Z cyklu „prognozy trafione inaczej” – Archibald 2006

Z cyklu „prognozy trafione inaczej” – Archibald 2006

Cytat:

Based on solar maxima of approximately 50 for solar cycles 24 and 25, a global temperature decline of 1.5°C is predicted to 2020, equating to the experience of the Dalton Minimum.

Źródło.

Od tezy zawartej w artykule w E&E upływa właśnie 10 lat. Jej weryfikacja wygląda następująco (wykres przedstawia 5-letnie średnie ruchome wartości globalnej anomalii temperatury powietrza w serii GISTEMP):

2009Wg prognozy Davida C. Archibalda, w chwili obecnej powinno być najchłodniej od lat 70. XX w. Zamiast tego jest rekordowo ciepło.

Print Friendly, PDF & Email

21 Replies to “Z cyklu „prognozy trafione inaczej” – Archibald 2006”

 1. A za 20 lat denialiści będą się powoływać na Archibalda i Absmutowa i twierdzić „jeszcze niedawno naukowcy wieszczyli globalne ochłodzenie, oni się w ogóle nie znają”.

  1. O, cześć ren, wyjęli cię ze spamu? Jak zwykle pleciesz od rzeczy, co to ma z tym tematem wspólnego?

   1. Ren jest za głupi, albo zbyt fanatyczny, aby zauważyć, że jego wykres to w zasadzie odwrotność liczby plam na Słońcu, miary aktywności słonecznej:
    http://www.sidc.be/images/wolfmms.png

    Bo promieniowanie kosmiczne zależy odwrotnie od siły słonecznego pola magnetycznego, a ta koreluje się nieźle z liczbą plam słonecznych.

    A z klimatem to właściwie nic nie ma wspólnego.

    1. @ArcticHaze
     I tu ciebie zaskoczę, bo @ren akurat zawsze dobrze tłumaczył zależność poziomu promieniowania kosmicznego od aktywności słonecznej.
     Inną sprawą jest to, że na tej podstawie wysnuwa irracjonalne wnioski o wpływie tego na bieżącą pogodę i klimat.

     1. Gdyby zmiany aktywności Słońca miały jakikolwiek istotny wpływ na temperatury powierzchniowe naszej planety, to nie mielibyśmy rekordów temperatury w ostatnich latach.

      Zresztą widać to już po fakcie, że ani wykres ilości plam na słońcu ani promieniowania kosmicznego nie mają nawet trendu w właściwą stronę. Przez ostatnie 30 lat plam na Słońcu coraz mniej, promieniowania kosmicznego coraz więcej, a klimat zamiast sie ochładzać, złośliwie się ociepla.

      @Ren, może istnieje jakiś inny ważny klimatycznie czynnik oprócz aktywności słonecznej, wpływający na nasz klimat? Ciekawe co to mogłoby być… :grin:

 2. Marzec globalnie też bardzo ciepły – są jednak szanse, że choć trochę odpuści w porównaniu z wręcz „eksplodującym” w tym roku lutym…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.