2019/12/10 03:12

Wygląda na to… (aktualizacja)

…że GFS nie dał dziś rady. Temperatury maksymalne, jakie prognozował, na znacznym obszarze Polski zawierały się w granicach 25-27°C, jedynie na zachodniej granicy kraju dał 28.6°C.

W rzeczywistości absolutne temperatury maksymalne już odnotowane obecnie w wielu miejscach osiągnęły już, lub dobijają do 30.0°C. 29.6°C maksymalnie notowano we Wrocławiu, 30.0°C w Świebodzinie, 29.9°C w Krzyżu, 29.7°C w Paproci, 29.8°C w Namysłowie, 29.5°C w Słubicach, 29.2°C w Kórniku. Zdecydowanie lepiej poradził sobie niemiecki model DWD: ICON-EU:

Zapewne również jutro należy oczekiwać temperatur bliższych 33°C, niż 31°C prognozowanych przez GFS.

 

Aktualizacja:

Na niemieckiej stacji Coschen, położonej 500 metrów od polskiej granicy, temperatura o 15UTC wzrosła do 30.6°C, stacja w Guben, należąca do Meteomedia odnotowała 31.1°C.

Print Friendly, PDF & Email

76
Dodaj komentarz

Please Login to comment
17 Comment threads
59 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
AshDarekBzaciekawionyBen wwambbm Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Lukasz160391
Gość

Trochę mnie zaskoczyły te wartości, temperatura na poziomie 850 HPa tylko trochę przekracza 10 stopni, najwyżej chyba 13.

alewis27
Gość
alewis27

Czyli jak na środę widzi 33 to może być realny atak na mój lokalny rekord czerwca wynoszący 34,6?

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

U mnie widzi 35 st. i byłby to nowy rekord czerwca (poprzedni 25 czerwca 2016 – 34,2 st.) ale wątpię czy to się sprawdzi.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

A wszędzie „walą” prognozy na bazie GFS. Dzisiaj w metrze widziałem tabliczki z prognozą do 25*C (w „porywach” 26*C) w Warszawie, podczas gdy docelowo będzie może i nieco ponad 28*C…
A przy tym bardzo sucho i pogodnie – co cieszy bardziej niż „tropik” sprzed kilku dni, choć nie pod każdym względem (gdzie i kiedy umiarkowane opady…?)…

kmroz
Gość
kmroz

@Editor Ty byś nie odpuścił, więc ja też nie odpuszczę. Podsumowanie prognoz na 7 dni z 15.06 dla Rzeszowa (16-22.06) Accu+2 (wszak za to dodawanie ręczyłeś zawsze): 31,26,27,30,30,32,32 ECMWF: 26,25,26,26,28,25,23 Rzeczywistość: 31.2,19.2,24.4,26.7,28.9,26.7,25.3 16.06 – zwycięstwo przyznane twojemu modelowi „Accu+2” (może w kwestiach jednodniowych faktycznie jest on dobry) (1:0 dla Accu+2) 17.06 – porażka na całej linni obu tych „modeli” (i zresztą innych też) 18.06 – oba modele trochę nie doszacowały 19.06 – ECMWF bliżej (wyrównanie do 1:1) 20.06 – ECMWF minimalnie bliżej, ale można uznać remis ;) 21.06 – Zdecydowane zwycięstwo ECMWF (1.7 vs 5.3), ale trochę niedoszacował (1:2) 22.06… Czytaj więcej »

Marcin D
Gość
Marcin D

Szkoda, że nie zapisywałem prognoz dla Lubuskiego bo według Editora trzeba odejmować od nich 5 stopni. Tylko skąd te 30c dziś w Świebodzinie? Rzeszów dziś 23-24c.

Marcin
Gość
Marcin

Ekstremalnie zapowiada się 26.06 i noc z 26 na 27.06 też, bo temperatura nie będzie za bardzo spadać w głębi kraju. Na przykład te 29 stopni o 1 w nocy prognozowane dla Wrocławia przez ECMWF wygląda kosmicznie. Ale to tylko taki 24h zastrzyk gorąca i po „bólu”. Hardcorowo by było jakby to się utrzymało dłużej. A Warszawę upał ledwie muśnie. Nasza stolica jakoś „nie ma szczęścia” do notowania ekstremalnych upałów. Rekord Tabs 37 stopni wygląda blado na tle innych stolic europejskich.

Marcin
Gość
Marcin

„A Warszawę upał ledwie muśnie”. Oczywiście miałem na myśli „ekstremalny upał” (Tmax>35 stopni), bo 35 stopni może i będzie w Warszawie (ECMWF daje 34, a ICON 35 stopni). To jednak nadal nie 37/38 stopni prognozowane miejscami na zachodzie.

Adam Szczepański
Gość
Adam Szczepański

Przydałaby się nam się jakaś stacja po polskiej stronie Gubina. Bo w tej okolicy mamy dość duży obszar pozbawiony pomiarów temperatury. Jedynie stacja mierząca opady w Stanicach .

Damian Wojnar
Gość
Damian Wojnar

Mnie ciekawi czy jest szansa na pobicie czerwcowych rekordów dla Podkarpacia.

Krakus
Gość
Krakus

Ciekawe czy w Krakowie Balicach rekord 33.7c zostanie pobity. Bo w ostatnch latach wielokrotnie bylo blisko (w tym roku juz bylo 33.4 w 2016 33.6, przez poranna konwekcje 26 czerwca).

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Wracając z centrum spoglądnąłem dzisiaj jeszcze raz na mapkę pogodową w warszawskim metrze. Otóż wg niej w najcieplejszą środę w najcieplejszych miejscach w kraju będzie ledwie powyżej 30°C, a np. w Warszawie 29°C – a tyle przecież mieliśmy już dzisiaj… Z kolei w czwartek „wielkie załamanie”, a po nim codziennie w (niemalże) całym kraju chmury i opady przy temp. wokół 20°C za dnia. Prognozy (co najmniej) podwójnie przesadzone – chyba wiecie dlaczego… Najgorsze, że trafiają one – podobnie jak te w TV, czy pop-serwisach – do najszerszego grona odbiorów. Niestety nadmiar informacji w obecnych czasach jakim jesteśmy zewsząd osaczeni często… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Gdy Tomasz Ulanowski z Wyborczej użył w swoim tekście o prognozach słowa „fusy”, wiedziałem jaki blog czyta. Pod koniec tekstu powołał się zresztą jawnie na Piotra Djakowa i jego Pogodę i klimat:
http://wyborcza.pl/7,75400,24930018,prognoza-pogody-od-wtorku-trzy-dni-piekla.html?utm_source=mail&utm_medium=newsletter&utm_campaign=wieczorny#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy

Marek Dziekaniak
Gość
Marek Dziekaniak

Czyżby żydowska gazeta dla Polaków była takim fascynującym miejscem żeby się tym chwalić na blogu? Dodatkowo artykuł płatny. To powinno być normaalne, żeby wypowiadać się dobrze albo wcale.

mbbm
Gość
mbbm

Z tych o największym nakładzie, to jedyna gazeta trzymająca poziom. Fakt, że wielu dziennikarzy skrzywionych politycznie nie w moją stronę, ale trafiają się różni. Dlatego jest się czym chwalić. Gdyby o mnie napisali, to bym w ramkę oprawił i na ścianie powiesił.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@mbbm

W dodatku pan Ulanowski jest jednym z ostatnich dziennikarzy naukowych w naszych mediach. Inne gazety kogoś takiego w ogóle nie mają, z widomymi zresztą skutkami.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Panie Marku, mam prawo cytować jaką gazetę mi się podoba. Ludzie się narażali i cierpieli za to abyśmy mieli wybór jaką gazetę czytamy.

Ben wwa
Gość
Ben wwa

@Marek Dziekaniak A mnie interesuje każda publicystyka, która w sposób przystępny i zgodny z realiami przedstawia kwestie ocieplenia klimatycznego. Generalnie oceniam dość pozytywnie publicystykę Ulanowskiego, a w dodatku autor ten – jak widać – szybko się uczy. Poglądy polityczne czy jakieś koligacje autora, czy też jego szefa czy kogokolwiek innego w redakcji gazety czy innego medium, w tym kontekście nie mają dla mnie znaczenia. Ważne, czy dany tekst jest sensowny. To działa też w drugą stronę: jeśli ktoś pisze coś, co wg mnie jest nonsensem, to oceniam tak również tylko na podstawie treści danego tekstu, a nie pozycji politycznej jego… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Ben wawa

No właśnie. W kwestii popularyzacji nauki (nie wspominając o jej uprawianiu) narodowość i wyznanie autora nie mają żadnego znaczenia. Natomiast zaprzeczanie wynikom badań naukowych to prawdziwa tragedia. I niestety koreluje to się nieźle z poglądami politycznymi. Zresztą nie przypadkiem: istnieją ugrupowania, które z dumą nazywają same siebie „ciemnogrodem”.

Tytus
Gość
Tytus

co z obłokami srebrzystymi ? jakaś odpowiedź naukowa by się przydała by nie szukać w ich blasku kwiatu paproci

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Tytus A co z nimi? Pojawiły się gdzieś? Ogólnie to chmury drobnych kryształków lodu na wysokości ok. 85 km, czyli już w mezosferze, gdzie znów jest zimno (odwrotnie niż w stratosferze ogrzewanej absorpcją promieniowania ultrafioletowego przez molekuły ozonu). Są tak wysoko, że świecą długo po zachodzie słońca, szczególnie latem w naszych i wyższych szerokościach (w czerwcu to może być prawie całą noc). Kiedyś twierdzono, że duża cześć wody w nich pochodzi ze startu rakiet, szczególnie napędzanych wodorem (2H2 + O2 -> 2H2O). Szczególnie intensywne były po startach wahadłowców, których główne silniki były właśnie na wodór i tlen. Jednak nadal np.… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Polecam jeszcze filmik o obłokach srebrzystych m czerwcu. Pada w nim śliczne kujawskie ściągnięcie „srebrzaki”. Czyli miłego polowania na srebrzaki!

https://www.youtube.com/watch?v=LeqMcBRKmzc

zaciekawiony
Gość

@ Tytus
Tegoroczny sezon jest obłoków srebrzystych jest wyjątkowo ładny, zaczęły się pojawiać już w końcówce maja.

Marcin D
Gość
Marcin D

@Arctic Haze.
Czytałem kiedyś coś na temat antyszczepionkowców. Okazuje się, najczęściej nie szczepią ludzie dobrze wykształceni z dużych miast. Nie wiem czy to prawda. Być może to był fake. Gdy odnajdę źródło to wstawię. Jeżeli to prawda to jest bardzo niedobrze z polskimi „elitami”.
Edycja:
podaje źródło.
http://www.edziecko.pl/rodzice/7,79318,23692524,niech-ktos-jeszcze-powie-ze-w-polsce-ciemnogrod-sie-nie-szczepi.html

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Marcin D

Jeśli umiejętność obejrzenie paru filmików z Youtube wprowadza od razu do elity to oczywiście, że tylko elity nie szczepią dzieci i tylko elity wierzą, że ziemia jest płaska, a kosmos nie istnieje.

Z tym, że dla mnie to są nieuki, a nie żadne elity.

Tytus
Gość
Tytus

dalej nie otrzymałem odpowiedzi na dziecinne proste pytanie: czemu swiecą nam te obłoki ? czy 85 km wysokosci od gruntu wystarczy by były dla nas (np na 50N) widoczne na horyzontem bez lustrzanego odbicia (np od wody? ) czemu raz są a raz ich nie ma?? od czego to zależy, jaki jest ich mechanizm świecenia

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Tytus Nie odpowiedziałem wprost na Twoje pytanie bo… wcześniej ich nie zadałeś. Odpowiadałem zgadując o co może Ci chodzić. Odpowiedź jest tak oczywista, ze nie sądziłem, ze muszę ją podawać „kawę na ławę”. W zasadzie ją podałem gdybyś uważnie czytał. One świecą światłem odbitym bo będąc 85 km nad nami w czasie gdy słońce jest niewiele pod horyzontem nadal są przez nie oświetlone (jak w czerwcu jest przez dużą część nocy, tym dłuższą im bardziej na północ). Także o tym czemu czasem są a czasem nie pisałem. Ponieważ przynajmniej częściowo składają się z wody wyprodukowanej rzez silniki rakietowe to występują… Czytaj więcej »

Tytus
Gość
Tytus

dzięki Arctic, sam często popełniam ten sam błąd – skrót myślowy że coś jest oczywiste – ” One świecą światłem odbitym bo będąc 85 km nad nami w czasie gdy słońce jest niewiele pod horyzontem nadal są przez nie oświetlone” czyli odbitym od bezposredniego promieniowania słonecznego ? o to mi chodziło. Azymuty zmierzchy astronomiczne cywilne itd są mi znane… o tych startach rakiet nie wiedziałem

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Tytus

To jest podobne jak satelity na niskich orbitach. Latem świecą odbitym światłem słonecznym praktycznie przez całą noc bo na naszych szerokościach w czerwcu czy w lipcu na wysokości 200 km widać słońce „ponad biegunem”. Przynajmniej na Pomorzu działa to przez całą noc co wiem bo za młodu często obserwowałem satelity przez lornetkę podczas wakacji na Kaszubach. Wtedy nie było po wsiach lamp sodowych i w drugiej połowie lata niebo było tam naprawdę czarne. Satelity ni świecą wtedy przez całą noc ale za to jak było widać drogę mleczną i meteory (Perseidy) w sierpniu!

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

PS. Natomiast wadą naszego północnego położenia jest to, ze ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) nie jest na Pomorzu nigdy widoczna, nawet na południowym niebie. Ma za mało nachyloną orbitę (51,6 stopnia) na nasze 54 N.

Ash
Gość
Ash
Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Ash Naprawdę? Nigdy nie widziałem i aplikacja do pokazywania pozycji ISS na niebie tez mi twierdziła, że nie ma żadnych „przelotów”. Ale użyjmy potęgi matematyki. Te 3 stopnie szerokości geograficznej jakie nam brakuje do maksymalnie północnej pozycji ISS to 180 mil morskich czyli jakieś 330 km. Wysokość orbity ISS to jakieś 400 km, czyli tak, to powinno być widoczne i to nawet ponad 45 stopnie od horyzontu. Czyli nie należy wierzyć ślepo aplikacjom! Z drugiej strony trzeba mieć miejsce z dobrym widokiem na południ aby to zobaczyć. W mieście z tym może być ciężko, szczególnie że zanieczyszczenie światłem i miejski… Czytaj więcej »

DarekB
Gość
DarekB

Panie Dziekaniak, a macy z dzieci nie robią ?

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

Pan Dziekaniak zapewne także nie uznaje teorii względności bo jej autor był jego zdaniem niewłaściwej narodowości.

Lukasz160391
Gość

GFS na środę prognozuje 36 stopni na Ziemi Lubuskiej, ale na portalu Ventusky widać temperatury sięgające na ten dzień nawet 38-39 stopni. Ciekawe.

Lukasz160391
Gość

W ramach ciekawostek – 29 czerwca na wschód od Białorusi będzie jednocyfrowa temperatura maksymalna! Marzec w czerwcu, niespotykane…
Będziemy mieć sporo szczęścia, że wtedy będziemy dokładnie pośrodku między piekielnym żarem a przeszywającym chłodem.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przypomnę, że bardzo chłodny mieliśmy przełom czerwca i lipca (zw. dni 01-02.07) także na NE Polski. To chyba już jednak najniższe wartości jakie stać nasz obecny klimat latem…

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Przypomnę, że bardzo chłodny mieliśmy przełom czerwca i lipca (zw. dni 01-02.07) ub.r. także na NE Polski. To chyba już jednak najniższe wartości jakie stać nasz obecny klimat latem…

adek
Gość
adek

rok temu o tej porze mieliśmy pierwsze poważniejsze ochłodzenie, potem kilka dni lata i znowu mega zimno… 2.07 12 stopni przy opadach deszczu… ale 2 lata temu 5.07 było podobnie… fakt, że w ciągu dnia spadła z 18 do 12 stopni, ale jednak…mam nadzieję, że w tym roku nic takiego się nie powtórzy

Tytus
Gość
Tytus

moim zdaniem duzo jest takich cichych powołań (za ostatnie kilka lat w środkach masowego przekazu słyszałem całe zdania cytowane wypowiadane tu na blogu -przypadek? ) .. mnie satysfakcja smakuje
PS Arctic Haze co sądzisz o takich herezjach ? :
https://blog.meteomodel.pl/prognozy-z-22-czerwca/#comment-123114

// Edit
To chyba prawidłowy link?
https://blog.meteomodel.pl/trendy-liniowe/comment-page-1/#comment-123114
Admin

Tytus
Gość
Tytus

przepraszam że w złym miejscu wkleiłem, miało to być odpowiedzią na kometarz https://blog.meteomodel.pl/wyglada-na-to/comment-page-1/#comment-123276

Tytus
Gość
Tytus

Admin sprawdziłem i (chyba?) wkleiłem dobrze, Twój link też jest prawidłowy odnośnie ocieplenia klimatu i np raportu IPCC. Ja miałem inny osąd i pytanie :
1. Że ten blog jest jest jednak bardziej niż się nam wydaje ceniony i dostrzegany
2. Do fizyków atmosfery i optyków – jaka jest prawdziwa geneza obłoków srebrzystych

Obserwator Meteo
Gość
Obserwator Meteo

Ciekawe jak sytuacja rozwinie się w lipcu. Moim zdaniem to będzie miesiąc lekko powyżej normy takie moje strzelanie z fusów :-)

Marcin
Gość
Marcin

ECMWF z 12UTC widzi kolejny „strzał” gorąca 1 lipca podobny do tego z 26 czerwca. Prognozuje w centralnej Polsce nawet 36 stopni. Jeżeli by to się sprawdziło, to lipiec miałby „mocne wejście”.

Obserwator Meteo
Gość
Obserwator Meteo

Lipiec jest obecnie wielką niewiadomą nie mówię, że tak będzie ale może być tak, że najcieplejszy miesiąc w roku będzie czerwiec bo ma bardzo wysoką średnią choć zaznaczam nie musi tak być ale jest to możliwe. Czerwiec zakończy się rekordem to już pewne rok 1811 zostanie z dniem 1 lipca oficjalnie na drugim miejscu. Pytanie tylko jaka będzie przewaga nad czerwcem 1811

Marcin
Gość
Marcin

Rekord czerwca pewny, można dać sobie już nawet głowę uciąć za to i obie ręce. Ciekawe są za to inne rzeczy. Na przykład: 1) Czy anomalia dobowa za 26.06 będzie dwucyfrowa? Tym samym byłaby wyższa od najwyższej z kwietnia 2018. 2) Czy padnie rekord Tmax w czerwcu? 3) Czy tegoroczny czerwiec będzie cieplejszy od dotychczas najcieplejszego miesiąca w historii pomiarów (przynajmniej tych powojennych), czyli chyba lipca 2006? 4) Czy anomalia za 2019 rok „na półmetku” (czyli na koniec czerwca) będzie miała już 2 z przodu? Oczywiście interesują mnie tu ogólnokrajowe dane, bo one mają większe znaczenie, niż to który czerwiec… Czytaj więcej »

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Trójka na pewno nie.

alewis27
Gość
alewis27

Zależy jeszcze gdzie. U mnie najcieplejszy miesiąc to sierpień 1992 z średnią 22,1, potem jest 08.2015 – 22,0 oraz 07.2006 – 21,8. Dupy te średnie nie urywają, obecny czerwiec ma lekko ponad 21 stopni i jakby się sprawdziły niedawne prognozy (upały po 31-35 stopni codziennie do samego końca czerwca) to by ten rekord pyknął bez problemu.

Mamy jednak wiele miejsc, w któcych 07.2006 i 08.2015 przynosiły średnie grubo powyżej 23 stopni, lipiec 2006 to nawet powyżej 24 na zachodzie Polski. A ten czerwiec do niedawna miał niewielkie obszary powyżej 22 stopni, obecnie już ich nie ma. Może wrócą po fali upałów?

Marcin
Gość
Marcin

Ciekawe też czy tegoroczny czerwiec ma szansę zapisać się jako rekordowo słoneczny i suchy.

Mateusz
Gość
Mateusz

W wielu miejscach na pewno. Nie interesuje się specjalnie nasłonecznieniem, ale jeżeli chodzi o opady, to będzie sporo miejsc z rekordowo niskim opadem. Co prawda była mowa o froncie, który przechodziłby w środę/czwartek, ale na ten moment ani ECMWF, ani UM nie widzą żadnych opadów do końca prognozy. ICON widzi jakieś 1-2mm. Więc jest wysoce prawdopodobne, że rekordy padną w Opolu, Łodzi, Katowicach czy Krakowie, w tych dwóch ostatnich, aby rekord nie padł musiałby spaść ponad 20mm deszczu.

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

Wygląda na to, że po gorącej środzie rzeczywiście czeka nas lipiec 2013 bis. Co to oznacza nie muszę pisać, południe Polski będzie tu uprzywilejowane.

Jacob
Gość
Jacob

@Fkp ale ja bym chciał żebyś znowu trafił tak jak z rekordowym czerwcem 😂

Fan klimatów podzwrotnikowych
Gość
Fan klimatów podzwrotnikowych

A następnie kolejny rekordowy miesiąc na jesieni… :D

Jacob
Gość
Jacob

Już mnie nic nie zdziwi :)

Marcin
Gość
Marcin

Jeżeli już, to mógłby to być październik:) Bo ten miesiąc jest jakiś dziwny, strasznie wolno się ociepla w porównaniu do innych.

Jacob
Gość
Jacob

Ja myślę że jak już to prędzej wrzesień, ten miesiąc już miał tyle okazji a zawsze 3 dekada krzyzowala plany. Wątpię by rekord z 1999 utrzymał się chociaż do 2030…

alewis27
Gość
alewis27

listopad i grudzień też niemrawo, choć w listopadzie winne są głównie lodowate listopady z lat 90, ta dekada była aż nienaturalnie zimna jeśli o ten miesiąc chodzi. Wrzesień coś tam się ociepla ale dupy to nie urywa (1961-1990: 13,3 vs 1991-2018: 13,7) Jakbym mógł ‚rozdzielać’ trendy ociepleń to bym zabrał nieco mocno ocieplającej się zimie (zwłaszcza stycznia i lutego) i dodał wrześniowi oraz październikowi. Ten ‚zjazd’ do tych jesiennych niezbyt ocieplających się norm po coraz gorętszych latach robi się coraz bardziej bolesny. Na dodatek zima coraz mocniej się do jesieni przybliża termicznie. Powstaje combo najgorsze z możliwych, czyli jesień jest… Czytaj więcej »

chochlik
Gość
chochlik

@alewis
Nigdy nie mów nigdy ;-) Za 150 czy 200 lat po tych zimach może już nie być śladu, a zamiast tego będziemy mieć normy dzisiejszej środkowej Anglii, ze przeciętnym styczniem w okolicach +5C.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@chochlik
Nie będziemy mieli zimy jak w Anglii z prostego powodu: większe oddalenie od oceanu. U nas przejściowość klimatu zawsze będzie się bardziej dawała odczuć niż tam. Natomiast opcje „ciepłe” o tej porze roku wynikają w największym stopniu z oddziaływania oceanu – jakby go nie było, to obecne normy zimowe „krążyłyby” u nas znacznie bliżej -10°C niż 0°C. Ocieplenie klimatyczne postępuje, ale i nie zapominajmy przy tym co jest dla nas głównym źródłem ciepła o tej porze roku.

Arctic Haze ☀️
Editor
Trusted Member

@Lucas wawa

Nie będziemy mieli zimy jak w Anglii z prostego powodu: większe oddalenie od oceanu.

Ale przy silniejszej cyrkulacji strefowej (co jest możliwe w cieplejszym świecie) możemy mieć zimy powiedzmy takie jak Belgia. Północ kraju prawie na pewno.

chochlik
Gość
chochlik

@Lucas
Słowo klucz to było DZISIEJSZEJ środkowej Anglii. Wiadomo, że jak u nas średnia stycznia wynosiłaby +5 to ta byłoby to min. z +9. Przy klimacie cieplejszym o 5 stopni od obecnego wiele rzeczy by sie pozmieniało. Arktyka przez kilka miesięcy w roku byłaby wolna od lodu. Najpewniej również klimat Syberii uległby wielu przeobrażeniom i już nie byłby tak ekstremalnie mroźny, przynajmniej w jej europejskiej części.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Sama temperatura średnia to nie wszystko, bo możemy osiągać ją przy mniejszych lub większych wahaniach, słabszym/wyraźniejszym kontynentalizmie/morskości. I ja to tutaj miałem na myśli.
Poza tym, zanim ociepli się średnio klimat o wartość o jakiej wspomina @chochlik, skutków ubocznych z tym związanych (w aspekcie globalnym) będziemy mieli co nie miara – oczywiście przeważnie tych niszczących dla naszej planety i nas samych również:-(

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Jak napisałem w kolejnym wątku – przykładowa prognozy wg modelu ECMWF dla Warszawy…
Najpierw dni najcieplejsze (Tmin/Tmax):
– wtorek 25.06 -> 16/30°C,
– środa 26.06 -> 20/34°C,
– poniedziałek 01.07 -> 21/35°C (dopiero wchodzi w skill),
a teraz najchłodniejsze:
– piątek 28.06 -> 18/23°C,
– sobota 29.06 -> 14/22°C,
– czwartek 04.07 -> 14/19°C (na razie czyste „fuszenie”).
Czyli najcieplejsze dni przyniosłyby anomalie rzędu +6/+10K, podczas gdy najchłodniejsze wokół normy i to już raczej za okres po 1980 r.

Chyba bardziej powinny narzekać osoby nie mogące doczekać się już prawdziwie chłodnego (a tym bardziej jeszcze także pochmurnego i mokrego) oblicza lata…

Gripen
Gość
Gripen

U mnie grzeje od rana, 21 stopni i pełna lampa. Dobrze, że chociaż nie ma wysokiej wilgotności. Chyba już się przyzwyczaiłem, do „nowej jakości” naszego klimatu, co nie znaczy, że mi to odpowiada.

chochlik
Gość
chochlik

Ciekaw jestem jak spisze się model AROME podczas tego napływu gorących mas powietrza. Jesienią i zimą radził sobie znakomicie w porównaniu z konkurencją. Wg nocnej prognozy tego modelu ma być dziś Tmax 35,3C u nas w Polsce, więc deko więcej niż sugeruje ECMWF.