Zima 1928/29 w Polsce – R. Gumiński

Zima 1928/29 w Polsce – R. Gumiński

Oto tekst, jaki pojawił się w „Przeglądzie Geograficznym” Tom XI, 1931.

Pozwalam tu sobie wkleić obrazy z artykułu, gdyż przepisanie go byłoby dość czasochłonne.

01b

02b

03b

04b

05b

06b

07b

08b

09b

 W tabeli na stronie 122 jest błąd. Sugeruje ona, jakoby średnie miesięczne temperatury kwietnia 1929 były ujemne. W istocie były one bardzo niskie, ale dodatnie. Wg tabeli w Wilnie średnia temperatura kwietnia wyniosła zaledwie +0.6°C, na Helu tylko 1.2°C. Najpewniej w okolicach 1°C było również w Suwałkach.

Stacja, na której notowano -43°C położona jest na terenie obecnej Białorusi. Dość szokująca jest wartość średniej temperatury lutego w Królewszczyźnie: -18.5°C. W Suwałkach prawdopodobnie było to około -16°C, lub nawet niżej.

Print Friendly, PDF & Email

41 Replies to “Zima 1928/29 w Polsce – R. Gumiński”

 1. Ciekawe materiały tylko aż szkoda, że nie opisywali o kotlinach górskich, przecież istniała w 1929 roku nawet stacja w Poroninie.
  No cóż, dawniej Polska miała inne obszary i również miała inne rekordy pogodowe. :wink:

 2. Widziałem taką wartość Zakopanego m.in. na liście rekordów temperatur na meteomodel.
  Skoro wartość może być zawyżona o dokładnie stopień, to dokładna wartość mogła mieć tylko 16,7… wtedy to byłaby niższa temperatura niż w Jeleniej Górze z 1993 roku, wtedy miała równo 17,0 stopni.

  1. Istniała. Z pewnością istniała za cara, bo można znaleźć dane z Suwałk w dziele „Annales de l’Observatoire physique central Nicolas” – z tego też źródła pochodzą terminowe wartości dla Warszawy, które wklejałem ostatnio (z maja 1876 bodajże). Pojawia się tam również Mława, Kalisz, Lublin i parę innych stacji, ale w zestawieniach miesięcznych. Dobówki są tylko dla Warszawy i przez pewien czas dla Białegostoku.

   http://wstaw.org/m/2013/08/28/1905.png

   W oryginalnym polskim roczniku z 1929 Suwałki są wspomniane wraz z podaną wysokością termometru, co więcej podano że jest to stacja II rzędu. Brak natomiast danych temperatury, tylko opady.

 3. Ja jeszcze chciałem się sppytać odnośnie rekordu zimna Polski zanotowanego w Siedlcach 11.01.1940r w jakich warunkach został on odnotowany, czy morze nie jest to wartość podana przy gruncie . Otórz nigdzie nawet zbliżonych wartości temperatur wtedy w regionie nie notowano. W Warszawie nieoficjalny rekord zimna jest z lutego 1929r wynoszący nieco poniżej -32, a więc w 1940 tego dnia musiąło być cieplej, a np strona http://www.tutiempo.net/clima/TORUN/01-1940/122500.htm podaje że w Toruniu z odczytów terminowych tego dnia było -25.

 4. A co powiedzcie na to, że Warszawa miała nawet -38 w lutym 1929 roku? Dziwię, że ten rekord nie został wpisany na liście rekordów Warszawy mimo, że to IMGW prowadziły wtedy takie stacje. :roll:

 5. Ale z tego co wiem tylko w Rabce zanotowano -46 a nie w pobliżu. Skoro była taka temperatura to w Jabłonce czy Maniowach mogły mieć niższe temperatury.

 6. @Fanmeteo
  W Ponicach, a nie Panicach :)
  Przejrzałem mapy topograficzne i faktyczne miejscowość ta leży w bardzo ciekawym miejscu. Mała delta dwóch potoków osłonięta stromymi górami. Osobiście jednak trochę wątpie w te wyniki.

  Ardo może wybierzemy się tam w zimie podczas silnej inwersji zbadać potencjał położenia? :)

 7. Odnośnie tych rekordów mrozu, 2 cytaty z Kuriera Codziennego z lutego 1929r:

  I tak w Kolbuszowej wykazywał termometr w południe -44 st. C., a w Kąclowej koło Grybowa nawet -48 st. C.”

  „tymczasem dzisiaj otrzymaliśmy aż dwa listy z Nowego Targu, które stwierdzają, że 10 i 11 bm. notowano tam o godzinie 7 rano przy stacji kolejowej temperaturę 47° zimna.”

 8. Ardo może wybierzemy się tam w zimie podczas silnej inwersji zbadać potencjał położenia? :)

  Może tak, ale sądzę, że tam będzie cieplej niż na torfowisku. :wink:

  @Fanmeteo, w bibliotece cyfrowym znalazłeś taką gazetę z 1929 roku, tak? Czy mógłbyś mi podać link do tej gazety?

  @brtk, to zupełnie ważne doniesienie o mrozach z Podhala, bo do tej pory wiedzieliśmy, że najzimniej było -46 stopni właśnie w Rabce a właściwie koło Rabki.

  „I tak w Kolbuszowej wykazywał termometr w południe -44 st. C., a w Kąclowej koło Grybowa nawet -48 st. C.”

  To już straszne. :shock:

 9. Ale jaja z tym sezonem 1928/1929. Dzisiaj znalazłem informacje o budowie Zakładów Azotowych, wspominają tam, że 11.02.1929 w Tarnowie-Mościcach temperatura spadła do -43st.C :lol:

  „Montaż maszyn i urządzeń w pomieszczeniach fabrycznych zaczęto w sierpniu 1928 r. Prac tych nie przerwała nawet zima stulecia 1928/29, podczas której w dniu 11 lutego 1929 r. zanotowano jak dotąd najniższą temperaturę -43″C. Padł wtedy absolutny rekord pod tym względem. Podczas tej surowej zimy zmarł budowniczy Zakładów Azotowych dr Tadeusz Zwisłocki”

 10. i kolejne 2 cytaty wynotowane z Kuryera Codziennego:

  „Z Rabki donosi (IE). 10 bm. w Panicach pod Rabką termometr wykazywał o 7.3 rano -46 st.C. To już istotnie rekordowa temperatura.”

  „Z Jabłonki donoszą nam: Od kilku dni panują tu niebywałe syberyjskie mrozy. I tak dnia 11 bm. o godz. 7 rano mróz wzmógł się do 45 st. Cel., zaś 12 bm. o tej samej godzinie wynosił 40 stopni.”

 11. Co do temperatury z Jabłonki to zaskakiwało mnie, że pojawiały fakty o tej temperaturze. Dziwię, że miała nieco wyższą temperaturę niż koło Rabki, ale nie wiadomo, gdzie został zmierzony (miałem na myśli wysokość położenia termometru oraz wysokość położenia terenu)

 12. Ardo, dane te pochodzą z Gwiazdki Cieszyńskiej z 1929, bo szukałem ile było w Cieszynie. I przy okazji pisali o tej informacji.

 13. Termometry w 1929 roku nie były chińskie i zapewniam, że mieli lepszą jakość niż obecnie. :wink: Tak się zastanawiam jak w ogóle wyglądał zwykły termometr z tego roku, pewnie był rtęciowy a przecież rtęć zamarza się przy -37/-38

  @Fanmeteo, doniesienie z Jabłonki znalazłeś w G. cieszyńskie, jeśli tak to był numer lub data gazety?

 14. Ardo czy Jabłonka jest zawsze najchłodniejszym miejscem w kraju? Wybacz ale zbytnio uogólniasz i to nic dobrego. Zerknij gdzie leżą Ponice widać potencjał tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.