2020/02/23 01:02

Zima w USA

Tegoroczna zima, podobnie jak poprzednia, podzieliła Stany Zjednoczone na dwie części.

W zachodniej części USA zima 2014/15 była rekordowo ciepła, we wschodniej połowie było poniżej normy. Wbrew temu, co mogą sądzić niektórzy, zima nie należała tu do najmroźniejszych, głównie za sprawą ciepłego grudnia i raczej przeciętnego/lekko chłodnego stycznia.

201412-201502Zima była zimna w pojedynczych lokalizacjach, np. w Nowym Jorku:

2015WinterRanking_NYCŹródło: ClimateCentral.

Jeszcze zimniej było w Buffalo:

2015WinterRanking_buffaloŹródło: ClimateCentral.

Z drugiej strony, na w zachodniej części było rekordowo ciepło, a rekordy zostały pobite znacznie.

2015WinterRanking_sanfranciscoŹródło: ClimateCentral.

Rekordowo zimny okazał się jedynie luty 2015 w północno-wschodniej części USA i tylko, jeśli za wskaźnik weźmiemy średnią temperaturę maksymalną. W tym samym czasie w zachodniej części mieliśmy rekord ciepła.

201502Średnia temperatura miesięczna była tam z kolei druga najniższa w historii obserwacji:

201502

W skali całego kraju zima była znacznie cieplejsza od poprzedniej:

winterPrzy czym w stanie Nowy Jork było to niespełna 2°C poniżej normy:

ny_plotA w Kalifornii ponad 3°C powyżej normy.

cal_plotSytuacja w Kalifornii sprzyja dalszemu rozwojowi suszy. Poziom wody w wspominanym przeze mnie w zeszłym roku jeziorze Mead wskazuje na kolejne rekordy. W lutym był on o 19 stóp niższy, niż w roku ubiegłym.

graphingengine.phpPDSI dla Kalifornii za ostatnie 12 miesięcy do lutego:

multigraphW najbliższych dniach zima nieco ustąpi z wschodniej części USA. W dalszym ciągu wyjątkowo ciepło na pozostałym obszarze.

gfsanom_usRównież globalnie nadal bardzo ciepło. Wg wstępnych oszacowań, luty 2015 mógł być zbliżony do rekordu ciepła. Tym razem zimno się zrobi na Alasce.

gfsanom_glbReasumując. W skali całego kraju zima w USA była zimą ciepłą. Temperatury znacznie poniżej normy wieloletniej panowały głównie w lutym i tylko we wschodniej części USA, gdzie w niektórych stanach był to drugi najzimniejszy luty w historii obserwacji. W części zachodniej było rekordowo ciepło, szczególnie w Kalifornii, gdzie anomalia temperatury osiągnęła ponad 3°C.

Print Friendly, PDF & Email

16
Dodaj komentarz

Please Login to comment
16 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
abcricardo75zaciekawionyoliver57Piotr Djaków Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
chochlik
Gość
chochlik

A jaki był przekaz medialny?
Hipotetyczna sytuacja: wychodzę jutro na miasto i zadaję 100 przypadkowym ludziom pytanie: Jaka była tegoroczna zima w USA? przypuszczalnie wyniki byłyby zbliżone do następujących : Nie wiem 50%, Zimna 47%, Ciepła 3%.
Co jeszcze zabawniejsze większość samych Jankesów zapewne też odpowiedziałaby, że zima była zimna/b.zimna :grin:

Paweł
Gość
Paweł

Wątpię. W Californi ludzie naprawdę sobię zdają sprawę z tego, iż jest tam ostatnio bardzo ciepło. I sucho.
Wszystko zależy od tego, gdzie się spytasz ;)

Jedno jest pewne – jeśli spytałbyś prawicowego kongresmena w Waszyngtonie DC, jego odpowiedź byłaby taka: https://www.youtube.com/watch?v=j-hK8HIv9_U

;)

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

Myślę, że taki a nie inny odbiór zimy za Oceanem mógł wynikać z następujących kwestii: 1) spora część Ameryki N to także Kanada, gdzie zima była chłodniejsza (w sensie odchylenia od Tśr wieloletniej), niż w USA; 2) znacznie chłodniejsza (mroźniejsza) była II połowa zimy, do której to w ostatnim czasie znacznie częściej nawiązywaliśmy; 3) wschodnia część Ameryki N jest nam „bliższa” (zarówno dosłownie, jak i w przenośni) i na nią częściej zwracamy uwagę, a tam zima była wyraźnie chłodniejsza, niż na zachodzie Ameryki oraz w Europie. I jeszcze dwie inne kwestie: 4) Fakt, że grudzień wypadł za Oceanem jako dość… Czytaj więcej »

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Fakt, że więcej jest Polaków w Buffalo, NY niż w Oakland, CA. To tłumaczy percepcję, ale nie ma nic wspólnego z samą istotą zjawiska.

Ardo
Gość
Ardo

Najwyższa zarejestrowana temperatura w Dolinie Śmierci w Kalifornii podczas rekordowej ciepłej zimy wyniosła 88 F czyli 31,1 C a aktualny rekord stycznia wyniósł 31 C. :roll:

Michał
Gość

To nie tylko takie kwiatki dzieją się teraz w Stanach Zjednoczonych. Proponuję sprawdzić co się ostatnio dzieje w Bułgarii. Powiem, że aż dziwne, że nas ta cała zima jeszcze nie sięgnęła. Na szczęście już są małe szanse, ponieważ jest bliżej wiosny i mam nadzieję, że już taka fala do nas nie dotrze jak ma to miejsce w innych krajach.

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@Piotr:
W tym wypadku może nie chodzi o jakiś silny chłód, co o spore opady śniegu jakie nawiedziły Bałkany podczas niedawnego ochłodzenia.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

@Michał

Czy przypadkiem nie dałeś się nabrać na pułapkę nr. 1 polskich mediów zimą? Mam na myśli to, ze fakt spadnięcia śniegu w górach w krajach kojarzonych powszechnie z plażami uważany jest za niezwykły nawet jeśli pada w… miejscowościach narciarskich.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

@Lucas Wawa

Jeśli dodać, że większe opady (także śniegu jeśli akurat jest poniżej zera) to przewidywany od dawna efekt globalnego ocieplenia. Dodam przewidywany i obserwowany, np. w rejonie amerykańskich Wielkich Jezior:
http://journals.ametsoc.org/doi/abs/10.1175/1520-0442%282003%29016%3C3535:IGLSDT%3E2.0.CO;2

Wiązanie większych opadów śniegu z większymi mrozami jest sprzeczne z fizyką. To w sumie błąd Nr. 2 maszych mediów gdy piszą o zimie.

oliver57
Gość
oliver57

Odczucie srogiej zimy po obfitych opadach sniegu, nawet przy dosyć wysokiej temperaturze jest powszechne. Mimo,że luty 2015 był w rejonie Katowic o 1-1,5 stopnia powyżej sredniej (lata 1981-2010) wszyscy , tutaj ,oceniają go jako zimny i śniezny bo przeciez spadło około 20 cm sniegu.

ArcticHaze
Gość
ArcticHaze

Jeśli ktoś potrzebuje źródła na to, że w cieplejsze zimy jest więcej zamieci śnieżnych to proszę bardzo, Changon i inni (2006): http://commons.lib.niu.edu/bitstream/10843/13391/1/Changnon%20-%20Temporal%20Spatial%20Snowstorms.pdf „Results for the November–December period showed that most of the United States had experienced 61%– 80% of the storms in warmer-than-normal years. Assessment of the January–February temperature conditions again showed that most of the United States had 71%–80% of their snowstorms in warmer-than-normal years. In the March–April season 61%–80% of all snowstorms in the central and southern United States had occurred in warmer-than-normal years.” I dalej „Thus, these comparative results reveal that a future with wetter and warmer… Czytaj więcej »

zaciekawiony
Gość

Wydaje się że na obraz zimy w USA jako ciężkiej wpłynęło głównie to, że w wielu miejscach była wyjątkowo śnieżna i że niektóre fale chłodu zawędrowały daleko na południe

Lucas wawa
Gość
Lucas wawa

@ArcticHaze:
I ja to właśnie miałem na myśli, tzn. że w ostatnich dniach na Bałkanach ochłodziło się tylko trochę poniżej „normy”, zaś powrót zimy przejawił się na niektórych tamtejszych obszarach przede wszystkim w postaci większych opadów śniegu. :wink:

ricardo75
Gość
ricardo75

Ameryka Pln to duzy kontynent. Czy zdarzylo sie w XX lub XXI aby podczas zimy caly kontynent mial ujemna anomalie ?

abc
Gość
abc

Jeśli luty mieścił się w przedziale 2-13 najzimniejszych zim ostatnich 120 lat (a temp. maksymalne w przedziale 1-12) w większości wschodnich stanów USA, a przy tym anomalne mrozy trwały całymi tygodniami, to trudno się dziwić ocenie społeczeństwa. Do tego dołożyły się duże opady śniegu (miejscami rekordowe), które miały miejsce w trakcie ociepleń, ale były to ocieplenia z reguły do poziomu poniżej zera.
Tam mieszka większość populacji USA, więc dla większości była to zima trudna. Nie może dziwić, że w sondażu wygrałaby Nowa Anglia a nie Kalifornia.