2020/02/27 20:02

Zima 2010/11 – prognozy sezonowe

Po serii raczej mało poważnych artykułów na temat charakteru nadchodzącej zimy, pora przyglądnąć się prognozom sezonowym MetOffice i CFS. A więc jaka będzie zima?

MetOffice

Na sam początek sprawdźmy, co mówi nam MetOffice:

Prognoza sezonowa MetOffice na zimę 2010/11. Źródło: MetOffice

Powyższa prognoza sugeruje zimę w Polsce z temperaturami raczej powyżej normy wieloletniej. Szanse na mroźną zimę wynoszą poniżej 20%, na ciepłą od 50 do 60%. Zeszłej zimy MetOffice sugerowało raczej zimę chłodną, lub w pobliżu normy.

IRI

Prognozy IRI pokazują następujący, dość ciekawy rozwój sytuacji:

Prognoza na miesiące Listopad - Grudzień - Styczeń 2010/11. Źródło: IRI.

Prognoza na miesiące Grudzień -Styczeń - Luty 2010/11. Źródło: IRI.

Prognoza na miesiące Styczeń - Luty - Marzec 2011. Źródło: IRI.

Powyższe mapy sugerują następujący rozwój sytuacji: zima przyjdzie dość szybko – chłodne będą listopad, grudzień. Styczeń w pobliżu normy, lub lekko chłodny. Zima będzie krótka – w lutym nastąpi odwilż i przedwiośnie – być może wg tej prognozy powtórzyć się ma sytuacja z 1997, kiedy po mroźnym grudniu i styczniu nastąpił wyjątkowo ciepły luty.

Global Spectral Model

GSM Seasonal Forecast sugeruje zimę ciepłą.

Prognoza GSM. Źródło: ECPC

W tym roku wg GSM mroźna zima ma panować głównie w północnej części Ameryki Północnej.

To na razie tyle – do zimy jeszcze daleko, prognozy ulegną z pewnością weryfikacji. W tej chwili sugeruje się chłodny początek zimy, która będzie jednak trwała krótko – głównie w grudniu i styczniu.

Print Friendly, PDF & Email

12
Dodaj komentarz

Please Login to comment
9 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
AquaEwaannaAnameteoDaniels. Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
tb
Gość
tb

jak się popatrzy na zeszłoroczne prognozy długoterminowe na zimę 2009/20010 heheh to trochę się nie sprawdziły, zima miała być ciepła a szanse na mroźną zimę wynosiły z tego co pamiętam 15 %, może czas zacząć się opierać na rosyjskich przewidywaniach…

tb
Gość
tb

To jak Pan myśli, gdyby zimą był podobny układ baryczny jak latem (wyż na Rosją i blokada cyrkulacji) możemy się spodziewać zwiększonych opadów śniegu takich ponad normę i tęgiego mrozu?

nawigacja
Gość
nawigacja

dzięki za wpis z prognozami.

Jeśli chodzi o mnie, to obstawiam scenariusz podobny do tego z zimy 1996/1997- czyli listopad z pierwszymi akcentami zimy, grudzień generalnie zimny- z przynajmniej jedną falą mrozów poniżej -10 stopni, styczeń również zimny w pierwszej dekadzie, 2 dekada odwilż, 3 dekada to już przeplatanka zimy i przedwiośnia. Początek lutego to ciąg dalszy pogody z 3 dekady stycznia, reszta miesiąca już dość ciepła i wilgotna. Marzec w pobliżu normy lub lekko ciepły. :D ;)

marek
Gość
marek

Jak dla mnie: listopad w normie,z pierwszymi atakami zimy,grudzień w normie z odwilżą na przełomie Nowego Roku,styczeń śnieżny,mrożny lekko poniżej normy,luty suchy,mglisty,mrożny z temperatura do 5 stopni PONIŻEJ normy wieloletniej,marzec kontynuacja zimowej pogody,trochę więcej opadów śniegu,duże ocieplenie dopiero po 10 kwietnia.ZAPAMIĘTAJCIE. A co do opadów,jeszcze jedna powódż w pażdzierniku i to na większą skalę.

Daniels.
Gość
Daniels.

Skoro inni strzelają to ja też spróbuje może trafie :D Październik – pogoda będzie przeplatana od 15.10 zrobi się troszkę chłodniej, będzie pogodnie i wietrznie, po 20.10 możliwy atak zimy, który nie będzie zbyt gwałtowny, później wróci ciepło i tak do końca miesiąca. Listopad – zacznie się od ciepła, temp do 15 stopni, ogólnie miesiąc będzie suchy, po 10.11 pierwsze większe zimno, mróz do -5, ale słonecznie:D. W listopadzie zdarzą się dwa ataki zimy, ale będą to tylko epizody.Więcej będzie deszczu niż śniegu. Grudzień – początek grudnia zimowy, ale również to będzie tylko epizod, w połowie miesiąca znów zrobi się… Czytaj więcej »

meteo
Gość
meteo

Po deszczowym lecie zazwyczaj jest ‚ciepła’ zima, po suchym jest mroźna.
Raczej się sprawdza.

Ana
Gość
Ana

Lepiej górali zapytać. Hej!

Ewaanna
Gość
Ewaanna

No i sie spradzilo! Gratulacje :) chociaz nikt juz nie chce zimy ;(
@marek

Aqua
Gość
Aqua

Nic nikomu sie nie sprawdzilo.
Listopad był powyżej normy.
Grudzień był poniżej.
Styczeń natomiast powyżej.
A wczesnej wiosny w lutym nie widać.
Ten tydzień zapowiada się szczególnie nie ciekawie.
U mnie termometr pokazuje 16 stopni na minusie.
Z modeli chyba tylko COAMPS ma podobne zdanie.
Pozostałe twierdzą, że nie ma nawet minus dziesięć.