2020/02/27 20:02

Wichura nad Polską – warunki z 12UTC

Centrum niżu nieubłaganie zbliża się w kierunku naszego kraju, a tymczasem aktualizacja modelu GFS z 06UTC mocno namieszała, znacznie spłycając niż. Wiele wskazuje na to, że może to być tym samym wielka porażka tego modelu, gdyż już obecnie pomiary wskazują, że ciśnienie wewnątrz niżu jest znacznie niższe, niż sugeruje to ten model. Inne modele również nie podtrzymują wersji GFS-u. Zdecydowanie model ten ostatnimi czasy spisuje się niezbyt dobrze.

Poniżej mapa przedstawiająca prognozowane przez model GFS położenie ośrodka niżowego na godzinę 12UTC (14:00 czasu lokalnego). Źródło: weatheronline.pl.

Na mapie widzimy, że niż miałby mieć centrum położne na zachód od Rostock. Wartość ciśnienia to około 993 hPa. Poprzednia aktualizacja dawała centrum niżu nieco na wschód, ale jednocześnie miałby on być nieco głębszy – o około 3 hPa. W rzeczywistości o 12UTC niż wyglądał zupełnie inaczej,a przede wszystkim ciśnienie w nim było o co najmniej 5hPa niższe, niż prognozowane przez model GFS:

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

W Niemczech wzrasta prędkość porywów wiatru. Do 12UTC na nizinach najmocniej powiało w Hanowerze, gdzie odnotowano poryw wiatru rzędu 111 km/h (31 m/s). Na górze Brocken porywy wiatru osiągnęły 176 km/h (49 m/s). Średnia prędkość wiatru w Hanowerze wzrosła do 70 km/h.

Print Friendly, PDF & Email

5
Dodaj komentarz

Please Login to comment
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Lukasz160391wrocławadminWojtas Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Wojtas
Gość
Wojtas

Czy inne położenie niżu i ciśnienie prognozowane przez GFS oznacza, że wiatr w centrum PL (kolice Łodzi np.) będzie słabszy ?

wrocław
Gość
wrocław

Gdzie ta wichura? We Wrocławiu o 16 h zaledwie ok 20km/h, w porywach nieco więcej, ale nie ma paniki.

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

W Gliwicach też na razie spokój.