2019/12/13 01:12

Wichury: najnowsze wyliczenia UEMS

Najnowsze wyliczenia naszego modelu UEMS 5km nie różnią się znacznie od tego, co prezentowaliśmy wczoraj wieczorem. Wg nich niż będzie przesuwał się znaną już wczoraj trasą. Nieco wyższe jest prognozowane w jego centrum ciśnienie: minimalnie 972 hPa. W dalszym ciągu spodziewane jest pojawienie się licznych zjawisk konwekcyjnych – burze pojawią się na przesuwającym się nad Polską w nocy i wczesnym rankiem froncie atmosferycznym i nie można ich wykluczyć niemalże nigdzie, może za wyjątkiem północno-wschodniej części kraju.

Model w dalszym ciągu widzi stały wiatr do około 18 m/s (65 km/h), do 32 m/s w porywach na Przedgórzu Sudeckim.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Porywy wiatru:

Wspomnieliśmy wcześniej o konwekcji. Oto mapy LPI (Lightning Potential Index). Model widzi potencjał wyładowań w pojedynczych komórkach konwekcyjnych.

[xyz-ips snippet=”s1s1z-ads”]

Poniżej: MLCAPE.

Sondaże dla 6UTC jutro (Wrocław, Poznań):

Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w Czechach, gdzie nawet model GFS sugeruje porywy ponad 32 m/s (115 km/h). Nasz UEMS sugeruje lokalnie ponad 35 m/s (126 km/h). UMPL (ICM) widzi tam 33 m/s (119 km/h). Należy pamiętać, że w czasie przechodzenia potencjalnych burz porywy wiatru mogą być silniejsze, niż przewidują to modele. Także nie możemy wykluczyć całkowicie sytuacji, w której również w Polsce, na nizinach, prędkość wiatru w porywie przekroczy 30 m/s (a więc będzie zbliżona do tej z 5 października). Jedynym pocieszeniem jest fakt, że w chwili obecnej większość drzew zrzuciła już liście, przez co będą stawiać zdecydowanie mniejszy opór. To powinno spowodować, że przy zbliżonej prędkości wiatru, szkody będą mniejsze niż 5 października.

Model ECMWF z 00UTC sugeruje, że centrum niżu  będzie położone nieco dalej na północ (ale niewiele). Ciśnienie w jego centrum ma spaść do 973 hPa, co oznacza, że tym razem modele globalne dość zgodnie widzą rozwój sytuacji. W przeciwieństwie do modelu UEMS, który bazuje na GFS, model ECMWF nadal widzi bardzo wysokie porywy w Beskidzie Żywieckim – tym razem do 120 km/h. Najgorzej miałoby tu być około godziny 16:00 czasu lokalnego. Nieco później jeszcze silniej wiać miałoby w Tatrach. Porywy wg ECMWF przedstawiają mapy poniższe (źródło: kachelmannwetter.com).

ECMWF jest póki co jedynym modelem, który sugeruje aż tak silne porywy w Beskidzie Żywieckim. Inne modele (w tym UMPL) widzą tu co najwyżej 90-110 km/h (przy czym modele te nie widzą większej prędkości wiatru ok. 16:00, a najmocniej miałoby wiać tu ok. 10:00).

Na koniec prognozowane położenie i głębokość ośrodka niżowego wg różnych modeli (kachelmannwetter.com).

Oraz meteogramy (ensembles) dla interesujących lokalizacji (źródło: https://kachelmannwetter.com/de/vorhersage/3081368-wrocaw/ensemble/euro):

[xyz-ips snippet=”ads-btf”]

Print Friendly, PDF & Email

4
Dodaj komentarz

Please Login to comment
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
OjconradyoadminWiatromen Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Wiatromen
Gość

N-E zapomniany noc z niedzieli na poniedziałek ehh.

radyo
Gość
radyo

Jakie jest źródło prognoz radiosondaży?

Ojcon
Gość
Ojcon

Z tego co na nich pisze to wrf, w sumie można je znaleźć w menu strony.