwestie na ile była to autentyczna refleksja, a na ile przedwyborcza zagrywka, bo to nie miejsce na tego typu dyskusje.
Przyznam jednak że 4 kwietnia 2013 bym się nie dziwił, to co się wtedy działo naprawdę było dołujące.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

@PiotrNS

Przy tym co się dzieje obecnie, ja takie przypadki jak w marcu i na początku kwietnia 2013 r. zaczynam traktować już jak „koło ratunkowe”…

anonim
Użytkownik
Trusted Member
anonim

Chyba jedyna i już ostatnia szansa na ujrzenie zimowych widoków grudniu będzie w samej końcówce miesiąca. Prognozy nie są 100% w pewne ale są powtarzalne i do 25.12 a nawet dłużej nie dają szans na zimowa pogodę więc za bardzo co się łudzić nie ma. Ten grudzień ani nie spowoduje że rekord roczny nie padnie ani że nawet grudzień będzie poniżej normy czy w normie z wyjątkowo dużym już prawdopodbieństwem. Tymczasem na jednym portali został powielony błąd dotyczący listopada ( po raz drugi bo po raz drugi przeczytałem to samo, więc się zastanwiam czy to przypadek). KB pisze że listopad… Czytaj więcej »

zbig
Użytkownik
Active Member
zbig

Za to tak wygląda ranking najcieplejszych grudni (wszystkie po 1951, ale to jest z całej historii):

2015 4,99
2006 4,51
1971 3,43
2011 3,14
1974 3,05

Możemy chyba już obstawiać, na które miejsce wciśnie się tutaj 2019. Pierwsze dwa raczej poza zasięgiem; zakładam, że to ciepło nie będzie trwać aż do Sylwestra. Ale miejsca 3-5 jak najbardziej realne, o ile nic nas nie zaskoczy na sam koniec miesiąca.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Dzisiaj jeszcze rano w radio słyszałem zapowiedzi o Tmax ok. 10°C m.in. dla Warszawy. Okazały się mocno przesadzone, bo notowano nieco ponad +6°C. Natomiast o poranku było ok. +2°C. W obu przypadkach wartości były niższe względem większości prognoz o 1-4 st. Przed nami owszem cieplejsze dni (najcieplejsze w grudniu), ale nie ukrywam, że zwłaszcza w zaistniałych okolicznościach tego typu pomyłki odbieram pozytywnie. W miniony weekend odpuściłem już zupełnie nadziejami na aurę zimową jeszcze w grudniu. Może jak stanie mi się to bardziej obojętne (czyli od Świąt BN naprzód) to proporcje ciepła względem chłodu przestaną być aż tak duże jak przez… Czytaj więcej »

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

To Katowice ciepłe, tmax prawie 11 stopni. Obecnie bezchmurne niebo i spadająca temperatura, o 22:00 było 0,7*C. Już więc jest chłodniej niż +3C zapowiadane jako Tmin, a do rana powinno spaść jeszcze o 2-4 stopnie. Było dziś sporo słońca, powiedziałbym że jest to pogoda marcowa a nie grudniowa. Do listopadowej też to niezbyt pasuje, za dużo słońca. ECMWF jest już wyraźnie chłodniejszy na okres świąteczny, na 25 grudnia widzi tmax +2 stopni, a 26 grudnia lekki mróz w ciągu dnia. Fusy fusiaste, jednak wykluczyć tego nie można, wszak NAO będzie raczej neutralne a AO ujemne. Nie ma przesłanek do utrzymywania… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Skoro wszyscy grzebią znów w fusach i to i ja się odważę. GFS z 12z daje w całej Polsce dodatnie temperatury w dzień do końca roku.

A jak będzie naprawdę, zobaczymy. Szczególne później. Ten układ temperatur atlantyckich we wrześniu wróżący neutralne NAO zimą daje szanse na przynajmniej kilka tygodni mrozów. W końcu średnio zerowe NAO musi oznaczać ujemne przez jakiś czas.

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

ja też nie byłbym taki pewien, że cała zima 2019/20 znowu będzie ciepła. Może się okazać że będzie podobna do zimy 2008/9 która w grudniu też się nie chciała za bardzo rozkręcać, za to w styczniu i lutym dała popalić – w styczniu mrozem a w lutym wysokim śniegiem, u mnie było wtedy nawet ok. 30 cm.

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

30cm śniegu to Ty co najwyzej w Szczyrku zobaczysz:)

Lukasz160391
Użytkownik
Active Member

W Katowicach taka pokrywa śnieżna również jest możliwa.
Po pierwsze – Katowice są chłodniejsze niż sąsiednie regiony naszego kraju.
Po drugie – stolica Górnego Śląska leży na wyżynie.

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

To nawet w Szczecinie jest możliwa ;) Powiedz mi kiedy oststnio taka u Was była? Pewnie w 2013 w kwietniu :) U mnie 30cm jest co roku. W zeszlym w styczniu miałem ok. 60cm, dwa lata temu max. ok. 30,a 3 lata temu tez kolo 60cm. Ciekawe ile w tym roku będzie. Licze ze w styczniu co najmniej te 30, 40cm będzie.

chochlik
Użytkownik
Active Member
chochlik

Co się stało z modelami ALARO oraz AROME od IMGW ? Od kilku dni żaden z nich nie wyświetla nowych prognoz.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Wczoraj wkroczyliśmy w pierwszy zimowy termiczny „dołek” w sensie średniej statystycznej, która za okres 1981-2010 zbliżyła się już do -2°C w skali kraju. To dodatkowo podbiło i tak wysoką anomalię dobową do ponad +7K (ref. 1981-2010). To tylko utwierdza mnie w przekonaniu dlaczego zimą zmienia się moje nastawienie co do pogody, w tym temperatury. Otóż wcale nie był to jakiś niezwykle ciepły dzień (m.in. w Warszawie), a i tak przyniósł dużą dodatnią anomalię. Po prostu zimą, inaczej niż między marcem a listopadem (zwłaszcza połową III a połową XI), nie da się mieć autentycznie przyjemnego ciepła bez sporych dodatnich anomalii. A… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Użytkownik
Active Member

W Gliwicach jak na razie zimno i pochmurno.
Pomimo godz. 10:00, temperatura jak na razie tylko nieznacznie przekracza 0 stopni.

Zaciekawiony
Użytkownik
Active Member
Zaciekawiony

Kolejny pogodny ranek na Podlasiu. Pogoda próbuje wyrównywać różnice w usłonecznieniu?

Zbigniew
Użytkownik
Active Member
Zbigniew

Tymczasem w Przemyślu było 14,6*C o 9 UTC czyli jak na razie najwyższa temperatura maksymalna tegorocznego grudnia.

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

To na południu dzisiaj paskudny dzień, toniemy we mgle i jest chłodnawo względem prognoz. W nocy było -1,5 a obecnie jest ciut ponad +6, widoczność słaba mimo 14:00 godziny. Nawet UM nie trafił bo prognozował w zasadzie bezchmurne niebo, tlyko jakieś tam chmurki piętra wysokiego miały być. Wygląda na to, że najgorsza pogoda czeka nas w okresie bezpośrednio przed świętami, jak się ochłodzi do temperatur wokół +5 za dnia i do tego będzie padać i wiać z zachodu. Kolejne święta z paskudną jesienną słotą, już chyba czwarte pod rząd. Gorszej pogody niż w 2016 to raczej się nie da, w… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Jedno z największych dziwactw klimatyczno-pogodowych tej dekady jest to, że w ciągu 9 lat Boże Narodzenie nie może przynieść choć raz aury jak Wielkanoc w 2013 r. – z choć lekkim mrozem i chociaż połową pokrywy śnieżnej jak wówczas. A w tym roku – jeżeli w końcówce nic się nie zmieni – to cały grudzień może nie przynieść m.in. na Mazowszu nawet takiej pokrywy śnieżnej co cały marzec b.r. (który był i tak ciepły). O roku 2018 już nie wspomnę. A przecież statystyczna Tavg dla grudnia jest o blisko 4 st. niższa niż dla marca (!). W tej dekadzie pozostanie… Czytaj więcej »

anonim
Użytkownik
Trusted Member
anonim

Grudzień 2019 można uznać praktycznie za miesiąc ‚stracony” dla zimy w znaczeniu śniegu i mrozu. Skill się kończy jeszcze przez BN, ale prognozy dają szanse zimną pogodę jedynie w samej końcówce miesiąca 30/31. 12 co już najprawdopodbniej nie wpłynie na fakt że grudzień 2019 zapisze się powyżej normy i to dość znacznie a na pewno jeśli do tego czasu sprawdzą się te wciąż ciepłe prognozy. Natomiast ja uważam tą pogodę co mamy i tak za dużą lepszą niż 0-10 stopni przy pochmurnym niebie a co gorsza jeszcze z częstymi opadami i wiatrem. Coś podobnego było 13.12 ( choć mogło być… Czytaj więcej »

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

Gorzej niż grudzień 2018 to się chyba już nie da. Tam znośna pogoda była przez pierwsze 6-7 dni, paradoksalnie wtedy było też najchłodniej. Było jakieś słońce, choć śniegu mało. Potem atlantycka padaka z przerwą na lekką zimę między 13 a 20 grudnia (choć w Katowicach ta pokrywa też była szczątkowa i nieciągła bo było to raptem 2-4 cm nadtopionego śniegu padającego przy dodatniej temperaturze) Ten grudzień choć z zimą ma jeszcze mniej wspólnego niż 2017 i 2018, to chociaż przynosi trochę słońca i mało opadów. Średnia liczba godz słonecznych jest już prawie wyrobiona dla Katowic (ok. 40) a przybędzie ich… Czytaj więcej »

wroclaw
Użytkownik
wroclaw

Mi się podoba tegoroczny b.ciepły i relatywnie słoneczny grudzień. Mogłoby więcej padać. Dotychzcas we Wrocławiu tylko ok 5 mm. W ubiegłym roku był jeden dzień z max poniżej zera. W tym roku na razie wszystkie dodatnie, i do końca tygodnia na pewno tak zostanie. Może końcówka grudnia to zmieni?

oliver57
Gość
oliver57

Dzisiaj w Bielsku-B było 14 stopni na plusie i halny. Zasięg fenu przesuwa się na północ i jutro w Katowicach i sąsiednich miastach będzie 10-14 stopni C. Oczywiście nie na 100 procent.

wroclaw
Użytkownik
wroclaw

WE Wroc ławiu tylko 11. Dzisiaj w niemieckim Rosenheim prawie 19 stopni! To chyba efekt alpejskiego fenu. Może jutro gdzieś przekroczy 20? Nam tyle nie grozi.

adek
Użytkownik
Active Member
adek

Kolejny dzień przedwiośnia, wiosny na NE… cały dzień ciepło, przyjemne powietrze, słoneczko…czy aby na pewno idzie gwiazdka, a nie wielkanoc?

wroclaw
Użytkownik
wroclaw

W austriackim Feldkirch 21,3 C! Tyle, co na Teneryfie.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Ciekawostka… Grudzień 2019 r. ma szanse zapisać się z usłonecznieniem średnio o kilkadziesiąt % powyżej normy. Ponownie przytrafi się nam ciepły i pogodniejszy miesiąc zimowy. Jednak najbardziej czyste niebo mieliśmy podczas (naj)chłodniejszych dni – na C Mazowszu na razie były to 05-06.12 i 11.12. Podobnie było w grudniu 2015 r., kiedy owszem także podczas niektórych cieplejszych dni było dość pogodnie, jednak to mroźna końcówka miesiąca (i zarazem roku) przyniosła najbardziej czyste niebo. Pod pewnymi względami tegoroczny grudzień może przypominać luty b.r., który przyniósł też dość duże usłonecznienie, przy końcowej anomalii ok. +3,6K (ref. 1981-2010). Odnośnie grudnia podobną anomalię skumulowaną możemy… Czytaj więcej »

wroclaw
Użytkownik
wroclaw

Mnie martwi, że pomimo, że w X i XI napadało we Wrocku całkiem sporo tj ok 50 mm, to w stosunku do września wody gruntowe w parku grabiszyński niemal bez zmian. !tj na poziomie 333 cm. (plus/minus 1 cm). Z czego to wynika? Studnia znajduje się u zrodeł rzeki Grabiszynka. Może to jest taki gatunek gleby (tylko jaki?) ,że musi dużo napadać,a za to potem będą duże wzrosty. Najpierw profil glebowy musi być wypełniony wodą, a ponieważ jest mocno przeszuszony, to trzeba sporo czasu i opADÓW, AŻ zacznie zasilać wody gruntowe. mOŻĘ TO GLINY, A ONE SĄ WYMAGAJĄCE, oDDZDZĄ WODĘ… Czytaj więcej »

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

Modele w ostatnich dniach straciły tą niesamowitą ciepłą stabilność. Nie pokazują wprawdzie zimowej aury na miarę obecnego ciepła, tylko w drugą stronę, bo chyba to już niemożliwe ale sukcesywnie w uśrednieniu o 1st na dobę obnizają temp na same świeta, tak ze pojawiła sie u mnie szansa na białe Boże Narodzenie. Oby tylko jeszcze było w uśrednieniu o 1 stopień chłodniej niz wieczorne rozdania modeli to będzie dobrze. Tym bardziej, ze znowu modele powróciły do opadów w tym czasie. GEM to w ogole zaszalał dając w Izerach ponad 120mm za 10 dni. A najlepsze, że przedwczoraj powiedziałem już dzieciom, ze… Czytaj więcej »

Zbigniew
Użytkownik
Active Member
Zbigniew

Nie do wiary. W niektórych miejscach na S Polski gdzie oddziałuje wiatr halny średnia dobowa temperatura (powyżej 10 stopni) jest charakterystyczna dla maja!

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

I z jaką łatwością te temp są osiągane. Kiedyś to były ekstrema i wyjątki, a teraz pierwsze lepsze ciepło i wjeżdża jak po swoje. Za to ochłodzenia walczą o każdy km, by się przedrzeć do Europy.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Ja się niedawno temu zapytałem żony, czy chciałaby, aby już cały czas tak zimy wyglądały – wzruszyła ramionami i nie dała jednoznacznej odpowiedzi. Słusznie uruchomił się jej „hamulec” świadczący o tym, że ma na względzie coraz bardziej galopujące zmiany klimatyczne, ich źródło i niebezpieczeństwa z nimi związane. Słusznie też stwierdziła, że dla naszej przyrody nie jest to dobre, bo w tym świecie wszystko coraz szybciej się rozregulowuje. W tej wersji zmierzamy ku klimatycznej i ekologicznej „żałobie”, a nie „weselu” (jak myśli niestety jeszcze sporo rodaków…)…

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Za to w maju mieli miejscami śnieg. Rok 2019 pod tym względem już zdecydowanie wyraźnie „pogięło”…

gripen
Użytkownik
Active Member
gripen

Kolejny raz ocieplenia, bez problemu wchodzą jak w masło, sądzę, że gdzieś na południu, może dziś być w okolicach 20 stopni. Ochlodzenie, choćby w okolicach normy, póki co się nie zapowiada.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Anomalia za wczorajszą dobę (17.12) w skali kraju to niemalże +7,5K (ref. 1981-2010) – a przecież na zdecydowanym obszarze Polski Tmax nie przekroczyła 10°C… Średnia anomalia za grudzień wzrosła już powyżej +2,5K , natomiast roczna dobiła do ok. +1,9K (ref. 1981-2010). A tymczasem kolejne doby utrwalą nam ten wzrost – do 21.12 nawet dość mocno… Zobaczymy, czy w końcówce miesiąca i roku doczekamy się jeszcze choć jednego dnia z choć lekko ujemną średnią anomalią? I oczywiście, czy nie będzie to na zasadzie jak w 1. dekadzie grudnia? Czy w 2020 r. (i przynajmniej kilku kolejnych) zmienią się w tym względzie… Czytaj więcej »

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

„Zobaczymy, czy w końcówce miesiąca i roku doczekamy się jeszcze choć jednego dnia z choć lekko ujemną średnią anomalią? I oczywiście, czy nie będzie to na zasadzie jak w 1. dekadzie grudnia? Czy w 2020 r. (i przynajmniej kilku kolejnych) zmienią się w tym względzie proporcje nie utrwalające nam aż tak „szaleńczego” tempa zmian jakie kończący się rok jeszcze potęguje? To jedno z moich głównych życzeń noworocznych…”

A są w ogóle ku temu jakieś przesłanki? Mam na mysli to co pisałeś o roku 2020 i kilku kolejnych.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

To wyjaśnią kolejne lata. Moim zdaniem są – a mianowicie cykliczności, wg których co 5-8 lat mamy okresy cieplejsze (wzmacniające trend ogólny) i chłodniejsze (osłabiające go).

Natomiast w najbliższym czasie, przesłanką taką jest osłabianie (a nie wzmacnianie) W cyrkulacji strefowej. Po kilku dniach grudnia nie można od razu kwestionować ogólnej zasady, że takie przypadki w miesiącach DJFM częściej prowadzą do ochłodzeń (niż ociepleń).

chochlik
Użytkownik
Active Member
chochlik

18 grudnia, poranek, niemal czyste niebo, a u mnie … +10 stopni. Bardzo oryginalne połączenie. W Bielsku-Białej z rana notują 14.
Idealnie dziś pasują słowa znanej piosenki „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy „. Aż szkoda, że to nie Wigilia :D

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

I ceną za ten bardzo ciepły dzień (jak i minione, czy następne) będzie potem jeszcze większy „szok” przy nastawaniu temperatury bardziej normalnej dla tego okresu roku lub choć nieco chłodniejszej, albo… nadal niezwykłe śrubowanie nowych norm klimatycznych….

gripen
Użytkownik
Active Member
gripen

Może warto, otworzyć nowy wątek. Chyba, już nikt nie ma wątpliwości, że 2019 rok, będzie rekordowy ciepły.

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

gripen
No co Ty. Jeszcze bym nie przesądzał;)

hhohho
Użytkownik
Member
hhohho

Jelenia Góra skok z 3,4 do 14,5 między 3:00, a 4:00
w Bielsku przez całą noc temp. nie spadła poniżej 12 :O
a Kielce rano 1 :D

Zbigniew
Użytkownik
Active Member
Zbigniew

Nieźle. Halny na południu Polski działa cuda z temperaturą. Wzrost w ciągu godziny o 11,1*C to można powiedzieć szok termiczny.

Pless
Użytkownik
Pless

No i pięknie się zapowiada dzień, dostaliśmy od natury prezent przedświąteczny :) Dobrze poczuć temperatury zdatne do normalnego funkcjonowania. Jeszcze styczeń a później już będzie z górki.

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

-5 jest dla Ciebie niezdatne? Współczuję dolegliwości:( Ale trzymaj się. Może jakoś uda Ci się to przetrwać. Jestem z Tobą.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Zbyt dużo prezentów w krótkim czasie może okazać się zgubne…

Mateusz
Użytkownik
Member
Mateusz

Póki co chłód i brak wegetacji maskuje suszę. Jeżeli jednak ten wyjątkowo suchy okres się przedłuży do wczesnej wiosny to dopiero 2020 może pokazać co to znaczy ekstremalna susza. Jest grudzień a poziom Wisły przypomina ten ze środka suchego lata, Eskaźnik EDI, w wielu miejscach przekracza -3, można zatem mówić o suszy wręcz ekstremalnej. W grudniu.

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

Modele trzymają w swieta lekką zimę w górach i przy tym spore opady. Ciekawe czy po świętach to się utrwali w kierunku bardziej zimowej aury na większość kraju jak czesto bywało w ostatnich styczniach czy o zgrozo wrócimy do anomali rodem z grudnia czy listopada i rozpoczniemy marsz po nowy rekord AD2020.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Na szczęście modele „schładzają” zapowiedzi na Święta BN. W zaistniałych okolicznościach nie będę narzekał już nawet na przedział 0/+5*C przy aurze bardziej pochmurnej/wilgotnej – choć ogólnie za tym nie przepadam i i tak oznacza to anomalie powyżej +2K, ale nie tak silne jak obecnie… Natomiast w górach są szanse na bardziej zimowe Święta i będzie sens naśnieżać – zwłaszcza jeżeli później utrwali się trend ku dalszemu (niekoniecznie silnemu, ale jednak) ochłodzeniu.

Zbigniew
Użytkownik
Active Member
Zbigniew

@Lucas Wawa
Aha czyli wolałbyś „bździnę” z tmax 0-5 stopni, chmurami i opadami bo to znacznie mniejsza anomalia (na plus) niż to ekstremum (duża anomalia na plus) przy słonecznej i suchej pogodzie co teraz mamy, tak?

alewis
Użytkownik
Noble Member
alewis

anomalie sralie, zimą zawsze mieliśmy wybryki tego typu w jedną i drugą stronę, a grudzień z końcową anomalią +3K jest grudniem bardzo ciepłym ale nie jakimś rekordowym. Rekordowy to był czerwiec tego roku, takiego czerwca jak 2019 jeszcze nigdy wcześniej nie było a takich grudniów jak ten było już pełno. Niech przyjdzie tak z 7-10 dni takiego krążenia między 0 a 5 stopni z częstymi opadami deszczu, wiatrem z zachodu i słońcem które się pokaże przez cały tydzień może raz, na 2-3 godziny. Szybko zmienisz zdanie, że jednak te bardzo wysokie anomalie z suchą i ładną pogodą (jak obecnie) są… Czytaj więcej »

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Jednak po roczniku takim jak obecny za priorytet traktuję już coś innego niż moje „-lubstwo”…

Arctic Haze ☀️
Editor
Noble Member

Patrzę na wykres anomalii dziennych i sobie myślę:
comment image

A co myślę? Wygląda to zupełnie normalnie jak na zimę: ciepłe niże i zimne niże, z tym że tak jakby podniesione o dwa stopnie (może 2,5) w stosunku do całkiem przecież niedawnego okresu bazowego.

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

Dla mnie jest to z grubsza normalne dla przewagi umiarkowanej cyrkulacji strefowej – z „domieszkami” okresowo WSW, okresowo WNW.
Przy cyrkulacjach trwalej nad lądem (ze składowymi głównie N/E) anomalie będą dużo niższe, może jak pół wieku temu + ok. 2 st.
Przykład przełomu lutego i marca ub.r. (wówczas statystyczna Tavg jest podobna co na początku grudnia) powinien coś uzmysławiać…

Zbigniew
Użytkownik
Active Member
Zbigniew

A tymczasem w Dobczycach jest już 17,5*C, w Jodłownikach 17,3*C (dane podane przez autora na Twitterze), a z tych głównych stacji Bielsko-Biała ma 16,3*C! Czyli jednak prognozy się sprawdzają jak tu przewidywano. Gratulacje.

Zbigniew
Użytkownik
Active Member
Zbigniew

Niby jest bardzo ciepło ( u mnie na S Mazowsza 12 stopni) i pogodne niebo ze słońcem, a na chodnikach, ulicach jest mokro (u was też)? I wcale tak szybko ta wilgoć nie znika pomimo słońca co pokazuje, że parowanie o tej porze roku jest bardzo ograniczone.

Roberto
Użytkownik
Active Member
Roberto

Moim zdaniem jest to zjawisko skraplania na zasadzie ciepłe powietrze – chłodny grunt podobnie jak z butelką zimnej wody wyjętej z lodówki i postawionej w temperaturze pokojowej. Kielce też mokro i ślisko mimo pięknie świecącego słońca :-)

Lucas wawa
Użytkownik
Noble Member
Lucas wawa

To prawda. Sprzyja temu już chłodniejszy grunt względem temperatury otoczenia przy ociepleniach – nawet jak te mają miejsce podczas pogodniejszej i bardziej suchej aury.

fan klimatow umiarkowanych
Użytkownik
Active Member
fan klimatow umiarkowanych

GFS się popsuł na meteomodel?

anonim
Użytkownik
Trusted Member
anonim

Jest bardzo ciepło, ale żadne rekordy termiczne tego miesiąca raczej nie padną tzn ani tavg ani tmax.-w jednym i drugim przypadku najprawdopbniej (ale nie na pewno oczywiście). Jeśli chodzi o tmax to w kraju było już minimalnie powyżej 20 stopni, nastomiast u mnie Warszawa i okolice minimalnie powyżej 15 stopni ( więc jeśli chodzi o same tmax to są bardzo wysokie ale nie są one wyjątkowe). Co innego usłonecznienie. Tu chyba mogą paść rekordy-przynajmniej lokalne. Na koniec dodam że w Warszawie i okolicach wciąż nie było ani całodobowego mrozu ( może padnie rekord najniższej tmax tutaj) ani śniegu ( dosłownie… Czytaj więcej »

anonim
Użytkownik
Trusted Member
anonim

IMGW zrobiło tymczasem posumowanie listopada 2019- był on zimniejszy od listopada 1963 i 2000 ale minimalnie cieplejszy od listopada 1951 i 2006. Ciekawie wyszedł jeśli chodzi o opadowe od 40% normy w centrum Polski i NE po 180% w południowych krańcach kraju. Wygląda na to że grudzień 2019 też znajdzie się wśród najcieplejszych, ale raczej nie przebije grudnia 2015. Także zamiast przekreślić szanse na rekord roczny to mocno go podbije;) (oczywiście pogoda rządzi się własnymi prawami) co jest niemal pewne. W roku 2019 na zimę liczyć już nie ma co ( która swoją drogą okazuje się bardzo łagodna), więc pozostał… Czytaj więcej »

adek
Użytkownik
Active Member
adek

Białystok miał +11 dzisiaj… chyba najcieplejszy dzień od 2015 roku w grudniu…

Zaciekawiony
Użytkownik
Active Member
Zaciekawiony

Jeśli dobrze patrzę, to teraz EMS pokazuje przekroczenia 16 stopni i pojedyncze punkty z możliwością +18 koło Krakowa.