2019/12/16 04:12

Wietrzny poniedziałek

Chyba można już z dużą dozą pewności powiedzieć, że wspomniany we wcześniejszych postach układ niżowy znajdzie się jednak nad Polską. Model ECMWF wskazuje na porywy wiatru przekraczające 120 km/h, znacznie łagodniejszy jest GFS, który sugeruje porywy dochodzące przeważnie do 70-80 km/h.

Ensembles z 00UTC już niemal we wszystkich wypadkach ów układ widzą nad Polską. W tej chwili szansa, że się on w istocie pojawi jest bardzo wysoka, pozostaje pytanie co do jego intensywności.

Powyższy rozkład Ensembles (GENS) wskazuje na wysoką niepewność co do położenia i siły w/w układu, a od tego głównie zależy gdzie i jak mocno będzie wiać. Mamy tu realizacje bardzo łagodne, jak np. P20, jak i potencjalnie niebezpieczne, jak P8 i P9. Sytuacja powinna być więc w dalszym ciągu monitorowana.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email

18
Dodaj komentarz

Please Login to comment
9 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Marcin Dormimarek dziekaniakZbigniewKris Brzeg Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
ArturS
Gość
ArturS

Mnie zastanawia jeszcze jedno. GFS i ECMWF widzą sporo konwekcji na chłodnym froncie atmosferycznym. Jeśli sprawdzi się wersja z konwekcją, nawet przy prognozie wiatru w porywach do 80-90 km/h podczas burz mogą zdarzać się podmuchy nawet do 110-120 km/h. Nie mówiąc już o 1-2 trąbach powietrznych, które dość często zdarzają się w tak dynamicznym środowisku. Niepokoi mnie to, że będziemy mieć dynamicznie przemieszczający się ciepły sektor z wysokimi punktami rosy (16-18 st.C!) oraz z dużą wodnością (nawet ok. 35 mm). To może istotnie nasilić zjawiska konwekcyjne występujące w takich warunkach, z silnym wymuszanie wznoszenia.

Tytus
Gość
Tytus

sam przypadek tak głebokiej i dynamicznej cyklogenezy na ziemiach niemieckich polskich jest ewenementem. Będzie się działo na szczegóły trzeba poczekać.

LeszekM
Gość
LeszekM

Ktoś tu nie tak znów drzewiej pytał o możliwość i skalę wystąpienia owych głębokich cyklogenez na terenie europejskiego obszaru syn. w latach o tak wielkiej skali anomalii – czekamy, czekamy.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Wydaje się, że od 22.09 temperatura będzie znacznie częściej wokół ‚normy’ – raz nieco poniżej niej, raz nieco powyżej. Opady też będą częstsze, choć nie każdego dnia – bo nawiedzać nas będą i wyże i niże. Pod tym względem nie będzie źle. Chyba najgorsze będzie coraz częstsze silniejsze dmuchanie, bo i układy mają być bardziej dynamiczne, a przy tym gradienty ciśnienia większe – a co wraz ze zbliżaniem się pory chłodnej jest czymś naturalnym. I co warte podkreślenia: zanosi się na typową W cyrkulację strefową (raz WNW, raz WSW), tylko z prądem strumieniowym przesuniętym bardziej na S (czyli w naszym… Czytaj więcej »

alewis27
Gość
alewis27

już teraz te gorąco-upalne dni są zgoła inne niż wcześniej. Teraz jest tmax 27*C przy wilgotności 35%, tego gorąca w ogóle nie czuć. A kilka godzin później już tylko 16-17 stopni. Rano znow będzie tylko ok. 10*C To nie sierpień kiedy wieczorem zamiast 16*C i 60% wilgotnosci było 25*C i 85%. A odczuwalny gorąc był często już późnym ranem, koło 9-10. I jeszcze jedno. Latem jak wychodzimy do pracy czy szkoły o 7-8 rano, to słońce napierdziela już ładne 2-3h i temperatura jest już DUŻO wyższa niż wartość Tmin. Tmin to może i była sobie 12-14*C jak się obracałem na… Czytaj więcej »

ArturS
Gość
ArturS

Ja tam staram się cieszyć pogodą, jaka jest, choć jest kilka rzeczy, których w pogodzie nienawidzę. Po pierwsze są to długie okresy z mgłami i z zachmurzeniem całkowitym oraz chłód, duża wilgotność względna połączona z silnym wiatrem. I z tego powodu wolę półrocze ciepłe, a w szczególności późną wiosnę i lato.

LeszekM
Gość
LeszekM

Skoro już zajrzałeś, mam pytanie o jutrzejszy wieczór (17-19) na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski. Jak widzicie przebieg i czas przejścia frontu? Czy wyliczenia modeli dają duży potencjał niebezpiecznych zjawisk konwekcyjnych?

anonim
Gość
anonim

Ochłodzenie które nadejdzie w sobotę z tego co widać będzie słabsze niż zapowiedzi jeszcze 1-2 dni temu. W większości kraju temperatura 15-20 stopni, najzimniej na obszarach podgórskich tam prognozowane temperatury nawet lekko poniżej 10 stopni. Będzie to spadek raczej w pobliże normy niż poniżej. Najzimniejsze dzień miałby nastąpić w poniedziałek wtedy możliwe byłyby spadki poniżej 10 stopni na wschodzie kraju, ale jak widać nawet na 2-3 dni mogą być korekty czasem znaczące. Natomiast po 25 września zapowiadane ocieplenie min prze KB wcale nie takie pewne.

anonim
Gość
anonim

Przy okazji warto zwrócić uwagę na bardzo niskie temperatury w NW zachodniej Europie w tym Norwegia i Islandia- nawet na wybrzeżach prognozowane są temperatury miejscami na poziomie ok 5 stopni. Jest to warte uwagi tym bardziej że po ostatnich dość sporych anomaliach dodatnich w Europie widać dość duży zagon chłodu od strony NW który miałby obejmować w następnych dniach kolejne kraje Europy północnej. Jest to narazie prognoza-ciekawe jaki będzie rozwój (pewne narazie są niskie temperatury w Islandii i w znacznej części Norwegii poza częścią SE). Niemniej gdyby ten scenariusz się zrealizował to ryzyko nadejścia dość sporych chłodów do Polski w… Czytaj więcej »

Lukasz160391
Gość
Lukasz160391

Dlaczego na Ogimecie nie ma danych z godzin 6 oraz 18 UTC dla niektórych stacji? Czyżby jakaś awaria? Np. dla stacji w Katowicach są dane dla godziny 4, 5, 7, 8 oraz 16, 17, 19, 20… ale dla najważniejszych godzin nie ma danych.

Co do tematu, to wichury mogą nadejść już w niedzielę. Wiele modeli prognozuje, że ów niż nadejdzie dzień wcześniej. Ciekawe, czy będą też niszczycielskie ulewy albo burze…. miejmy nadzieję, że skończy się tylko na wietrze.

PsychoPio
Użytkownik
PsychoPio

Prognozowany groźny układ konwekcyjny w najczarniejszym scenariuszu to miód dla mnie ale również niestety wiąże się to z niemałymi potencjalnymi zniszczeniami oraz zagrożeniem zdrowia i życia które trzeba założyć w ciemno iż wystąpią przy takiej turbo-dynamice.

Kris Brzeg
Gość
Kris Brzeg

Szkoda, że coraz rzadsze są u nas okresy z optymalną (przynajmniej dla mnie) temperaturą 20-25*C. Teraz także wygląda na to, że taki okres przeskoczymy, wkraczając od razu na niższy poziom. Chociaż na te 15-20*C o tej porze roku nie ma co narzekać. Ten przedłużający się okres upalno-gorący jest męczący ale jego zaletą było stosunkowo niewiele groźnych zjawisk związanych z załamaniem pogody. W związku ze stabilnością pogody sezon burzowy był słaby i w sumie dobrze. Jednak dużym minusem takiej pogody jest pogłębiająca się susza.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Moja obserwacja jest taka, że coraz rzadziej mamy UMIARKOWANĄ cyrkulację W, z okresowymi (niezbyt długimi) okresami jej osłabienia.
Skutkuje to coraz częstszymi skrajnościami i/lub szybkimi przeskokami z jednej skrajności w inną.
Zaburzane są też cykle naturalne, co dobrze pokazuje zmienność indeksów NAO/AO (czy AMO również) z niespotykaną dotąd dynamiką.

alewis27
Gość
alewis27

ale w II poł sierpnia i wrześniu właśnie dominowała cyrkulacja strefowa. Czasami tak strefowa że bardziej strefowa już być nie mogła.

A i tak prawie cały czas było ciepło. We wrześniu 1 czy 2 dni poniżej 20 stopni, nawet letnie miesiące mają normalnie więcej. Jest mocno wygrzana Europa, w dodatku cyrkulacja jest z ciepłą składową S. Nie ma szans żeby przy takiej cyrkulacji było zimno.

Zimno było w X 2016 jak napłynęło PA.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Tak na ok 5 października 2016 napłynęło PA jakieś przetransformorwane bo było pochmurno i cały czas padało przy temperaturach ok poniżej 5°C w dzień.

marek dziekaniak
Gość
marek dziekaniak

Ten wietrzny Poniedziałek to najzwyklejsze brednie. Nikt o tym nic nie mówi, a jak patrzałem na różne serwisy pogodowe to nawet nikt się nie zająknął o wietrze, a co dopiero o jakiś orkanach. W modelu ECMWF jest wiatr do 7 m/s

ormi
Gość
ormi

na pogodynce.pl serwisie pogodowym imgw jest tak:
http://pogodynka.pl/ostrzezenia
dziś rano w radiu Wrocław, jadąc do pracy, słuchałem jak spiker dość przekonywująco przestrzegał przed intensywnym wiatrem z niedzieli na poniedziałek, prosił o zabezpieczenie przedmiotów, sugerował nie parkowanie samochodów w pobliżu drzew. Telewizji prawie nie oglądam, więc nie wiem jak tam to obrazują.

Marcin D
Gość
Marcin D

Lindesnes Fyr (16m) Norwegia,154km/h Reported at 16:00. Prognoza wyszła bardzo dobrze.